Beretta Team

Καλησπερα σας ειχα γραψει και παλια για ενα προβλημα με το super buzzer beretta , οταν βαζω σφερα στην κατω κανι μου κανει σημαδια στον καλικα, τον καλικα αυτον τον εβαλα 2 φορες και μου εκανε αυτα τα 2 σημαδια, Οποιος φιλος εχει γνοση το τι μπορει να φταιει ας μου γραψει. Βαζω και μια φοτο. Σας ευχομαι καλες γιορτες με υγεια.
Μήπως βρίσκει στην τρύπα από την κάτω βελόνα;
Η κάτω θαλαμη είναι καθαρή ώστε το φυσιγγι να μπαινοβγαινει ελεύθερα;
 
Καλησπερα σας ειχα γραψει και παλια για ενα προβλημα με το super buzzer beretta , οταν βαζω σφερα στην κατω κανι μου κανει σημαδια στον καλικα, τον καλικα αυτον τον εβαλα 2 φορες και μου εκανε αυτα τα 2 σημαδια, Οποιος φιλος εχει γνοση το τι μπορει να φταιει ας μου γραψει. Βαζω και μια φοτο. Σας ευχομαι καλες γιορτες με υγεια.
Είναι παλιό το όπλο,πολυδουλεμενο?
 
Καλησπερα σας ειχα γραψει και παλια για ενα προβλημα με το super buzzer beretta , οταν βαζω σφερα στην κατω κανι μου κανει σημαδια στον καλικα, τον καλικα αυτον τον εβαλα 2 φορες και μου εκανε αυτα τα 2 σημαδια, Οποιος φιλος εχει γνοση το τι μπορει να φταιει ας μου γραψει. Βαζω και μια φοτο. Σας ευχομαι καλες γιορτες με υγεια.
Μήπως έχει σημάδι και ο καθρέφτης του όπλου,κάτι σαν γδάρσιμο;
Μου έκανε το ίδιο το franchi... έβρισκε ο κάλυκας στον καθρέφτη κατά το κλείσιμο!!!
 
Μήπως έχει σημάδι και ο καθρέφτης του όπλου,κάτι σαν γδάρσιμο;
Μου έκανε το ίδιο το franchi... έβρισκε ο κάλυκας στον καθρέφτη κατά το κλείσιμο!!!
και τι εκανες, και εμενα το ιδιο γινεται οταν το κλεινο γινεται το γδαρσιμο.
 
Καλησπερα σας ειχα γραψει και παλια για ενα προβλημα με το super buzzer beretta , οταν βαζω σφερα στην κατω κανι μου κανει σημαδια στον καλικα, τον καλικα αυτον τον εβαλα 2 φορες και μου εκανε αυτα τα 2 σημαδια, Οποιος φιλος εχει γνοση το τι μπορει να φταιει ας μου γραψει. Βαζω και μια φοτο. Σας ευχομαι καλες γιορτες με υγεια.
Σου κάνει σημάδια μόνο σε κάλυκες fiocchi ή και σε άλλους;
Θυμάμαι σε ένα battista rizzini που είχα όταν εβαζα φυσιγγια saga δεν έκλεινε σωστά. Έπειτα από αρκετό ψάξιμο κατάλαβα ότι η πατουρα του κάλυκα ήταν λίγο πιο χοντρή από όλους τους υπόλοιπους.
 
Σου κάνει σημάδια μόνο σε κάλυκες fiocchi ή και σε άλλους;
Θυμάμαι σε ένα battista rizzini που είχα όταν εβαζα φυσιγγια saga δεν έκλεινε σωστά. Έπειτα από αρκετό ψάξιμο κατάλαβα ότι η πατουρα του κάλυκα ήταν λίγο πιο χοντρή από όλους τους υπόλοιπους.
Σημάδι πως είχε σωστή διαμόρφωση θαλαμης Συνήθως έχουν βαθύτερο σκάψιμο στην κάνη.
 
