Pointer

Νέο μέλος για τον θείο έπειτα από τα κούρτσχααρ!View attachment 41242
3,5 χρονών.Πήγε σήμερα σήκωσε μία η μπέλλα ( κούρτσχααρ) και έπεσε τραυματισμένη.Ήρθε ο ποιντεράς φέρμαρε, την έπιασε και του την πήγε.Πετάει από την χαρά του.Τώρα που έφυγα ήθελε να έρθει προς τα μέρη μου για να το δοκιμάζαμε.Από έρευνα πολύ καλός και χωρίς να σταματήσει λεπτό μου είπε.Τι μου κάνει...
 
Last edited:
3,5 χρονών.Πήγε σήμερα σήκωσε μία η μπέλλα ( κούρτσχααρ) και έπεσε τραυματισμένη.Ήρθε ο ποιντεράς φέρμαρε, την έπιασε και του την πήγε.Πετάει από την χαρά του.Τώρα που έφυγα ήθελε να έρθει προς τα μέρη μου για να το δοκιμάζαμε.Από έρευνα πολύ καλός και χωρίς να σταματήσει λεπτό μου είπε.Τι μου κάνει...
με την δουλιααα εαν το εχη τοζωο θα παη μπρωσταααα,,ΥΓ ολα θελουνε κωπο και χρονοοοοο;)
 
Νέο μέλος για τον θείο έπειτα από τα κούρτσχααρ!View attachment 41242
Άλλη μία ο θείος σήμερα, παρέα πάντα και το κούρτσχααρ!Τα πάει καλά ο μικρός αλλά θέλει χρόνο ακόμα για να καταλάβει και ο θείος.Απλά μέχρι την λήξη κάτι αποκομήσει από το να ήταν κλεισμένο και να το έπαιρνε την επόμενη χρονιά.
 
Last edited:
Ψάξε να βρεις μια κυνηγετική γραμμή. Μην έντυπο σιάζεστε από τα αγωνοσκυλα. Πέρασα από εκείνη την φάση. Ο λόγος που καταστραφηκε το ποιντερ στην Ελλάδα είναι η ανεξέλεγκτη χρήση στα ζευγαρώματα αυτόν τον σκύλων. Απο αυτές της μαλακιες χάθηκε πολύτιμο γενετικό υλικό. Πρωταθλητής με πρωταθλήτρια δεν βγάζουν πρωτάθλητακια. Και επειδή αυτός ο κύκλος είναι μεγάλος και ταυτόχρονα πολύ μικρός, δεν μπορούμε να λέμε και πολλά. Ψάξου μόνος σου, βάλε τους στόχους σου σύμφωνα με τα κυνήγια που κανείς.
Και να σου πω κάτι, όταν θες να κανείς μια εκτροφή η να βρεις ένα καλό σκύλο δεν χωράνε συναισθήματα στης επιλογές τον κουταβιών. Για ρωτά αυτούς που εχουν πραγματικά καλά σκυλιά ποσά κουτάβια έχουν χαλασει.
 
Αλλού έχω καταλήξει.Ήθελα να έχω μια εναλλακτική.
Έχω σκυλιά, εικοσιπέντε χρόνια φίλε μου.Δεν ξεκινάω τώρα.
Το πόιντερ,δεν καταστράφηκε ποτέ.
Για τα τρελά,τα έχουμε ξαναπεί.
Πάντα υπήρχαν καλά σκυλιά,αρκεί να ήξερες που να κοιτάξεις και να είχες καλές θηλυκές.
Η μεγάλη αλήθεια, είναι, ότι όσο και να κατακρίνουμε τους σκύλους αγώνων,όλα τα σκυλιά μας,έχουν αίμα απ'αυτούς.
Στο τελευταίο που λές, συμφωνώ απολύτως.
Η φύση είναι τσιγγούνα!
 
Έχει πάρει γέννα κάποιος,από αυτόν τον σκύλο;
Ξέρω.Ο καθένας με τον πόνο του...

