Pointer

Αν είναι από το μπιπερ θα το συνηθίσει κάποια στιγμή ή υπάρχει περίπτωση να σπάει την φερμα συνέχεια. Του έχω σχετικά χαμηλά σε ένταση πάντως. Αν του τουφεκισω 1-2 πουλιά προγκιχτα για να πάρει την μυρωδιά μπορεί να του κάνει ζημιά? Στα ορτυκια έτσι ξεκίνησε να φερμαρει πάντως. Μετά από όταν τα έβαλε στο στόμα του.
 
Καλησπέρα στους ποιντεραδες και όχι μόνο.. Θα θέσω έναν προβληματισμό μου και όποιος θέλει ας βοηθήσει.. Έχω έναν ποιντερακο αρσενικό 18 μηνων που ξεκίνησε φέτος με ορτυκια στην κωπαιδα και αφού μου προγκηξε 2-3 χωρίς να τουφεκισω τα επόμενα 2-3 που ξεπεταξε του τα βάρεσα με αποτέλεσμα να αρχίσει να μένει στα πουλιά (φερμαρει) αλλά όχι για πολύ ώρα. Βέβαια δν είχα μεγάλο δείγμα (3-4 εξόδους από 1-2 πουλιά στην κάθε φορά). Εν συνεχεία στο σχιστο στην πέρδικα η ίδια ανήσυχη συμπεριφορά με στιγμιαία φερμα ή ξεπεταγμα κατευθείαν στα πουλιά. Δλδ με το που χτύπαγε το μπιπερ έσπαγε και τα ξεσήκωνε. Στην μπεκάτσα τώρα σε 2 εκπαιδευτικα βρήκα πουλιά και έκανα 5 και 6 σηκωματα με την ίδια συμπεριφορά από τον σκύλο (στιγμιαία φερμα που έσπαγε με το πρώτο χτύπημα του μπιπερ ή προγκηγμα). Το σκυλί βγαίνει μόνο του χωρίς άλλο έμπειρο. Υπάρχει περίπτωση να στρώσει με τον καιρό και τα σηκωματα?? Ή να του χτυπήσω καμιά προγκιχτη να δαγκώσει αν επιτρεψουν το κυνηγι? Για δώστε τα φώτα σας οι πιο έμπειροι. Την κατανόηση σας για το σεντόνι
Ειναι λιγο ορμητικος ο σκυλακος αλλά γρηγορα θα καταλαβει τί πρεπει να κανει...υπομονη,οχι νευρικοτητα απο εσενα,τρεξιματα στην φερμα κλπ...δεν φταιει το μπιπερ,αλλωστε δεν νομιζω στα ορτυκια να φορουσε μπιπερ.Επισης γνωμη μου ειναι να χτυπησεις μια δυο μπεκατσες για να καταλαβει τι ψαχνει,αλλα μεχρι εκει.Μετα ομως υπομονη υπομονη και επισης αρκετη υπομονη...
 
Αν είναι από το μπιπερ θα το συνηθίσει κάποια στιγμή ή υπάρχει περίπτωση να σπάει την φερμα συνέχεια. Του έχω σχετικά χαμηλά σε ένταση πάντως. Αν του τουφεκισω 1-2 πουλιά προγκιχτα για να πάρει την μυρωδιά μπορεί να του κάνει ζημιά? Στα ορτυκια έτσι ξεκίνησε να φερμαρει πάντως. Μετά από όταν τα έβαλε στο στόμα του.
Κάνε μια δοκιμή χωρίς το μπιπερ πρώτα πρώτες φερμες με την κόρνα στο αφτί του μπορεί να το αγχώνει το σκυλί και να σπάει
Για το άλλο θέμα έχουμε ξαναγράψει υπάρχουν διαφορετικές σχολές εγώ προσωπικά θα χτύπαγα δύο μπεκατσες όπως λές και μετα θα έκανα υπομονή να ξυπνήσει το ένστικτο άλλοι όχι όπως το βλέπει ο καθένας
 
εαν δεις και ειναι το μπιπερ βαλτο και καποιες ωρες τις μερας οπου ειναι στο κλουβι η οταν τρωει και ληπα...
μια ερωτηση.
το μπιπερ οταν το φαραει ο σκυλος.. χτυπαει μονο στη φερμα η και στην ερεβνα;
Το έχω και στην έρευνα και στην φερμα απλά το έχω σχετικά χαμηλά και ήχο βαρυτονο να μην τσιριζει μέσα στα αυτιά του για να συνηθίσει.
 
