Marocchi zero3 sporting

Μήπως διαθέτει κάποιος συνάδελφος το συγκεκριμένο όπλο να μου δώσει τα φώτα του;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Τα νέα μοντέλα της MAROCCHI
Τα νέα μοντέλα της MAROCCHI
MAROCCHI & 03 TRAP και SPORTER

Tων Μηνά Ιορδάνογλου & Σοφοκλή Κοσκινά

Η Ιταλική MAROCCHI ξεκίνησε να κατασκευάζει όπλα το 1922. Από την αρχή έως και σήμερα η επιχείρηση ανήκει στην οικογένεια MAROCCHI. Το όνομα συγκαταλέγεται στα κορυφαία σε παγκόσμιο επίπεδο, αναφορικά με την κατασκευή Ιταλικών όπλων.
Η ιστορία της MAROCCHI είναι μεγάλη με καταγεγραμμένες στο ενεργητικό της αρκετές επιτυχίες. Αρκεί να αναφέρουμε ότι παλαιότερα κατασκεύαζε όλους τους τύπους λειόκανων όπλων αλλά και αρκετά ραβδωτά.
Στην αγορά των Ηνωμένων Πολιτειών Αμερικής τα όπλα MAROCCHI απολαμβάνουν ιδιαίτερης εκτίμησης και η Ιταλική εταιρία έχει συνεργαστεί με αρκετές αμερικάνικες εταιρίες κατασκευάζοντας όπλα για λογαριασμό τους. Τα τελευταία χρόνια έχει αναλάβει την κατασκευή των VALMΕΤ που πλέον ονομάζονται Finn classic. Πρόκειται για όπλα μεγάλης αντοχής με πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και προσιτή τιμή.


