Franchi Affinity

Εγώ Ηλία εδώ έχω μια απορία , (μην με παρεξηγήσει κανείς benelli vs κάτι άλλο ) . Ακούω πολλές φορές για τις καινούργιες Φράνκι έναντι της μπενελι , πχ καλύτερες τουφεκιες , κάνες κτλ ενώ φτιάχνονται από την ίδια σαν μια φθηνότερη επιλογή ας πούμε .
Κωστα το ιδιο μηχανημα τις βγαζει τις ιδιες κανες φορανε
 
Κωστα το ιδιο μηχανημα τις βγαζει τις ιδιες κανες φορανε
Δεν υπάρχει περίπτωση γκρουπ εταιρειών, οτιδήποτε να κατασκευάζει, να κάνει κάτι τέτοιο, δεν πυροβολούν τα πόδια τους. Επίσης υπάρχουν εταιρείες που τα μέλη τους ανταγωνίζονται κανονικά η μια την άλλη. Βέβαια αυτά στην Ελλάδα φαίνονται αδιανόητα αλλά έτσι προχωράει ο κόσμος.
 
Είτε μπενελι είτε φρανκι είναι σχεδόν πανομοιότυπα εάν έχεις ενδοιασμούς ως προς το brand name πάρε m2 στα 850 θυσιάζοντας 160 ευρώ αλλά μετά σε αυτή την κατηγορία χρημάτων υπάρχει κυκεωνας επιλογών sx4, modefeltro και αλλα πολλά προσωπική άποψη πάρε αυτό που θα σου κάτσει στον ώμο πρώτα και μετά στο μάτι εάν έχεις θέματα με τιμές στείλε μου πμ και θα έχεις γενεα έκπτωση ότι και εάν αποφασίσεις
 
Οι κάννες κατασκευάζονται με ψυχρή σφυρηλάτηση σε όλα τα όπλα του ομίλου είναι χρωμιωμενες και πρακτικα ιδιες σε ολα μονη διαφορα που εχει ενα αφινιτι απο ενα μπενελι εινα οτι το ελατηριο επαναταξης είναι μπροστά, γύρω από την αποθήκη για καλυτερο ζυγισμα και για πιο ευκολο καθαρισμα και αλλαγη αν χρειαστει οπως και στα στογερ ..και το πιο λιτο φινιρισμα απο τα ακριβα μοντελα της μπενελι....η αφινιτι και η στογερ κανουν χιλιαδες πωλησεις στην αμερικη που εναι και η μεγαλυτερη αγορα σαν ενα πιο φτηνο μπενελι με ολα τα πλεονεκτηματα που προσφερει ενα μπενελι κυριως απο θεμα μηχανισμου πρακτικα δν τους λειπει κατι περα απο το πιο λιτο φινιρισμα!
 
Οι κάννες κατασκευάζονται με ψυχρή σφυρηλάτηση σε όλα τα όπλα του ομίλου είναι χρωμιωμενες και πρακτικα ιδιες σε ολα μονη διαφορα που εχει ενα αφινιτι απο ενα μπενελι εινα οτι το ελατηριο επαναταξης είναι μπροστά, γύρω από την αποθήκη για καλυτερο ζυγισμα και για πιο ευκολο καθαρισμα και αλλαγη αν χρειαστει οπως και στα στογερ ..και το πιο λιτο φινιρισμα απο τα ακριβα μοντελα της μπενελι....η αφινιτι και η στογερ κανουν χιλιαδες πωλησεις στην αμερικη που εναι και η μεγαλυτερη αγορα σαν ενα πιο φτηνο μπενελι με ολα τα πλεονεκτηματα που προσφερει ενα μπενελι κυριως απο θεμα μηχανισμου πρακτικα δν τους λειπει κατι περα απο το πιο λιτο φινιρισμα!
Αν συγκρίνουμε στογκερ κ αφινυτυ με μπενελι είναι σαν να συγκρίνουμε φίατ με πορσε
 
Αν συγκρίνουμε στογκερ κ αφινυτυ με μπενελι είναι σαν να συγκρίνουμε φίατ με πορσε
Δεν την συγκρινε κανεις μαλλον λαθος καταλαβες διαβασε καλυτερα ...εκτος αν εχεις αναγκη να ακουσεις οτι ειναι καλυτερη οποτε σου λεμε ειναι καλυτερη!!
 
