Cal.10

Έχω κυνηγισει πολλές φορές με την sp10 υδρόβια στην Αμερική μεγάλη διαφορά από cal12 αλά και πολύ βαριά αξίζει μόνο για χήνες και υδρόβια μεγάλα ίσος και για γουρουνάκι
Ένα 12αρι με 3.5 ίντσες φυσίγγια δεν έρχεται στο ίδιο επίπεδο;
 
Ένα 12αρι με 3.5 ίντσες φυσίγγια δεν έρχεται στο ίδιο επίπεδο;
Φαντάζομαι πως όχι με τίποτα, γτ θα έχουν ένα ολόκληρο χιλιοστό διάφορα σε διάμετρο αυλού, το διαμέτρημα 10 είναι το ιδανικότερο για υπεργομώσεις στα κυνήγια όπου αυτές είναι απαραίτητες (=βάλτος)
 
Θυμάμαι μόνο ένα τετοιο οπλο έτυχε να δω..Μονοκαννο Η&R cal. 10 σε κατάστημα κ ήταν θεοβαρο(λογικοτατο, και αλίμονο κ δεν ήταν..)

Εχω διαβάσει αρκετά για αυτό διαμέτρημα κ νομιζω πως αξίζει να πω (εν συντομία) τα παρακάτω..

Πριν περιπου 30 χρονια εκανε εισαγωγή ο χατζιωτης πλαγιοκαννα ισπανικα cal. 10 Armas choy με καννες 76εκ τσοκ 1* -2* και βάρος 4,6 κιλά...
Εκαναν συγκριτικό τεστ με όπλο cal. 12 στην απόσταση των 46μ τα αποτελέσματα έδειξαν ότι το 12αρι έδωσε διπλάσια διασπορά σε συγκριση με την πολυ μεγάλη συγκέντρωση κ την καλυτερη κατανομή που έδωσε το cal.10..
Έπειτα δοκίμασαν το cal 10 στην απόσταση των 71μ με φυσίγγια federal ΒΒ που περιειχαν γυρω στα 120 σκάγια ...
Στον πινακα 1Χ1,5μ μέτρησαν 95 σκάγια... ..
Δλδ καλλιστα καποιος επερνε κάποιο θηραμα μεγέθους πρασινοκεφαλου αν σημαδευε σωστά...

Μετά εγινε δοκιμή με φυσιγγι cal.12 3,5in.
Με 65γρ ν4 όσα είχε κ το cal. 10...
Στα 46μ σε κυκλο 65εκ το cal.10 έβαλε από 12 έως 21 σκαγια περισσοτερα.....


Τα συμπεράσματα ήταν:
Το cal 10 έχει ασυναγώνιστα αποτελέσματα σε μεγάλες αποστάσεις πανω απο 45μ που κανένα 12αρι φυσιγγι δεν μπορεί να συναγωνιστεί...
Και η κατανομή είναι πολυ καλυτερη σε αυτά τα μέτρα γιατί βγάζει χαμηλότερες πιεσεις...
 
Θυμάμαι μόνο ένα τετοιο οπλο έτυχε να δω..Μονοκαννο Η&R cal. 10 σε κατάστημα κ ήταν θεοβαρο(λογικοτατο, και αλίμονο κ δεν ήταν..)

Εχω διαβάσει αρκετά για αυτό διαμέτρημα κ νομιζω πως αξίζει να πω (εν συντομία) τα παρακάτω..

Πριν περιπου 30 χρονια εκανε εισαγωγή ο χατζιωτης πλαγιοκαννα ισπανικα cal. 10 Armas choy με καννες 76εκ τσοκ 1* -2* και βάρος 4,6 κιλά...
Εκαναν συγκριτικό τεστ με όπλο cal. 12 στην απόσταση των 46μ τα αποτελέσματα έδειξαν ότι το 12αρι έδωσε διπλάσια διασπορά σε συγκριση με την πολυ μεγάλη συγκέντρωση κ την καλυτερη κατανομή που έδωσε το cal.10..
Έπειτα δοκίμασαν το cal 10 στην απόσταση των 71μ με φυσίγγια federal ΒΒ που περιειχαν γυρω στα 120 σκάγια ...
Στον πινακα 1Χ1,5μ μέτρησαν 95 σκάγια... ..
Δλδ καλλιστα καποιος επερνε κάποιο θηραμα μεγέθους πρασινοκεφαλου αν σημαδευε σωστά...

Μετά εγινε δοκιμή με φυσιγγι cal.12 3,5in.
Με 65γρ ν4 όσα είχε κ το cal. 10...
Στα 46μ σε κυκλο 65εκ το cal.10 έβαλε από 12 έως 21 σκαγια περισσοτερα.....


Τα συμπεράσματα ήταν:
Το cal 10 έχει ασυναγώνιστα αποτελέσματα σε μεγάλες αποστάσεις πανω απο 45μ που κανένα 12αρι φυσιγγι δεν μπορεί να συναγωνιστεί...
Και η κατανομή είναι πολυ καλυτερη σε αυτά τα μέτρα γιατί βγάζει χαμηλότερες πιεσεις...
Δεν είναι απαραίτητο 65γρ στο 10 εγώ τα καλύτερα αποτελέσματα τα έχω πάρει με ιδιογωμοση στα 47 γρ στην Αμερική που το έχω δοκιμάσει
 
Δεν είναι απαραίτητο 65γρ στο 10 εγώ τα καλύτερα αποτελέσματα τα έχω πάρει με ιδιογωμοση στα 47 γρ στην Αμερική που το έχω δοκιμάσει
Τεο σε αυτογεμες τα δουλεψες? Τα δουλεψε η ειχε θεμα λογο μικροτερης γωμοσης δεν ξερω τπτ ρωταω απλα
 
Ειχα και εγω ενα 10ρι στα νιατα μου , το βαρεθηκα γρηγορα και το εδωσα ,Βαρυ οπλο για ειδικα κυνηγια ,Το μονο που μου εχει μεινει σαν αναμνηση ειναι ενα λαγο που βαρεσα στο απεναντι καταραχι με BB REMINGTON 3,5 ιντζες , Τη ημερα που αποφασισα να το δωσω ειχα ριξει 25 φυσιγγια και ποναγε ο ομος μου σαν να με πατησε φορτηγο ,Εγινε καταμαυρος, Εδω κυκλοφορουσαν και εφερναν και τα κυνηγομαγαζα φυσιγγια ,Θυμαμε που ειχα παρει 2 κουτια χαρτινα ELEY 65αρια για φασσες Εχω κατι φυσιγγια κρατησει και θυμαμε τις νεανικες ανυχησιες
 
Back
Top