Fabarm Elos N2 Sporting

καραμπίνα 71=καραμπίνα 71
δίκαννο 81=δίκαννο 81
άλλα ζυγίσματα άλλα πιασίματα άλλες αποστάσεις μεταξύ των χεριών άλλα γυρίσματα άλλα γεμίσματα άλλα πράματα γενικά
με το δίκαννο είσαι κυνηγός με την καραμπίνα κυνηγάς ;)
εγώ καραμπινάκιας είμαι(δυστυχώς)με τεράστια αγάπη στα δίκαννα(ανωμαλία) :)
Για σκοπευτική εικόνα - γραμμή εννοώ ότι είναι ίδια.
 
Αν στα ίδια χρήματα μπορείς να πάρεις αλληλεπίθετο browning ή beretta, αυτά υπερέχουν τουλάχιστον σε αξιοπιστία. Το browning μάλιστα με εγγύηση 10 ετή. Από εκεί και πέρα υπάρχει και το ceasar guerini temper το οποίο προσωπικά θα προτιμούσα σε σχέση με το fabarm.
 
ποιά καραμπίνα έχει μόνο 10 πόντους βάση?
Η 390 από τη σκανδάλη μεχρι την αρχή της κάνης ειναι 14 πόντους.Ένα σούπερ ποζε απο σκανδάλη μέχρι την αρχη των κανών πιστεύω ότι είναι πάνω από 5 πόντους οπότε η διαφορά μεταξύ καραμπίνας και δίκανου μπορεί να είναι και κάτω από 10 πόντους εκτός και αν είναι αδράνειας που η βάση που είναι πιο μακριά!
 
νομίζω οτι πρεπει να μετρήσεις (σκοπευτική εικόνα ρίγας) τι και από που βλέπει το μάτι στο δίκαννο και τι στην καραμπίνα (από πάνω).
ενοειται να μην εχει υπερυψωμένη ριγα η καραμπίνα.
 
νομίζω οτι πρεπει να μετρήσεις (σκοπευτική εικόνα ρίγας) τι και από που βλέπει το μάτι στο δίκαννο και τι στην καραμπίνα (από πάνω).
ενοειται να μην εχει υπερυψωμένη ριγα η καραμπίνα.
Εγώ παλι πιστεύω οτι μετράει η.απόσταση που έχει το ματι μας μέχρι μπροστά.Θεωρώ πως αυτή συνολικά είναι η σκοπευτική ευθεία!
 
Εγώ παλι πιστεύω οτι μετράει η.απόσταση που έχει το ματι μας μέχρι μπροστά.Θεωρώ πως αυτή συνολικά είναι η σκοπευτική ευθεία!
Ναι. Στο δίκαννο (βλέπεις) μόνο ρίγα ενώ η βάση της καραμπίνας προστίθεται στην ριγα της γιατί την (βλεπομε) και αυτήν σαν ρίγα.
 
Θα συμφωνήσω με τον Μάκη καθώς έχω καραμπίνα 71 εκ και δικαννο 71 εκ. Σας πληροφορώ πως καθόλου δεν υστερεί η σκοπευτικη γραμμή του δικανου με 71 εκ καθώς έχει πολύ περισσότερα πλεονεκτήματα πιάνοντας το απλά και μόνο. Δεν συγκρίνονται με τίποτα.Αλλιως οδηγείται ένα καλοζυγισμενο δικανο στο στόχο αλλιώς η καραμπίνα. Ειναι πραγματα που δεν μπορείς να τα εξηγήσεις εύκολα παρά μόνο όταν σηκώνεις να επωμιζεις αυτά τα δύο όπλα βλέπεις μεγάλες διαφορές που, η μεγαλύτερη σκοπευτικη γραμμή της καραμπίνας είναι μηδαμινό πλεονέκτημα μπροστα στα υπόλοιπα. Ο Μάκης το έθεσε πολύ σωστά. Δεν συγκρίνονται απλά...
 
Αν στα ίδια χρήματα μπορείς να πάρεις αλληλεπίθετο browning ή beretta, αυτά υπερέχουν τουλάχιστον σε αξιοπιστία. Το browning μάλιστα με εγγύηση 10 ετή. Από εκεί και πέρα υπάρχει και το ceasar guerini temper το οποίο προσωπικά θα προτιμούσα σε σχέση με το fabarm.
Δεν το είχα πάρει χαμπάρι ότι κοστίζει γύρω στα 2100 το guerini νόμιζα ότι πάει πολύ πιο πάνω
 
και συνεχίζουμε........

το ένα από τα N2 της παρέας είχε πουληθεί γιατί έβγαλε πρόβλημα σε σκανδάλη και ίσως και πιο πίσω στον μηχανισμό
το δευτερο της παρέας κουνάει πάπια από την αρχή της αγοράς,,,έχει πάει μια φορά αντιπρόσωπο το επισκέυασαν και καλά με νέα βίδα και όλα καλά,,,έλα που μετά από 100-150 φυσίγγια ξανά τα ίδια

αντιμετώπιση αντιπροσώπου...
- στείλτο στον επισκευαστή για να σου αλλάξει βίδα και να βάλει κόλλα
- μα το έχουμε κάνει ήδη αυτό
- οκ αλλά δεν φτιάχνεται κάπως αλλιώς ότι μπορούσαμε κάναμε ,πήγαινε το στον επισκευαστή να βάλει εκ νέου βίδα και δώσε και μερικά κουτιά φυσίγγια για τις βενζίνες

προσωπικά θα έγραφα ένα ωραίο κατεβατό και θα το έστελνα στην Fabarm να τους ξεχέσει λίγο
 
Back
Top