Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μπενελλάκηδες θέλω να σας κανω μια ερώτηση: Σε ποσους κουδουνίζει το κλείστρο οταν γυρνάτε το οπλο ή κατα την επωμιση ή το περπάτημα; Στο εξωτερικό το λενε bolt rattling και συμβαίνει κυρίως σε nova. Πολύ ξενέρωτο...σας ενοχλεί αυτός ο ήχος;
 
Μπενελλάκηδες θέλω να σας κανω μια ερώτηση: Σε ποσους κουδουνίζει το κλείστρο οταν γυρνάτε το οπλο ή κατα την επωμιση ή το περπάτημα; Στο εξωτερικό το λενε bolt rattling και συμβαίνει κυρίως σε nova. Πολύ ξενέρωτο...σας ενοχλεί αυτός ο ήχος;
Πιο μοντέλο έχεις??
 
Ειναι μια premio του '96. Αλλα και ένας συναδερφος που γνωρισα, εχει μια cal28 που το κάνει και δεν τον ενοχλεί( ή ετσι ισχυριζεται). Ο κυπριδημος πανω σ αυτό εχει πει οτι αποκλείεται να ειναι κατασκευαστικό λάθος καθότι η benelli χρησιμοποιεί φρέζες υψηλής ακρίβειας, αλλα δεν εξηγησε περαιτέρω. Θέμα επαναντατικού δεν ειναι, δοκιμάστηκε καινούριο. Εκατσα και μετρησα με ηλεκτρονικό παχύμετρο διάφορες διαστασεις κλείστρου και βάσης και τις σύγκρινα με αυτές μιας special lusso. Αυτό που διαπιστωσα ειναι ότι οι διαστάσεις ειναι σχεδόν ολόιδιες, η premio θεωρητικά θα επρεπε να ειχε λιγότερες ανοχές συμφωνα με τις μετρήσεις μου. Πάντως και της special lusso εχει αρκετες ανοχές το κλείστρο σε σχεση με οπλα αερίων αλλα δεν κάνει αυτον τον σπαστικό ήχο οπως η premio. Τέλος, επειδή σας ζάλισα, να πω οτι ακόμα και το αυτάκι του κλείστρου εχει περισσότερες ανοχές και στρίβει αρκετά μεσα στην φωλιά του. Μου φαίνεται αδιανόητο αυτό το οπλο (επετειακό) και εκεινης της εποχής να φτιάχτηκε με χαμηλή ποιότητα κατασκευής ή τοσο αμελώς...μήπως αυτές οι ανοχές αποσκοπούσαν κάπου, αναρωτιέμαι τωρα εγω. Κάποιος συναδελφος εδώ ειχε μια premio, μπορεί να μας διαφωτίσει αν του συμβαίνει το ίδιο;
 
Μπενελλάκηδες θέλω να σας κανω μια ερώτηση: Σε ποσους κουδουνίζει το κλείστρο οταν γυρνάτε το οπλο ή κατα την επωμιση ή το περπάτημα; Στο εξωτερικό το λενε bolt rattling και συμβαίνει κυρίως σε nova. Πολύ ξενέρωτο...σας ενοχλεί αυτός ο ήχος;
Σε νόβα κουδουνισμα στο κλείστρο;;;;;;; φίλε αυτό που γράφεις δεν υπάρχει. Το έχεις εσύ το όπλο η στο ειπε κάποιος φίλος;
 
Μπενελλάκηδες θέλω να σας κανω μια ερώτηση: Σε ποσους κουδουνίζει το κλείστρο οταν γυρνάτε το οπλο ή κατα την επωμιση ή το περπάτημα; Στο εξωτερικό το λενε bolt rattling και συμβαίνει κυρίως σε nova. Πολύ ξενέρωτο...σας ενοχλεί αυτός ο ήχος;
Exω τη Μ2 φίλε μου , το κλείστρο δεν το ακούω κατά την επωμιση του όπλου , ακόμη και όταν κάνω περπατητο κυνήγι . Όταν καθάρισα επιμελώς το όπλο , και εσωτερικά του κλείστρου , άκουγα μετά το ελατήριο που έχει μέσα , ( Οχι του επικρουστήρα ) το μεγάλο , κάθε φορά που το όπλο το έγερνα μπρος η πίσω άκουγα αυτό το μεταλλικό κλινκ . Μετα απο 5 - 10 βολες τελος , δεν ξέρω αν είναι ίδια περίπτωση αυτή που αναφέρεις , μακάρι όμως να σε βοήθησα .
 
