Mossberg Team

Μονος σου φιλε μου? Μπορεις να μας περιγραψεις διαδικασια? Που βρηκες αλοιφες και τα εργαλεια....
οι αλοιφές από aliexpres για ψηλές γρατζουνιες για τζάμια και μέταλλο τώρα για τα εργαλεία κατασκεύασα μια μασίφ βέργα με οδηγό την θαλάμη για τον άυλο.
 
Για πες μας περισσότερα για το πιπινακι Ανδρέα ,τι κυνηγια κάνεις ,τι φυσίγγια .my man..my man.
αυτήν την περνώ στις τσίχλες φυσίγγια ιδιογομωση συμφέρει σε αυτό το διαμέτρημα αγαπάει πολύ την πυρίτιδα s4n και είναι αυτή η αίτια που ξεκίνησα κάποτε την αρρώστια που λέγετε ιδιογομωση και μεταπήδησε αργότερα στο 12ρι.
 
αυτήν την περνώ στις τσίχλες φυσίγγια ιδιογομωση συμφέρει σε αυτό το διαμέτρημα αγαπάει πολύ την πυρίτιδα s4n και είναι αυτή η αίτια που ξεκίνησα κάποτε την αρρώστια που λέγετε ιδιογομωση και μεταπήδησε αργότερα στο 12ρι.
Ευχαριστώ Ανδρέα
 
αν και το φως αντανακλάτε πολύ μέσα στην κάννη κατάφερα και έβγαλα μια μέτρια φωτογραφία γυαλίστηκε και ο κώνος με αλοιφή 10000 για να επηρεαστεί όσο το δυνατών λιγότερο.... την ίδια αλοιφή βάζω και για τις γρατζουνιες στο βερνίκι του αυτοκινήτου. σε δοκιμή με 3ρι στοκ στα 30 μετρά είδα διάφορα σε συγκέντρωση και ισοκατανομή με γλυκό λάκτισμα του όπλου.
.
60086744-1970607143046048-954888302119354368-n.jpg
 
αν και το φως αντανακλάτε πολύ μέσα στην κάννη κατάφερα και έβγαλα μια μέτρια φωτογραφία γυαλίστηκε και ο κώνος με αλοιφή 10000 για να επηρεαστεί όσο το δυνατών λιγότερο.... την ίδια αλοιφή βάζω και για τις γρατζουνιες στο βερνίκι του αυτοκινήτου. σε δοκιμή με 3ρι στοκ στα 30 μετρά είδα διάφορα σε συγκέντρωση και ισοκατανομή με γλυκό λάκτισμα του όπλου.
.
60086744-1970607143046048-954888302119354368-n.jpg
Καθρεφτης!! Μπραβο σου!
 
αν και το φως αντανακλάτε πολύ μέσα στην κάννη κατάφερα και έβγαλα μια μέτρια φωτογραφία γυαλίστηκε και ο κώνος με αλοιφή 10000 για να επηρεαστεί όσο το δυνατών λιγότερο.... την ίδια αλοιφή βάζω και για τις γρατζουνιες στο βερνίκι του αυτοκινήτου. σε δοκιμή με 3ρι στοκ στα 30 μετρά είδα διάφορα σε συγκέντρωση και ισοκατανομή με γλυκό λάκτισμα του όπλου.
.
60086744-1970607143046048-954888302119354368-n.jpg
Να σου φερω να περάσεις και την δικιά μου ένα χεράκι;;:D
 
αν και το φως αντανακλάτε πολύ μέσα στην κάννη κατάφερα και έβγαλα μια μέτρια φωτογραφία γυαλίστηκε και ο κώνος με αλοιφή 10000 για να επηρεαστεί όσο το δυνατών λιγότερο.... την ίδια αλοιφή βάζω και για τις γρατζουνιες στο βερνίκι του αυτοκινήτου. σε δοκιμή με 3ρι στοκ στα 30 μετρά είδα διάφορα σε συγκέντρωση και ισοκατανομή με γλυκό λάκτισμα του όπλου.
.
60086744-1970607143046048-954888302119354368-n.jpg
Η καννη παίρνει γυαλισμα, ο κωνος αν δεν μπει πέτρα δεν καταλαβαίνει από αλοιφες, κρεμες και σαπουνια. Έχω περάσει ώρες ολόκληρες, δεν καταφερα κάτι...:)
 
