Mossberg Team

Καλησπερα στην παρεα, μεσα κ εγω με μια MOSSBERG 590 γερο και απροβληματιστο οπλο, αν εβγαζαν καννη με ριγα για αυτο το οπλο θα ηταν μια ενδιαφερουσα προσθηκη.
Στα 13 χρονια εριξα καμποσες με μια μαβερικ 88 βαρυ μου ερχοτανε τοτε αλλα γλυκο δουλεμα και φαρμακερο και κανη τουμπανο σε διαστασεις πολυ χοντρα τοιχοματα
 
Καλησπέρα! Έχω μια mossberg 500 και δεν μου πετάει τα φυσίγγια ανεξαιρέτως του μήκος του μετάλλου τους. Έχω την εντύπωση ότι φταίει το αυτάκι που πιάνει το φυσίγγι καθώς αφού ήταν στην ντουλαπα για αρκετά χρόνια δεν έχει λαδωθεί και ίσως να έχει σκουριάσει κάποιο ελατηριάκι. Τι πιστεύετε ότι φταίει?
 
Καλησπέρα! Έχω μια mossberg 500 και δεν μου πετάει τα φυσίγγια ανεξαιρέτως του μήκος του μετάλλου τους. Έχω την εντύπωση ότι φταίει το αυτάκι που πιάνει το φυσίγγι καθώς αφού ήταν στην ντουλαπα για αρκετά χρόνια δεν έχει λαδωθεί και ίσως να έχει σκουριάσει κάποιο ελατηριάκι. Τι πιστεύετε ότι φταίει?
Μηπως εχουν παγωσει καποια λαδια ή εχει πιασει βρωμιες.....ριξ' του λιγο λαδακι και δουλεψε το με το χερι σου.....και αν εχεις καποιο φυσιγγιο αδρανειας δοκιμασε το να δεις αν το πεταει...! Τσεκαρε και τον εξωστηρα του.....μηπως φταιει αυτος που δεν τα πεταει... ο εξολκεας τραβαει το φυσιγγιο απο την θαλαμη και οπως ερχεται το κλειστρο πισω (μαζι με το φυσιγγι) το πυθμενιο του χτυπαει στον εξωστηρα και το πεταει εξω..
 
Μηπως εχουν παγωσει καποια λαδια ή εχει πιασει βρωμιες.....ριξ' του λιγο λαδακι και δουλεψε το με το χερι σου.....και αν εχεις καποιο φυσιγγιο αδρανειας δοκιμασε το να δεις αν το πεταει...
Αν βάλω κανονικό φυσίγγι (το έχω δοκιμάσει στον κυνηγότοπο) δεν έχει πρόβλημα, αλλά από τη στιγμή που ριχτεί υπάρχει θέμα μετά...
 
Αν βάλω κανονικό φυσίγγι (το έχω δοκιμάσει στον κυνηγότοπο) δεν έχει πρόβλημα, αλλά από τη στιγμή που ριχτεί υπάρχει θέμα μετά...
Οταν το βαλεις μεσα....χωρις να ριξει....κ τραβηξεις σιγα σιγα το κλειστρο προς τα πισω ερχεται το φυσιγγιο προς τα πισω?
 
Ναι ακόμη και αν κάνω γρήγορα αυτήν την κίνηση δουλευει κανονικοτατα
Οποτε το προβλημα ειναι στον εξωστηρα....απο το ιντερνετ ειδα οτι ειναι αυτο το λαμακι....παρατηρησε το αν εχει σπασει ή μηοως εχει ξεβιδωσει....αν θυμαμαι καλα στην maverick βιδωνει με βιδα...δεν ξερω στην moss
 

Attachments

  • Screenshot_20200708-144626_Chrome.jpg
    Screenshot_20200708-144626_Chrome.jpg
    191,6 KB · Προβολές: 6
Δεν θυμάμαι η αλήθεια είναι αν είναι βιδωτό και εγώ πιστεύω ότι κάπου εκεί ειναι το πρόβλημα ή στο εξολκεα ή σε καποια βίδα. Θα το κοιτάξω κάποια στιγμή όταν βρω χρόνο
 
Back
Top