Maverick 88-Λαστιχάκια μειωτήρα

Καλημέρα φίλοι,

έχω αγοράσει πρόσφατα μια maverick 88 επαναληπτική καραμπίνα, καινούρια.
Προσπάθησα χθες να αφαιρέσω το μειωτήρα (ξύλινη καβίλια) από την αποθήκη, αλλά όταν μου βγήκε είχε ένα λαστιχάκι (σαν φλάτζα) στην μπροστινή μεριά του ενώ σε βίντεο στο youtube βλέπω ότι έχει 2 λαστιχάκια.
Απ΄ την άλλη στο manual γράφει:
"To remove the dowel, first remove the barrel. Point the shotgun downward and shake it back
and forth lightly until the dowel protrudes from the takedown screw hole in the end of the magazine
tube. A rubber “O” ring on the dowel prevents it from falling out accidentally. Grasp the
dowel and pull it completely out."
Σαν να πρόκειται για ένα λαστιχάκι (a rubber).
Προβληματίζομαι όμως μήπως είχε 2 και έχει μείνει το 2ο μέσα στην αποθήκη οπότε μετά δεν ξέρω πως μπορώ να την ξεβιδώσω για να δω τί γίνεται.
Ξέρει κανείς αν τα λαστιχάκια είναι δύο ή ένα και αν είναι 2 μπορώ να ξεβιδώσω το σωλήνα αποθήκης των φυσιγγιών ώστε να βγάλω το 2ο που έπεσε μέσα;
Ευχαριστώ πολύ.
 
Προβληματίζομαι όμως μήπως είχε 2 και έχει μείνει το 2ο μέσα στην αποθήκη οπότε μετά δεν ξέρω πως μπορώ να την ξεβιδώσω για να δω τί γίνεται.
Ξέρει κανείς αν τα λαστιχάκια είναι δύο ή ένα και αν είναι 2 μπορώ να ξεβιδώσω το σωλήνα αποθήκης των φυσιγγιών ώστε να βγάλω το 2ο που έπεσε μέσα;
Ευχαριστώ πολύ.
Οι αποθήκες δε βγαίνουν τόσο απλά θέλει ειδική κατασκευή, βέβαια μπορείς να πιάσεις τη βάση στη μέγγενη και να επιχειρήσεις να τη ξεβιδώσεις με τα χέρια αν ξεβιδώσει είσαι τυχερός. 2 λαστιχάκια έχει άλλα και να έμεινε μέσα το 1 δεν έγινε και τίποτα εκτός και σου σφηνώσει στον οδηγό και σου κάνει τίποτα εμπλοκές αλλά αμφιβάλλω, κοινά o-ring είναι αμα θές να βάλεις άλλο και με ένα να το αφήσεις δεν υπάρχει θέμα.
 
Σ΄ ευχαριστώ πολύ φίλε.
Το αφήνω λοιπόν ως έχει, το ξεχνάω και δεν πειράζω τίποτε.
Δε το είπα για να μη πειράξεις κάτι, μπορεί η αποθήκη της μαβερικ να βγαίνει εύκολα αν δεν έχει κόλλα σπειρωμάτων μια δοκιμή με τα χέρια δε βλάπτει απλά μη βάλεις τίποτα γκαζοτανάλιες, κάβουρες και τέτοια και την καταστρέψεις.
 