Ειναι λιγο ορμητικος ο σκυλακος αλλά γρηγορα θα καταλαβει τί πρεπει να κανει...υπομονη,οχι νευρικοτητα απο εσενα,τρεξιματα στην φερμα κλπ...δεν φταιει το μπιπερ,αλλωστε δεν νομιζω στα ορτυκια να φορουσε μπιπερ.Επισης γνωμη μου ειναι να χτυπησεις μια δυο μπεκατσες για να καταλαβει τι ψαχνει,αλλα μεχρι εκει.Μετα ομως υπομονη υπομονη και επισης αρκετη υπομονη...
Ευχαριστώ πολύ φίλε. Αυτό σκεφτόμουν να κάνω..
 
Μιας και μας έκοψαν το κυνηγι πάλι και δεν έχουμε τι να κάνουμε για πείτε ρε παιδιά οι ποιντεραδες. Πόση ώρα κυνηγάνε ρεαλιστικά τα σκυλακια σας μέχρι να αρχίσουν να κουράζονται και να μαζεύονται? Για μπεκάτσα μιλάω και σε νορμάλ μέρα με μηδαμινα έως λίγα σηκωματα. Εμένα ο πιτσιρικάς (18 μηνών) με λίγα τρεξίματα ψάχνει γύρω στις 3 ώρες και μετά αρχίζουν τα σημάδια κούρασης εμφανώς και στα μέτρα έρευνας και στον ρυθμό ειδικά αν δν εχει βρει και κάνα πουλάκι.
 
Μιας και μας έκοψαν το κυνηγι πάλι και δεν έχουμε τι να κάνουμε για πείτε ρε παιδιά οι ποιντεραδες. Πόση ώρα κυνηγάνε ρεαλιστικά τα σκυλακια σας μέχρι να αρχίσουν να κουράζονται και να μαζεύονται? Για μπεκάτσα μιλάω και σε νορμάλ μέρα με μηδαμινα έως λίγα σηκωματα. Εμένα ο πιτσιρικάς (18 μηνών) με λίγα τρεξίματα ψάχνει γύρω στις 3 ώρες και μετά αρχίζουν τα σημάδια κούρασης εμφανώς και στα μέτρα έρευνας και στον ρυθμό ειδικά αν δν εχει βρει και κάνα πουλάκι.
μια χαρα τα παη ο σκυλακοσου για 18 μηνων,,και πωλη ειναι μην σου πω ;) προσεχουμε για να εχουμε στο μελων τα σκυλακιαμας δυνατα,,,τωρα βεβαια παιζη ρολο και πωσες φωρες το βγαζης την βδωμαδα; αλα πωλη ζωρη δεν θελη εαν βγαινη μερα παρα μερα..τα σκυλιαμας καλο ειναι να τα σταματαμε πριν κανουνε κοιλια,δηλ να κουραζωνται, ειναι αθλητες και θελουνε προσωχη,,ειναι μικρος ακωμη και μην τον καψηςςς τζαμπαααα;)
 
μια χαρα τα παη ο σκυλακοσου για 18 μηνων,,και πωλη ειναι μην σου πω ;) προσεχουμε για να εχουμε στο μελων τα σκυλακιαμας δυνατα,,,τωρα βεβαια παιζη ρολο και πωσες φωρες το βγαζης την βδωμαδα; αλα πωλη ζωρη δεν θελη εαν βγαινη μερα παρα μερα..τα σκυλιαμας καλο ειναι να τα σταματαμε πριν κανουνε κοιλια,δηλ να κουραζωνται, ειναι αθλητες και θελουνε προσωχη,,ειναι μικρος ακωμη και μην τον καψηςςς τζαμπαααα;)
Ευχαριστώ Σάκη. Ακούω από πολλούς που λένε '' εμένα τα σκυλιά μου κυνηγάνε όλη μέρα αδιάκοπα'' ή ''από το πρωί μέχρι το βραδυ'' κτλ. Λογικά θα υπάρχουν και κάποια λίγα τέτοια σκυλιά με τρομερή μανία και αντοχή αλλά δεν πιστεύω να είναι έτσι όπως τα παραλενε.
 
Ευχαριστώ Σάκη. Ακούω από πολλούς που λένε '' εμένα τα σκυλιά μου κυνηγάνε όλη μέρα αδιάκοπα'' ή ''από το πρωί μέχρι το βραδυ'' κτλ. Λογικά θα υπάρχουν και κάποια λίγα τέτοια σκυλιά με τρομερή μανία και αντοχή αλλά δεν πιστεύω να είναι έτσι όπως τα παραλενε.
Σίγουρα υπάρχουν κ οι εξαιρέσεις αλλά δεν υπάρχει σκύλος που να μην κάνει "κοιλιά" σε κάποιο σημείο της σεζόν. Εννοείται μιλάμε για κυνηγι κ όχι για βολτουλες... καθημερινό κ πολυωρο... Τότε χρειάζεται το ζώο ξεκούραση μέχρι να φορτώσει πάθος κ ενέργεια.
 