Εσείς που γράφετε ότι οι κάνες είναι ίδιες, έχετε δει την πρώτη ύλη που χρησιμοποιεί η κάθε φίρμα και είναι η ίδια? εχετε δει την γραμμή παραγωγής να γίνεται η ίδια κατεργασια? αν ναι τότε είμαι μαζί σας. Αλλά είμαι απόλυτος σίγουρος ότι όταν ένα προιόν είναι φτηνότερο από ένα άλλο, ξερει πολύ καλα γιατί είναι φτηνότερο.
 
Εσείς που γράφετε ότι οι κάνες είναι ίδιες, έχετε δει την πρώτη ύλη που χρησιμοποιεί η κάθε φίρμα και είναι η ίδια? εχετε δει την γραμμή παραγωγής να γίνεται η ίδια κατεργασια? αν ναι τότε είμαι μαζί σας. Αλλά είμαι απόλυτος σίγουρος ότι όταν ένα προιόν είναι φτηνότερο από ένα άλλο, ξερει πολύ καλα γιατί είναι φτηνότερο.
Εκει δν ειμαστε αλλα αυτα εχουν πει οι ιδιες εταιρειες αυτα τουλαχιστον βγαζουν προς τα εξω...και αυτα λενε και οι μεγαλυτεροι οπλουργοι ελλαδα αμερικη.... ο Κυπριδημος και αλλοι... μικρες διαφορες θα εχουν αλλα οχι τετοιες για να το κανουμε θεμα..ενα στοιγερ ειναι φτηνοτερο γιατι πολυ απλα ειναι στοιγερ και κανει 500 ευρω εχει χειροτερο φινιρισμα οπως ειπα η μεταλλουργια οι επιστρωσεις και οι ανοχες σε επιμερους εξαρτηματα δν ειναι του ιδιου επιπεδου ενος ακριβου μοντελου....αστοχο να συγκρινετε οπλα 1500 2000 με οπλα 500 αυτονοητο οτι ποιοτικα δν θα εναι στα ιδια επιπεδα ...η αφινιτι για τα λεφτα της ειναι ενα εξαιρετικο οπλο οπως ειπα παραπανω!!
 
Εσείς που γράφετε ότι οι κάνες είναι ίδιες, έχετε δει την πρώτη ύλη που χρησιμοποιεί η κάθε φίρμα και είναι η ίδια? εχετε δει την γραμμή παραγωγής να γίνεται η ίδια κατεργασια? αν ναι τότε είμαι μαζί σας. Αλλά είμαι απόλυτος σίγουρος ότι όταν ένα προιόν είναι φτηνότερο από ένα άλλο, ξερει πολύ καλα γιατί είναι φτηνότερο.
Εγω παλι λεω η ακριβες εχουν ιδιαμε τις φτινες λογο κερδους και οχι απολειας
 
Και ιδιες να μην ειναι το λενε ασχετα αν και αυτο μπορει πολλες φορες να ειναι μαρκετινγκ και προμοσιον οπως ραφαελο κριο ελεγε κρυογενη η φαμπαρμ λεει για τις τριμπορ h μπρεντα που ανηκει πλεον στην μαροκι λενε οτι ειναι με βαθύ τρυπανισμο ο ομιλος μπερετα εχει πει τα παραπανω οπως ειπαμε λιγο πολυ απο δοκιμες και εμπειρια μας ξερουμε ποιες εχουν εστω και μικρη διαφορα ..τωρα σε χαμηλες τιμες δν νομιζω να δει κανενας στις εταιρειες τοση διαφορα για να κανουμε θεμα εχω δει απο μπαικαλ 153 155 τρομερες τουφεκιες και πλεον ξεκαθαρα πιστευω οτι σημασια εχει αυτος που ειναι πισω απο το οπλο και ποσο καλα του ερχεται οπως ειπε φιλος απο πανω!!
 