Σου κάνει σημάδια μόνο σε κάλυκες fiocchi ή και σε άλλους;
Θυμάμαι σε ένα battista rizzini που είχα όταν εβαζα φυσιγγια saga δεν έκλεινε σωστά. Έπειτα από αρκετό ψάξιμο κατάλαβα ότι η πατουρα του κάλυκα ήταν λίγο πιο χοντρή από όλους τους υπόλοιπους.
Σε ολλα.
 
καννη 302 ο ποιητης που την πηγαν της εκανε αφθονο ποιοτικο sex .71 ποντους κοψε για εξωτ, βγηκαν στραβα κλπ κοψε απο απο εδω να την κανω κυλινδρο για μπεκατσα βγαλε ριγα ,βαλε ριγα η καννη εγινε μ,,,, καλλιγραφια και εφτασε τους 61 ποντους Τελος παντων μου την εστειλαν απο βορειο ελλαδα γα να γινει BELL CHOKEView attachment 62914View attachment 62915
Μη βαριέσαι, βάλτον όλον!:p
 
Καλησπερα σας ειχα γραψει και παλια για ενα προβλημα με το super buzzer beretta , οταν βαζω σφερα στην κατω κανι μου κανει σημαδια στον καλικα, τον καλικα αυτον τον εβαλα 2 φορες και μου εκανε αυτα τα 2 σημαδια, Οποιος φιλος εχει γνοση το τι μπορει να φταιει ας μου γραψει. Βαζω και μια φοτο. Σας ευχομαι καλες γιορτες με υγεια.
Το ίδιο κάνει κι εμένα το SKB, το έκανε εξαρχής, νομίζω ότι το έχω ξαναγράψει στο φόρουμ παλαιότερα. Δεν του έδωσα ιδιαίτερη σημασία, αφού δεν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα ...IMG_20221220_074035.jpgIMG_20221220_074143.jpg
Σημάδεψε τον κάλυκα,πχ το 12 ,να κοιτάει πάνω για να δεις που γίνεται.Λογικα απ'την κάτω πλευρά του κάλυκα,στο σημείο επαφής με τον καθρέφτη...
Έκανα πως δεν το έβλεπα!!!
Είναι κατασκευαστικό, τουλάχιστον ήταν στο franchi!!!
Ακριβώς εκεί γίνεται ... Έτσι είναι. Κατασκευαστικό θέμα. Νομίζω ότι λίγο-πολύ το κάνουν όλα τα σουπερποζέ με διακεκομένους πίρους ... Είναι θέμα γεωμετρίας. Αφού ο άξονας των πίρων, δηλ. ο άξονας περιστροφής των καννών (σημείο Ο στη φωτο) είναι ψηλότερα από το κάτω μέρος της κάτω θαλάμης (σημείο Β). Βάζω ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα, για να δείξω τι εννοώ:
SKB_605_S.jpg
Οπότε ... μάλλον είναι λογικό να τρίβεται στον καθρέπτη το κάτω τμήμα της περιφέρειας του κάλυκα, κατά το κλείσιμο του όπλου ... (Εκτός κι αν γίνει βαθύτερη η πατούρα της κάτω θαλάμης. Που δεν είναι όμως και τόσο σωστό !)
Γι' αυτό εξάλλου σε αυτά τα σ/π (χαμηλού προφίλ), η κάτω άκρη της κάτω θαλάμης λιμάρεται λοξή ... στο σημείο που δείχνω με το βελάκι Γ, όπως φαίνεται και στο Beretta στην άλλη φωτό:
soyperpoze-696x428.jpg
Διότι αν ήταν και σ'αυτό το σημείο κάθετα κομμένη, όπως όλη η υπόλοιπη πίσω μεριά των καννών, δεν θα ήταν δυνατόν να κλείνει το όπλο.

