Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Την b δεν την είχε μέσα αλλά ο οπλοπωλεις μου είπε ότι είναι η dx κ ότι δεν λείπει καμία.το cast off το δίνει μου είπε μόνο σε μια τιμη κ οτι ειτε βαζεις την sx που ειναι για αριστερη κλίση είτε την dx που είναι για δεξιά κλίση.Δεν θα έπρεπε να έχει συνδυασμό φλαντζων όπως στο drop για να το πας πάω θες αριστερά κ όσο θες δεξιά.Πχ ένα χιλιοστό δεξιά δύο χιλιοστά κοκ.?
Για αυτό σου είπα να πας σε κάποιον έμπειρο. Τα έχεις μπουρδουκλωσει λίγο
 
Last edited:
Καλησπέρα μπροστά όταν την έλυσα είχε μόνο την dx πλαστική( στης οδηγίες λέει ότι παίρνει δύο αλλά μόνο μια παίρνει ίσως είναι το ίδιο βιβλιαράκι για όλα τα μοντέλα....).Κ πίσω είχε την μεταλλική bx από επάνω έγραφε.Εγω έβαλα μπροστά την Α κ πίσω την σιδερενια c dx.Αυτο το έκανα μετά από πόση ώρα επωμισεις κ αλλαγές φλαντζες.Οταν επωμιζω δεν βλέπω καθόλου Ρίγα πάρα μόνο στόχαστρο.
Εμενα φίλε ειχε την Α και εφευγε ολη η τουφεκια πανω και της εβαλα την c τωρα μπορώ να πω οτι κεντραρησε καλά
 
Σε αυτό το βίντεο δείχνει πως να αλλάζεις φλαντζες κ απ ότι κατάλαβα αν βάλεις πχ Α μπροστά πρέπει να βάλεις κ A-dx πίσω.σωστα?Αυτό όμως που δεν έχει το δικό μου οπλο είναι η φράντζα που βάζει στο 05:21.Γιατι δεν θα έπρεπε να την έχει όπως κ την Β.
 
Πρέπει να έχεις την Α, Β, C και Z.
Η Φλάντζα Β πρέπει να είναι κουμπωμενη πάνω στο όπλο.
Δεν πρέπει να εχει την D.
Δες το βιβλιαράκι που έχει το όπλο τα εξηγεί πολύ καλά και απλά.
Αν έχεις ένα μέσω ύψος 1.80 (+ , -) για κέντρο χρειάζεται η C.
Εγώ εκει την βρήκα την λύση.
 
Μήπως δεν καταλαβαίνω κάτι?Νομίζω ότι είπες ότι επωμίζεις, βλέπεις μόνο στόχαστρο (καθόλου ρίγα)και το τουφέκι ψηλοτουφεκάει.Γιατί αλλάζεις κλίσεις φλάντζες κλπ?
 
Μήπως δεν καταλαβαίνω κάτι?Νομίζω ότι είπες ότι επωμίζεις, βλέπεις μόνο στόχαστρο (καθόλου ρίγα)και το τουφέκι ψηλοτουφεκάει.Γιατί αλλάζεις κλίσεις φλάντζες κλπ?
Αν συμβαίνει αυτό που οφείλεται το ψηλό τουφέκισμα???
 
Αν συμβαίνει αυτό που οφείλεται το ψηλό τουφέκισμα???
Αν διάβασες ποιό πάνω φαίνεται ότι η κατασκευή του όπλου και συγκεκριμένα της ρίγας έχει ως αποτέλεσμα να ψηλοτουφεκάει λίγο βλέποντας μόνο στόχαστρο και είναι ανούσιο να το παλεύεις να διορθωθεί σπό το κοντάκι.
Εκτός αν βάλει κανένα πατεντάρικο στόχαστρο που να εξέχει 10mm ,να κατεβάσει το κοντάκι ώστε να βλέπει στην επώμιση μόνο τα 3mm και να στρώσει η κατάσταση....Δηλαδή ή το κάνεις τσίρκο ή μαθαίνεις μα το ρίχνεις 70/30 που δεν είναι και τόσο κακό ή δύσκολο.
 
Το όπλο μου λοιπόν ρίχνει ψηλά. Τι να κάνω;;;;;; Βαλε πιο μεγάλο στόχαστρο λέει ο φίλος μου. Το βάζω λοιπόν κ ρίχνω χαρτόνι. Η τουφεκια πάει κέντρο. Ειμαι εντάξει ρε μάγκες;; Φυσικά όχι. Σε όλες τις γωνίες θα ρίχνει πάλι πιο ψηλά το όπλο. Η μεγαλύτερη απατη είναι τα μεγάλα στοχαστρα. Εκτός από τις ολοισιες εξερχόμενες η εισερχόμενες σε όλες τις άλλες τουφεκιες ποτέ η κάνη δεν είναι όπου είναι τα μάτια
 