Exω τη Μ2 φίλε μου , το κλείστρο δεν το ακούω κατά την επωμιση του όπλου , ακόμη και όταν κάνω περπατητο κυνήγι . Όταν καθάρισα επιμελώς το όπλο , και εσωτερικά του κλείστρου , άκουγα μετά το ελατήριο που έχει μέσα , ( Οχι του επικρουστήρα ) το μεγάλο , κάθε φορά που το όπλο το έγερνα μπρος η πίσω άκουγα αυτό το μεταλλικό κλινκ . Μετα απο 5 - 10 βολες τελος , δεν ξέρω αν είναι ίδια περίπτωση αυτή που αναφέρεις , μακάρι όμως να σε βοήθησα .
Αυτό ακούγεται σε όλα τα περιστροφικά κλείστρα από όσο ξέρω δεν είναι κάτι απλα δημιουργείται κενό εσωτερικά και πάει μπρος πίσω......αν πιέσεις την κεφαλή του κλείστρου σταματάει λόγω του ότι δεν υπάρχει περιθώριο
 
Μπενελλάκηδες θέλω να σας κανω μια ερώτηση: Σε ποσους κουδουνίζει το κλείστρο οταν γυρνάτε το οπλο ή κατα την επωμιση ή το περπάτημα; Στο εξωτερικό το λενε bolt rattling και συμβαίνει κυρίως σε nova. Πολύ ξενέρωτο...σας ενοχλεί αυτός ο ήχος;
Το ελατήριο του κλείστρου ακούς,απολύτως φυσιολογικό!!!
 
Αυτό ακούγεται σε όλα τα περιστροφικά κλείστρα από όσο ξέρω δεν είναι κάτι απλα δημιουργείται κενό εσωτερικά και πάει μπρος πίσω......αν πιέσεις την κεφαλή του κλείστρου σταματάει λόγω του ότι δεν υπάρχει περιθώριο
Να είσαι καλά τέλη μου !!! Σε ευχαριστω φίλε !!!! .shake hands.
 
Σε νόβα κουδουνισμα στο κλείστρο;;;;;;; φίλε αυτό που γράφεις δεν υπάρχει. Το έχεις εσύ το όπλο η στο ειπε κάποιος φίλος;
Σε νοβα,ναι. Αν googlαρεις benelli bolt rattling, βγαζει σχετικες συζητησεις απο το benelli usa forum και αλλες σχετικές σελίδες.

Exω τη Μ2 φίλε μου , το κλείστρο δεν το ακούω κατά την επωμιση του όπλου , ακόμη και όταν κάνω περπατητο κυνήγι . Όταν καθάρισα επιμελώς το όπλο , και εσωτερικά του κλείστρου , άκουγα μετά το ελατήριο που έχει μέσα , ( Οχι του επικρουστήρα ) το μεγάλο , κάθε φορά που το όπλο το έγερνα μπρος η πίσω άκουγα αυτό το μεταλλικό κλινκ . Μετα απο 5 - 10 βολες τελος , δεν ξέρω αν είναι ίδια περίπτωση αυτή που αναφέρεις , μακάρι όμως να σε βοήθησα .
Σ ευχαριστώ για την βοήθεια, αυτό που λες ομως ειναι άλλο, ειναι ο οδηγός που επαναντατικού νομιζω που κανει τον θορυβο και ακουγεται μονο αν ταράξεις το οπλο σχετικά δυνατά. Βοηθάει και λιγο γρασάκι.

Αυτό ακούγεται σε όλα τα περιστροφικά κλείστρα από όσο ξέρω δεν είναι κάτι απλα δημιουργείται κενό εσωτερικά και πάει μπρος πίσω......αν πιέσεις την κεφαλή του κλείστρου σταματάει λόγω του ότι δεν υπάρχει περιθώριο

Εχεις δικιο,απλα ο θορυβος προκαλείται απο την κινηση του κλείστρου πανω-κατω-αριστερά-δεξιά.

Το ελατήριο του κλείστρου ακούς,απολύτως φυσιολογικό!!!

Δυστυχώς δεν ειναι αυτό, θα προσπαθησω να κανω ενα βιντεάκι να το δειτε.
 
Μην αγχώνεσαι και σε εμένα έτσι είναι το κλείστρο όλο κουνιέται ελάχιστα και ακούγεται......
Ακουγεται έτσι δυνατά;
Το οπλο παντως δεν εχει προβλημα λειτουργίας, προφανώς ετσι κατασκευάστηκε, απλα ο θορυβος ειναι ψυχοβγάλτης για μενα...ισως ειμαι πολύ ψειριάρης ενω δεν θα πρεπε. Η special lusso εχει τα ιδια κενά αλλα δεν κανει καθόλου αυτο το ξερο ντουκ ντουκ. Αυτο ειναι που μου την δινει στα νευρα! Ιδια κινηση, το ενα σαματά,το άλλο τίποτα! Η μονη εξηγηση που μπορώ να δωσω ειναι οτι η special lusso εχει φουσκωσει στην βάση λίγο το χρώμιο μεσα στους οδηγούς του κλείστρου και αυτό ισως κοβει τον ξερό ήχο.Απο την αλλη, με αυτή την σκέψη,οταν ηταν καινουρια χωρις ξεφλουδισμένο χρώμιο θα επρεπε κ αυτή να κανει θορυβο.
 