Υ.Γ. Είναι προφανές ότι στα σ/π με μονοκόμματο πίρο (Browning. Baikal, Lanber κλπ.), που ο άξονας περιστροφής δηλαδή βρίσκεται εντελώς κάτω από την κάτω κάννη, δεν υπάρχει τέτοιο θέμα γεωμετρίας. ;)
 
Νομίζω ότι λίγο-πολύ το κάνουν όλα τα σουπερποζέ με διακεκομένους πίρους ... Είναι θέμα γεωμετρίας. Αφού ο άξονας των πίρων, δηλ. ο άξονας περιστροφής των καννών (σημείο Ο στη φωτο) είναι ψηλότερα από το κάτω μέρος της κάτω θαλάμης (σημείο Β).
Στέλιο πολύ σωστά έθιξες ένα θέμα που αν και δεν το αντιλαμβάνονται πολλοί, αποτελεί την αχίλλειο πτέρνα πολλών ποζε και μάλιστα και κάποιων πολύ επώνυμων. το είχαμε αναφέρει και σε παλιότερη συζήτηση, αλλά δεν ξέρω πως κάνεις τα φακιρικα και βάζεις αυτές τις παρεμβάσεις σε μία φωτογραφία. Για να είμαστε ακόμη πιο ακριβείς, ένα ποζε για να μην έχει τέτοιο πρόβλημα ( headspace το λέει η αγγλική ορολογία), θα πρέπει η ευθεία που περνάει από το κέντρο του πιρου περιστροφής των κανων και είναι παράλληλη με τον άξονα της κάτω κάνης, να μην μπαίνει σε κανένα σημείο στο εσωτερικό της θαλαμης, ( εξαιρείται το αυτάκι του παφυλα που σκαλωνουν οι εξωλκεις).
 
Το ίδιο κάνει κι εμένα το SKB, το έκανε εξαρχής, νομίζω ότι το έχω ξαναγράψει στο φόρουμ παλαιότερα. Δεν του έδωσα ιδιαίτερη σημασία, αφού δεν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα ...View attachment 63232View attachment 63233


Ακριβώς εκεί γίνεται ... Έτσι είναι. Κατασκευαστικό θέμα. Νομίζω ότι λίγο-πολύ το κάνουν όλα τα σουπερποζέ με διακεκομένους πίρους ... Είναι θέμα γεωμετρίας. Αφού ο άξονας των πίρων, δηλ. ο άξονας περιστροφής των καννών (σημείο Ο στη φωτο) είναι ψηλότερα από το κάτω μέρος της κάτω θαλάμης (σημείο Β). Βάζω ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα, για να δείξω τι εννοώ:
View attachment 63234
Οπότε ... μάλλον είναι λογικό να τρίβεται στον καθρέπτη το κάτω τμήμα της περιφέρειας του κάλυκα, κατά το κλείσιμο του όπλου ... (Εκτός κι αν γίνει βαθύτερη η πατούρα της κάτω θαλάμης. Που δεν είναι όμως και τόσο σωστό !)
Γι' αυτό εξάλλου σε αυτά τα σ/π (χαμηλού προφίλ), η κάτω άκρη της κάτω θαλάμης λιμάρεται λοξή ... στο σημείο που δείχνω με το βελάκι Γ, όπως φαίνεται και στο Beretta στην άλλη φωτό:
View attachment 63237
Διότι αν ήταν και σ'αυτό το σημείο κάθετα κομμένη, όπως όλη η υπόλοιπη πίσω μεριά των καννών, δεν θα ήταν δυνατόν να κλείνει το όπλο.

Υ.Γ. Είναι προφανές ότι στα σ/π με μονοκόμματο πίρο (Browning. Baikal, Lanber κλπ.), που ο άξονας περιστροφής δηλαδή βρίσκεται εντελώς κάτω από την κάτω κάννη, δεν υπάρχει τέτοιο θέμα γεωμετρίας. ;)
Εχουμε την ιδια αρρωστια, παντος δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα,,
 
Back
Top