Fabarm Team

Η δική σου δεν κάνει κούνηματα; αρκετές m2 μετά από ζόρικη χρόνια σε πυκνό αρχίζουν να κουνάνε.

Κούνημα πάπιας εννοείς ή κάνης πάνω στην βάση ?
Μάλλον εννοείς πάπιας ...
Τσέκαρε αν σου έχουν φύγει τα ελατήρια στο μπροστά μέρος της πάπιας και αν η πάπια έχει 2 εξογκώματα στο πίσω μέρος που σφηνώνουν στην βάση.
Στην φωτό αυτή δεν υπάρχουν τα εξογκώματα.

1672906300539.png

Όχι η δική μου δεν κουνάει.
 
Last edited:
Κούνημα πάπιας εννοείς ή κάνης πάνω στην βάση ?
Μάλλον εννοείς πάπιας ...
Τσέκαρε αν σου έχουν φύγει τα ελατήρια στο μπροστά μέρος της πάπιας και αν η πάπια έχει 2 εξογκώματα στο πίσω μέρος που σφηνώνουν στην βάση.
Στην φωτό αυτή δεν υπάρχουν τα εξογκώματα.

View attachment 64361

Όχι η δική μου δεν κουνάει.
Πάει, δεν την έχω στα χέρια μου πλέον. ταξίδεψε και αυτή αλλά έκανε τα τσαλίμια της... Χορευταρου και αυτή 😂🤣
 
Είναι λυμένο το συγκεκριμένο θέμα.
Δεν θα αναφερθώ στην benelli αλλά σε όλες τις εταιρίες οι οποίες ενώ γνωρίζουν που πονάει το καθε μοντέλο τους, συνεχίζουν να το ρίχνουν στην αγορά και ο κάθε ένας μας είναι αναγκασμένος να τρέχει για να το διορθώσει.
αγόραζω όπλο και πληρώνω 1500-2000-2500 ευρώ και πρεπει να το στείλω 1 μήνα για να διορθωθεί το πρόβλημα που παρουσιάζετε τακτικά.
Άλλες ξεβάφουν, άλλες σπάνε κλειστά, άλλες κουνάνε, άλλες ραγιζουν βάσεις, άλλες κάνουν εμπλοκές, άλλες διπλοτουφεκανε....
 
Δεν θα αναφερθώ στην benelli αλλά σε όλες τις εταιρίες οι οποίες ενώ γνωρίζουν που πονάει το καθε μοντέλο τους, συνεχίζουν να το ρίχνουν στην αγορά και ο κάθε ένας μας είναι αναγκασμένος να τρέχει για να το διορθώσει.
αγόραζω όπλο και πληρώνω 1500-2000-2500 ευρώ και πρεπει να το στείλω 1 μήνα για να διορθωθεί το πρόβλημα που παρουσιάζετε τακτικά.
Άλλες ξεβάφουν, άλλες σπάνε κλειστά, άλλες κουνάνε, άλλες ραγιζουν βάσεις, άλλες κάνουν εμπλοκές, άλλες διπλοτουφεκανε....
Κάτι χαζά που βγαζουν, δεν τα αναγνωρίζουν καν σαν βλάβη η αστοχία.
 
Δεν θα αναφερθώ στην benelli αλλά σε όλες τις εταιρίες οι οποίες ενώ γνωρίζουν που πονάει το καθε μοντέλο τους, συνεχίζουν να το ρίχνουν στην αγορά και ο κάθε ένας μας είναι αναγκασμένος να τρέχει για να το διορθώσει.
αγόραζω όπλο και πληρώνω 1500-2000-2500 ευρώ και πρεπει να το στείλω 1 μήνα για να διορθωθεί το πρόβλημα που παρουσιάζετε τακτικά.
Άλλες ξεβάφουν, άλλες σπάνε κλειστά, άλλες κουνάνε, άλλες ραγιζουν βάσεις, άλλες κάνουν εμπλοκές, άλλες διπλοτουφεκανε....
Είναι όντως λυπητερό και κρίμα αυτό που λες ειδικά σε όπλα όπως τα fabarm που υποτίθεται ότι έχουν δοκιμαστεί και σε 1670 bar και κατασκευάζονται εξ ολοκληρου στην Ιταλία. Τα παίρνεις με την ελπίδα ότι δεν θα πάθει ποτέ τίποτα ρίχνοντας του απλά φυσίγγια που στις περισσότερες φορές δεν ξεπερνάνε ούτε τις μισές από αυτές τις πιέσεις που έχει δοκιμαστεί και τελικά σε 2-3 χρόνια αρχίζουν και κουνάνε οι κάννες τους, ραγίζουν πάπιες κάνουν εμπλοκές κλπ κλπ. Και είναι κρίμα γιατί αν τα fabarm δεν έβγαζαν αυτά τα ποβλήματα που βγάζουν θα ήταν ίσως τα καλύτερα και πιο καλοπουλημένα αυτογεμή που υπάρχουν. Εμένα όλα αυτά που ακούω και διαβάζω με προβλήματα με αποτρέπουν από την αγορά ενός fabarm παρόλο που μου αρέσουν πάρα πάρα πολύ.
 
