Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλημέρα στο Team.
Τελικά μετά από πολύ ψάξιμο κατάφερα να πάρω το όπλο που ήθελα, έχοντας κυνηγήσει αρκετά με την παλιά κυρία Benelli Raffaello 121 του πατέρα μου.
Βρήκα μια Raffaello Crio του 2007 σε πάρα πολύ καλή κατάσταση, με 71cm κάννη Crio Plus τσοκ Magnum με έχτρα την φλάντζα D και Carbon ρίγα ελαφριά και ωραία.Στα χρήματα που έψαχνα.
Τώρα μένει να δοκιμαστεί σε όλα τα κυνήγια.
Αν και στα υδρόβια μου έκανε την χάρη και πήρα ένα όμορφο πράσινο προχτες το απόγευμα.

View attachment 4665View attachment 4666
Καλοριζικο!
 
Οι απόψεις διίστανται τολη για το μεσαίο σκοπευτικό... τελευταία πολλές εταιρίες βγάζουν τα όπλα και μεσαίο.. επίσης αρκετά δίκαννα μεγάλης αξίας το φέρουν.. υπάρχουν βιντεάκια στο YouTube που μπορείς να δεις τα προτερήματα η τα μειονεκτήματα της ύπαρξης του..
Εγω πιστευω οτι το μεσαιο σκοπευτικο ειναι τελειως αχρηστο..αμεσα τουλαχιστον στον κυνηγο..ποτε δεν το εχω δει στο οπλο μου που ειναι ιδιο με του Ηλια ολες μου οι τουφεκιες γινοντε στην κυριολεξια με την ταυτοτητα στο στομα που λεει και ο Λ.Μητσιαλης σε μια κουβεντα που ειχαμε..το μονο που μπορει να γινεται ειναι υποσυνειδητα ο εγκεφαλος να το τσεκαρει ακαριαια για να δει αν εισαι ευθυγραμισμενος στην ριγα αλλα εφοσον το οπλο ειναι στα μετρα μας θα συμβαινει παντα
 
Εγω πιστεύω πως μόνο για εκπαίδευση χρειάζεται, οταν το όπλο δεν ειναι στα μετρα μας ή οταν καποιος ξεκινάει τώρα, η μεσαία κουκκίδα σίγουρα βοηθάει στην ευθυγράμμιση του όπλου κατα τη σκόπευση, και στον κάθετο αλλα και στον οριζόντιο αξονα, στην αρχή συνειδητά και στη συνέχεια πλεον ασυνείδητα...
Σε κυνήγι τα εχω δει στα βιντεο των Γάλλων με τις φασσες στα περάσματα σε μια raffaello crio, browning ultraxs,supersport και ενα skb και δεν ειδα να τους "ενοχλεί"...
Γενικα απ ότι διαβάζω και ακούω, αλλοι τα συμπαθούν, αλλοι τα αγνοούν και αλλοι τα απεχθάνονται...
Σίγουρα αν εχεις οπλο στα μέτρα σου το μεσαίο σκοπευτικό απλα περισσεύει(όπως και το ακριανό) αλλά οταν ψάχνεσαι με τη σκόπευση, σιγουρα μια μικρή βοήθεια θα την παρέχει...
 
Καλημέρα στο Team.
Τελικά μετά από πολύ ψάξιμο κατάφερα να πάρω το όπλο που ήθελα, έχοντας κυνηγήσει αρκετά με την παλιά κυρία Benelli Raffaello 121 του πατέρα μου.
Βρήκα μια Raffaello Crio του 2007 σε πάρα πολύ καλή κατάσταση, με 71cm κάννη Crio Plus τσοκ Magnum με έχτρα την φλάντζα D και Carbon ρίγα ελαφριά και ωραία.Στα χρήματα που έψαχνα.
Τώρα μένει να δοκιμαστεί σε όλα τα κυνήγια.
Αν και στα υδρόβια μου έκανε την χάρη και πήρα ένα όμορφο πράσινο προχτες το απόγευμα.

View attachment 4665View attachment 4666
Καλορίζικη και καλοτούφεκη ....
 