Αφορμή για το άρθρο αυτό στάθηκε η εμφάνιση 4 νέων μοντέλων που παρουσίασε πρόσφατα η MAROCCHI. Τα τρία όπλα έχουν την κωδική ονομασία 03 (Zero 3), το ένα είναι Sporting, το άλλο Trap, το τρίτο κυνηγετικό και το τέταρτο είναι το νέο Finn classic 512 TITANIUM.
Σε ότι αφορά το Finn classic η καινούρια τεχνολογική εξέλιξη που έχει εφαρμοστεί στο όπλο δηλώνεται με 3 γράμματα PVD (Physical Vapour Depositon). Η διαδικασία PVD είναι βασισμένη στην δυνατότητα δημιουργίας μεταλλικών αναθυμιάσεων να δημιουργούν μία λεπτή επίστρωση στις επιφάνειες του αντικειμένου με εξαιρετικά χημικά και φυσικά χαρακτηριστικά. Το αποτέλεσμα είναι στο συγκεκριμένο όπλο η βάση που έχει δεχτεί την επεξεργασία αυτή να παρουσιάζει αυξημένη αντίσταση στα χτυπήματα αλλά και στις διαβρώσεις.
Σε πρακτικά πειράματα μετά από 1500 ώρες εκθέσεις της βάσης μέσα σε αλατικό διάλυμα η βάση δεν παρουσίασε καμία απολύτως διάβρωση, ούτε και μετά από 2.400 ώρες που εκτέθηκε σε ακτίνες UV. Ουσιαστικά μετά την εφαρμογή της νέας αυτης τεχνολογικής εξέλιξης στο 512 το καλό γίνεται καλύτερο. Το Fin classic όπως το έχουμε παρουσιάσει σε παλαιότερο άρθρο είναι πολύ καλό όπλο με εξαιρετικό μηχανισμό λειτουργίας και πολύ καλή κατασκευή. Σε ότι αφορά τον μηχανισμό λειτουργίας και όλα τα επιμέρους τμήματα του όπλου δεν έχει αλλάξει κάτι. Αυτό που προστέθηκε είναι η τεχνολογία PVD.
Το FINN CLASSIC TITANIUM διατίθεται σε μήκη κανών 66,70 και 76cm με 5 εσωτερικά τσοκ και 66cm Light με 5 εσωτερικά τσοκ. Πολύ μεγάλο ενδιαφέρον παρουσιάζει η τιμή του όπλου που κυμαίνεται από 1080 έως 1250 Ευρώ.
Τα άλλα τρία μοντέλα της MAROCCHI ανήκουν στη σειρά 03. Δύο από τα όπλα της σειράς αυτής έχουν κατασκευαστεί με προορισμό τα σκοπευτικά αθλήματα του Trap και του Sporting. Τα δύο μοντέλα που είχαμε στην διάθεσή μας είναι ένα Trap και ένα Sporter. Υπάρχει και ένα μοντέλο για κυνήγι με 5 εσωτερικά τσοκ θαλάμη magnum, εσωτερική διάμετρος αυλών 18,4 έως 18,6, αυτομάτους εξολκείς, βάση σε μαύρο χρώμα, μονή σκανδάλη με επιλογέα και πάπια τύπου Schnabel.
Τα τεχνικά χαρακτηριστικά των όπλων της σειράς 03 είναι ενδιαφέροντα και θα αναφερθούμε σε αυτά ξεκινώντας από τη βάση.
Η σχεδίαση της βάσης δίνει την αίσθηση της στιβαρότητας το ύψος της είναι 6,3cm και το πλάτος της 4,3 cm. Τα πλαϊνά τοιχώματα της βάσης έχουν πάχος 4mm και έτσι με τα δεδομένα αυτά η αίσθηση στιβαρότητας επιβεβαιώνεται.
Εκτός από το πάχος των τοιχωμάτων υπάρχουν και ενισχυτικά μάγουλα στα πλαϊνά (ράδια) που προσθέτουν επιπλέον μηχανική αντοχή στη βάση. Σχεδιαστικά η βάση ακολουθεί πιστά την γραμμή των προηγούμενων μοντέλων της Marocchi. Πολύ όμορφος είναι και ο συνδυασμός του μαύρου χρώματος με το νίκελ.
Σε ότι αφορά τον μηχανισμό σκανδάλης – πυροδότησης έχουν υπάρξει τροποποιήσεις με αποτέλεσμα να βελτιωθούν οι χρόνοι λειτουργίας του μηχανισμού (locking time) για την εξεύρεση της ιδανικής θέσης σε σχέση με το μέγεθος της παλάμης και το μήκος των δακτύλων του κατόχου.
Και στα δύο μοντέλα Trap και Sporter η σκανδάλη διαθέτει επιλογέα. Νέας σχεδίασης είναι και οι αυτόματοι εξολκείς που λειτουργούν συγχρονισμένα και είναι πολύ ισχυροί. Τα τεχνικά χαρακτηριστικά των κανών διαφέρουν στα δύο όπλα. Το μοντέλο SPORTER διατίθεται με μήκη κανών 71 και 76cm, χρώμιο εσωτερικά, επιμηκυμένο κώνο προσαρμογής και εσωτερική διάμετρο αυλού 18,4 έως 18,6.
Το μοντέλο Trap διατίθεται σε μήκος κανών 76cm και σταθερά τσοκαρίσματα Imp.Mod και Full (1 και 2 άστρα).