Εσείς που γράφετε ότι οι κάνες είναι ίδιες, έχετε δει την πρώτη ύλη που χρησιμοποιεί η κάθε φίρμα και είναι η ίδια? εχετε δει την γραμμή παραγωγής να γίνεται η ίδια κατεργασια? αν ναι τότε είμαι μαζί σας. Αλλά είμαι απόλυτος σίγουρος ότι όταν ένα προιόν είναι φτηνότερο από ένα άλλο, ξερει πολύ καλα γιατί είναι φτηνότερο.
Συνήθως το ακριβό είναι φθηνό, το οποίο να μου επιτρέψεις να ισχυριστώ ότι δεν είναι κανόνας στην αγορά όπλου και δεν μιλάω μόνο από θέμα βλητικής που εκεί είναι και αν είναι λαχείο , μιλάω από θέμα φινιρίσματος αξιοπιστίας,και συμπεριφοράς του όπλου σε βάθος χρόνου.Οι συνάδελφοι εδώ και έγω μαζί έχουμε αντιμετωπίσει αστοχίες πάμπολλες σε όπλα ακριβά μεν μαζικής παραγωγής δε .Όπως υπάρχουν και όπλα φθηνά τα λεγόμενα προσφοράς τα οποία δεν αντιμετωπίζουν κανένα θέμα μακροπρόθεσμα.Το μάρκετινγκ της κάθε εταιρείας κανονίζει την αξία του προϊόντος πρώτιστα και μετά έρχεται η πραγματική αξία η οποία μπορεί να είναι αντιστρόφως ανάλογη της ποιότητας.Οι διορθωτικές κινήσεις που κάνουν οι εταιρείες στα ελλατωματικα προϊόντα δεν αποζημιώνουν τον κάτοχο.
 
Και ιδιες να μην ειναι το λενε ασχετα αν και αυτο μπορει πολλες φορες να ειναι μαρκετινγκ και προμοσιον οπως ραφαελο κριο ελεγε κρυογενη η φαμπαρμ λεει για τις τριμπορ h μπρεντα που ανηκει πλεον στην μαροκι λενε οτι ειναι με βαθύ τρυπανισμο ο ομιλος μπερετα εχει πει τα παραπανω οπως ειπαμε λιγο πολυ απο δοκιμες και εμπειρια μας ξερουμε ποιες εχουν εστω και μικρη διαφορα ..τωρα σε χαμηλες τιμες δν νομιζω να δει κανενας στις εταιρειες τοση διαφορα για να κανουμε θεμα εχω δει απο μπαικαλ 153 155 τρομερες τουφεκιες και πλεον ξεκαθαρα πιστευω οτι σημασια εχει αυτος που ειναι πισω απο το οπλο και ποσο καλα του ερχεται οπως ειπε φιλος απο πανω!!
+1000
 
Να προσθεσω εκτος απο αφινιτι και μοντεφελτρο που εβλεπε φιλος και το αουτλαντερ α300 και το μπαικαλ 155 πολυ καλα ολα αξιοπιστα δοκιμασμενα με καλες τουφεκιες και σε πολυ χαμηλες τιμες πρακτικα δν θα λειψει τιποτα σε οποιο τα επιλεξει το λεω εχοντας παρει πολυ ακριβοτερα πολυ καλα οπλα για τις τιμη τους!!
 
Σαν όπλο την αφινιτι δεν την ξερω γιατί δεν την έχω ρίξει. Το μόνο που έχω κάνει είναι να την επωμίσω και δεν μου άρεσε λόγω πολύ μικρού κοντακιού. Μιλάω πάντα για την πλαστική. Να πιάσεις πολλά όπλα και να καταλήξεις μετά με βάση τα κριτίρια σου.
 
Back
Top