Η καννη παίρνει γυαλισμα, ο κωνος αν δεν μπει πέτρα δεν καταλαβαίνει από αλοιφες, κρεμες και σαπουνια. Έχω περάσει ώρες ολόκληρες, δεν καταφερα κάτι...:)
Τα σημάδια από το κοπτικό στον κώνο και η “ μουντίλα" πώς σβήνουν Γιώργο;
 
Η καννη παίρνει γυαλισμα, ο κωνος αν δεν μπει πέτρα δεν καταλαβαίνει από αλοιφες, κρεμες και σαπουνια. Έχω περάσει ώρες ολόκληρες, δεν καταφερα κάτι...:)

δεν έκανα γυάλισμα στην κάννη, έγινε λείανση με αλοιφές που εμπεριέχουν σμυρίγλι σε micron 300 μέχρι 10000.
 
Τα σημάδια από το κοπτικό στον κώνο και η “ μουντίλα" πώς σβήνουν Γιώργο;
Δεν ξέρω :). Με κρέμες και με διάφορα μέσα που έχω χρησιμοποιησει, όπως κετσές , scotch brite διαφόρων διαβαθμίσεων, ατσαλομαλλο 0000, δέρμα κτλ.....δεν έχω καταφέρει να γυαλίσω την μουντίλα. Σημάδια κοπτικού δεν έχω στα όπλα μου .
Αυτό που μοιάζει φοβερό εργαλείο είναι το flex hone το οποίο κατασκευαζεται και για την οπλουργική.
 
γυάλισμα κάνουμε με brasso,FLITZ κ.τ.λ στην λείανση τρώμε μέταλλο περνώντας με την σειρά από την χοντρότερη σε σμυρίγλι αλοιφή μέχρι την ψηλότερη επιτυγχανοντας να σβήνουμε τις γραμμές από το κοπτικό μετέπειτα σβήνουμε τις γραζουνιες της χοντρότερης αλοιφής με την υψηλότερης μέχρι να γίνει καθρέφτης να γυαλίσει όλη η διαδικασία περνάει από 10 στάδια αλοιφών. ο κώνος έγινε γυαλιστερός όπως όλοι η κάννη, με την διάφορα ότι ο κώνος λειάνθηκε με την πιο ψηλή αλοιφή που είχα για να επηρεαστεί όσο το δυνατών λιγότερο. ο άυλος δεν με ενδιέφερε και τόσο γιατί είχε ονομαστική διάμετρο 15,9 και μετρήθηκε άλλου 15,6 άλλου 15,8 καμιά σχέση με το 15,9 που γράφει και όλη η διαδικασία λείανσης δεν φαγώθηκε πάνω από 15,9 ο κώνος.
 
Δεν ξέρω :). Με κρέμες και με διάφορα μέσα που έχω χρησιμοποιησει, όπως κετσές , scotch brite διαφόρων διαβαθμίσεων, ατσαλομαλλο 0000, δέρμα κτλ.....δεν έχω καταφέρει να γυαλίσω την μουντίλα. Σημάδια κοπτικού δεν έχω στα όπλα μου .
Αυτό που μοιάζει φοβερό εργαλείο είναι το flex hone το οποίο κατασκευαζεται και για την οπλουργική.
τσίμπα το σετ αυτό και χρησιμοποιησε τις ψηλές αλοιφές να δεις γυάλισμα, στις χοντρές θέλει πατέντα για να έχουμε ομοκεντρικοτητα για να μην έχουμε αποκλίσεις στον άυλο σε mm π.χ άλλου 18,3 άλλου 18,5
https://www.aliexpress.com/item/12p...491.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dMAHxSH
 
