GRAS 1874 πληροφορίες

Γεια σας. Έχω ένα gras που απ' ότι φαίνεται είναι δυστυχώς η περίπτωση που έχει υποστεί κάποτε κι αυτό μετατροπή από ραβδωτό σε μονοκανο. Αν ξέρει κανείς πως προέκυψε αυτο, δηλαδή αν έγινε μαζικά και πού. Δεν νομίζω να έκανε ο καθένας σε δικό του οπλουργο την μετατροπή γιατί όσα είναι έτσι είναι σχεδόν ολόιδια. Και επίσης πόσο θα θεωρούσατε λογικό ποσο για μια κανονική αναπαλαίωση. Είναι όλο σκουριασμένο ειδικά η κανη και το ξύλο θέλει μια βελτίωση αλλά γενικά είναι σε καλή κατάσταση τίποτα το τρομακτικό. Έχω βρει φημισμένους στο αντικείμενο οπλουργους αλλά προς το παρόν δεν βλέπω να ασχοληθώ σύντομα. Όμως θα ήθελα την γνώμη σας για αυτές τις δύο απορίες μου σε όσους ξέρουν.
 
Συνηθως αυτα γινοντουσαν 32αρια για να εκμεταλλευονται τα ηδη υπαρχοντα μπρουτζινα φυσιγγια τους, αλλα εχω διαβασει και για ακομα μεγαλυτερα διαμετρηματα. Για μενα, χωρις να εχω δει κατασταση, αξιζει να ασχοληθεις
 
Δεν γνωρίζω το διαμέτρημα θα ανεβάσω φωτό αύριο. Αλλά είναι αρκετά σκουριασμένο ώστε να κάνω μόνος μου δουλειά σωστή. Θα προσπαθήσω για λήψη φωτο να καταλάβετε
 
Λοιπόν η διάμετρος της κάνης είναι 16mm. ανεβάζω φωτό σε δύο δόσεις. Τον παπατσαρουχα είχα στα υπόψη μου κι άλλον ένα αλλά τώρα δεν μου περισσεύουν. Όμως θα ήθελα να ξέρω πάνω κάτω πόσο θα μου πήγαινε κατά μέσο όρο γιατί απ' ότι έχω δει αυτός ο παπατσ. τα κάνει καινούρια και λογικά θα παίρνει κεφάλια. Όμως όπως είπα, οτι τιμή και να μάθω στο περίπου, θα είναι απλά για την περιέργεια μου και η προετοιμασία μου για το μέλλον γιατί τώρα δεν θα το κάνω. Παντός για τα χρόνια του (146) είναι τραγικά χαμηλή η αξία του απ' όσο έχω δει.
 

Attachments

  • IMG_20191127_135848.jpg
    IMG_20191127_135848.jpg
    316,3 KB · Προβολές: 60
  • IMG_20191127_135857.jpg
    IMG_20191127_135857.jpg
    321,1 KB · Προβολές: 61
  • IMG_20191127_135949.jpg
    IMG_20191127_135949.jpg
    281,7 KB · Προβολές: 60
  • IMG_20191127_140259.jpg
    IMG_20191127_140259.jpg
    254 KB · Προβολές: 60
  • IMG_20191127_142012.jpg
    IMG_20191127_142012.jpg
    163,8 KB · Προβολές: 60
Λοιπόν η διάμετρος της κάνης είναι 16mm. ανεβάζω φωτό σε δύο δόσεις. Τον παπατσαρουχα είχα στα υπόψη μου κι άλλον ένα αλλά τώρα δεν μου περισσεύουν. Όμως θα ήθελα να ξέρω πάνω κάτω πόσο θα μου πήγαινε κατά μέσο όρο γιατί απ' ότι έχω δει αυτός ο παπατσ. τα κάνει καινούρια και λογικά θα παίρνει κεφάλια. Όμως όπως είπα, οτι τιμή και να μάθω στο περίπου, θα είναι απλά για την περιέργεια μου και η προετοιμασία μου για το μέλλον γιατί τώρα δεν θα το κάνω. Παντός για τα χρόνια του (146) είναι τραγικά χαμηλή η αξία του απ' όσο έχω δει.
Σε αυτο το όπλο νόμιζω ότι αξίζει να αναπαλαιωθεί πλήρως ως ήταν αρχικά χωρίς καμία μετατροπή και να στολιστεί, συνήθως έχουν συναισθηματική αξία μεγαλύτερη από την χρηματική τους
 
Λογικά. εκτός αν δεν μέτρησα σωστά. Δεν έχω γνώση στο θέμα. Cal 20 είναι για 15.7 είδα
Στο διαμέτρημα 20 ο αυλός μπορεί να ποικίλει από 15.6 έως 16.2 χιλιοστά. Από 16 Χιλ και πάνω θεωρείται διευρυμένου αυλού. Και μένα το 20αρακι μου 16χιλ αυλό έχει.
 
Σε αυτο το όπλο νόμιζω ότι αξίζει να αναπαλαιωθεί πλήρως ως ήταν αρχικά χωρίς καμία μετατροπή και να στολιστεί, συνήθως έχουν συναισθηματική αξία μεγαλύτερη από την χρηματική τους
Συμφωνώ. Αφού να φανταστείς νόμιζα πάντα ότι είναι ραβδωτό και ότι έχει κοπεί το ξύλο στην κανη κτλ επειδή μπορεί να έσπασε στον πόλεμο.αλλα τελικά τα είχαν κάνει κάποτε μονοκανα δυστυχώς.
 