Σχεδον σε ολα τα μοντελα τις benelli οι φλαντζες που υπαρχουν στην συσκευασια ειναι οι εξης: Z,Α,και C Και σε καποιες εχει την D αντι την Z.Στο οπλο μεσα εχει συνηθως την B στα περισσοτερα μοντελα.Μετα ακολουθει η πλαστικη φλαντζα κλισης σαν λεπτη φλουδα που ενωνεται μαζι με την Β.στην μια πλευρα γραφει dx για δεξια και η sx για αριστερα.αυτες μεσολαβουνε αναμεσα απο κορμο και κοντακι.και επειτα αφου βαλουμε το κοντακι σε αυτο υπαρχει η μεταλλικη Cdx- Csx , Bdx- Bsx. Αναλογα ποια κλιση θα δωσουμε πχ.αν βαλουμε την B επειτα βαζουμε την πλαστικη dx να διαβαζουμε το γραμμα και συνεχεια την μεταλλικη Bdx να διαβαζουμε το γραμμα μεσα στο κοντακι.και οι τρεις οι φλαντζες ειναι υποχρεωτικες να υπαρχουνε μεσα στο οπλο.και περισευουνε εκτος οπλου η Z,Α,C και μια μεταλλικη με τα γραμματα Αdx -Asx, Zdx-Zcx.Λοιπον αν δεν υπαρχει μεσα στο οπλο μια απο τις τρεις φλαντζες τα κεντρα δεν προκειται να ερθουνε ποτε.εκτος αν πιεζεις τον ευατο σου σκοπευτικα και θελεις να νομιζεις οτι τα εχεις φερει τα κεντρα.καντε την μεθοδο churcill στα 14,5 μετρα αν ριχνει ψηλα κατεβειτε μια φλαντζα σε σχεση με αυτην που εχει μεσα αν δεν σας καλυπτει και η τελευταια η c τοτε πρεπει να μπειτε στην αγορα της D.τωρα αν το οπλο σας τραβαει δεξια απο το κεντρο τοτε πρεπει να βαλετε την πλαστικη sx και μεταλλικη πχ γραμμα-sx μεσα στο κοντακι για να ερθει το κεντρο αριστερα.Αν παλι δεν ερθει κεντρο τοτε παρεμβαση απο οπλουργο.και με ολα αυτα εννοειται οι δοκιμες που γινονται να εισαι σωστος σκοπευτικα αλλιως δεν υπαρχει νοημα βγαλτε,βαλτε συνεχεια φλαντζες θα ειστε.και που ειστε τα λειζερ δεν ειναι και τοσο αξιοπιστα παθων....Ελπιζω να μην σας κουρασα και να ειναι κατανοητα αυτα που εγραψα....
 
Εγω έβαλα μπροστά την Α κ πίσω την σιδερενια c dx.Αυτο το έκανα μετά από πόση ώρα επωμισεις κ αλλαγές φλαντζες.Οταν επωμιζω δεν βλέπω καθόλου Ρίγα πάρα μόνο στόχαστρο.

Το οτι δεν ειπε κανενας στον φιλο μας απο χτες το οτι φλατζα βαζουμε μπροστα την ιδια βαζουμε και πισω με ξεπερναει...
Φιλε φτιαξε τις φλατζες σου σωστα, και εαν εισαι ακομα 70/30 ή 80/20 βαλε ενα μεγαλυτερο απο αυτο το μικροσκοπικο στοχαστρο που εχει η benelli στην m2 σου, οχι τιποτα τεραστιο απλα κατι μεγαλυτερο οπως της LPA ή ενα Truglo LongBead
 
αυτο με τις ριγες κ το σβησιμο που κανουν προς το στομιο σηκωνει μεγαλη κουβεντα.το λογικο ειναι να ψηλοντουφεκανε λιγο .αρα σ αυτες τις περιπτωσεις μηπως η εικονα που πρεπει να εχουμε ειναι μονο στοχαστρο κ καθολου ριγα?
Το οτι δεν ειπε κανενας στον φιλο μας απο χτες το οτι φλατζα βαζουμε μπροστα την ιδια βαζουμε και πισω με ξεπερναει...
Φιλε φτιαξε τις φλατζες σου σωστα, και εαν εισαι ακομα 70/30 ή 80/20 βαλε ενα μεγαλυτερο απο αυτο το μικροσκοπικο στοχαστρο που εχει η benelli στην m2 σου, οχι τιποτα τεραστιο απλα κατι μεγαλυτερο οπως της LPA ή ενα Truglo LongBead
Το κομφορτ σηκώνει συνδυασμούς λόγο ελαστικότητας στο ξύλινο ποτε στραβωνει ο σωλινας του επανατατικου
 
