BRAIN Chokes

Status
Not open for further replies.
Έχω καταλήξει στο MR, αλλά όσο βραδιάζει τα πουλιά περνάνε πιο κοντά και χαμηλά και δεν είναι να αλλάζεις τσοκ. Αλλάζεις όμως γρήγορα φυσίγγια και απλώνεις λίγο (ή και αρκετά) τη ντουφεκιά.
Σε 30δευτερα εχεις αλλαξει τσοκ .Το BELL θα σου αποδοσει ιδανικότερα την ωρα εκεινη που σουρουπωνει και στις ενστικτωδες τουφεκιες.Στην περιπτωση μιας επιλογης για αγορα εαν εχεις κυλινδρο παρε το mr εαν δεν εχεις και θελεις το mr τοτε φυσιγγια διασπορας στο σουρουπο με αυτο εφοσον κανεις τις δοκιμες σου για να εχεις εικονα.
 
Το brain το εχω φιλε μου απλά θελω κατι ποιο σφιχτό
Παναγιωτη το bell με 34 γραμμαρια Ν7 κενταει μεχρι και τα 30 μετρα....
Δυσκολα και μονο με αστοχια γλυτωνει περδικα....
Εαν σημαδευεις τον φουρναρη και πεφτει ο μπακαλης....δεν σε ''σωνει'' κανενα τσοκ φιλε!!!
Εαν θελεις περισσοτερα μετρα με το bell ( περδικα ) δοκιμασε 36 γραμμαρια 20 γραμμαρια Ν7 και
16 γραμμαρια Ν6. Τα Ν7 κατω.
Εχεις ενα φυσιγγιο με 340 σκαγια....και αν δεν μπορεις να παρεις περδικα με τετοιο φυσιγγιο....ασχολησου
με παραγαδι φιλαρα μου!!!! :D
Φιλικα στα λεω και το ξερεις..... :) Εαν σου βαλω αποτυπωση δοκιμης με τετοιο φυσιγγιο θα καταλαβεις
γιατι στα λεω....Μονο αομματος δεν παιρνει περδικα μεχρι τα 36,5 μετρα !!! :cool:
 
Σε 30δευτερα εχεις αλλαξει τσοκ .Το BELL θα σου αποδοσει ιδανικότερα την ωρα εκεινη που σουρουπωνει και στις ενστικτωδες τουφεκιες.Στην περιπτωση μιας επιλογης για αγορα εαν εχεις κυλινδρο παρε το mr εαν δεν εχεις και θελεις το mr τοτε φυσιγγια διασπορας στο σουρουπο με αυτο εφοσον κανεις τις δοκιμες σου για να εχεις εικονα.
Δεν έχω Brain, έχω τα μαμίσια, που δεν είναι άσχημα. Δυστυχώς τα brain, όπως ξέρεις, είναι ακριβά και δεν μπορώ να πάρω 2. Από αυτά που μου γράψατε κατάλαβα ότι, αν είναι να έχεις ένα, το καταλληλότερο είναι το mr. Δεν είναι της στιγμής, αλλά όταν με το καλό έρθει, (τον Οκτώβρη) θα δοκιμάσω αυτό που λες (τα διασποράς). Σωστό μου ακούγεται και έχω 2-3 κουτιά άθικτα.
 
Μα τα τσοκ γι'αυτό υπάρχουν ,για να μην κουβαλάς διαφορα είδη φυσίγγια.Εκει είναι και η υπεροχή του δικανου και κοντα και πιο μακριά.
Όντως το δίκαννο υπερέχει σαφώς σε αυτό το τομέα. Το έχω με 3* και 4*, δυστυχώς για μένα τώρα μου πέφτει λίγο βαρύ (3.430gr), όχι πως δεν το χρησιμοποιώ, αλλά βολεύτηκα περισσότερο τη καραμπίνα (κάτω από 3Kg).
Στην ώρα του θα δοκιμάσω αυτά που λέμε π.χ. να αλλάξω το mr με το μαμίσιο 5άρι για να δω τι μου βγαίνει βολικότερο.
Πάντως οι συμβουλές όλων είναι απόλυτα ευπρόσδεκτες, ευχαριστώ, και θα αξιοποιηθούν στην ώρα τους.
 
