Cal.36

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους.για saiga 410 υπάρχουν μονοβολα χειροποίητα κ αν ναι τι δυνατότητες θα μπορούσαν να δώσουν;ισχύ,διάτρηση,ακρίβεια;έχει φτιάξει κάποιος φίλος κάτι ισχυρό;γνωρίζει μήπως κάποιος φίλος το σαιγκα 410 τι πιέσεις φτάνει;ευχαριστω
Έχω κάποιον φίλο που γεμίζει μονοβολα έχει κάποιο καλούπι (δεν θύμαμαι πιο ακριβός ) της Lyman μου έδωσε τα γέμισα εγώ με φοβερή ακρίβεια στο δικο μου όπλο baikal αυτός τα ρίχνει με saiga απίστευτη ακρίβεια και διάτρηση αν θές να μάθω να σου πω
 
Ωραίο το 36αρακι

Αλλά το λαμπραντορ καταπληκτικό κεφάλι σκυλαρος
Και τα δύο λιμπιζομαι Νικόλα και το οπλακι και τον σκυλαρο, τα fiocchi από τι φαίνεται φυσεκαρες μου το χε πει και το φιλαράκι ο Τάσος.
 
Αυτά τα έχω δει και μελετήσει εδώ και 15 χρόνια, από τότε που πήρα το Win.9410 ... :) ;)
Αλλά το θέμα είναι που να βρεις κάλυκες .303 British ... Κάποιος μου βρήκε μερικές "εγγλέζικες σφαίρες" από την εποχή της γερμ. κατοχής, αλλά όταν τις είδα ήταν χάλια από σκουριές και διαβρώσεις και δεν τις πήρα ... .yel.
Όσο για τους μπρούτζινους κάλυκες Marlin .444 ή Magtech .410, είναι εξίσου δύσκολο έως αδύνατο να προμηθευτούμε εδώ, όπως επίσης και τα κατάλληλα καψούλια (pistol primers), οπότε δεν ασχολήθηκα ... Έτσι κι αλλιώς ελάχιστα το έχω χρησιμοποιήσει το οπλάκι, περισσότερο από περιέργεια και για πειραματισμό ήθελα να δοκιμάσω την παραπάνω διαδικασία ... Αλλά, πολύς μπελάς για το τίποτα ... :(
 
Αυτά τα έχω δει και μελετήσει εδώ και 15 χρόνια, από τότε που πήρα το Win.9410 ... :) ;)
Αλλά το θέμα είναι που να βρεις κάλυκες .303 British ... Κάποιος μου βρήκε μερικές "εγγλέζικες σφαίρες" από την εποχή της γερμ. κατοχής, αλλά όταν τις είδα ήταν χάλια από σκουριές και διαβρώσεις και δεν τις πήρα ... .yel.
Όσο για τους μπρούτζινους κάλυκες Marlin .444 ή Magtech .410, είναι εξίσου δύσκολο έως αδύνατο να προμηθευτούμε εδώ, όπως επίσης και τα κατάλληλα καψούλια (pistol primers), οπότε δεν ασχολήθηκα ... Έτσι κι αλλιώς ελάχιστα το έχω χρησιμοποιήσει το οπλάκι, περισσότερο από περιέργεια και για πειραματισμό ήθελα να δοκιμάσω την παραπάνω διαδικασία ... Αλλά, πολύς μπελάς για το τίποτα ... :(
Κακώς αυτό έπρεπε να πέρνεις στις τσίχλες Στέλιο.
 
