Cocker Spaniel

Καλημέρα! δεν έτυχε ποτέ να δω τέτοια ράτσα στο κυνήγι κ δεν την ξέρω καθόλου... αν μπορείς δώσε μ τα φώτα σου...

Καλημέρα φίλε μου!!! Τα κόκερ όπως λέει και ο τίτλος της ενότητας είναι ένας σκύλος ξεπετάγματος και επαναφοράς του θηράματος!!!
Συνήθως οι κυνηγοί τα χρησιμοποιούν για να απορτάρουν τσίχλες και φάσες στα κυνήγια τους αλλά τα πηγαίνει πολύ καλά και στην έρευνα και ιχνηλασία, οπότε πολλοί κυνηγοί τα χρησιμοποιούν στο κυνήγι του ορτυκιού, της μπεκάτσας του αγριοκούνελου και του λαγού!!!
Δεν θα φερμάρει ούτε θα κάνει δίωξη αλλά με την κατάλληλη εκπαίδευση η έρευνά του είναι κοντινή και θα δώσει στον κυνηγό την ευκαιρία να καρπωθεί ένα από τα παραπάνω θηράματα αφού θα τα ξεπετάξει κοντά του!!!
Αυτά στην θεωρία γιατί κι εγώ είμαι καινούργιος κάτοχος χωρίς εμπειρία και το ψάχνω ακόμα!!!
 
ενδιαφέρον ακούγεται από την μία αλλά δεν ξέρω πώς θα το δουλέψεις σε κλειστά.... δύσκολο να κυνηγηθει νομίζω
Φαντάζομαι εννοείς στα κλειστά για μπεκάτσα!!!
Εκεί σίγουρα δεν είναι και το φόρτε του... εγώ επιλέγω να κυνηγάω ανοιχτά κομμάτια, ρεματιές και αν ψάξω σε δάσος θα μπω σε έλατο ή βελανιδιά!!!
Εξάλλου δεν είναι το κυνήγι που κάνω συστηματικά,πιο πολύ ασχολούμαι με τη φάσσα και την τσίχλα!!!
 
Το κοκερ δεν μπαινει στα πυκνα?
Ποιος το λεει?
Αντιθετος...τρελενεται να μπαινει!
Μπαίνει απλά ο φίλος παραπάνω εννοεί πιστεύω ότι εφόσον δεν φερμάρει είναι δύσκολο να καρπωθείς το θήραμα γιατί τις περισσότερες φορές δεν θα προλάβεις να τουφεκίσεις!!!
Για απορτ μέσα στο πυκνό δεν το συζητάμε... εννοείται και μπαίνει!!!
 
Καλησπέρα σε όλους ... Εγώ παίδες ένα κοκερακι το πρώτο σκυλί ΑΠΟΡΤ που έχω..
Το βγαλα πρώτο Κυνήγι 6η μηνών τον Αύγουστο στα τριγωνια από τότε κάθε μέρα στο βουνό έως την λήξη...
Το Συμπέρασμα ΕΝΑ πανέξυπνο, καβλωμενο για κυνήγι πάθος δεν κολονει πουθενά μπαίνει παντού χωρίς υπερβολές...μια πραγματική ΣΚΟΥΠΑ ΠΟΥ αν ασχοληθείς λίγο παραπάνω θα γίνονται σκούπα.....

IMG_20211130_151948~2.jpgIMG_20220228_130804.jpgIMG_20220206_100532.jpg
 
Καλησπέρα σε όλους ... Εγώ παίδες ένα κοκερακι το πρώτο σκυλί ΑΠΟΡΤ που έχω..
Το βγαλα πρώτο Κυνήγι 6η μηνών τον Αύγουστο στα τριγωνια από τότε κάθε μέρα στο βουνό έως την λήξη...
Το Συμπέρασμα ΕΝΑ πανέξυπνο, καβλωμενο για κυνήγι πάθος δεν κολονει πουθενά μπαίνει παντού χωρίς υπερβολές...μια πραγματική ΣΚΟΥΠΑ ΠΟΥ αν ασχοληθείς λίγο παραπάνω θα γίνονται σκούπα.....

View attachment 44782View attachment 44784View attachment 44785
ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΠΑΝΟΟΟ,,ΤΟ ΚΟΚΕΡΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΩΑΙΜΩ,,ΑΠΛΗ ΕΡΩΡΗΣΗΗΗΗ,,ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΗς ΕΣΗΗ ;)
;) .think.
 
ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΠΑΝΟΟΟ,,ΤΟ ΚΟΚΕΡΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΩΑΙΜΩ,,ΑΠΛΗ ΕΡΩΡΗΣΗΗΗΗ,,ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΗς ΕΣΗΗ ;)
;) .think.
Ξέρω τι εννοείς,με έχουν ρωτήσει αρκετοι αλλά και αρκετοι είναι αυτοι που έχουν όλα ίδια...
Τα συγκεκριμένα αίματα έχουν έρθει Από Αγγλία με αυτό το χρώμα, σίγουρα παραπεμπει σε κάτι άλλο που όλοι ξέρουμε ,αλλά κατάφεραν κάτι πολλή καλό...τώρα περετερο δεν μπορώ να σου πω αν θες μπορείς να βρεις περισσότερες πληροφορίες στο MAKIS FORKEI .
Oσο ανάφορα μορφολογίκα είναι ακριβώς ίδιο με τα κλασικά Καφέ που ξέρουμε σε μέγεθος και κιλά...το χρώμα αλλάζει και το οποίο μαρεσει αρκετά....Στην Αγγλία, σκωτια, Ισπανία είναι ΤΙΓΚΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ.και το λέω αυτό εκ πείρας που έχω επισκεφτεί πολλές φορές την Αγγλία και την Σκωτία για φασσες το χω δει μετά μάτια μου και από κει μου ρθε η λοξά να πάρω και εγώ ένα
 
Last edited:
Ο χρωματισμός και η μορφή των εργασιακών Κόκερ διαφέρει πολύ από αυτό που έχουν οι περισσότεροι στο μυαλό τους ως Κόκερ (το κλασσικό κανελί) παραθέτω παρακάτω δύο φωτογραφίες από ένα Κόκερ αμιγως εργασιακών γραμμών που έχει εισαχθεί πριν τρία χρόνια από Αγγλία (συκωτί χρώμα). Ο Μάκης οντως είχε ξεκινήσει παλιά με σκυλιά που είχε φέρει από Αγγλία, πρόσφατα έφερε και ένα από Ιταλία ,αλλά θεωρώ γενικα δεν το χειρίστηκε σωστά το ζήτημα γιατί έχει δώσει πάρα πολλά σκυλιά χωρίς χαρτιά. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα πολλά σκυλιά από αυτά που έχει δώσει να έχουν ζευγαρώσει μεταξύ τους χωρίς να γνωρίζουν αν και κατά πόσο είναι συγγενείςFB_IMG_1647878247169.jpgFB_IMG_1647878142606.jpg
 
Καλησπέρα σε όλους ... Εγώ παίδες ένα κοκερακι το πρώτο σκυλί ΑΠΟΡΤ που έχω..
Το βγαλα πρώτο Κυνήγι 6η μηνών τον Αύγουστο στα τριγωνια από τότε κάθε μέρα στο βουνό έως την λήξη...
Το Συμπέρασμα ΕΝΑ πανέξυπνο, καβλωμενο για κυνήγι πάθος δεν κολονει πουθενά μπαίνει παντού χωρίς υπερβολές...μια πραγματική ΣΚΟΥΠΑ ΠΟΥ αν ασχοληθείς λίγο παραπάνω θα γίνονται σκούπα.....

View attachment 44782View attachment 44784View attachment 44785
Καλότυχο και να κυνηγάτε μαζί μέχρι τα βαθιά του γεράματα
 
Ξέρω τι εννοείς,με έχουν ρωτήσει αρκετοι αλλά και αρκετοι είναι αυτοι που έχουν όλα ίδια...
Τα συγκεκριμένα αίματα έχουν έρθει Από Αγγλία με αυτό το χρώμα, σίγουρα παραπεμπει σε κάτι άλλο που όλοι ξέρουμε ,αλλά κατάφεραν κάτι πολλή καλό...τώρα περετερο δεν μπορώ να σου πω αν θες μπορείς να βρεις περισσότερες πληροφορίες στο MAKIS FORKEI .
Oσο ανάφορα μορφολογίκα είναι ακριβώς ίδιο με τα κλασικά Καφέ που ξέρουμε σε μέγεθος και κιλά...το χρώμα αλλάζει και το οποίο μαρεσει αρκετά....Στην Αγγλία, σκωτια, Ισπανία είναι ΤΙΓΚΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ.και το λέω αυτό εκ πείρας που έχω επισκεφτεί πολλές φορές την Αγγλία και την Σκωτία για φασσες το χω δει μετά μάτια μου και από κει μου ρθε η λοξά να πάρω και εγώ ένα
ειδες φιλε πανο μαθαμε και κατι σημερααααα,,σε ευχαριστω και να εχης υπερωχα κυνηγια με το σκυλακισουυυυ,,ΥΓ παντα ειχα μια αγαπη στα κοκκινα κοκερακιαααα,,ισως οταν γερασουμε και θα μπωρουμε να σηκωσουμε το τουφεκιμας μωνο στην τσιχλα επανω να παρω ενα κοκερακιιι για παρεα ;)
 
Το τριήμερο 8-9-10 Απριλίου στην έκθεση Κυνηγεσια ,θα είμαι στο περίπτερο Spaniels Action μαζί με τον κύριο Γιάννη Νικολακόπουλο . Η έκθεση μας προσκάλεσε και παραχώρησε περίπτερο στον κύριο Γιάννη όπως κάθε χρόνο. Θα γίνουν και τις τρεις μέρες παρουσιάσεις .
https://www.kynigesia.gr/stin-ekthesi-kynigesia-2022-ta-skylia-tha-vrethoyn-sto-epikentro/
 
Back
Top