Cal.28

Πολύ ωραίο και πολύ σπορ
Μου δόθηκε η εντύπωση ότι υπήρχαν τραυματισμοί, ας με διόρθωση κάποιος αν κάνω λάθος.
Το δοκίμασα με ίδιογομωση στα 20 γραμμάρια αλλά δεν είχα της ευκαιρίες που ήθελα και θέλω να ξαναπροσπαθήσω.
Θεωρό ότι για ορτύκι μάλλον δεν κάνει, τα χτυπά μια χαρά τα ορτυκακια αλλά η ροζέτα του στης απόστασης του ορτυκιού δεν ανοίγει με τίποτα με αποτέλεσμα να τα καταστρέφει. Θα ξανακάνω μια δοκιμή με 15-17 γραμμάρια νο8 να δουμε χωρίς συγκέντρωτηρα
 
Υπήρχαν οντως κάποιοι τραυματισμοί....
Λίγο το ψιλό σκαι λίγο εγώ που έψαχνα τα πατήματα μου καθώς ήταν η πρώτη σεζόν που το κυνήγησα.
Σε κάποιες περιπτώσεις τα πουλιά έπεφταν λίγα μέτρα παραπέρα χωρίς να τα πιάνει η κάμερα.
Το setup που χρησιμοποιώ στο βίντεο είναι 28/65 Mbx36 1.05*20 minicontainer H38 No 9.5 ρελιαστο στα 60mm.
 
Μια πρόχειρη δοκιμή που είχα κάνει με το παραπάνω setup.
Με κύλινδρο και μισοταπα κάτι μπορεί να γίνει.
Επίσης ένα χαρτονακι σταυρωτό ανάμεσα στα σκάγια σε ρόλο διασπορεα φαντάζομαι πως θα βοηθούσε.

CamScanner 03-14-2022 07.02.jpg
 
Έχει κάποιος στην κατοχή του δικαννο yildiz σε cal 20 η cal 28 να μας πει εντυπώσεις...
Βλέπω πως βρίσκονται σε χαμηλή τιμή απόκτησης και για ξεκίνημα στο διαμέτρημα αυτό 20 η 28 μου φαίνονται καλή επιλογή...
Το θέλω κυρίως για καρτέρι τσίχλας τρυγόνι...
 
Έστω οι κατέχοντες cal 20,28 ας μας γράψουν τη γνώμη τους για την συμπεριφορά του στο κυνήγι της τσίχλας...
Αξίζει η μετάβαση από 12 σε 20 και σε 28???
Η να κάτσουμε στα "αβγά" μας???
Ειδικά με το 20 μια χαρά κυνηγια κάνεις τσίχλα ορτυκι μπεκάτσα με κλειστά μάτια. Θέλει λίγο υπομονή και ψάξιμο να βρεις το φυσιγγι σου και την κίνηση με ελαφρύ όπλο.

Αν δεν σε πειράζει να πιάσεις 7 αντί δέκα και κάνεις υπομονή στο τέλος θα εκπλαγεις

Με το 28 και εγώ δεν είμαι σίγουρος με καίει κάποια στιγμή να πάρω. Ίσως αν βρω την μπενελι σε τιμή ευκαιρία θα την πάρω


Δεν το συζητάμε κοντάκι στα μέτρα μας ακόμα πιο συμαντικο από ότι στο 12
 
Έστω οι κατέχοντες cal 20,28 ας μας γράψουν τη γνώμη τους για την συμπεριφορά του στο κυνήγι της τσίχλας...
Αξίζει η μετάβαση από 12 σε 20 και σε 28???
Η να κάτσουμε στα "αβγά" μας???
Τα πρώτα μου τρυγόνια με εικοσαρι τα χτύπησα.
Με ένα καλό φυσίγγι κάνεις δουλειά μέχρι τα 30-35μ σίγουρα. Θέλει καλύτερη σκόπευση από το δωδεκαρι φυσικά λόγω μικρότερου κύκλου. Αλλά έως την απόσταση που σου είπα είναι εξίσου φονικό.
Για το 28 δε θα το συνιστούσα. Έχω 32, που είναι το αμέσως μικρότερο. Θεωρώ ότι για τσίχλες ίσως σε καλύψει σε πολύ νορμάλ αποστάσεις (25μ). Τρυγόνι δεν το πιστεύω. Ελληνικό τρυγόνι τουλάχιστον....
 
Back
Top