Για μέχρι τα 20 μέτρα καλό είναι, για μόνο ζωντανά πράσινα και για την ικανοποίηση του πλούσιου κυρίου της ρεζέρβας.
Διαφωνώ κάθετα σε τέτοιες απαράδεκτες για μένα, εκκεντρικές και μονο επιλογές.
Όπως μας απασχολεί το ηθικό μέρος του άλλου... άκρου, έτσι θα έπρεπε να μας απασχολεί και για αυτό.
Άν είσαι μερακλής, πήγαινε για αλοντόλες και τσίχλες με το 36αρι.
Προσωπικά στο παπί, τον μερακλή τον αντιλαμβάνομαι με cal.10 πλάγιο :)
 
Για μέχρι τα 20 μέτρα καλό είναι, για μόνο ζωντανά πράσινα και για την ικανοποίηση του πλούσιου κυρίου της ρεζέρβας.
Διαφωνώ κάθετα σε τέτοιες απαράδεκτες για μένα, εκκεντρικές και μονο επιλογές.
Όπως μας απασχολεί το ηθικό μέρος του άλλου... άκρου, έτσι θα έπρεπε να μας απασχολεί και για αυτό.
Άν είσαι μερακλής, πήγαινε για αλοντόλες και τσίχλες με το 36αρι.
Προσωπικά στο παπί, τον μερακλή τον αντιλαμβάνομαι με cal.10 πλάγιο :)
Άποψη σου Γιώργο.
 
Πάντα :)
Ο άνθρωπος κυνηγάει τα πάντα με cal 36 αυτη ειναι η επιλογή του και δεν νομίζω να το κανει για την παράδοση, αν έπεσε και κάνα λαβωμενο μικρό το κακό εδώ είναι γεμάτο το you tube βιντεάκια με λαβωμενες, τσίχλες, φάσες,πάπιες και χήνες από πρωτοκλασάτα 12αρια.
Εγώ πάντως του βγάζω το καπέλο με 12 και 18γρ ζωγραφίζει.
 
Δεν σκοτώνει το .410 ... :confused::confused::confused:
Άσε που αμα του γεμίσεις και 18 γρ tss δεν κόβει καθόλου... :cool::cool:
Από ότι κατάλαβα Γιώργη ατσάλινα στα 30 μέτρα ξεπέρασε το φράγμα των 20 μέτρων φαίνεται .sarcastic. αυτά τα tss πανάκριβα αλλιώς με ένα 9ρακι θα ρίχναμε από τσίχλα μέχρι χήνα.
 
Ένα νέο 36αρι καραμπινάκι, επαναληπτικό lever-action, Made in USA, φαίνεται ότι ήρθε πρόσφατα στην Ελλάδα, παρόμοιο με τα παλιότερα Winchester και Marlin, επίσης με θαλάμη 2,5 ιντσών. Πρόκειται για το HENRY (Henry Repeating Arms Company εταιρεία που ξεκίνησε το 1996 να παράγει τέτοια ραβδωτά καραμπινάκια (στο καουμπόικο στυλ old west) αρχικά 22αρια και αργότερα και σε άλλα διαμετρήματα ...
Σύμφωνα με άρθρο του Κυπρίδημου στο τελευταίο τεύχος ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ - ΚΥΝΗΓΙ, που μόλις σήμερα το ξεφύλλισμα λίγο. Λέει ότι τα φέρνει ο Καλκαντζάκος, και είναι μοντέλα με 60cm κάννη και τσοκάκια, και με 50cm σκέτο κύλινδρο.
Όμορφα τουφεκάκια, αλλά με ένα σοβαρό κατά τη γνώμη μου μειονέκτημα: Δεν έχουν θυρίδα γέμισης στο πλάι της βάσης, όπως τα κλασικά Winchester, Marlin κλπ. αλλά ένα άνοιγμα κάτω από την αποθήκη μπροστά από την πάπια. Για να γεμίσει πρέπει να ξεβιδώσει το πώμα της αποθήκης, να τραβηχτεί μπροστά το ελατήριο με τον οδηγό του, να μπουν τα φυσίγγια από την εγκοπή και μετά να ξαναγυρίσει στην θέση του το ελατήριο και να ξαναβιδωθεί το πώμα ! ...
Στάσου Τούρκε να γεμίσω !!! .sarcastic. .sarcastic.
 
Back
Top