BRNO ZP 149

100% handmade κατασκευη κοντακιου για BRNO ZP. 149
Αν και φανατικος του δικανου οπλου δεν μπορω να μην αναφερω πως το μονο μειονεκτημα σε αυτα τα οπλα ειναι η δυσκολια προσαρμογης του κοντακιου.Αν εισαι τυχερος σου καθεται και εισαι οκ,αν οχι οι επιλογες που εχεις ειναι τρεις,η το πουλας.....η αποδεχεσαι τις αποτυχιες στο κυνηγι η κατασκευαζεις αλλο κοντακι.
Μια τετοια περιπτωση ειναι και αυτη που ο κατοχος αν και ειχε δυο εργοστασιακα δεν του εκατσε κανενα,οποτε διαλεξε να κανει ενα χειροποιητο.Μου ειπε το προβλημα του και η κατασκευη αρχισε.
Το κοματι καρυδιας που μπηκε ειχε δυο ''προσωπα'' αλλα ωραιο.
Η παπια τριφτηκε φυγανε τα λουστρα και ξανακοπηκε η ψαθα απο την αρχη και επειτα στο κοντακι.
Τα ξυλα φυνιριστηκαν με πολλα χερια λινελαιου και το αποτελεσμα ηταν να φανερωσει η καρυδια την ομορφια της.

1710619974347.jpeg
1710620012081.jpeg
1710620036648.jpeg
1710620069368.jpeg
1710620091086.jpeg
 
Αν θυμασαι Ηρακλη, τι αλλαγες εχει το καινουργιο σε σχεση με τα εργοστασιακα, ωστε να ερθει στα ''μετρα'' του κατοχου, εκτος απο το ''μαγουλο'' που δεν εχει το καινουργιο.
Εχει γινει αλαγη στο cust of cust on και αν θυμαμαι καλα και στο picth......τα εργοστασιακα ηταν και τα δυο ιδια σε διαστασεις και μετρα.
 
Μάστορας είναι όποιος κατέχει την τέχνη, την τεχνική και φυσικά τα εργαλεία.
Ερασιτέχνης είναι αυτός που κάνει κάτι με την ίδια ζέση με έναν επαγγελματία δίχως να λαμβάνει αμοιβή, πέραν των υλικών θα έλεγα εγώ.
Το πόσο καλός μάστορας είναι κάποιος είναι κάτι σχετικό, Σίγουρα καλός είναι όποιος έχει γράψει 10000+ ώρες πάνω σε κάτι, δίχως αυτό να εξασφαλίζει πάντα το αποτέλεσμα όταν μιλάμε για μοναδικές εργασίες. Όταν ένας επαγγελματίας δεν ανταποκρίνεται σωστά σε μια εργασία τότε τον αποκαλούμε υποτιμητικά "ερασιτέχνη" και όχι άδικα θα έλεγα εγώ. Όταν ένας ερασιτέχνης δεν κάνει κάτι σωστά κανείς δεν μπορεί να του προσάψει τίποτα, αφού το κάνει για να γεμίσει το χρόνο του, δεν λαμβάνει αμοιβή γιαυτό και δεν συγκρίνει τις δουλειές του με αυτές των επαγγελματιών.
 
Μάστορας είναι όποιος κατέχει την τέχνη, την τεχνική και φυσικά τα εργαλεία.
Ερασιτέχνης είναι αυτός που κάνει κάτι με την ίδια ζέση με έναν επαγγελματία δίχως να λαμβάνει αμοιβή, πέραν των υλικών θα έλεγα εγώ.
Το πόσο καλός μάστορας είναι κάποιος είναι κάτι σχετικό, Σίγουρα καλός είναι όποιος έχει γράψει 10000+ ώρες πάνω σε κάτι, δίχως αυτό να εξασφαλίζει πάντα το αποτέλεσμα όταν μιλάμε για μοναδικές εργασίες. Όταν ένας επαγγελματίας δεν ανταποκρίνεται σωστά σε μια εργασία τότε τον αποκαλούμε υποτιμητικά "ερασιτέχνη" και όχι άδικα θα έλεγα εγώ. Όταν ένας ερασιτέχνης δεν κάνει κάτι σωστά κανείς δεν μπορεί να του προσάψει τίποτα, αφού το κάνει για να γεμίσει το χρόνο του, δεν λαμβάνει αμοιβή γιαυτό και δεν συγκρίνει τις δουλειές του με αυτές των επαγγελματιών.
Να σου δειξω εγω δουλειες επαγγελματιων στο ειδος που πληρωθηκαν αδρα να τραβηξεις τα μαλιοκεφαλα σου!!!!!!! και μαλιστα γνωστων του χωρου...ασε να μην το εμβαθινουμε το θεμα γιατι θα πικραθουν μερικοι εδω................Και να σου δειξω δουλειες ερασιτεχνων να κανεις κολοτουμπες ...εξαλου υπαρχουν αρκετες εδω μεσα και οχι μονο δικιες μου!!!!!
 
