O "Master Chef" των όπλων

Status
Not open for further replies.
Μετά απο πολυ σκέψη,αν πρέπει ένα όπλο να δείχνει τα χρονια του ή να ξανανιώσει όπως ήταν στα νιάτα του,αποφασησα το δεύτερο!!!

Τα υπόλοιπα θα τα κάνει ο Χρήστος , όπως αυτός ξέρει!!!!



https://postimg.cc/gallery/2d6xrmlq2/
https://postimg.cc/gallery/102qcembe/
 
Αν αναλογιστουμε ότι έχει να ανοιχτει και να καθαριστει - λαδωθει απο τοτε που αγοράστηκε,35 - 40 χρόνια,με τόσα νερα που εχει φαει....δεν εχει τιποτα....
Καινούργιο ειναι ρε. Μετα το λίφτινγκ θα γίνει πρώτο.
 
Αυτό το μέταλλο με τις πονταρισιές, τι είναι ρε παιδιά; :eek:
Μαλλον σπηλεωση απο την πολλη σκουρια εχει γινει....!!!
Ναι «σπηλεωση» .. σαν να έχει φάει σαράκι το μέταλλο της βάσης . Στα σημεία που ακουμπάει το ξύλο από το κοντάκι στην βάση είναι έντονο .
Κάτι ξέρει ο Μαστρογιάννης που μονώνει τα κοντακια του εσωτερικά για προστασία ;)
 
Η σπηλαιωση δεν είναι (τουλάχιστον) ανησυχητικη;
Σιγουρα το καλύτερα είναι να μην υπήρχε καθόλου .. αλλά όπως είπα κ ποιο πάνω τα σημεία που είναι έντονο είναι εκεί που υπάρχει επαφή με το ξύλο .. κ όχι παντού .
Αν δεις τις φωτό , είναι η πλάτη της βάσης και το τέλος της ουράς ..(πίσω από την ασφάλεια )
Δεν βλέπω να υπάρχει θέμα αντοχής της βάσης ! Αυτό που πρέπει να γίνει και θα γίνει είναι να καθαριστεί πολύ καλά να να σταματήσει η διαδικασία
 
Σιγουρα το καλύτερα είναι να μην υπήρχε καθόλου .. αλλά όπως είπα κ ποιο πάνω τα σημεία που είναι έντονο είναι εκεί που υπάρχει επαφή με το ξύλο .. κ όχι παντού .
Αν δεις τις φωτό , είναι η πλάτη της βάσης και το τέλος της ουράς ..(πίσω από την ασφάλεια )
Δεν βλέπω να υπάρχει θέμα αντοχής της βάσης ! Αυτό που πρέπει να γίνει και θα γίνει είναι να καθαριστεί πολύ καλά να να σταματήσει η διαδικασία
και μένα το να σταματήσει με ανησυχούσε ;)
νομίζω ότι καλά το πρόλαβε ο Μύρος!
το δίκαννο ιταλικό είναι; τι μάρκα;
 
Τώρα που το λες το θυμήθηκα.:)
Το δικό μου είναι τζάμι φίλε.Το μόνο πρόβλημα που με απασχολεί ,είναι οτι οι κανες εχουν λίγο τζόγο, αριστερα ,δεξιά.
Φαντάσου ότι είναι το πρώτο όπλο του πατέρα μου..... και στην συνέχεια το πρωτο δικό μου.....
Και εμένα έχουν τζόγο οι καννες του.....
 
Δεν ξέρω από μέταλλα όπλων αλλά η απορία που μου έρχεται είναι αν μπορεί αφού καθαριστεί να γεμιστει το σημείο με ηλεκτροκολληση ή TIG και να τριφτει-γυαλιστει τουλάχιστον στα σημεία που έχουν επηρεαστεί περισσότερο...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top