Epagneul Breton

DSCN0620.jpg
οιΟι

Καλοτυχα Γιαννη
 
Οι νέες μου ελπίδες !!! Οπως λέει και ο Alex παραπάνω,το γονίδιο της ανουρίας έπαιξε το ρόλο του στο ζευγάρωμα...Μόνο τρια κουταβάκια,απο ενα δυνατό ζευγάρωμα με πολύ μεγάλες προσδοκίες για μένα τουλάχιστον...Εχει το καλό βέβαια η υπόθεση.Δεν εχεις μεγάλο θέμα ποιο να επιλέξεις.Είναι και τα τρία,το ενα καλύτερο και δυνατότερο απο το άλλο..Ηδη 25 ημερών και έχουν γίνει σα..παλαιστές σούμο :):):)
 
Ευχαριστώ ! Οχι ! όλα τρίχρωμα του πατερα !..βέβαια και η μάνα της ηταν τριχρωμη οπότε οι πιθανότητες ηταν περισσότερες ετσι κι αλλιώς...Τρεχαλατζίδικα να βγουν κι ολα τ'αλλα περισσεύουν !;)
 
Οι νέες μου ελπίδες !!! Οπως λέει και ο Alex παραπάνω,το γονίδιο της ανουρίας έπαιξε το ρόλο του στο ζευγάρωμα...Μόνο τρια κουταβάκια,απο ενα δυνατό ζευγάρωμα με πολύ μεγάλες προσδοκίες για μένα τουλάχιστον...Εχει το καλό βέβαια η υπόθεση.Δεν εχεις μεγάλο θέμα ποιο να επιλέξεις.Είναι και τα τρία,το ενα καλύτερο και δυνατότερο απο το άλλο..Ηδη 25 ημερών και έχουν γίνει σα..παλαιστές σούμο :):):)
Σιδερενια τα κουκλια σου. Η αγαπημενη μου για παντα φυλη.
 
Πολύ όμορφα τα κουταβάκια σου! Τα τρίχρωμα είναι το δεύτερο αγαπημένο μου χρώμα τριχώματος. Καλότυχα να είναι.
Με την σειρά μου να κάνω μια ερώτηση και γω. Μέχρι πότε μεγαλώνουν σε μέγεθος τα επανιέλ; Το δικό μου είναι 7,5 μηνών τώρα και δεν βλέπω καμιά διαφορά στο μέγεθος από όταν ήταν 6 μηνών....
Λέτε να μείνει νανάκι; :p Θα χώνεται και πιο εύκολα στο πυκνό. .sarcastic.
 
Οι μικρόσωμες φυλές αναπτύσονται πιο γρήγορα απο τις μεγαλόσωμες.Θα πρέπει όμως να περιμένουμε 12 μήνες όπου και θα εχει πλήρως ολοκληρώσει την σωματική του ανάπτυξη.Το μέγιστο επιτρεπτό ύψος ειναι τα 51 cm με ιδανικό ύψος για τα αρσενικά 48 εως 50 και για τα θηλυκά 47 εως 49.Φυσικά και υπάρχουν σκυλιά εκτος στανταρς τα οποία είναι εξαιρετικά κυνηγόσκυλα,το επιθυμητό όμως ειναι να πληρούν τα στάνταρ μορφολογίας που αυτόματα συνεπάγεται σωστή σκελετική κατασκευή,περισσότερη αντοχή λιγότερη καταπόνηση.Πάντως προσωπικά έχω δει σκυλίτσες επανιελ πολύ κοντές ,αλλά τετράγωνες,οι οποίες ήταν δηλητήριο στο κυνηγότοπο.Η ψυχή είναι πάνω απ'ολα ;)
 
Οι μικρόσωμες φυλές αναπτύσονται πιο γρήγορα απο τις μεγαλόσωμες.Θα πρέπει όμως να περιμένουμε 12 μήνες όπου και θα εχει πλήρως ολοκληρώσει την σωματική του ανάπτυξη.Το μέγιστο επιτρεπτό ύψος ειναι τα 51 cm με ιδανικό ύψος για τα αρσενικά 48 εως 50 και για τα θηλυκά 47 εως 49.Φυσικά και υπάρχουν σκυλιά εκτος στανταρς τα οποία είναι εξαιρετικά κυνηγόσκυλα,το επιθυμητό όμως ειναι να πληρούν τα στάνταρ μορφολογίας που αυτόματα συνεπάγεται σωστή σκελετική κατασκευή,περισσότερη αντοχή λιγότερη καταπόνηση.Πάντως προσωπικά έχω δει σκυλίτσες επανιελ πολύ κοντές ,αλλά τετράγωνες,οι οποίες ήταν δηλητήριο στο κυνηγότοπο.Η ψυχή είναι πάνω απ'ολα ;)

Καλά από ταχύτητα και ψάξιμο δεν το συζητάω, σαν διάολος, είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά να μωρέ θέλω να μεγαλώσει λίγο ακόμα :p
Εάν καταφέρει και κάτσει ακίνητη θα της πάρω και τα μέτρα να δω που βρισκόμαστε :D
 
Γιαννη καλοτυχα και αξια να ειναι τα σκυλακια σου.
Δεν υπαρχουν πιο γλυκα πλασματα απο τα κουταβια.
Αν και ειχα σεττερ και την αγαπησα αυτη τη φυλη,
τον τελευταιο εναμιση χρονο με τον επανιελο μου βρηκα κι αλλη αγαπη.
 
Back
Top