I.P.S.C. ( πρακτική σκοποβολή )

Στην Αμερική ένας γεμιστήρας για οποιοδήποτε όπλο κοστίζει από 10-20 δολάρια.....στην Ελλάδα από 50 και άνω.....θα σου μιλήσω για Glock....... αλλά πάνω κάτω εκεί είναι οι διαφορές.... ένα τσοκ στο ίντερνετ κοστίζει 40-50-60 ευρώ και το ίδιο σε κατάστημα τη διπλάσια..... το τσοκ briley διασποράς το πήρα 67 ευρώ με μεταφορικά από έξω (Ευρώπη)όταν στην Ελλάδα πωλούνταν 130 ευρώ......
Μην το συζητάς , πας να φτιάξεις μια σωστή ζώνη και σου πάει η τιμή στον θεο ...
 
Εντάξει ρε παιδιά ... μην το βγάλετε και εντελώς άχρηστο το Beretta !!! .sarcastic.

Αν μιλούσες για τη Ελλάδα, αυτό ακριβώς ισχύει βεβαίως !!! Και για την Αμερική μπορεί να ισχύει, αλλά σε μικρότερο βαθμό πιστεύω. Και σίγουρα έπαιξαν ρόλο και τα "αντισταθμιστικά οφέλη" που πρόσφερε η Beretta (δημιουργία θυγατρικής και εργοστάσια στην Αμερική κλπ.)
Και δεν υιοθετήθηκε μόνο από τους πεζοναύτες, αλλά από το σύνολο των ενόπλων δυνάμεων των ΗΠΑ, και από την Ακτοφυλακή, και από την πλειοψηφία των τοπικών αστυνομικών υπηρεσιών στις περισσότερες πολιτείες.
Και όχι !!! Δεν είναι η υψηλή (σκοπευτική) ακρίβεια το πρώτο ζητούμενο σε ένα όπλο προοριζόμενο για στρατιωτική / πολεμική χρήση. Αλλά η
αξιοπιστία και η αντοχή, σε μια μεγάλη ποικιλία εδαφικών τεραίν, αντίξοοων συνθηκών και (κακο)μεταχείρισης.
Ίσως για την εποχή που επιλέχθηκε από τις Ε.Δ. των ΗΠΑ (γύρω στο 1995 αν θυμάμαι καλά) να ήταν όντως η καλύτερη επιλογή. Μπορεί μετά να βγήκαν και καλύτερα (όπως SIG Sauer, Glock κλπ.) ... αλλά κανένας στρατός δεν αλλάζει οπλισμό κάθε 5 χρόνια !!!
Ας μην το καταδικάζουμε συνολικά, από μεμονωμένα περιστατικά ... Δεν ξέρουμε και πόση χρήση και από πόσα χέρια είχε περάσει το συγκεκριμένο κομμάτι στο σύλλογο και τι συντήρηση του είχαν κάνει , και τι πιθανές επεμβάσεις από "οπλουργούς" ...
Γιατί έτσι, και για το "κλασικό" CZ 75 (που ως γνωστόν χαίρει ανέκαθεν μεγάλης εκτίμησης παγκοσμίως), μπορώ κι εγώ να αναφέρω ότι με ένα του συλλόγου μας που έριξα κάποτε, οι σφαίρες στο χαρτί (όσες πήγαν πάνω του) ήταν σκορποχώρι, σαν διαλυμένη διαδήλωση !!!.yel. Αλλά το χειρότερο ήταν ότι το κλείστρο έμεινε ανοιχτό ενώ υπήρχε ακόμα ένα φυσίγγι στη γεμιστήρα !!! Ευτυχώς τηρούσα τους κανόνες ασφαλείας και δεν έγινε ατύχημα !!! :eek:
Τα προσωπικά μου συμπεράσματα εκφράζω Στέλιο και από ότι βλέπω κι άλλοι που το έχουν ρίξει δεν τους έχει κάνει καλή εντύπωση. Δεν αναφέρομαι μόνο για τα παιδιά εδώ που μιλάμε αλλά και για σκοπευτές που γνωρίζω δια ζώσης.Πάντως αυτό που έριξα εγώ ήταν όπλο ιδιώτη όχι του συλλόγου. Σε άριστη κατάσταση, καθαρό και λαδωμένο.
 