Όταν ο κυνηγός κυνηγά όλη μέρα τα σκυλιά του μαθαίνουν να έχουν τέτοιο τέμπο ώστε να αντέχουν όλη την μέρα. Αυτό γίνεται με την εμπειρία που αποκτούν,το πάθος που πρέπει να έχουν και την επιλογή του κατάλληλου ζώου από τον κυνηγό. Σκύλοι οι οποίοι είναι πολλοί γρήγοροι και μεγαλόσωμοι κουράζονται πιο γρήγορα από σκυλιά που τροχαζουν.... έχουν δηλαδή ένα συνεχόμενο ρυθμο και είναι στο μέσο της μορφολογίας. Η μορφολογία παίζει ρόλο αν θέλεις να έχεις σκύλο που κυνηγάει όλη μέρα. Επίσης για να αντέχει όλη μέρα θα πρέπει να προνονειται και να τρέφεται σωστά..... είπαμε είναι αθλητές. Δε μπορεί να έχεις σκύλο που κυνηγάει μια φορά την εβδομάδα ή το δεκαπενθήμερο και να θέλεις να αντέχει όλη τη μέρα....
 
Και αυτό το κάνουν είτε είναι σεττερ, είτε ποιντερ ειτε οποιαδήποτε άλλη ράτσα. Επίσης πρέπει να προπονείται σε διαφορετικά τερέν για να χτίζει φυσική κατάσταση και αντοχή.... όχι να εκπαιδεύεται βλέποντας DVD στο κλουβί του
 
Last edited:
Τότε ας τα χαίρονται αυτοί που τα έχουν και ας ελπίσουμε ότι θα πέσει και στα χέρια μας κάποια στιγμή ένας τέτοιος σκύλος
Στα χέρια σου είναι να ΦΤΙΑΞΕΙΣ ένα τέτοιο σκύλο φίλε μου... Γιατί να περιμένεις να σου τύχει...
 
Τότε ας τα χαίρονται αυτοί που τα έχουν και ας ελπίσουμε ότι θα πέσει και στα χέρια μας κάποια στιγμή ένας τέτοιος σκύλος
Οι σκύλοι μοιάζουν στα αφεντικά τους....το έχω ξαναπεί.... δείξε μου το σκύλο σου να σου πω τι κυνηγός είσαι...
 
Και αυτό το κάνουν είτε είναι σεττερ, είτε ποιντερ ειτε οποιαδήποτε άλλη ράτσα. Επίσης πρέπει να προπονείται σε διαφορετικά τερέν για να χτίζει φυσική κατάσταση και αντοχή.... όχι να εκπαιδεύεται βλέποντας DVD στο κλουβί του

Οι σκύλοι μοιάζουν στα αφεντικά τους....το έχω ξαναπεί.... δείξε μου το σκύλο σου να σου πω τι κυνηγός είσαι...
Ως προς το πάθος κάτι τον ψυχισμό που έχει ο κάθε σκύλος όταν τον διαλέγεις από κουταβι δν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα. Ας τον φτιαξω τον δικό μου όταν διαμορφωθεί σωματικά να κυνηγάει 4-5 ώρες δυνατά και θα είμαι κομπλε.
 
Ως προς το πάθος κάτι τον ψυχισμό που έχει ο κάθε σκύλος όταν τον διαλέγεις από κουταβι δν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα. Ας τον φτιαξω τον δικό μου όταν διαμορφωθεί σωματικά να κυνηγάει 4-5 ώρες δυνατά και θα είμαι κομπλε.
Για αυτό το λόγο πρέπει να ξέρεις τους γονείς του κουταβιου.... και το αφεντικό τους... επίσης όταν παίρνεις ξεκινημενο 10-12 μηνών πρέπει να το δεις στο τερέν και να το συγκρίνεις με άλλα.... σκυλιά που είναι ανεξάρτητα, φαίνονται από μικρά... είναι εκείνα που θα φύγουν από τη μάνα τους και θα εξερευνήσουν την περιοχή.... βέβαια το κουτάβι είναι πάντα λαχείο αλλά υπάρχουν σημάδια από μικρό....
 
Back
Top