Καλημέρα φίλοι,

έχω αγοράσει πρόσφατα μια maverick 88 επαναληπτική καραμπίνα, καινούρια.
Προσπάθησα χθες να αφαιρέσω το μειωτήρα (ξύλινη καβίλια) από την αποθήκη, αλλά όταν μου βγήκε είχε ένα λαστιχάκι (σαν φλάτζα) στην μπροστινή μεριά του ενώ σε βίντεο στο youtube βλέπω ότι έχει 2 λαστιχάκια.
Απ΄ την άλλη στο manual γράφει:
"To remove the dowel, first remove the barrel. Point the shotgun downward and shake it back
and forth lightly until the dowel protrudes from the takedown screw hole in the end of the magazine
tube. A rubber “O” ring on the dowel prevents it from falling out accidentally. Grasp the
dowel and pull it completely out."
Σαν να πρόκειται για ένα λαστιχάκι (a rubber).
Προβληματίζομαι όμως μήπως είχε 2 και έχει μείνει το 2ο μέσα στην αποθήκη οπότε μετά δεν ξέρω πως μπορώ να την ξεβιδώσω για να δω τί γίνεται.
Ξέρει κανείς αν τα λαστιχάκια είναι δύο ή ένα και αν είναι 2 μπορώ να ξεβιδώσω το σωλήνα αποθήκης των φυσιγγιών ώστε να βγάλω το 2ο που έπεσε μέσα;
Ευχαριστώ πολύ.
Τα λαστιχακια είναι δύο,απ' ότι θυμάμαι.
Κοίταξε το ξυλάκι αν έχει μια η δυο αυλακώσεις.
Καλό είναι να το αφαιρέσεις αν έμεινε μέσα στην αποθήκη ,μήπως το τσιμπήσει η τάπα κι έχεις δυσλειτουργίες.
Πριν ξεβιδωσεις την σωλήνα της αποθηκης δοκίμασε μήπως γυρνώντας το όπλο ανάποδα μπορέσεις να το ξετρυπωσεις με κάποια τσιμπιδα.
Τέτοια τσιμουχακια-λαστιχακια βρίσκεις σε καταστήματα(skf πχ).
Κατά καιρούς βγάζει το Lidl κασετίνες που περιέχουν διαφορά μεγέθη.
Και με το ένα λαστιχακι,γίνεται η δουλειά σου!
Υπάρχει για να μην βγαινει ο μειωτηρας παρά την θέληση σου .
 
Κανονικά είναι 2 τα δακτυλίδια.
Το ξύλο δεν έχει αυλακώσεις θέσης για τα λαστιχάκια.
Αν ξεβιδώσεις την αποθήκη,γνώμη μου κάντο με χριστιανική ευλάβεια!!!!
Δε θες να χαλάσεις το σπείρωμα στη βάση αλουμινίου για κανένα λόγο!
Αν τελικά το κάνεις,βάλ του (αφού καθαριστουν με καθαρή βενζίνη τα σπειρώματα) loctite και μη τη ξαναπειράξεις!
Για το καθαρισμό ρουτίνας,λαδακι από μπροστά κ παλινδρόμηση της ταπας μ ένα ραβδάκι.
 
Αν δεν έχει(δεν θυμάμαι,γερναω :( ),καλό είναι να φτιάξει για να εξασφαλίζει(κατά το δυνατόν)το σημείο που θέλει να κάθονται τα λαστιχακια.
Δε γερνάς,έχεις πολλά data στο "σκληρό" σου... 🤣🤣🤣
Κ αν δε τα βάλει καθόλου? Τι πειράζει? Εγώ μόλις τα ανακάλυψα,τα έβγαλα και το είχα σκέτο το καλαμάκι!
Σε κανά γάμο... 6αρα η αποθήκη 🤣🤣🤣!
 