Η προσέγγιση όσο αφορά την επιλογη της σύσφιξης είναι ανάλογα με το στήσιμο που θέλει να κάνει ο καθένας να κάνει. Εγώ επέλεξα το c2 γιατί ήθελα ένα τσοκ από τα 15 έως τα 30μετρα με 28 γρ να μου δίνει μια ομοιόμορφη κατανομή στο σκοπευτήριο για την κάτω του Beretta για την πάνω ένα lm briley plasma κάνει την δουλειά από τα 30 έως τα 45 μέτρα.
 
Η προσέγγιση όσο αφορά την επιλογη της σύσφιξης είναι ανάλογα με το στήσιμο που θέλει να κάνει ο καθένας να κάνει. Εγώ επέλεξα το c2 γιατί ήθελα ένα τσοκ από τα 15 έως τα 30μετρα με 28 γρ να μου δίνει μια ομοιόμορφη κατανομή στο σκοπευτήριο για την κάτω του Beretta για την πάνω ένα lm briley plasma κάνει την δουλειά από τα 30 έως τα 45 μέτρα.
Να δεις που το C2 θα παει καλυτερα απο το Briley. Εγω εχω ενα C1 στο Blaser και κραταει πανω απο τα 30μ με 28γρ 7.5
 
Παναγιωτη το bell με 34 γραμμαρια Ν7 κενταει μεχρι και τα 30 μετρα....
Δυσκολα και μονο με αστοχια γλυτωνει περδικα....
Εαν σημαδευεις τον φουρναρη και πεφτει ο μπακαλης....δεν σε ''σωνει'' κανενα τσοκ φιλε!!!
Εαν θελεις περισσοτερα μετρα με το bell ( περδικα ) δοκιμασε 36 γραμμαρια 20 γραμμαρια Ν7 και
16 γραμμαρια Ν6. Τα Ν7 κατω.
Εχεις ενα φυσιγγιο με 340 σκαγια....και αν δεν μπορεις να παρεις περδικα με τετοιο φυσιγγιο....ασχολησου
με παραγαδι φιλαρα μου!!!! :D
Φιλικα στα λεω και το ξερεις..... :) Εαν σου βαλω αποτυπωση δοκιμης με τετοιο φυσιγγιο θα καταλαβεις
γιατι στα λεω....Μονο αομματος δεν παιρνει περδικα μεχρι τα 36,5 μετρα !!! :cool:
34 γραμμάρια Ν7 χωρίς αλεύρι?
 
Εσυ αδελφε παρε το BELL βαλε νο7 34gr και αν χάσεις πουλι ελα να μου τα πεις εδω.Τωρα εαν τα πουλια δεν μπορεις καποια στιγμη να τα πατρωναρεις βαλε τριτο φυσιγγιο ενα ποιο ειδικευμένο εφοσον το δοκιμάσεις στα 27 με 32 μετρα .Η ταπεινη μου αποψη απο εμπειρια.
Αν μιλάς από εμπειρία συνάδελφε με γλυτωνεις ν ξέρεις συνήθως βάζω μαλινοτΑπα , πλησιάζω άρκετα τ πουλιά λόγο σκύλου, τ μαλινοταπα έχουν υην ίδια απόδοση μ αυτό τ τσοκ;
 
34 γραμμάρια Ν7 χωρίς αλεύρι?

Τι να το κανεις το αλευρι στην περδικα ???
Οι τουφεκιες ειναι ''κοντινες''.....αλευρι βαζουμε ( εγω ) σε αλλα θηραματα που θελω συγκεντρωσεις
και στα 50 μετρα...
Εαν τους ριχνεις στα 50 μετρα...ε' τοτε τι να πω....βαλε αλευρι....Αλλα στα 30 μετρα θα την μαζευεις
με το στιποχαρτο Παναγο !!!!
 
