MIROKU super pose (model 600)

Πρόσφατα ήρθε στα χέρια μου ένα Ιαπωνικό αλληλεπίθετο μάρκας Miroku , χωρίς να αναφέρονται στο όπλο άλλα στοιχεία. Μετά απο έρευνα αρκετών ημερών κατέληξα στα παρακάτω συμπεράσματα και σας τα παρουσιάζω μαζί με το όπλο.
Αρχικά να πω οτι πάνω στο όπλο αναγράφεται μόνο η εταιρία και το serial number. Και στις κάννες οι οποίες έχουν 66 εκ. μήκος, οι σφραγίδες από την τράπεζα δοκιμών (ευτυχώς για να βγάλουμε καμιά άκρη).
Το όπλο είναι σε πολύ καλή κατάσταση για τα χρόνια του και το μόνο που αφαιρεί λίγο από την εικόνα του είναι ένα παχύ στρώμα βερνίκι στα ξύλα που καλύπτει σχεδόν την αίσθηση στις ψάθες.

picture upload sites

ο κορμός και οι κάννες δεν έχουν αισθητούς τζόγους και τα μεταλλικά μέρη δείχνουν να αντέχουν αρκετή ακόμη καταπόνηση .


upload foto

Το πιο δύσκολο κομμάτι μέχρι στιγμής ήταν να βρεθεί το μοντέλο και να γίνει η χρονολόγηση . Το αγόρασα σαν μοντέλο 3800 ωστόσο σε αναζήτηση με το serial number προέκυψε οτι πρόκειται για το παλαιότερο μοντέλο 600 και μάλιστα ήταν σε βρετανική λίστα δημοπρασιών το 2011 . Από όπου πιθανότατα ήρθε στην Ελλάδα.
Το serial number είναι ένας εξαψήφιος αριθμός χωρίς άλλα στοιχεία (όπως γράμματα), αυτό από μόνο του κατατάσει το όπλο στα προ του 1973 οπότε και ξεκίνησε για το Ιαπωνικό εργοστάσιο η συνεργασία με την Browning και ακολούθησε κοινή μέθοδο χρονολόγησης , με δύο λατινικά γράμματα στο serial number να υποδεικνύουν και το έτος κατασκευής .

gifs upload

Επίσης τα χαράγματα στην βάση και η στενή ρίγα υποδεικνύουν ένα φθηνό κυνηγετικό όπλο , grade 1 , και όχι κάποιο ακριβό σκοπευτικό μοντέλο.

gifs upload

Έτσι λοιπόν έφτασα να παιδεύομαι με τις σφραγίδες της τράπεζας δοκιμών , αυτό που συμπέρανα είναι οτι αν και το serial number μας στέλνει πριν το 1973 το όπλο πέρασε δοκιμή στο birmingham to 1974 , οπότε είναι το πιθανότερο να εισήχθη στην Αγγλία. Επίσης οι κάννες έχουν σήμανση 3 η μια και 5 η άλλη για το τσοκάρισμα. Βέβαια τα σημάδια (+- ) στην πάνω και (++) στην κάτω κάννη με βάση το σύστημα της Miroku μιλάει για τσοκ modified και improved cylinder αντίστοιχα.

free image uploading

Το μόνο που δεν έχω μετρήσει ακόμα είναι το βάρος που σίγουρα είναι πάνω απο τα τρία κιλά. Αλλά το ζύγισμα είναι πολύ καλό.

how to screenshot on windows 7

Ελπίζω να μην σας κούρασα , να πω τέλος ότι μόλις το όπλο ήρθε στα χέρια μου πήγε στο κύριο Ψυλάκη όπου έγινε μέτρηση και περάστηκε καινούργιο πέλμα. Στις δύο δοκιμές στα λίγα πουλιά που βρήκα είδα οτι οι δυο μας ταιριάξαμε και οι τουφεκιές βρίσκουν στόχο.
 
Ωραιο οπλο και ευχομαι να το χαιρεσαι χρονια χωρις προβληματα. Το βερνικι με χαλαει οπτικα, φανταζομαι και σενα.
 
