Benelli Team

Γυμναστήριο στα 62 και παππούς γίνεται? Ευχαριστώ πάντως με κάνατε και γέλασα. Εχει δίκιο ο φίλος benelli i.h . Δεν συμφέρει η ανταλλαγή με καινούργια , μόνο με μεταχειρισμένο. Μάλλον θα κυνηγώ με το δεύτερο όπλο μου ένα Browning 325 sl.
 
Να ρωτήσω τι είναι αυτό που δεν σου αρέσει στο σύστημα αδρανείας της Μ1 και (δεν μιλάω για το βάρος) και αναζητάς αερίων;
Απλά το αλληλεπίθετο που έχω είναι αδράνειας browning 325 sl και έλεγα να αλλάξω.
 
Καλημέρα σε όλους τους συναδελφους κυνηγούς. Σήμερα στο λαγοκυνήγι διαπίστωσα ότι πέρασαν τα χρόνια και στα 62 που είμαι τα 3.300 γραμ. για όπλο με κουράζουν. Θάθελα να σας παρακαλέσω να μου πείτε τη γνώμη σας για μάρκες καραμπίνας αερίων εως 3 κιλά. Κυνηγω λαγό και τσίχλες κυρίως. Σας ευχαριστώ και καλά και ασφαλή κυνήγια.
Το benelli beccaccia ίσως ? χαμηλό σε βάρος και χωρητικότητα όσο του επιτρέπει η νομοθεσία.
 
Μιλώντας για μένα, είναι σαν να μου λες 'τώρα στα γεράματα μάθε γέρο γράμματα':p
Αγαπητε μου καλοπροερετα συμβουλεψα κρινοντας εξ ιδίων. Παππούς και ισως και λιγο μεγαλυτερος σου γυμναζομαι με ελαφρια προγραμματα ενδυναμωσης στο σπιτι και σε πληροφορω συμβαλουν και στην καλη υγεια αλλα και στα καλα ανακλαστικά που χρειαζόμαστε στο κυνηγι.Προχθες ημουν στον Πλαστουργο και εκανα καποιες επωμισεις με την extreme plus βαρος 3.450 .Σε πληροφορω οτι δεν καταλαβαινα το βαρος της αν και καλοζυγισμενο πραγματι το οπλο.Εχεις καλο οπλο στα χερια σου να το σκεψτεις δυο φορες να το αλλαξεις.Σου ευχομαι παντως το καλύτερο.
 
Αγαπητε μου καλοπροερετα συμβουλεψα κρινοντας εξ ιδίων. Παππούς και ισως και λιγο μεγαλυτερος σου γυμναζομαι με ελαφρια προγραμματα ενδυναμωσης στο σπιτι και σε πληροφορω συμβαλουν και στην καλη υγεια αλλα και στα καλα ανακλαστικά που χρειαζόμαστε στο κυνηγι.Προχθες ημουν στον Πλαστουργο και εκανα καποιες επωμισεις με την extreme plus βαρος 3.450 .Σε πληροφορω οτι δεν καταλαβαινα το βαρος της αν και καλοζυγισμενο πραγματι το οπλο.Εχεις καλο οπλο στα χερια σου να το σκεψτεις δυο φορες να το αλλαξεις.Σου ευχομαι παντως το καλύτερο.
Σε ευχαριστω πολυ φιλε peter. Νασαι καλα και παντα ναχεις ζεστες καννες.
 
Αγαπητε μου καλοπροερετα συμβουλεψα κρινοντας εξ ιδίων. Παππούς και ισως και λιγο μεγαλυτερος σου γυμναζομαι με ελαφρια προγραμματα ενδυναμωσης στο σπιτι και σε πληροφορω συμβαλουν και στην καλη υγεια αλλα και στα καλα ανακλαστικά που χρειαζόμαστε στο κυνηγι.Προχθες ημουν στον Πλαστουργο και εκανα καποιες επωμισεις με την extreme plus βαρος 3.450 .Σε πληροφορω οτι δεν καταλαβαινα το βαρος της αν και καλοζυγισμενο πραγματι το οπλο.Εχεις καλο οπλο στα χερια σου να το σκεψτεις δυο φορες να το αλλαξεις.Σου ευχομαι παντως το καλύτερο.
Kαλέ μου φίλε καταλαβαίνω την καλή προαίρεσή σου, εγώ απλά αυτοσαρκάζομαι, γιατί όσες φορές το προσπάθησα έμεινα στην πρόθεση...
 
Σημερα μετα το κυνηγι τρυγονιου, φευγοντας, σταματησα στα διπλα καρτερια, για κουβεντα με τα φιλαρακια...το ενα παλικαρι ειχε τη M2 (αριστερη)....την επομησα πολλες φορες...
Πολυ ωραιο ζυγισμα, ωραιο swing, ωραιο το κοντακι επανω μου και η υπεριψωμενη ριγα της μου αφησαν πολυ ωραιες εντυπωσεις....για την ιστορια, μου πεταξαν τραβερσα στον αερα, ενα μπουκαλακι νερο στα 10m περιπου......επομηση, μπουκάρισμα και το μπουκαλακι κοσκινο με 2,5* (τσοκ) στα 10m.....:oops:
Ειδα τεραστεια διαφορα αισθησης απο ενα αριστερο οπλο, με μια μονο βολη...
 