Σ'αυτό κάνεις λάθος..... το Beretta επελεγει ως όπλο χειρός του αμερικανικού στρατού τη δεκαετία του 90...... Και λίγο νωρίτερα.....ως m-9..... Οι προδιαγραφές του m-9 σε σχέση με το 92fs έχουν τεράστια διαφορά..... μόνο το τεστ επιλογής αφορά 30000 φυσίγγια χωρίς να εμφανιστεί πρόβλημα για το m-9 ενώ το απλό 92fs 10000 φυσίγγια...... επίσης μη συγκρίνεις το 92fs με το shadow.....με το cz 75 πρεπει να συγκριθεί..... το shadow είναι πολύ νεότερο.... και όπως και το orange σχεδιάστηκε για να παίζει με αξιοπρέπεια και αξιώσεις στην κατηγορία production......στη συνέχεια έγινε και optic ready..... Στο 92fs δε μπορείς να αλλάξεις ούτε τα σκοπευτικά..... ενώ στο shadow έχεις επιλογή σκοπευτικών, ελατηρίων πλακιδίων λαβής και άλλα πολλά..... το shadow έχει εξαρχής το frame του σχεδιασμένο ώστε να βοηθά με την επιπλέον μάζα εμπρός στην ανάκρουση..... Ακόμα και σε σύγκριση με το απλό cz75 το shadow υπερέχει για πλάκα.....
Το 92FS είναι κατά πολύ νεότερο του CZ75 και το HI power ίσως είναι παλαιότερο κι από το CZ 75. Κατά γενική ομολογία τα δύο τελευταία θεωρούνται καλύτερα του Beretta
 
Καλησπέρα στην παρέα. Θα ήθελα τη βοήθεια - εμπειρία όποιου συναδέλφου έχει κάνει αντίστοιχη δοκιμή. Έχω στην κατοχή μου ένα cz p-09, 9mm. Σκέφτομαι να αγοράσω ένα πιστο αντίγραφο του αεροβόλο της asg, το οποίο ρίχνει pellets. Έχει ίδιες διαστάσεις, παραπλήσιο βάρος και λειτουργία παλινδρόμησης κλείστρου. Εκτιμώ ότι η αίσθηση της σκανδάλης θα είναι διαφορετική. Το σκεπτικό ειναι η βελτίωση μεσω της ξηρας προπόνησης χωρίς να καταπονειται το κανονικό πιστόλι και να ειναι εκτεθειμένο εκτός οπλοκιβωτιου (τράβηγμα από θήκη, βελτίωση της λαβης, dry fire κ.λπ.) Επίσης υπάρχει χώρος οπου μπορώ να κάνω βολές εξάσκησης με pellets. Θεωρείτε ότι θα συμβάλει στη βελτίωση μου ως σκοπευτή ή είναι κάτι τελείως διαφορετικό και δεν θα έχει αποτέλεσμα?
 
Ναι θα σε βοηθήσει..... η ανάκρουση είναι διαφορετική.... προσπάθησε να δουλέψεις τη λαβή σου και το γενικότερο χειρισμό.... γέμιση απογεμιση, κράτημα γωνίας και κατεύθυνσης κάνης στο βάθος του πεδίου....
 
Εκεί θέλω να εστιάσω... στο muscle memory... Να γίνονται οι κινήσεις σωστά, μηχανικά και με τον καιρό να βελτιωθεί και η ταχύτητα. Επίσης θέλω να δουλεψω το τράβηγμα της σκανδαλης για να βελτιωθει και η ευστοχία σταδιακά. Ευχαριστώ πολύ!
 
Back
Top