Καλημέρα φίλοι,

έχω αγοράσει πρόσφατα μια maverick 88 επαναληπτική καραμπίνα, καινούρια.
Προσπάθησα χθες να αφαιρέσω το μειωτήρα (ξύλινη καβίλια) από την αποθήκη, αλλά όταν μου βγήκε είχε ένα λαστιχάκι (σαν φλάτζα) στην μπροστινή μεριά του ενώ σε βίντεο στο youtube βλέπω ότι έχει 2 λαστιχάκια.
Απ΄ την άλλη στο manual γράφει:
"To remove the dowel, first remove the barrel. Point the shotgun downward and shake it back
and forth lightly until the dowel protrudes from the takedown screw hole in the end of the magazine
tube. A rubber “O” ring on the dowel prevents it from falling out accidentally. Grasp the
dowel and pull it completely out."
Σαν να πρόκειται για ένα λαστιχάκι (a rubber).
Προβληματίζομαι όμως μήπως είχε 2 και έχει μείνει το 2ο μέσα στην αποθήκη οπότε μετά δεν ξέρω πως μπορώ να την ξεβιδώσω για να δω τί γίνεται.
Ξέρει κανείς αν τα λαστιχάκια είναι δύο ή ένα και αν είναι 2 μπορώ να ξεβιδώσω το σωλήνα αποθήκης των φυσιγγιών ώστε να βγάλω το 2ο που έπεσε μέσα;
Ευχαριστώ πολύ.
Τα oring είναι 2 στη δικιά μου maverick. Η αποθήκη έχει κόλλα σπειρωμάτων και για να ξεβιδωσει θα χρειαστεί θερμότητα, όχι φλόγα όμως προσοχή για να λιώσει η κόλλα και να ξεβιδωσει. Επίσης πρόσεξε μην πιάσεις την αποθήκη στο λεπτό τμήμα και τη στραπατσαρεις. Το τμήμα επάνω στο σπείρωμα της αποθήκης που βιδωνει η κάνη είναι μασιφ μόνο εκεί αν το πιάσεις με ασφάλεια. Πάντως θα σου πρότεινα να βγάλεις τη κάνη από το όπλο να το γυρίσεις να κοιτά η αποθήκη προς τα κάτω και κουνά το ίσως πέσει έτσι,δοκίμασε να το ψαρέψεις με κάποιο λεπτό σύρμα. Αν δεν έχεις γνώσεις και θερμοπιστολο καλύτερα μην επιχειρήσεις να το ξεβιδωσεις μόνος και γίνει καμία ζημιά αν δε μπορέσεις να το βγάλεις πάνε σε οπλουργο.
 
Δεν ξέρω για τη Maverick, αλλά και το manual της Mossberg 9200 που έχω εγώ, από το 1997, περιγράφει τον ίδιο τρόπο να βγάζεις το μειωτήρα (και με τα ίδια σχεδόν λόγια !!!). Και πράγματι έτσι που το γράφει φαίνεται σαν να έχει ένα λαστιχάκι. Αλλά και στο σχεδιάγραμμα εξαρτημάτων, στο τέλος του manual, ένα λαστιχάκι δείχνει ...
20160914_231300_072521.jpg
Είδα όμως στο ίντερνετ το σχεδιάγραμμα εξαρτημάτων της Maverick 88 και ο μειωτήρας της όντως φαίνεται να έχει 2 λαστιχάκια ...
Το περίεργο είναι ότι στην δική μου καραμπίνα ο μειωτήρας δεν ήταν ξύλινος, όπως λέει το manual, αλλά ένα πλαστικό σωληνάκι, και μάλιστα λίγο πιο χοντρό, οπότε δεν χωράει να βγει από την μπροστινή τρύπα της αποθήκης. Το ανακάλυψα όταν ξεβίδωσα την αποθήκη. (Εμένα απ' την αρχή ξεβίδωνε από τη βάση πανεύκολα με το χέρι). Επειδή μου άρεσε η ιδέα να μπορεί ο μειωτήρας να βγει και να μπει χωρίς λύσιμο της αποθήκης, είχα φτιάξει ένα ξύλινο όπως αυτόν που περιγράφει στο manual.
20160914_230004_072224.jpg
Τώρα, διάβασα πιο πάνω ότι ο μειωτήρας της Maverick δεν έχει αυλάκια ... Μα έτσι δεν έχει κανένα νόημα να έχει λαστιχάκια, αφού χωρίς αυλάκι να κάθονται μέσα, είναι πολύ πιθανό και φυσικό όταν προσπαθήσεις να βγάλεις το μειωτήρα, να γλιστρήσουν και να μείνουν μέσα στην αποθήκη !!! Ούτως ή άλλως δουλεύει και χωρίς αυτά, και ο μόνος σκοπός τους είναι να μην πέσει ο μειωτήρας τυχαία χωρίς να το καταλάβεις. Αλλά κάτι τέτοιο είναι μάλλον απίθανο να συμβεί.
 