Το όπλο είναι σε πολύ καλή κατάσταση για τα χρόνια του και το μόνο που αφαιρεί λίγο από την εικόνα του είναι ένα παχύ στρώμα βερνίκι στα ξύλα που καλύπτει σχεδόν την αίσθηση στις ψάθες..
καλορίζικο και καλές τουφεκιές! εύχομαι να το χαρείς πολύ !
Όντως το βερνίκι φαίνεται να έχει μπει με το κιλό .. αλλά αν έχεις κεφι και πιάνουν τα χέρια σου θα μπορούσες να το κάνεις απο την αρχή με λινέλαιο, υπάρχουν άρθρα που θα σε βοηθήσουν αν δεν το έχεις ξανά κάνει (π.χ. του κυπριδημου που είχα ακολουθήσει εγώ)
Θα απογειωθεί αισθητικά κι ας είναι μέτρια τα ξύλα του.
paint remover για αρχή και υπομονή στο τρίψιμο.
καλορίζικο και πάλι
 
Φαίνεται σε καλή κατάσταση,Βαγγέλη.
Φτιαξτου τα ξυλα και θα σου αρέσει ακόμα περισσότερο.
 
Last edited:
Καλοκαφτο ευχομαι!!!
Βασικο αυτο που λες πως βρισκεις στοχο καθως σημαινει πως το οπλο σου ερχεται οπως πρεπει!
Κανε την κινηση μολις ληξει το κυνηγι να φτιαξεις τα ξυλα του με λινελαιο μονος σου και θα σε αποζημιωσει το αποτελεσμα!
 
Καλοτουφεκο κ να το χαρεις... Ωραια η αναφορα σου για την αναζητηση του οπλου σου...
Κ εγω θα εφτιαχνα τα ξυλα οταν τελειωσει το κυνηγι για να συμβαδιζει η εμφανιση με το κυρος του... ;)
 
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια , η αλήθεια ειναι οτι θα ήθελα να δώ τα ξυλα με λινέλαιο αν και με φοβίζει λίγο η διαδικασία αφαίρεσης του λουστρου. Βέβαια μέχρι τον Φεβρουάριο έχω χρόνο να διαβάσω για το πως θα γίνει χωρίς να δημιουργήσω πρόβλημα .
 
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια , η αλήθεια ειναι οτι θα ήθελα να δώ τα ξυλα με λινέλαιο αν και με φοβίζει λίγο η διαδικασία αφαίρεσης του λουστρου. Βέβαια μέχρι τον Φεβρουάριο έχω χρόνο να διαβάσω για το πως θα γίνει χωρίς να δημιουργήσω πρόβλημα .
Να μην σε φοβίζει, κάτσε να τελειώσει το κυνήγι και θα το κάνουμε παρέα αν θες αφού είμαστε και γειτονάκια ;)
 
Καλοντούφεκο Βαγγέλη και να το χαρείς!
Πολύ καλή επιλογή
Από τη στιγμή που δεν έχει τζόγους στα κλειδιά και φθορές στις κάννες, έχει πολλές ζωές ακόμα.
Τα όπλα που προορίζονται για την Αγγλική αγορά γενικά είναι πιο προσεγμένα όπλα, αυτό φαίνεται και από το τέλειο φινίρισμα που φαίνεται να έχει σε όλες τις μεταλλικές επιφάνειες.
Όσο για τα ξύλα... ευκαιρία, όπως σου είπαν και τα παιδιά παραπάνω για μια αναβάθμιση με λινέλαιο και ένα καθάρισμα στις ψάθες και θα δείξει άλλο όπλο...
Αχρωμίοτο είναι?
 
Λοιπόν , τα ξύλα λύθηκαν και ξεκίνησε η επεξεργασία τους σύμφωνα με όσα διάβασα μέχρι στιγμής , παρουσίαση οταν τελειώσουμε με το καλό.
Με την ευκαιρία θα καθαριστεί και ο μηχανισμός και θα ελεγχθεί για φθορές.



free upload image


Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν υπάρχει κάποιο ειδικό λάδι ή γράσο για τον μηχανισμό μετά το καθάρισμα .


adult image hosting
 
RemOil4oz-prod_thumb2.jpg
 
Back
Top