Last edited:
Ασ' τα φιλοσοφικά!
Δεν το αναφερα για σενα αλλα οποιος εχει την μυγα μιγιαζεται ..................εμπασυ περιπτωσει επιδει το θεμα παρατραβηξε δεν θα συνεχισω αλλο εδω μεσα γιατι δυστιχως στην Ελλαδα οποιος εχει προσοντα και θελει να παει μπροστα.....οποιος μπορει και βοηθαει αφιλοκερδως ενω ο ιδιος εχει πληρωσει για να μαθει ...........οποιος ανοιγει τα ματια σε αλλους ειναι το μαυρο προβατο και πρεπει να τον φανε.............ετσι και εδω η διαχειρηση αποφασισε πως εκανα καταχρηση και πρεπει να σταματησω..........επισης επιδει αναφερθηκε σε πμ σε μενα πως ψανχω πελατες ας βγει δημοσια οποιοσδηποτε στα τοσα χρονια που ειμαι εδω και να πει πως εκανε καποια δουλεια σε μενα επι πληρωμη...τον προκαλω..........καλη συνεχεια και σε παρακαλω πολυ σβησε με απο το φορουμ.......ουτε αναγκη το εχω ουτε ζω απο αυτα που ανεβασα και τα οποια κανω οταν εχω ελευθερο χρονο............
 
Δεν το αναφερα για σενα αλλα οποιος εχει την μυγα μιγιαζεται ..................εμπασυ περιπτωσει επιδει το θεμα παρατραβηξε δεν θα συνεχισω αλλο εδω μεσα γιατι δυστιχως στην Ελλαδα οποιος εχει προσοντα και θελει να παει μπροστα.....οποιος μπορει και βοηθαει αφιλοκερδως ενω ο ιδιος εχει πληρωσει για να μαθει ...........οποιος ανοιγει τα ματια σε αλλους ειναι το μαυρο προβατο και πρεπει να τον φανε.............ετσι και εδω η διαχειρηση αποφασισε πως εκανα καταχρηση και πρεπει να σταματησω..........επισης επιδει αναφερθηκε σε πμ σε μενα πως ψανχω πελατες ας βγει δημοσια οποιοσδηποτε στα τοσα χρονια που ειμαι εδω και να πει πως εκανε καποια δουλεια σε μενα επι πληρωμη...τον προκαλω..........καλη συνεχεια και σε παρακαλω πολυ σβησε με απο το φορουμ.......ουτε αναγκη το εχω ουτε ζω απο αυτα που ανεβασα και τα οποια κανω οταν εχω ελευθερο χρονο............
Διαγραφες έχουμε πει πολλές φορές δεν γίνονται. Αν δεν θες μπορείς απλά να μην γράφεις
 
Δεν το αναφερα για σενα αλλα οποιος εχει την μυγα μιγιαζεται ..................εμπασυ περιπτωσει επιδει το θεμα παρατραβηξε δεν θα συνεχισω αλλο εδω μεσα γιατι δυστιχως στην Ελλαδα οποιος εχει προσοντα και θελει να παει μπροστα.....οποιος μπορει και βοηθαει αφιλοκερδως ενω ο ιδιος εχει πληρωσει για να μαθει ...........οποιος ανοιγει τα ματια σε αλλους ειναι το μαυρο προβατο και πρεπει να τον φανε.............ετσι και εδω η διαχειρηση αποφασισε πως εκανα καταχρηση και πρεπει να σταματησω..........επισης επιδει αναφερθηκε σε πμ σε μενα πως ψανχω πελατες ας βγει δημοσια οποιοσδηποτε στα τοσα χρονια που ειμαι εδω και να πει πως εκανε καποια δουλεια σε μενα επι πληρωμη...τον προκαλω..........καλη συνεχεια και σε παρακαλω πολυ σβησε με απο το φορουμ.......ουτε αναγκη το εχω ουτε ζω απο αυτα που ανεβασα και τα οποια κανω οταν εχω ελευθερο χρονο............
Ηρακλή δεν σε ξέρω και πιθανόν να μην σε γνωρίσω ποτέ. Για μένα η κοινότητα εχει ανάγκη ανθρώπους με τεχνικές γνώσεις.Οι αναρτήσεις σου μας φτιάχνουν την διάθεση.Οι γνώσεις σου δε,μας είναι απαραίτητες. Πόσο μάλλον όταν είναι και αφιλοκερδώς. Εγώ αγόρασα το HW 90 διαβάζοντας εσένα και κάποιους άλλους από εδώ. Άκουσα την γνώμη σας και όχι τις γνώμες από τα ξένα φόρουμ. Εγώ προσωπικά βοηθηθηκα από εσάς.
 
Back
Top