Caesar Guerini

Καλησπερα!!!εχεις αποψη μηπως για το invictus sporting και το summit black assent?
Aν και δεν εχω ασχοληθει με τα σκοπευτικα, νομιζω οτι το invictus ειναι σχεδιασμενο για μεγαλυτερη διαρκεια ζωης... και το Invictus V πολυ ωραιο σχεδιαστικα.
 
Πέρυσι έφτιαξα για ένα magnus jaspe ένα custom made κοντάκι και αν και μου κάθεται καλά, μου χει κολλήσει να πάρω ένα καινούργιο μανίσιο και κάποια στιγμή να το φέρω εκεί που πρέπει. Το κοντάκι που φόραγε το δίκανο όταν αγοράστηκε έχει βιαστεί παρά φύση και κατ επανάληψη και πλέον κάνει παρέα στην πλαστική θήκη. Τηλεφώνησα στον Τουρή και μου είπε ότι θα ψάξει αλλά ότι μάλλον δύσκολα θα βρεθεί κάτι. Από ίντερνετ παίζει να βρώ κάτι; Έχει κανείς υπόψη του σχετικά site να κάτσω να τα ξεψαχνίσω;
 
Πέρυσι έφτιαξα για ένα magnus jaspe ένα custom made κοντάκι και αν και μου κάθεται καλά, μου χει κολλήσει να πάρω ένα καινούργιο μανίσιο και κάποια στιγμή να το φέρω εκεί που πρέπει. Το κοντάκι που φόραγε το δίκανο όταν αγοράστηκε έχει βιαστεί παρά φύση και κατ επανάληψη και πλέον κάνει παρέα στην πλαστική θήκη. Τηλεφώνησα στον Τουρή και μου είπε ότι θα ψάξει αλλά ότι μάλλον δύσκολα θα βρεθεί κάτι. Από ίντερνετ παίζει να βρώ κάτι; Έχει κανείς υπόψη του σχετικά site να κάτσω να τα ξεψαχνίσω;
Φίλε Τάσο γιατί δεν φτιάχνεις κοντάκι από την αρχή?
 
Ηλία το εργοστασιακό κοντάκι του magnus jaspe είναι πολύ όμορφο, εντυπωσιακό θα έλεγα. Έχω φτιάξει κοντάκι τύπου μόντε κάρλο που μου κάθεται μια χαρά αλλά το δίκανο χάνει πολύ από ομορφιά, έχει βαρύνει σημαντικά σε σημείο να με κουράζει μετά από κάποια ώρα και είμαι πλέον σίγουρος ότι το εργοστασιακό θα θέλει μόνο λίγο σήκωμα και αρκετό καστ οφ.
 
Τασο θεωρω λιγο λαθος το σκεπτικο σου, αλλα μακαρι να βρεις αυτο που ψαχνεις...
Το χειροποιητο κοντακι πρεπει να ειναι πολυ οικειο κ ανατομικο στον κατοχο του... Αν θες να το ελαφρυνεις μπορεις να το κανεις, τα νερα του ξυλου ειναι αλλο θεμα, αλλα ειμαι σιγουρος οτι αν εχει γινει σωστη δουλεια στο χειροποιητο, αποκλειεται να παρεις κατι καλυτερο τροποποιωντας το εργοστασιακο...
 
ceasar guerini invictus i sporting
έμαθα ότι το πήρε φίλος και πήγα να το δώ αλλά έχει μπεί στην διαδικασία κατασκευής κοντακίου και το είδα ξεβράκωτο
λέω την αμαρτία μου ότι όχι απλά εντυπωσιάστηκα αλλά μαγεύτηκα
πάρα πάρα πάρα πολύ στιβαρό βαρύ γεμάτο με μία λέξη ΟΠΛΟ
μπορεί να μην έχει την απλότητα browning beretta έχει όμως σύνθετη υψηλή ποιότητα και κάτι παραπάνω
ναι θα το έπαιρνα σίγουρα σε άλλες εποχές ναι θα το προτιμούσα από browning beretta perazzi :)



 
Last edited:
Οπλάρα και φαίνεται και είναι. Έχω αποκτήσει το μικρό του αδερφάκι το summit εδώ και λίγους μήνες και με έχει κερδίσει πραγματικά με τις επιδόσεις του και με τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του. Νομίζω ότι θα παίξει πολύ ψηλά στις προτιμήσεις των σκοπευτών η Guerini τα επομενα χρόνια.
 