Σημερα μετα το κυνηγι τρυγονιου, φευγοντας, σταματησα στα διπλα καρτερια, για κουβεντα με τα φιλαρακια...το ενα παλικαρι ειχε τη M2 (αριστερη)....την επομησα πολλες φορες...
Πολυ ωραιο ζυγισμα, ωραιο swing, ωραιο το κοντακι επανω μου και η υπεριψωμενη ριγα της μου αφησαν πολυ ωραιες εντυπωσεις....για την ιστορια, μου πεταξαν τραβερσα στον αερα, ενα μπουκαλακι νερο στα 10m περιπου......επομηση, μπουκάρισμα και το μπουκαλακι κοσκινο με 2,5* (τσοκ) στα 10m.....:oops:
Ειδα τεραστεια διαφορα αισθησης απο ενα αριστερο οπλο, με μια μονο βολη...
Μήπως είσαι κρυφοαριστερούλης;
 
Μήπως είσαι κρυφοαριστερούλης;
Φανεροαριστερουλης ειμαι.....
Επομιζω αριστερα με δεξι οπλο τοσα χρονια Παντελη!!
Με αυτα πορευομαι ως τωρα μεχρι να αποκτησω ενα οπλο αριστερο...τα μπεκατσινια απορω πως τα βαραω.... .sarcastic.
 
Φανεροαριστερουλης ειμαι.....
Επομιζω αριστερα με δεξι οπλο τοσα χρονια Παντελη!!
Με αυτα πορευομαι ως τωρα μεχρι να αποκτησω ενα οπλο αριστερο...τα μπεκατσινια απορω πως τα βαραω.... .sarcastic.
Κωστή έτσι και γω κυνηγούσα με δεξιά όπλα αν και αριστερός και δεν γνώριζα πόσο τυχερός είμαι που δεν είχα χάσει τα μάτια μου από ελαττωματικό φυσίγγι. Πάρε ένα ζευγάρι διάφανα γυαλιά ασφαλείας αν δεν φοράς. Ο διάολος έχει πολλά ποδαρια.
 
Φανεροαριστερουλης ειμαι.....
Επομιζω αριστερα με δεξι οπλο τοσα χρονια Παντελη!!
Με αυτα πορευομαι ως τωρα μεχρι να αποκτησω ενα οπλο αριστερο...τα μπεκατσινια απορω πως τα βαραω.... .sarcastic.
Κωστή έτσι και γω κυνηγούσα με δεξιά όπλα αν και αριστερός και δεν γνώριζα πόσο τυχερός είμαι που δεν είχα χάσει τα μάτια μου από ελαττωματικό φυσίγγι. Πάρε ένα ζευγάρι διάφανα γυαλιά ασφαλείας αν δεν φοράς. Ο διάολος έχει πολλά ποδαρια.

Έτσι έφτασα κι εγώ στη Benelli, αφού είχα φάει αρκετές φορές αέρια με υπολείματα μπαρούτης στα μούτρα απο τη (δεξιά) Franchi που είχα πριν, κυρίως με κάτι κόκκινα 3Α διασποράς. Η Benelli Mancino που πήρα ήταν (μάλλον) η μοναδική αριστερή τότε.
΄΄Ετσι συνέχισα με Μπενέλες, που δεν σκοτώνουν, αλλά τουλάχιστον μου κάθεται το κοντάκι .yel.
 
Έτσι έφτασα κι εγώ στη Benelli, αφού είχα φάει αρκετές φορές αέρια με υπολείματα μπαρούτης στα μούτρα απο τη (δεξιά) Franchi που είχα πριν, κυρίως με κάτι κόκκινα 3Α διασποράς. Η Benelli Mancino που πήρα ήταν (μάλλον) η μοναδική αριστερή τότε.
΄΄Ετσι συνέχισα με Μπενέλες, που δεν σκοτώνουν, αλλά τουλάχιστον μου κάθεται το κοντάκι .yel.
Εγω εχω φαει πολλες φορες αερια και φυλιδια ακαφτης και στο αριστερο ματι και ειμαι δεξιος με δεξι οπλο αντε βγαλε ακρη τωρα
 
Πολυ ωραιο ζυγισμα, ωραιο swing, ωραιο το κοντακι επανω μου και η υπεριψωμενη ριγα της μου αφησαν πολυ ωραιες εντυπωσεις....

Ειδα τεραστεια διαφορα αισθησης απο ενα αριστερο οπλο, με μια μονο βολη...
Όταν κ εγώ είχα επωμιση μια μ2(δεξιά) είπα τι ελαφρυ κ καλοζυγισμενο όπλο είναι αυτό..
Έτσι είναι όταν για πολλα χρονια κυνηγάς με "βαρυ" αυτογεμη.....
Μάλλον αυτά σε εντυπωσίασαν κ οχι το αριστερό κλειστρο....


τα μπεκατσινια απορω πως τα βαραω.... .sarcastic.
Σιγά μωρε....
Με το αριστερό θα τα βαράς όλα..... .yel.
 
Εγω εχω φαει πολλες φορες αερια και φυλιδια ακαφτης και στο αριστερο ματι και ειμαι δεξιος με δεξι οπλο αντε βγαλε ακρη τωρα
Να υποθέσω με όπλο αερίων; Ίσως και με συγκεκριμένα φυσίγγια;
Από τότε που άλλαξα όπλο, δεν μου συνέβη ποτέ ξανά.
 
Back
Top