Epagneul Breton

:)... ο κοντός, ήταν το παρατσούκλι του Ρας, του επανιέλ που έμεινε μαζί μας 14 χρόνια...:)
Το κοντός προέκυψε όταν σε μία από τις πρώτες επισκέψεις στον γιατρό, μας ενημέρωσε ότι ήταν υγιέστατος αλλά του έλειπαν 2-3 πόντοι σε ύψος από το φυσιολογικό.
Δεν θα ξεχάσω την ιδιαίτερη φέρμα που έκανε στα ορτύκια, κυνήγαγε τις περισσότερες φορές με το κεφάλι ψηλά και όταν έπιανε μυρωδιά έκανε σαν να τον χτύπαγε ρεύμα, καθόταν στα πίσω πόδια και χαμήλωνε το κεφάλι. .fff.
 
Τίποτα, ήταν ο τελευταίος. Τον αναπολούμε όμως συχνά όταν πάμε για τσίχλες και κάνουμε κάνα τέταρτο να βρούμε μερικές :(
 
Αν τις βρίσκεται, έστω και στο τέταρτο, καλά είναι. Εγώ, λόγω δυσχρωματοψίας, αν δεν είναι με την κοιλιά προς τα πάνω δεν τις βρίσκω έστω και αν είναι δίπλα μου. Γιαυτό και έχω πάντα σκύλους καλούς στο απορτ.
 
Η γρια Επανιελ μου, η Κουκη, εγχειρηστηκε την Παρασκευή, είχε τρεις όγκους επιφανειακα στο στήθος. Πριν τέσσερα χρόνια παρα την καθημερινή σιτρονελα άρπαξε καλαζαρ και πριν δυο χρόνια εγχειρηστηκε για πυομητρα. Μέχρι τώρα τη σκαπουλαρε.
Τελευταία την ξεκουράζω αλλά παραπονιεται.Λυσσα μεγάλη για κυνήγι.
Κακώς δεν τη ζευγαρωσα όταν έπρεπε.Είναι καθαροαιμη από Σερβία.
Περάσαμε καλά όλα αυτά τα χρόνια στο κυνήγι, τώρα κάνει παρέα στη γυναίκα μου.
Εδώ,το χειμώνα κοιμάται στα πόδια μου.

hostare immagini
Όλες μαζί οι φιλεναδες.
 
Last edited:
Εχω ενα θεμα με ενα κουταβι (10 μηνων) που πηρα πριν 5 μερες.
Επειδη δεν ηξερε απο λουρακι και κολαρο οταν το εφερα αναγκαστικα το εδεσα για να το παω απο το αυτοκινητο μεχρι το κουμασι του. Απο τοτε μεχρι τωρα δεν ερχεται ακομα και οταν κραταω φαγητο στα χερια μου.καθεται μεσα στο σπιτακι του και περιμενει να φυγω για να βγει να φαει. Πως να το γλυκανω και να με δεχθει;
 
Εχω ενα θεμα με ενα κουταβι (10 μηνων) που πηρα πριν 5 μερες.
Επειδη δεν ηξερε απο λουρακι και κολαρο οταν το εφερα αναγκαστικα το εδεσα για να το παω απο το αυτοκινητο μεχρι το κουμασι του. Απο τοτε μεχρι τωρα δεν ερχεται ακομα και οταν κραταω φαγητο στα χερια μου.καθεται μεσα στο σπιτακι του και περιμενει να φυγω για να βγει να φαει. Πως να το γλυκανω και να με δεχθει;
Έδωσες την απάντηση μόνος σου! Υπομονή Άγγελε...
 
Εχω ενα θεμα με ενα κουταβι (10 μηνων) που πηρα πριν 5 μερες.
Επειδη δεν ηξερε απο λουρακι και κολαρο οταν το εφερα αναγκαστικα το εδεσα για να το παω απο το αυτοκινητο μεχρι το κουμασι του. Απο τοτε μεχρι τωρα δεν ερχεται ακομα και οταν κραταω φαγητο στα χερια μου.καθεται μεσα στο σπιτακι του και περιμενει να φυγω για να βγει να φαει. Πως να το γλυκανω και να με δεχθει;
Αγγελε δεν φταιει κατά βαση το δεσιμο που του εκανες
Αλλωστε είναι 10 μηνων κουταβι και θα πρεπει να μαθει το λουρι και το δεσιμο ακομα και αν τσινάει
Απλα είναι το καινουργιο περιβαλλον ακομα και η παρουσια σου που δεν την γνωριζει και θελει λιγο καιρο μεχρι να αρχισει τις γλυκες και τα τσαλιμάκια του προς εσενα
Μια κροκετα στο χερι σου ένα μπισκοτακι λιγα χαδακια και βολτουλες εξω δεμενο παντα διπλα σου ώστε να νοιωσει ότι εσυ εισαι ο ανθρωπος του και πρεπει να σε εμπιστευεται
και θα δεις το πολύ σε ένα μηνα να κολλαει βεντουζα επανω σου .shake hands.
 