Η θαλάμη έχει μήκος 70mm, χρώμιο εσωτερικά και διάμετρο αυλού 18,7 έως 18,9mm. Τον διευρυμένο αυλό η MAROCCHI τον ονομάζει «Big Bored”.
Στο κυνηγετικό μοντέλο το μήκος της θαλάμης είναι 76mm και η εσωτερική διάμετρος αυλού κυμαίνεται από 18,4 έως 18,6mm.
Οι κάνες στα σκοπευτικά μοντέλα συνδέονται μεταξύ τους κατά μήκος με διακεκομμένη ρίγα και αυτό για να κυκλοφορεί ο αέρας ευκολότερα και να ψύχονται γρηγορότερα οι κάνες από την θερμοκρασία που αναπτύσσουν από τις συνεχόμενες τουφεκιές.
Η ρίγα είναι εξαεριζόμενη και στα δύο μοντέλα και το πλάτος της είναι 10mm.
Tα ξύλινα μέρη και στα δύο μοντέλα είναι από καρυδιά και οι ψάθες είναι λεπτής χάραξης.
Το κοντάκι στο μοντέλο SPORTER και στο TRAP διατίθενται και με ρυθμιζόμενο μηχανισμό.
Η επιπλέον επιβάρυνση για το ρυθμιζόμενο κοντάκι είναι 165 ευρώ. Το πέλμα και στα δύο όπλα είναι ελαστικό.
Στις δοκιμές που πραγματοποιήσαμε με τα δύο μοντέλα, δοκιμάσαμε στο σκοπευτήριο το κάθε ένα στο άθλημα που προορίζεται.
Το SPORTER με μήκος κανών 71cm που είχαμε στη διάθεσή μας έδειξε πολύ καλά χαρακτηριστικά. Το ρυθμιζόμενο κοντάκι και η ρυθμιζόμενη σκανδάλη μας βοήθησε να ρυθμίσουμε το όπλο στα μέτρα μας.
Εκτός του ρυθμιζόμενου κοντακίου υπάρχει η δυνατότητα να κατασκευαστεί κοντάκι στα μέτρα του αγοραστή. Το ζύγισμα του SPORTER είναι πολύ καλό. Πολύ μελετημένη είναι και η κατασκευή στο εσωτερικό των κανών που δίνουν ως αποτέλεσμα πολύ καλά βλητικά χαρακτηριστικά. Τα σημεία κρατήματος του όπλου είναι άριστα και σε συνδυασμό με το ζύγισμα δίνουν πολύ καλή αίσθηση σε ότι αφορά το χειρισμό του όπλου.
Η πάπια στο μοντέλο SPORTER είναι τύπου Schnabel. Ρίξαμε αρκετά φυσίγγια των 24, 28, 32, 34, 36 και 40 γραμμαρίων η συμπεριφορά του όπλου ήταν πολύ καλή χωρίς να γίνει αισθητό το λάκτισμα ακόμη και με τα 40 γραμμάρια σκάγια.
Η διάμετρος του αυλού στις κάνες στο όπλο που είχαμε στην διάθεσή μας είναι 18,4 για την επάνω κάνη και 18,5 για την κάτω.
Το μοντέλο Trap το δοκιμάσαμε ρίχνοντας μερικές πούλες στο trap. Τα φυσίγγια που χρησιμοποιήσαμε ήταν όλα των 24 γραμμαρίων και όπως είναι ευκολονόητο τα 24 γραμμάρια σε συνδυασμό με αυλούς 18,8 δίνουν, από άποψη κλωτσήματος, την αίσθηση αεροβόλου.
Το μοντέλο Trap διαθέτει πολύ καλό ζύγισμα που σε συνδυασμό με το βάρος του παρέχει σταθερή επώμιση.
Και στο μοντέλο αυτό η σκανδάλη και το κοντάκι ήταν ρυθμιζόμενα και αυτό μας βοήθησε να κάνουμε ρυθμίσεις στα μέτρα μας. Οι κάνες με μήκος 76 cm βοηθούν αρκετά στο να επιμηκύνουν την σκοπευτική γραμμή και να δίνουν καλύτερη ροπή κίνησης στις δεξιές και αριστερές βολές. Αρκετά βοηθάει και η φαρδιά σκοπευτική ρίγα τόσο στην σκόπευση όσο και στην εκτροπή από την σκοπευτική εικόνα των θερμών αερίων που παράγονται από την θερμοκρασία που αναπτύσσουν οι κάνες.
Τα θερμά αέρια έχουν ανοδική πορεία και όταν δεν έχει υπάρξει πρόβλεψη εκτροπής τους τότε παρεμβαίνουν στη σκοπευτική εικόνα και δημιουργούν είδωλο.
Και τα δύο όπλα λειτούργησαν άψογα και μας άφησαν πολύ καλή εντύπωση. Ανάλογη εντύπωση μας άφησε και το 512 Fin Classic στις δοκιμές που κάναμε.
Τέλος αξίζει να αναφέρουμε τις τιμές των όπλων γιατί σε συνδυασμό με την ποιότητα κατασκευής και αυτά που προσφέρουν τα όπλα, οι τιμές είναι χαμηλές.
Το Fin Classic Titanium διατίθεται σε τιμές από 1080 έως 1250 ευρώ.
Το 03 TRAP και SPORTER διατίθενται σε τιμή 1205 ευρώ με extra χρέωση 165 ευρώ για το ρυθμιζόμενο κοντάκι.
Τα όπλα MAROCCHI εισάγονται στην Ελλάδα από την εταιρεία Μ.Γ.Κύργιας ΑΕΒΕ
Τηλ.: 2310-874083
 