https://hub.tangor.net/genealogie/arbre.php?id=330018
Πολύ καλα αίματα όπως όλα τα σημερινα ποιντερ η δεξαμενή άντλησης γεννητόρων είναι σαφώς μικρότερη από του σεττερ .
Το (Ελληνικό ποιντερ ) πιστεύω είναι στο ψηλότερο επίπεδο παγκόσμια και όταν λέω παγκόσμια εννοώ όπου υπάρχει ποιντερ με την έννοια και μορφολογία που εμείς ξέρουμε , και βγάζω έξω τους Αμερικανούς γιατί αυτοί έχουν τον δικό τους χαβά και έχουν κρατήσει μόνο το όνομα . Έχω γράψει εδώ στο παρελθόν ότι δεν μαρεσει η λεβριοποιηση που έκαναν οι Ιταλοί στην φυλή , χαμηλώνοντας και ανοίγοντας τα πίσω σκέλη για να φαινεται ο σκύλος ότι ψάχνει πάντα με ψηλά το κεφάλι αλλά και να δώσουν μεγαλύτερη ώθηση στα πίσω σκέλη . Κακά τα ψέματα αυτοί οι πρωταθλητές έδωσαν και δίνουν καλα κυνηγόσκυλα και αυτός είναι και ο σκοπός . Τα (δικά μας ) ποιντερ έχουν κατακτήσει δίκαια τα τελευταία χρόνια πολλές πρωτιές και αυτό βασίζεται στην καλή δουλειά των εκτροφέων, κυναγωγων αλλά κυρίως ότι δόξα τον Θεό στην χώρα μας υπάρχει ακόμα κυνηγι . Οι περισοτεροι Έλληνες εκτροφείς και κυν αγωγοί είναι και οι ίδιοι κυνηγοι και όχι μόνο παρουσιαστές όπως συμβαίνει σε άλλες χώρες . Τα τελευταία χρόνια αρκετά παιδιά έχουν φέρει αρκετά κουτάβια αλλά και μερικά έτοιμα στον τόπο μου από διάφορους εκτροφείς γνωστούς και αγνώστους σε εμένα , αλλά παιδιά βαδίζουν σε σωστά βήματα και αλλά όχι , πχ ένας μου λέει το έχω εκπαιδεύσει σωστά πάει μέχρι πενήντα μέτρα ? Και όταν του λέω γιατί δεν επααιρνες μια ηπειρωτική φυλή με κοιτάει λες και είμαι χαζός , πολλα τετοια κουφά και δεν θέλω να σας κουράζω . Πολλα έχουν γραφτεί αλλά ο κυνοφιλος κυνηγός πρέπει ο ίδιος να κάνει ένα βήμα παραπέρα , μην περιμένει ζευγάρωνοντας μια μέτρια θυληκια με έναν πρωταθλητή να βγάλει μαργαριτάρια , πρωτα να κρίνει αυστηρά το δικό του σκυλί αν αξίζει να το ζευγαρώσει , τι ελαττώματα και τι προτερήματα έχει και μετά να ψάξει. Μην ξεχνάμε τέλειο δεν υπάρχει , έναν πρωταθλητή όμως τον έχουν κρίνει πολλοι διαφορετικοί άνθρωποι και αν έχει απογόνους και αυτοί με την σειρά τους έχουν δείξει δείγματα γραφής είτε σε αγώνες είτε εκτροφικα.
Αλλού έχω καταλήξει.Ήθελα να έχω μια εναλλακτική.
Έχω σκυλιά, εικοσιπέντε χρόνια φίλε μου.Δεν ξεκινάω τώρα.
Το πόιντερ,δεν καταστράφηκε ποτέ.
Για τα τρελά,τα έχουμε ξαναπεί.
Πάντα υπήρχαν καλά σκυλιά,αρκεί να ήξερες που να κοιτάξεις και να είχες καλές θηλυκές.
Η μεγάλη αλήθεια, είναι, ότι όσο και να κατακρίνουμε τους σκύλους αγώνων,όλα τα σκυλιά μας,έχουν αίμα απ'αυτούς.
Στο τελευταίο που λές, συμφωνώ απολύτως.
Η φύση είναι τσιγγούνα!
Συμφωνώ σε όλα όσα λες Δημήτρη το παραπανω μυνημα είναι απλα προβληματισμοί σε κουβέντες που είχα τους περασμένους μήνες με διάφορους γνωστούς .
 
Στο πετιγκρι που παράθεσε παραπανω ο Δημήτρης ανάμεσα στους προγόνους υπάρχει και αυτή , είναι ένα παράδειγμα σε αυτά που λέω παραπανω .
Αυτή η άσχημη για μένα σκυλα ήταν πρόγονος ενός πολύ αξιόλογου ποιντερ που πάτησε τα Ελληνικά τεραιν και που έδωσε πολλα ζευγαρώματα , του Plus del Pratesi που άρχισε την καριέρα του ως κυνηγόσκυλο στα χερια του Roberto Baggio και αργότερα ήρθε στα χερια του Μανου Καραντώνη και συνέχισε ως σκύλος αγώνων . Θυμαμαι στον κυνηγετικό τυπο του τότε παραπανω από τις μισές αγγελίες πωλήσεων κουταβιών ήταν επιβάσεις του Plus . Διερωτώμαι αν συνέχιζε ως κυνηγόσκυλο ποιος θα τον ήξερε και πόσες επιβάσεις θα είχε πάρει ? ίσως μόνο ο κάτοχος και η παρέα του , ένας σκύλος αγώνων έχει και αυτός μια επίπονη εκπαιδευση , όπως και οι αγώνες δεν είναι τόσο εύκολοι όσο νομίζουμε . Ένα λάθος σε πετάει έξω , εχεις να συναγωνίστεις όλη την αφρόκρεμα και για να φτάσεις σε έναν τελικό πρέπει να περάσεις από πολλές συμπληγάδες , κριτές (πολλα μάτια και όχι πάντοτε οι ίδιοι όπως γίνεται με τον κυνηγο και τον σκύλο του) αλλά και βαρύ πρόγραμμα να είσαι κλεισμένος σε ένα κλουβί και να κανείς περιοδείες σε διάφορες χώρες και ταιρεν. Φέρνω ως παράδειγμα τον Plus γιατί ήταν το πλεων αναγνωρίσιμο ποιντερ εκείνης της εποχής και σε ποσά κυνηγόσκυλα ακόμα και σήμερα τρεχει το αίμα του , υπάρχουν βέβαια εκατονταδες Plus στα σκυλια που έχουμε στα χερια μας και πάμε κυνηγι.
 
Είχε τόσα πολλά σκυλιά.Κάποια ήταν χάρμα οφθαλμών.Caridi-Amoa κ.α.
Ναι είχε κάποια ποιο τυπικά , αλλά στην πλειοψηφια τους τα κεφάλια τους ήταν στεγνά κάτι που είναι άμεσα αναγνωρισιμο και σήμερα σε αρκετά ποιντερ και ας έχουν άλλο όνομα εκτροφης , έχουν όμως αυτή την στάμπα των σκυλιών του ( άσε που δεν νομίζω σε συνχρονο ποιντερ να μην υπάρχει έστω και ένας πρόγονος del vento) η χάρη του έφτασε σε όλο τον κόσμο ακόμα και στην Λατινική Αμερική και ας ήταν η βόρεια ποιο κοντά .
 
Back
Top