Οπλάρα και φαίνεται και είναι. Έχω αποκτήσει το μικρό του αδερφάκι το summit εδώ και λίγους μήνες και με έχει κερδίσει πραγματικά με τις επιδόσεις του και με τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του. Νομίζω ότι θα παίξει πολύ ψηλά στις προτιμήσεις των σκοπευτών η Guerini τα επομενα χρόνια.
Και το summit και το invictus είναι εξαιρετικά όπλα και από ζύγισμα και από swing και βλητικα με πολύ ωραία αίσθηση σκανδάλης!γενικά φαίνεται να έχει γίνει πολύ καλή δουλειά με εξαιρετικό εργοστασιακο κοντάκι!το μόνο που μένει είναι να δείξει ο καιρός την αντοχή και την αξιοπιστία τους!είχα φτάσει πολύ κοντά στην αγορά του summit sporting αλλά δεν έκατσε!
 
Ίσως το θέμα της αντοχής να είναι το μοναδικό ερωτηματικό. Εκεί οι μεγάλοι (Beretta, perazzi, browning κλπ) έχουν αποδείξει την αξία τους χρόνια τώρα. Ο κατασκευάστης πάντως μιλάει για αντοχές πάνω από μια ολόκληρη ζωή και απομένει να αποδειχτεί σωστός. Τέτοια αίσθηση σκανδάλης σε αυτό το χρηματικό ποσο που την προσφέρει η guerini δε βρίσκεις εύκολα σε πολλούς κατασκευαστές.
 
Ίσως το θέμα της αντοχής να είναι το μοναδικό ερωτηματικό. Εκεί οι μεγάλοι (Beretta, perazzi, browning κλπ) έχουν αποδείξει την αξία τους χρόνια τώρα. Ο κατασκευάστης πάντως μιλάει για αντοχές πάνω από μια ολόκληρη ζωή και απομένει να αποδειχτεί σωστός. Τέτοια αίσθηση σκανδάλης σε αυτό το χρηματικό ποσο που την προσφέρει η guerini δε βρίσκεις εύκολα σε πολλούς κατασκευαστές.
Συμφωνώ απόλυτα...εξαιρετική αντιστοιχία τιμής και ποιότητας!με την υπερυψωμένη ρίγα είναι το δικό σου?
 
Με την άσπρη βάση είναι το δικό σου?αυτό συζητούσα και εγώ σε 81 πόντους αλλά δεν μου έκατσε!θέλει χρόνο πάντως η υπερυψωμένη για να την συνηθίσεις!
Ναι Ηλία με την άσπρη βάση είναι. Εμένα πάντως μου έκατσε τέλεια.Ειχα την ευκαιρία και έριξα και με το ascent με τη μαύρη βάση σε 76cm αλλά και να επωμίσω το ίδιο σε 81cm. Δεν είχα θέμα με την υπερυψωμένη ρίγα, το αντίθετο έκανα και καλό σκορ. Κάποιοι είναι αλήθεια δε τη συνηθίζουν αμεσως. Επισης στο compak sporting που ρίχνω θεωρώ πιο βολική την στάνταρ. Επίσης με την υπερυψωμένη υπήρχε μόνο κατόπιν παραγγελίας δλδ δίμηνο και βάλε.
 
Ναι Ηλία με την άσπρη βάση είναι. Εμένα πάντως μου έκατσε τέλεια.Ειχα την ευκαιρία και έριξα και με το ascent με τη μαύρη βάση σε 76cm αλλά και να επωμίσω το ίδιο σε 81cm. Δεν είχα θέμα με την υπερυψωμένη ρίγα, το αντίθετο έκανα και καλό σκορ. Κάποιοι είναι αλήθεια δε τη συνηθίζουν αμεσως. Επισης στο compak sporting που ρίχνω θεωρώ πιο βολική την στάνταρ. Επίσης με την υπερυψωμένη υπήρχε μόνο κατόπιν παραγγελίας δλδ δίμηνο και βάλε.
Εννοώ δεν έκατσαν οι συγκυριες για να το αποκτήσω...όχι σαν όπλο!
 
Back
Top