Αγγελε δεν φταιει κατά βαση το δεσιμο που του εκανες
Αλλωστε είναι 10 μηνων κουταβι και θα πρεπει να μαθει το λουρι και το δεσιμο ακομα και αν τσινάει
Απλα είναι το καινουργιο περιβαλλον ακομα και η παρουσια σου που δεν την γνωριζει και θελει λιγο καιρο μεχρι να αρχισει τις γλυκες και τα τσαλιμάκια του προς εσενα
Μια κροκετα στο χερι σου ένα μπισκοτακι λιγα χαδακια και βολτουλες εξω δεμενο παντα διπλα σου ώστε να νοιωσει ότι εσυ εισαι ο ανθρωπος του και πρεπει να σε εμπιστευεται
και θα δεις το πολύ σε ένα μηνα να κολλαει βεντουζα επανω σου .shake hands.

Καλημέρα,
Με παραξένεψε η συμπεριφορά του που δεν βγαίνει ούτε για φαγητό αν και γλύφεται.
Άλλα σκυλιά που έφερα, ήθελαν λίγο τον χρόνο τους να με δεχθούν αλλά όχι σε τέτοιο σημείο που
να μην μ' αποφεύγουν τόσο.
Έβαλα λουκανικάκια σ' ένα σακουλάκι και τον ξεκίνησα σιγά σιγά.
 
Καλησπερα. Δεν εχω επανιελ αλλα εχω την τύχη να εχει 2 ο κουμπάρος μου. Εγω τα αποκαλώ σβουρες, θα βρουν τις μπεκατσες και στα πιο απίθανα σημεία οσο πυκνό και αν ειναι. Μικρά στον όγκο χωρανε παντου και τρυπώνουν παντού. Δεν εχουν θέμα απο κρύο και βροχή, στην ζεστη όμως κουράζονται πιο γρήγορα ειδικά αν δεν ειναι πολλή καλά προετοιμασμένα. Ειδικά πέρσι που ειχα την σεττερινα μου άρρωστη κυνηγησα ένα μήνα με τα επανιελ και τα ευχαριστηθηκα.
UrzHucH.jpg


LvwZdTU.jpg


rneeNjj.jpg
 
Καλησπερα. Δεν εχω επανιελ αλλα εχω την τύχη να εχει 2 ο κουμπάρος μου. Εγω τα αποκαλώ σβουρες, θα βρουν τις μπεκατσες και στα πιο απίθανα σημεία οσο πυκνό και αν ειναι. Μικρά στον όγκο χωρανε παντου και τρυπώνουν παντού. Δεν εχουν θέμα απο κρύο και βροχή, στην ζεστη όμως κουράζονται πιο γρήγορα ειδικά αν δεν ειναι πολλή καλά προετοιμασμένα. Ειδικά πέρσι που ειχα την σεττερινα μου άρρωστη κυνηγησα ένα μήνα με τα επανιελ και τα ευχαριστηθηκα.
UrzHucH.jpg


LvwZdTU.jpg


rneeNjj.jpg
Σαν να βλέπω τον δικό μου τον Αρη ιδια μορφολογία ακριβώς σε λίγο κλείνει τα 11 αλλα δεν το βάζει κάτω έστω και μια φορα στις πέρδικες βήκε τώρα περιμένουμε τις μπεκάτσες που είναι πιο εύκολες. Τρομερά σκυλια , απίθανοι χαρκτήρες ,εργατικά και φιλότιμα..
 
Εχω ενα γνωστό που κυνηγαει με επανιελ κ μπεκατσα κ τσιχλοκοτσυφα κ μου λέει ότι τα σκυλιά αυτά δεν "χαλανε"εύκολα.Ισχυει?
Καλησπέρ Τασο. Ο αρσενικός (πάνω φώτο) ειναι 12 χρονών, τα τελευταια 4 χρονια τον βγάζουμε και στα κιχλοκοτσυφα (3-4 φορές στα μπασιματα και κάποια απογευματινά κυρίως του Φλεβάρη) δεν εχει θέμα, στην μπεκατσα κυνηγάει οπως κυνηγούσε και στα κιχλοκοτσυφα απλα δεν αφήνουμε χαμένο πουλί και ταυτοχρονα βρίσκει μπεκατσες στα περπατητα. Η θυληκια σαν πιο μικρή δεν είναι ακόμα η ώρα της. Απλά πρέπει το σκυλί να ξεκαθαρίσει στο μυαλό του τις ιδιαιτερότητες του κάθε κυνηγίου.
Αλλο παράδειγμα. Ενας φιλος πηρε επανιελ 5 χρόνων (το χαρησαν) για απορτ μόνο, φερμαρει ακόμα τις μπεκατσες και τα κιχλοκοτσυφα, προσπαθεί απο περσι να του χαλασει τη φερμα αλλα εκείνο τιποτα. Εγω που το βλέπω τρελαίνομαι, του δίνω κοκερ ή Σπίγκελ για ανταλλαγή αλλα δεν το δίνει, χαμένο παει το σκυλάκι με την έννοια οτι στις μπεκατσες θα κενταγε.
 
Για να είμαι ειλικρινής, ποτέ δεν συμπάθησα αυτά τα σκυλιά. Ποτέ όμως δεν εκφράστηκα αρνητικά για αυτά γιατί όσοι γνωστοί μου κυνηγοί είναι κάτοχοι αυτής της ράτσας, όλοι τους είναι υπερευχαριστημένοι και δεν σηκώνουν κουβέντα για αυτά τα πλάσματα. :) Και το πιο εντυπωσιακό είναι ότι οι περισσότεροι δεν είναι τυχαίοι κυνηγοί... ;)
 
Back
Top