Ακουγεται έτσι δυνατά;
Το οπλο παντως δεν εχει προβλημα λειτουργίας, προφανώς ετσι κατασκευάστηκε, απλα ο θορυβος ειναι ψυχοβγάλτης για μενα...ισως ειμαι πολύ ψειριάρης ενω δεν θα πρεπε. Η special lusso εχει τα ιδια κενά αλλα δεν κανει καθόλου αυτο το ξερο ντουκ ντουκ. Αυτο ειναι που μου την δινει στα νευρα! Ιδια κινηση, το ενα σαματά,το άλλο τίποτα! Η μονη εξηγηση που μπορώ να δωσω ειναι οτι η special lusso εχει φουσκωσει στην βάση λίγο το χρώμιο μεσα στους οδηγούς του κλείστρου και αυτό ισως κοβει τον ξερό ήχο.Απο την αλλη, με αυτή την σκέψη,οταν ηταν καινουρια χωρις ξεφλουδισμένο χρώμιο θα επρεπε κ αυτή να κανει θορυβο.
Δεν ξέρω Benelli που να μην κάνει αυτόν τον ελάχιστο θόρυβο.....συνηθεισε το χεχε .sarcastic.
 
Ναι,ισως διυλιζω τον κωνοπα! Αλλα δεν το κανουν ολα τα benelli τόσο πολύ. Και σε μαγαζί που πήγα,απο οσα ταρακουνησα αν θυμαμαι καλα μονο μια becaccia εκανε τετοιο παρομοιο θορυβο. Τωρα αν καποιος θελει κατι να σχολιασει αλλα νιωθει ντροπή να δηλωσει εδω στο φορουμ οτι το κλειστρο του οπλου κανει θορυβο, ας μου στειλει ενα προσωπικό μήνυμα.
 
Ναι,ισως διυλιζω τον κωνοπα! Αλλα δεν το κανουν ολα τα benelli τόσο πολύ. Και σε μαγαζί που πήγα,απο οσα ταρακουνησα αν θυμαμαι καλα μονο μια becaccia εκανε τετοιο παρομοιο θορυβο. Τωρα αν καποιος θελει κατι να σχολιασει αλλα νιωθει ντροπή να δηλωσει εδω στο φορουμ οτι το κλειστρο του οπλου κανει θορυβο, ας μου στειλει ενα προσωπικό μήνυμα.
Πάρε μια Beretta φίλε να ξενοιασεις......yelling.
 
Το προβλημα ειναι οτι δεν εχει κυνηγια για αυτο μας τη δινουν ολα
Χαχαχα κυνήγια έχει όχι πολλά άλλα κάτι γίνεται Τόλη........τα όπλα μας μια χαρά είναι όπως και όλα τα όπλα όλα βέβαια με τα προβλήματα τους δεν νομίζω ότι υπάρχει το τέλειο όπλο.....
 
Ναι,ισως διυλιζω τον κωνοπα! Αλλα δεν το κανουν ολα τα benelli τόσο πολύ. Και σε μαγαζί που πήγα,απο οσα ταρακουνησα αν θυμαμαι καλα μονο μια becaccia εκανε τετοιο παρομοιο θορυβο. Τωρα αν καποιος θελει κατι να σχολιασει αλλα νιωθει ντροπή να δηλωσει εδω στο φορουμ οτι το κλειστρο του οπλου κανει θορυβο, ας μου στειλει ενα προσωπικό μήνυμα.

Φιλε μου δεν ειναι θεμα ντροπης, ολα τα κλειστρα στα μπενελι απο οτι ξερω κανουν ετσι, αλλα περισσοτερο αλλα λιγοτερο, εμενα θα με ανησυχουσε αν δεν εκανε ετσι, τοτε θα σημαινε οτι εχει κολλησει απο την μπιχλα, εσενα ειναι πεντακαθαρο γιαυτο εχει αυτα τα μποσικα.
Μπορει η ιδια η μπενελι να το εχει σχεδιασει ετσι για να μπορει το οπλο να ριχνει ακομα και χωρις να το εχεις καθαρισει χρονια χωρις να κολλανε οι ραγες
 
Φιλε μου δεν ειναι θεμα ντροπης, ολα τα κλειστρα στα μπενελι απο οτι ξερω κανουν ετσι, αλλα περισσοτερο αλλα λιγοτερο, εμενα θα με ανησυχουσε αν δεν εκανε ετσι, τοτε θα σημαινε οτι εχει κολλησει απο την μπιχλα, εσενα ειναι πεντακαθαρο γιαυτο εχει αυτα τα μποσικα.
Μπορει η ιδια η μπενελι να το εχει σχεδιασει ετσι για να μπορει το οπλο να ριχνει ακομα και χωρις να το εχεις καθαρισει χρονια χωρις να κολλανε οι ραγες
Θα προσπαθησω να μην με ενοχλεί! Ας ειμαστε καλα εμεις.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top