Καλημέρα στο Team.
Τελικά μετά από πολύ ψάξιμο κατάφερα να πάρω το όπλο που ήθελα, έχοντας κυνηγήσει αρκετά με την παλιά κυρία Benelli Raffaello 121 του πατέρα μου.
Βρήκα μια Raffaello Crio του 2007 σε πάρα πολύ καλή κατάσταση, με 71cm κάννη Crio Plus τσοκ Magnum με έχτρα την φλάντζα D και Carbon ρίγα ελαφριά και ωραία.Στα χρήματα που έψαχνα.
Τώρα μένει να δοκιμαστεί σε όλα τα κυνήγια.
Αν και στα υδρόβια μου έκανε την χάρη και πήρα ένα όμορφο πράσινο προχτες το απόγευμα.

View attachment 4665View attachment 4666
Καλορίζικη φίλε,την είχα και εγώ την συγκεκριμένη καραμπίνα,σκύλο του πολέμου ειναι
 
Καλημέρα στο Team.
Τελικά μετά από πολύ ψάξιμο κατάφερα να πάρω το όπλο που ήθελα, έχοντας κυνηγήσει αρκετά με την παλιά κυρία Benelli Raffaello 121 του πατέρα μου.
Βρήκα μια Raffaello Crio του 2007 σε πάρα πολύ καλή κατάσταση, με 71cm κάννη Crio Plus τσοκ Magnum με έχτρα την φλάντζα D και Carbon ρίγα ελαφριά και ωραία.Στα χρήματα που έψαχνα.
Τώρα μένει να δοκιμαστεί σε όλα τα κυνήγια.
Αν και στα υδρόβια μου έκανε την χάρη και πήρα ένα όμορφο πράσινο προχτες το απόγευμα.

View attachment 4665View attachment 4666

Καλοτουφεκη σου ευχομαι. Την εχω απο το 2008 και ειμαι πολυ ευχαριστημένος
 
Οι πιο παλιες ειναι πιο βαριές...:(
Οχι μονο η ριγα που ειναι μεταλλική, αλλα μεχρι και το καπάκι της καννης ειναι αισθητά πιο βαρύ, τωρα αν ηταν πιο καλό υλικό δεν ξερω. Αλήθεια η κάννη μαζί με το ανθρακονημα πόσο ζυγίζει; Φαντάζομαι κατω απο κιλό.
 
Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λογία!!!
Δεν την έχω ζυγίσει θα το δω το ΣΚ που θα είμαι Χαλκιδική,
Σίγουρα είναι πιο ελαφριά από την Raffaello 121 γιατί όταν έβγαλα τις κάννες τους για να δω αν ταιριάζουν μεταξύ τους (που ταιριάζουν απόλυτα και έχουμε 2 Benelli με 3 κάννες τώρα 66cm 71cm και 76cm) χωρίς τις κάννες και τα 2, είχαν αισθητή διάφορα στο βάρος το παλιό από το καινούργιο.
 
Οι πιο παλιες ειναι πιο βαριές...:(
Οχι μονο η ριγα που ειναι μεταλλική, αλλα μεχρι και το καπάκι της καννης ειναι αισθητά πιο βαρύ, τωρα αν ηταν πιο καλό υλικό δεν ξερω. Αλήθεια η κάννη μαζί με το ανθρακονημα πόσο ζυγίζει; Φαντάζομαι κατω απο κιλό.
71 εκ με ρίγα από ανθρακόνημα και με τσοκ ένα gemini ported 929 γρ
 
Οι πιο παλιες ειναι πιο βαριές...:(
Οχι μονο η ριγα που ειναι μεταλλική, αλλα μεχρι και το καπάκι της καννης ειναι αισθητά πιο βαρύ, τωρα αν ηταν πιο καλό υλικό δεν ξερω. Αλήθεια η κάννη μαζί με το ανθρακονημα πόσο ζυγίζει; Φαντάζομαι κατω απο κιλό.
850γρ η 66εκ
 
Εχει καποιος το συγκεκριμενο σκοπευτρο σε οπλο του να μου κανει 2 γρηγορες μετρησεις που ψαχνω οπως το μηκος και τη διαμετρο (οχι σπειρωματος) της ινας?

%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%87%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF-%CE%BC%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%BF-%CE%BF%CF%80%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B7%CF%83-%CE%B9%CE%BD%CE%B1%CF%83.jpg
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top