Σχεδον σε ολα τα μοντελα τις benelli οι φλαντζες που υπαρχουν στην συσκευασια ειναι οι εξης: Z,Α,και C Και σε καποιες εχει την D αντι την Z.Στο οπλο μεσα εχει συνηθως την B στα περισσοτερα μοντελα.Μετα ακολουθει η πλαστικη φλαντζα κλισης σαν λεπτη φλουδα που ενωνεται μαζι με την Β.στην μια πλευρα γραφει dx για δεξια και η sx για αριστερα.αυτες μεσολαβουνε αναμεσα απο κορμο και κοντακι.και επειτα αφου βαλουμε το κοντακι σε αυτο υπαρχει η μεταλλικη Cdx- Csx , Bdx- Bsx. Αναλογα ποια κλιση θα δωσουμε πχ.αν βαλουμε την B επειτα βαζουμε την πλαστικη dx να διαβαζουμε το γραμμα και συνεχεια την μεταλλικη Bdx να διαβαζουμε το γραμμα μεσα στο κοντακι.και οι τρεις οι φλαντζες ειναι υποχρεωτικες να υπαρχουνε μεσα στο οπλο.και περισευουνε εκτος οπλου η Z,Α,C και μια μεταλλικη με τα γραμματα Αdx -Asx, Zdx-Zcx.Λοιπον αν δεν υπαρχει μεσα στο οπλο μια απο τις τρεις φλαντζες τα κεντρα δεν προκειται να ερθουνε ποτε.εκτος αν πιεζεις τον ευατο σου σκοπευτικα και θελεις να νομιζεις οτι τα εχεις φερει τα κεντρα.καντε την μεθοδο churcill στα 14,5 μετρα αν ριχνει ψηλα κατεβειτε μια φλαντζα σε σχεση με αυτην που εχει μεσα αν δεν σας καλυπτει και η τελευταια η c τοτε πρεπει να μπειτε στην αγορα της D.τωρα αν το οπλο σας τραβαει δεξια απο το κεντρο τοτε πρεπει να βαλετε την πλαστικη sx και μεταλλικη πχ γραμμα-sx μεσα στο κοντακι για να ερθει το κεντρο αριστερα.Αν παλι δεν ερθει κεντρο τοτε παρεμβαση απο οπλουργο.και με ολα αυτα εννοειται οι δοκιμες που γινονται να εισαι σωστος σκοπευτικα αλλιως δεν υπαρχει νοημα βγαλτε,βαλτε συνεχεια φλαντζες θα ειστε.και που ειστε τα λειζερ δεν ειναι και τοσο αξιοπιστα παθων....Ελπιζω να μην σας κουρασα και να ειναι κατανοητα αυτα που εγραψα....
Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας αυτό λέει πολλά για το forum κ όλους τους συναδέλφους.Τελικα βρήκα κ έβαλα την Β είχα την Α επάνω.Δοκιμασα πάλι σήμερα κ η τουφεκιά πάει πολύ καλύτερα σήμερα 60-40 κατά μέσω όρο θα το αφήσω έτσι γιατί με την c δεν βλέπω πάντα στόχαστρο είμαι λίγο κάτω.Θα δουλέψω κ λίγο τις επωμισεις κ ξανα βλέπω.Κ πάλι σας ευχαριστώ όλους.
 
Το οτι δεν ειπε κανενας στον φιλο μας απο χτες το οτι φλατζα βαζουμε μπροστα την ιδια βαζουμε και πισω με ξεπερναει...
Φιλε φτιαξε τις φλατζες σου σωστα, και εαν εισαι ακομα 70/30 ή 80/20 βαλε ενα μεγαλυτερο απο αυτο το μικροσκοπικο στοχαστρο που εχει η benelli στην m2 σου, οχι τιποτα τεραστιο απλα κατι μεγαλυτερο οπως της LPA ή Τις αλλά θα σήμερα ευχαριστώ
 
Το οτι δεν ειπε κανενας στον φιλο μας απο χτες το οτι φλατζα βαζουμε μπροστα την ιδια βαζουμε και πισω με ξεπερναει...
Φιλε φτιαξε τις φλατζες σου σωστα, και εαν εισαι ακομα 70/30 ή 80/20 βαλε ενα μεγαλυτερο απο αυτο το μικροσκοπικο στοχαστρο που εχει η benelli στην m2 σου, οχι τιποτα τεραστιο απλα κατι μεγαλυτερο οπως της LPA ή ενα Truglo LongBead
Τις άλλαξα σήμερα ευχαριστώ.
 
Το οτι δεν ειπε κανενας στον φιλο μας απο χτες το οτι φλατζα βαζουμε μπροστα την ιδια βαζουμε και πισω με ξεπερναει...
Φιλε φτιαξε τις φλατζες σου σωστα, και εαν εισαι ακομα 70/30 ή 80/20 βαλε ενα μεγαλυτερο απο αυτο το μικροσκοπικο στοχαστρο που εχει η benelli στην m2 σου, οχι τιποτα τεραστιο απλα κατι μεγαλυτερο οπως της LPA ή ενα Truglo LongBead
Το μεγαλύτερο σκοπευτρο δουλεύει μονο όταν σκοπευεις στο σοχο στο πατο
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top