Ηταν λογοι επιβιωσης που εγιναν κυνηγετικα τα συγκεκριμενα οπλα. Ο πατερας μου ειχε ενα Steyr Manlincher μετατροπη σε 32αρι, και με αυτο εξασφαλιζε πολλες φορες το καθημερινο φαγητο.

Κειμηλιο λογω παλαιοτητας μπορει να γινει, ισως και λογω συναισθηματικης αξιας, αλλα επειδη την συγκεκριμενη περιοδο τα μονα οπλα που επαιζαν κι εβρισκες ευκολα ηταν τα οπλα που ειχαν μεινει απο τον πολεμο
 
Ηταν λογοι επιβιωσης που εγιναν κυνηγετικα τα συγκεκριμενα οπλα. Ο πατερας μου ειχε ενα Steyr Manlincher μετατροπη σε 32αρι, και με αυτο εξασφαλιζε πολλες φορες το καθημερινο φαγητο.

Κειμηλιο λογω παλαιοτητας μπορει να γινει, ισως και λογω συναισθηματικης αξιας, αλλα επειδη την συγκεκριμενη περιοδο τα μονα οπλα που επαιζαν κι εβρισκες ευκολα ηταν τα οπλα που ειχαν μεινει απο τον πολεμο
Άρα δεν έγινε μαζικά η μετατροπή από συγκεκριμένα εργαστήρια; Γιατί ίδιο κόψιμο έχω δει σε φωτό σε μετατροπές στο εξωτερικό και υπέθεσα ότι δεν είναι λογικό να το κάνει κάθε πόλη μόνη της εκτός αν το έκανε το κράτος με συγκεκριμένο manual απ' έξω. Όπως και να χει είναι λογικό αυτό που συνέβη. Απλά σήμερα θα άξιζαν περισσότερο απείραχτα.
 
Kαλημερα

Εμπειροτεχνες οπλουργοι μετα την Κατοχη, ανελαμβαναν να μετατρεψουν οπλα, σε κυνηγετικα, τουλαχιστον αυτο πιστευω οτι συνεβη εδω κατω.
Απειραχτα θα αξιζαν αν το Ελληνικο κρατος δεν καταδιωκε με τοση μανια οπλα που εγραψαν ιστορια, και τα ραβδωτα στο συνολο τους.
 
Εχω εγω ενα ιδιο παρατημενο στο υπογειο στο χωριο μου. Μαθητης στις πρωτες ταξεις του γυμνασιου το βρηκαμε με ενα γειτονοπουλο σε σπιτι εγκατελειμενο που επεσε. Κρυφα απο τους κυνηγους πατεραδες μας ρωτησαμε στη διπλανη πολη και μας εδωσαν 4 καλυκες cal24. Ανοιγαμε 12αρια φυσιγγια και κατα προσεγγιση τα γεμιζαμε. Το προβλημα ηταν το καψουλι απο το 12 που περναγε μεσα στον 24 γιατι ειχε τα 2/3 της διαμετρου της τρυπας του 24. με σελοτειπ σφιχτα τυλιγμα το καψουλι και στριμωγμα στην τρυπα του 24. παντα εσκαγε.
Περναμε τσιχλες και κοτσυφια καθιστα, τοτε δεν ειχα φυσικα ιδεα απο τα στοιχειωδη της βλητικης λειοκανου κλπ, αλλα θυμαμαι οτι ανοιγε πολυ η τουφεκια πολυ γρηγορα , τωρα που το σκεφτομαι μαλλον απο υπερβολικη μπαρουτι σε σχεση με τα σκαγια.
Αν δεις εχει ενα περιστροφικο κοματι μεταλο εκει που κλεινει το κινητο ουραιο . αν ξεχαστει πεσμενο δεξια φαινεται απο μια εγκοπη μερος της βασης του καλυκα και κατα την εκπυρσοκροτηση ανοιγει το μεταλο του καλυκα μετα απο πολλες χρησεις και πεταει πισω φωτια , μπορει να σου βγαλει τα ματια. Τιποτα απο αυτα δεν παθαμε , το προσεχαμε γιατι ειχαμε μονο 4 καλυκες , ουτε βρηκαμε ποτε αλλους.
για την ιστορια μας ανακαλυψε ο πατερας μου και το οπλο κρεμοταν εκτοτε στο υπογειο χωρις το κινητο ουραιο μεχρι που αγορασα 12αρι και εβγαλα αδεια στα 19 μου, οποτε ξαναεμφανιστηκε και το κινητο ουραιο πανω στο οπλο.
Πιστευω δεν εχουν καμμια σοβαρη αξια αυτα μετετραμενα οπλα, αν εχεις μερακι φτιαξτο μονος σου , απο οτι ειδα δεν θελει και πολλα. Το δικο μου ειναι σε χειροτερη κατασταση στα ξυλα.
 
Τωρα που ξανακοιταξα τις φωτο δεν φαινεται αυτο το κομματι μεταλο στο δικο σου . ισως το προσθεσανε στο δικο μου για μεγαλυτερη ασφαλεια ( κατι σαν την περιστροφικη κεφαλη )
Ωραία ιστορία, εγώ δεν έχω ιδέα για αυτό το όπλο κάτι. Αυτό το μέταλλο που μου λες δεν μου λέει κάτι. Αλλά τέλος πάντων αν ξέρεις πες μου πως μπορώ αν πάρω εγώ μερικά υλικά και να περιορίσω τουλάχιστον την περαιτέρω οξείδωση αν και δεν ξέρω να το λύσω όμως αν μάθω θα το κάνω. Κι αν γνωρίζεις η κάποιος άλλος εδώ στο περίπου το κόστος σε οπλουργους για κανονική αναπαλαίωση με γυάλισμα κτλ. Ευχαριστώ
 
Back
Top