Στέλιο το ξυλάκι με το λάστιχο πρέπει να είναι του αντιπροσώπου (τότε Σεσελέ)αξεσουάρ,λόγω της δικής μας νομοθεσίας.
Το ίδιο είχε κ η δική μου του 98,με 2 oring και το ίδιο εύκολα ( με το χέρι) ξεβιδωνε η αποθήκη. Εγώ έβαλα loctite στο σπείρωμα και αφαίρεσα τα λάστιχα να μπαινοβγαίνει εύκολα κ με ασφάλεια ο αποστάτης.
 
Στέλιο το ξυλάκι με το λάστιχο πρέπει να είναι του αντιπροσώπου (τότε Σεσελέ)αξεσουάρ,λόγω της δικής μας νομοθεσίας.
Το ίδιο είχε κ η δική μου του 98,με 2 oring και το ίδιο εύκολα ( με το χέρι) ξεβιδωνε η αποθήκη. Εγώ έβαλα loctite στο σπείρωμα και αφαίρεσα τα λάστιχα να μπαινοβγαίνει εύκολα κ με ασφάλεια ο αποστάτης.
Μάλλον ο περιορισμός σε 3 φυσίγγια ίσχυε στην Αμερική (για τα μεταναστευτικά πουλιά) πολύ πριν εφαρμοστεί και σε εμάς!!! Δες το απόσπασμα από το manual που έβαλα πιο πάνω: "To comply with the migratory bird laws ....) Και μιλάει για ξύλινο μειωτήρα (wooden dowel). Οπότε αυτός έμπαινε στην Αμερική, και όχι από τον Έλληνα αντιπρόσωπο.
Υ.Γ. Η δική μου Mossberg ήταν εισαγωγής του Κύργια και όχι του Σεσελέ. Είχα πάρει τηλέφωνο πρώτα το Σεσελέ, αλλά δεν έφερνε με 61 cm κάννη που ήθελα εγώ. Οπότε μετά την βρήκα στον Κύργια.
 
Κανονικά είναι 2 τα δακτυλίδια.
Το ξύλο δεν έχει αυλακώσεις θέσης για τα λαστιχάκια.
Αν ξεβιδώσεις την αποθήκη,γνώμη μου κάντο με χριστιανική ευλάβεια!!!!
Δε θες να χαλάσεις το σπείρωμα στη βάση αλουμινίου για κανένα λόγο!
Αν τελικά το κάνεις,βάλ του (αφού καθαριστουν με καθαρή βενζίνη τα σπειρώματα) loctite και μη τη ξαναπειράξεις!
Για το καθαρισμό ρουτίνας,λαδακι από μπροστά κ παλινδρόμηση της ταπας μ ένα ραβδάκι.
Προσοχή ,το λάδι στην αποθήκη θα φέρει το αντίθετο αποτέλεσμα.
 
Last edited:
Προσοχή ,το λάδι στην αποθήκη θα φέρει το αντίθετο αποτέλεσμα.
Είχα στείλει email στην Mossberg για να ρωτήσω τι καθαρισμό και λίπανση απαιτείται στην αποθήκη του maverick διότι η αποθήκη είναι κολλημένη με κόλλα και δε λύνεται. Μου απάντησαν πως η αποθήκη δεν έχει πρόβλημα και δεν χρειάζεται να το λύσω για να το καθαρίσω παρά μόνο εάν το όπλο βυθιστεί σε νερό. Η λέξη που χρησιμοποίησαν συγκεκριμένα ήταν submerged... Οπότε και αυτό θα κάνω στο συγκεκριμένο όπλο...
 