Χθες πήγα σκοπευτήριο με τη γρια 9200 ... Το είχα σκεφτεί από την περασμένη εβδομάδα. Επειδή ειδικά το πάνω υπερυψωμένο γήπεδο δεν μου πήγε καθόλου καλά φέτος με το δίκαννο, με πολύ χαμηλά σκορ πολλές φορές και μονοψήφια, ήθελα να δω αν θα άλλαζε κάτι με την καραμπίνα.
Αν και δεν είχα πολλές προσδοκίες, το αποτέλεσμα με ικανοποίησε πλήρως! :) Και στις 2 πούλες που έριξα τα πήγα πολύ καλά. Καμία σχέση με τις άλλες φορές με το δίκαννο. Δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο και απλά βρέθηκα σε "καλή μέρα" ... πιστεύω όμως ότι έπαιξε κάποιο ρόλο και το όπλο ... Επειδή είναι λίγο πιο βαριά από το δίκαννο (3.315 έναντι 3.150) και σχετικά μπροστόβαρη, είχε πιο ομαλό swing ... το παρατήρησα ειδικά σε κάποιες τραβέρσες, όπου με το δίκαννο δεν μπορούσα να συγχρονιστώ με τίποτα, αυτή πήγαινε "τραίνο" ... :cool:
Είχα και μερικές κεντροτουφεκιές που κάπνισαν - εξαΰλωσαν τα πιατάκια ... Γενικά το ευχαριστήθηκα χθες όσο λίγες φορές.
Ένα άλλο που ήθελα να δω ήταν πως θα τα πάει με τα Hyperion sporting του Ρουμελιώτη, κυρίως λόγω του χαμηλού πάφυλα. Κανένα πρόβλημα, τα καταβρόχθιζε αδιαμαρτύρητα! Σε σύνολο 70 φυσιγγίων που έριξα δεν παρουσίασε την παραμικρή δυσλειτουργία. Ενώ παλιότερα με αντίστοιχα φυσίγγια (με 8αρι μέταλλο) κυρίως Cheddite sporting, έκανε που και που τις εμπλοκούλες της ... κάπου 3-4 στα 25.
Τσοκ, ενώ αρχικά σκεφτόμουν να αφήσω το μαμα MOD (***) που της είχα σχεδόν μόνιμα σε κυνήγι και σκοπευτήριο, τελικά αποφάσισα πριν φύγω από το σπίτι και έβαλα ένα έσω-έξω BRILEY Invector (INVx2) με την ονομαστική σύσφιξη SKEET, με διάμετρο στομίου .720" (~18,3 mm) που όμως σε σχέση με τον αυλό της Moss. (18,6+) βγαίνει μεταξύ 3 και 3,5 δέκατα, δηλ. στην ουσία LM ... Και αυτή η επιλογή μου βγήκε αρκετά καλή, αν και εγώ το έκανα κυρίως για πρακτικούς λόγους: επειδή τα τσοκάκια έχουν την τάση να χαλαρώνουν μετά από μερικές βολές, για να το τσεκάρω/σφίγγω με το χέρι και να μη χρησιμοποιώ το κλειδί κάθε τόσο στο βατήρα ... :p
 
Πολύ μεγάλη μαλακία δέρνει τον κόσμο. Θα μπορούσε πολύ εύκολα να είχε φράξει η κάννη και να του κοπεί η όρεξη. Από την άλλη ποιος είπε σε όλους αυτούς που βουτάνε τα όπλα στο νερό και μετά ρίχνουν, ότι αυτό είναι κατόρθωμα; Αν θες να κάνεις δοκιμή, βούτα το όπλο στην θάλασσα για ένα 24ωρο, όχι στο γλυκό νερό του video, άστο να στεγνώσει για 2-3 μέρες και δοκίμασε να δούμε αν ρίχνει....:)
το καλύτερο είναι πως αν μας πέσει το οπλο στο βάλτο δε νομίζω να είναι δεμένο με σκινακι για να το βγάλουμε και να συνεχεισουμε το κυνήγι μας
 
Η καννη παίρνει γυαλισμα, ο κωνος αν δεν μπει πέτρα δεν καταλαβαίνει από αλοιφες, κρεμες και σαπουνια. Έχω περάσει ώρες ολόκληρες, δεν καταφερα κάτι...:)
γιωργω έχω μια κανη breda με σημαδια στον αυλό ο οπιός είναι χρομιωμενος τι μπορω να κάνω μόνος μου κάνουνε η πετρες που είναι για κυλινδρακια φρένων αυτοκινιτου
 
Last edited:
Back
Top