Αυτό είναι το βασικότερο, η ασφάλειά... Αλλά εμένα προσωπικά με εκνευρίζει οποιοδήποτε τρίξιμο ή κούνημα σε όπλο ελάχιστα χρησιμοποιημενο.
Τα τριξιματα στα όπλα είναι πταίσματα ,άμα τρίζει η κουδουνίζει το ακριβοπληρωμένο σου αυτοκίνητο ,στις αλλαγές θερμοκρασίας και κάθε φορά που περνάς κάποια ανωμαλία στο οδόστρωμα τι κάνεις;
 
Τα τριξιματα στα όπλα είναι πταίσματα ,άμα τρίζει η κουδουνίζει το ακριβοπληρωμένο σου αυτοκίνητο ,στις αλλαγές θερμοκρασίας και κάθε φορά που περνάς κάποια ανωμαλία στο οδόστρωμα τι κάνεις;
Στο αυτοκίνητο δεν με απασχολεί καθόλου, στο όπλο με ενοχλεί πάρα πολύ,ειδικά εάν κάθομαι καρτέρι... Γι αυτό και όσο γρήγορα τα ερωτεύομαι τόσο γρήγορα με ξενερώνουν 😂
Οπου κόλλησει ο καθένας!
 
Είναι όντως λυπητερό και κρίμα αυτό που λες ειδικά σε όπλα όπως τα fabarm που υποτίθεται ότι έχουν δοκιμαστεί και σε 1670 bar και κατασκευάζονται εξ ολοκληρου στην Ιταλία. Τα παίρνεις με την ελπίδα ότι δεν θα πάθει ποτέ τίποτα ρίχνοντας του απλά φυσίγγια που στις περισσότερες φορές δεν ξεπερνάνε ούτε τις μισές από αυτές τις πιέσεις που έχει δοκιμαστεί και τελικά σε 2-3 χρόνια αρχίζουν και κουνάνε οι κάννες τους, ραγίζουν πάπιες κάνουν εμπλοκές κλπ κλπ. Και είναι κρίμα γιατί αν τα fabarm δεν έβγαζαν αυτά τα ποβλήματα που βγάζουν θα ήταν ίσως τα καλύτερα και πιο καλοπουλημένα αυτογεμή που υπάρχουν. Εμένα όλα αυτά που ακούω και διαβάζω με προβλήματα με αποτρέπουν από την αγορά ενός fabarm παρόλο που μου αρέσουν πάρα πάρα πολύ.

Έχω την fabarm mode Italia, ένα παλιό απλό μοντέλο 26-27 χρόνια, με εξωτερικά τσοκ, το μόνο του μειονεκτήματα, έσπαγε η γλώσσα ανά 3-4 χρόνια. Ίσως να έφταιγα κι εγώ γιατί άφηνα πολλά λάδια στο όπλο στην αρχή που ήμουν αρχάριος. Το έχω ακόμα από τις αρχές του 2019 σα δεύτερο και κελαιδαει. Το πρώτο μου όπλο απο το 2019 είναι η fabarm l4s η οποία δεν μου έχει δημιουργήσει το παραμικρό και βγάζει μια χαρά ντουφεκιες (όπως και το παλιό). Γενικά από τη Fabarm είμαι πολύ ευχαριστημένος, ειδικά με την l4s. Εντωμεταξυ ο πεθερός μου έχει Beretta 302 εδώ και πολλά χρόνια φυσικά. Ωραίο όπλο δεν μπορώ να πω, αλλά κάνει και αυτό τις εμπλοκουλες του, είναι όλα σχετικά λοιπόν.
 
Back
Top