Φίλοι σας ευχαριστώ πολύ.
Δεν θα το πειράξω το όπλο γιατί φοβάμαι μήπως κάνω ζημιά.
Προφανώς έχει αυτή την κόλα σπειρωμάτων στην αποθήκη, γιατί προσπάθησα με το χέρι να την ξεβιδώσω, αλλά δεν κουνιόταν.
Δοκίμασα λοιπόν πολλές φορές πλήρης γέμιση της αποθήκης (με 8+1 φυσίγγια αδράνειας) και δεν μου εμφάνισε κάποιο θέμα.
Θα δω μήπως κουνώντας το όπλο με την αποθήκη προς τα κάτω (χωρίς την κάνη) φανεί κάτι στην τρύπα της βίδας, αλλά μέχρι εκεί.

Πάντως εμένα έχει για μειωτήρα ένα κομμάτι ξύλινο και όποιος ξέρει, είναι ουσιαστικά μια καβίλια (με ραβδώσεις) και δεν έχει αυλάκια.
Τώρα τι τα βάζουν αυτά τα λαστιχάκια; Ειδικά το 2ο που είναι στην πίσω πλευρά (αν υπήρχε τελικά) είναι μεγάλη βλακεία, γιατί πολύ εύκολα μπορεί να βγει και να πέσει στην αποθήκη.

Ευχαριστώ πολύ όλους σας.
 
Φίλοι σας ευχαριστώ πολύ.
Δεν θα το πειράξω το όπλο γιατί φοβάμαι μήπως κάνω ζημιά.
Προφανώς έχει αυτή την κόλα σπειρωμάτων στην αποθήκη, γιατί προσπάθησα με το χέρι να την ξεβιδώσω, αλλά δεν κουνιόταν.
Δοκίμασα λοιπόν πολλές φορές πλήρης γέμιση της αποθήκης (με 8+1 φυσίγγια αδράνειας) και δεν μου εμφάνισε κάποιο θέμα.
Θα δω μήπως κουνώντας το όπλο με την αποθήκη προς τα κάτω (χωρίς την κάνη) φανεί κάτι στην τρύπα της βίδας, αλλά μέχρι εκεί.

Πάντως εμένα έχει για μειωτήρα ένα κομμάτι ξύλινο και όποιος ξέρει, είναι ουσιαστικά μια καβίλια (με ραβδώσεις) και δεν έχει αυλάκια.
Τώρα τι τα βάζουν αυτά τα λαστιχάκια; Ειδικά το 2ο που είναι στην πίσω πλευρά (αν υπήρχε τελικά) είναι μεγάλη βλακεία, γιατί πολύ εύκολα μπορεί να βγει και να πέσει στην αποθήκη.

Ευχαριστώ πολύ όλους σας.
Δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα,οπως τα ειπαν οι συναδελφοι ειναι,και μενα η mossberg 2 ειχε και τωρα δεν εχει κανενα...ενα κομματι ξυλο ειναι και τα o-ring ειναι για να σκαλωνει και να μην βγαινει ευκολα...καποια στιγμη πρεπει να εχασα και το αυθεντικο και εκοψα απο καβιλια τοσο μηκος ωστε να παιρνει δυο μαγκνουμ(αν θυμαμαι καλα με αυτο το οπλο δεν πρεπει να εχω ριξει ποτε μαγκνουμ...) στην αποθηκη και τερμα...μην αγχωνεσαι τουλαχιστον απο αυτο δεν προκειται να προκυψει δυσλειτουργια...
 
Δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα,οπως τα ειπαν οι συναδελφοι ειναι,και μενα η mossberg 2 ειχε και τωρα δεν εχει κανενα...ενα κομματι ξυλο ειναι και τα o-ring ειναι για να σκαλωνει και να μην βγαινει ευκολα...καποια στιγμη πρεπει να εχασα και το αυθεντικο και εκοψα απο καβιλια τοσο μηκος ωστε να παιρνει δυο μαγκνουμ(αν θυμαμαι καλα με αυτο το οπλο δεν πρεπει να εχω ριξει ποτε μαγκνουμ...) στην αποθηκη και τερμα...μην αγχωνεσαι τουλαχιστον απο αυτο δεν προκειται να προκυψει δυσλειτουργια...

Χίλια ευχαριστώ.
 
Back
Top