Ηλία δες το βιντεακι, μπορεί να σε βοηθήσει.
Φιλε μου το εχω αγορασει εγω το MAROCCHI ZERO3 TRAP με κοντακι ρυθμιζομενο και πανω και πισω το οπλο ειναι πολυ καλο το εχω 2μηνες εχει περι τα 1500 φυσιγγια και κανενα προβλημα μεχρι την ωρα ομως ρυχνω 24gr σκοπευτικα φυσιγγια .Η διαφορα με το sporting ειναι τα σταθερα τσοκ του trap * + ** , το οπλο ειναι πολυ καλο .
Εχω και ενα 686 sporting αλλα μου αρεσει το marocchi σαν αισθηση!!!!!
 
Φιλε μου το εχω αγορασει εγω το MAROCCHI ZERO3 TRAP με κοντακι ρυθμιζομενο και πανω και πισω το οπλο ειναι πολυ καλο το εχω 2μηνες εχει περι τα 1500 φυσιγγια και κανενα προβλημα μεχρι την ωρα ομως ρυχνω 24gr σκοπευτικα φυσιγγια .Η διαφορα με το sporting ειναι τα σταθερα τσοκ του trap * + ** , το οπλο ειναι πολυ καλο .
Εχω και ενα 686 sporting αλλα μου αρεσει το marocchi σαν αισθηση!!!!!
Απο αποψη ζυγισματος που σου φαινεται;ειναι εμπροσθοβαρες πολυ το οπλο;
 
Απο αποψη ζυγισματος που σου φαινεται;ειναι εμπροσθοβαρες πολυ το οπλο;
Οχι φιλε μου ειναι 75 cm και trap ειναι λιγο πιο βαρυ πισω οπως ολα τα trap που δεν εχουν αντιβαρα για 100% ζυγισμα αλλα δεν δωσαμε και καμμια περιουσια και αυτα που παρεχει και παρολο που ειναι 3.69 κιλα δεν του φαινετε.
 
Γιωργο καλως ηρθες στο φορουμ... Αν θες περνα απο δω να μας πεις δυο λογια για σενα...
http://www.hunterslife.gr/forums/threads/to-know-us-better.17/
Εχουμε γνωριστει στο σκοπευτηριο?
https://www.facebook.com/athlitikosskopeutikosomiloskalamatas/?pnref=story
Δες το βινντεακι ειμαι αυτος που παιρναει απο πισω στην αλλαγη!!!
 
Επισης να ξέρεις ότι στην έκδοση sporting κυκλοφορεί σε δυο παραλλαγές, με τσοκακια τύπου invector το πιο παλιό μοντέλο και τύπου invector plus το νεότερο.
Γεράσιμος καλησπέρα. Υπερτερεί ο ένας τύπος από τον άλλον βλητικα;
 
Γεράσιμος καλησπέρα. Υπερτερεί ο ένας τύπος από τον άλλον βλητικα;
Η διαφορά στα τσόκ, σημαίνει και διαφορά στον αυλό. Το ένα δηλ που έχει τσόκ invector έχει αυλό 18.4 . Το άλλο που έχει τσόκ Invector plus έχει αυλό διευρυμένο 18.7 ή 18.8. Δεν ξέρω τι κυνήγι κάνεις, τι φυσίγγια ρίχνεις και ποιο θα σου ταιριάζει καλύτερα αλλά αυτό που έχω διαπιστώσει προσωπικά από συγκριση στο ίδιο μοντέλο (525) με διαφορετικούς αυλούς, αυτό με διευρυμένο αυλό είχε λιγότερη ανάκρουση. Εγώ θα έπαιρνα δηλ το νεότερο μοντέλο. Είναι μεγάλη κουβέντα αυτή λέγονται και γράφονται πολλά για τους διαφορετικούς αυλούς βλητικά. Ας πούν και άλλοι φίλοι τη γνώμη τους.
 
Η διαφορά στα τσόκ, σημαίνει και διαφορά στον αυλό. Το ένα δηλ που έχει τσόκ invector έχει αυλό 18.4 . Το άλλο που έχει τσόκ Invector plus έχει αυλό διευρυμένο 18.7 ή 18.8. Δεν ξέρω τι κυνήγι κάνεις, τι φυσίγγια ρίχνεις και ποιο θα σου ταιριάζει καλύτερα αλλά αυτό που έχω διαπιστώσει προσωπικά από συγκριση στο ίδιο μοντέλο (525) με διαφορετικούς αυλούς, αυτό με διευρυμένο αυλό είχε λιγότερη ανάκρουση. Εγώ θα έπαιρνα δηλ το νεότερο μοντέλο. Είναι μεγάλη κουβέντα αυτή λέγονται και γράφονται πολλά για τους διαφορετικούς αυλούς βλητικά. Ας πούν και άλλοι φίλοι τη γνώμη τους.
Γεράσιμος βρήκα ένα σε πολύ καλή κατάσταση,με αυλούς 18.4 η μία κανη και 18.5 η άλλη. Όλα αυτά βέβαια από το τηλ. Το Σ/ Κ θα το δω από κοντά
 
Γεράσιμος καλησπέρα. Υπερτερεί ο ένας τύπος από τον άλλον βλητικα;
Όπως είπε ο συνάδελφος πιο κάτω αλλάζει ο αυλός. Το αν υπερτερεί αυτό δεν το γνωρίζω. Το δικό μου έχει σταθερό τσοκαρισμα και 18,8.
 
Back
Top