Τι να το κανεις το αλευρι στην περδικα ???
Οι τουφεκιες ειναι ''κοντινες''.....αλευρι βαζουμε ( εγω ) σε αλλα θηραματα που θελω συγκεντρωσεις
και στα 50 μετρα...
Εαν τους ριχνεις στα 50 μετρα...ε' τοτε τι να πω....βαλε αλευρι....Αλλα στα 30 μετρα θα την μαζευεις
με το στιποχαρτο Παναγο !!!!
Παναγιωτη το bell με 34 γραμμαρια Ν7 κενταει μεχρι και τα 30 μετρα....
Δυσκολα και μονο με αστοχια γλυτωνει περδικα....
Εαν σημαδευεις τον φουρναρη και πεφτει ο μπακαλης....δεν σε ''σωνει'' κανενα τσοκ φιλε!!!
Εαν θελεις περισσοτερα μετρα με το bell ( περδικα ) δοκιμασε 36 γραμμαρια 20 γραμμαρια Ν7 και
16 γραμμαρια Ν6. Τα Ν7 κατω.
Εχεις ενα φυσιγγιο με 340 σκαγια....και αν δεν μπορεις να παρεις περδικα με τετοιο φυσιγγιο....ασχολησου
με παραγαδι φιλαρα μου!!!! :D
Φιλικα στα λεω και το ξερεις..... :) Εαν σου βαλω αποτυπωση δοκιμης με τετοιο φυσιγγιο θα καταλαβεις
γιατι στα λεω....Μονο αομματος δεν παιρνει περδικα μεχρι τα 36,5 μετρα !!! :cool:
Nα συμπληρώσω επίσης στις πολύ σωστές επισημάνσεις πως οι βολές στην ορεινή πέρδικα γίνονται ίσως στα μεγαλύτερα υψόμετρα που μπορεί κάποιος να κυνηγήσει και η πιο αραιή ατμόσφαιρα σφίγγει παραπάνω την ντουφεκιά από ότι σε ένα εντελώς πεδινό μέρος. Μεταξύ ημιορεινής τριφυλίας (300μ) και ορεινής αρκαδίας στα αλπικά (1800+) και το bell και το mr έχω δει πως λειτουργούν πιο συγκεντρωτικά στη δεύτερη περιοχή σχεδόν κατα 1 τσοκ ενώ πυρομαχικά έχω τα ίδια... Οπότε το bell αν δεν μιλαμε για ακραίες αποστάσεις θα έχει και παραπάνω μέτρα από τα ονομαστικά και ενδεχομένως να είναι πιο αποτελεσματικο από όσο έχουμε στο μυαλό μας...
 
Τα crio plus μπενουν και στο mobil σπειρωμα μια χαρα
ΠΡΟΣΟΧΗ
Ναι, μπαίνουν αλλά: τα 20 χιλ πριν τη κεφαλή που μένουν εκτεθειμένα εκτός κάννης, μπορεί να επιτρέψουν τη δημιουργία κραδασμών κατά τη διέλευση της γόμωσης και να παρατηρηθούν τουφεκιές με απόκλιση από το κέντρο του στόχου!
Έχω δει από τέλεια κεντραρισμένες τουφεκιές μέχρι και με 30 εκ απόκλιση.
Το ίδιο ισχύει και με τα mobil και τα OPTIMA PLUS.

Χρίστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
 
ΠΡΟΣΟΧΗ
Ναι, μπαίνουν αλλά: τα 20 χιλ πριν τη κεφαλή που μένουν εκτεθειμένα εκτός κάννης, μπορεί να επιτρέψουν τη δημιουργία κραδασμών κατά τη διέλευση της γόμωσης και να παρατηρηθούν τουφεκιές με απόκλιση από το κέντρο του στόχου!
Έχω δει από τέλεια κεντραρισμένες τουφεκιές μέχρι και με 30 εκ απόκλιση.
Το ίδιο ισχύει και με τα mobil και τα OPTIMA PLUS.

Χρίστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
Η ταλάντωση οφείλεται στο ότι το τσοκ δεν έχει κατασκευαστεί ώστε να είναι προεξέχον άρα δεν έχει την κατάλληλη δυναμική και έχει μεγαλύτερη ταλάντωση από την αναμενόμενη
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top