Cal.36

Αυτή η τουφεκιά με καλύπτει για τα 20-24μ σε όλα τα σηκωτά. μέχρι και κάποια καρτέρια.
Το μυστικό είναι στη διαμόρφωση θαλάμης-κάνης.
 

Attachments

  • 410 14gr 9 up 20m NSI.jpg
    410 14gr 9 up 20m NSI.jpg
    109,7 KB · Προβολές: 44
Last edited:
Μου φαίνεται ότι ρίχνει με ψιλό σκάγι. Στη συνέχεια ξαναρίχνει για να πέσει το πουλί.
Το ότι ρίχνει και δεύτερη τουφεκιά μπορεί να είναι και ο αέρας που έχει η βροχή σε κάποια πουλιά κάνει μακρινές τουφεκιές για αυτό το διαμέτρημα.
 
Από ότι ξέρω υπάρχει και σε μπαικαλ πόζε τιμή δεν γνωρίζω .

Από ότι ξέρω υπάρχει και σε μπαικαλ πόζε τιμή δεν γνωρίζω .
Εκτός από την τιμή δεν μπορώ να το βρω κάπου για να το δω από κοντά
 
Εκτός από την τιμή δεν μπορώ να το βρω κάπου για να το δω από κοντά
Γενικά αυτό το διαμέτρημα εδώ στην Ελλάδα δεν το έχουν ακόμα σαν όπλο κυνηγιού αλλά σαν ένα οπλακι. Τώρα λογικά ο κυρίας κάτι θα έχει.
 
Εκτός από την τιμή δεν μπορώ να το βρω κάπου για να το δω από κοντά
Έχω την εντύπωση πως τα baikal σε μικρά διαμετρήματα δεν ανταποκρίνονται ανάλογα διαμέτρημα μεγεθος όπλου,αυτό να το ψάξεις.
Είναι βασικό προσόν για μένα,το μικρό του διαμετρήματος να είναι και ανάλογο σε διαστάσεις του όπλου(βάση κοντάκι ξυστος).
Αυτά λοιπόν νομίζω πως δεν τα εφαρμόζει η baikal στα μικρά διαμετρήματα δυστυχώς...
 
Έχω την εντύπωση πως τα baikal σε μικρά διαμετρήματα δεν ανταποκρίνονται ανάλογα διαμέτρημα μεγεθος όπλου,αυτό να το ψάξεις.
Είναι βασικό προσόν για μένα,το μικρό του διαμετρήματος να είναι και ανάλογο σε διαστάσεις του όπλου(βάση κοντάκι ξυστος).
Αυτά λοιπόν νομίζω πως δεν τα εφαρμόζει η baikal στα μικρά διαμετρήματα δυστυχώς...
Και εγώ αυτό φοβάμαι. Για αυτό θέλω να το δω από κοντά
 
Γενικά αυτό το διαμέτρημα εδώ στην Ελλάδα δεν το έχουν ακόμα σαν όπλο κυνηγιού αλλά σαν ένα οπλακι. Τώρα λογικά ο κυρίας κάτι θα έχει.
Είναι αλήθεια αυτό που λες...
Όμως στην Ιταλία όπου δουλεύουν αρκετοί αυτά τα όμορφα μικρά διαμετρήματα επιτρέπεται η χρήση κραχτων και ομοιωμάτων όποτε γίνονται αποτελεσματικά τα διαμετρήματα αυτά μειώνοντας τις αποστάσεις καταβολών...
 
Είναι αλήθεια αυτό που λες...
Όμως στην Ιταλία όπου δουλεύουν αρκετοί αυτά τα όμορφα μικρά διαμετρήματα επιτρέπεται η χρήση κραχτων και ομοιωμάτων όποτε γίνονται αποτελεσματικά τα διαμετρήματα αυτά μειώνοντας τις αποστάσεις καταβολών.
Θα συμφωνήσω μαζί σου με τα ομοιώματα τουφεκας κοντά αλλά όμως σε ένα βιντεάκι που είδα από αυτόν τον Ιταλό πήρε φάσσα στα 35μετρα. Όμως πιστεύω στα μπασίματα τσίχλας θα κάνεις ωραίες τουφεκιές και θα δεις τα όρια του.
 
Back
Top