Benelli ethos super sport

Θα ήθελα τα φώτα σας για το συγκεκριμένο όπλο του οποίου είμαι κάτοχος εδώ και 20 ημέρες , το έχω σε κάνη 71 cm και έχω λίγο μπερδευτεί με τα Τσόκ . Το κυνήγι που κάνω είναι περπατιτο για τσίχλα και καρτέρι και κάποιες φορές μπεκάτσα . Σκέφτομαι να το αλλάξω με beretta upland A400 κάτι δεν μου κάθεται καλά την μια μέρα βαράει παρά πολύ καλά την άλλη ούτε στο μέτρο βέβαια πειραματίζομαι με τα φυσίγγια . Απλά θέλω την γνώμη σας αν αξίζει να το αλλάξω η να ψαχτώ με τα τσοκ α κοιτάζω και τη Α400 extreme plus που φαντάζομαι για τα κυνήγια που κάνω θα μου είναι αχρείαστη .
Πόσο ύψος έχεις εάν επιτρέπεται?
 
Δίκιο έχεις είναι λίγος ο καιρός που την έχω και σκέφτομαι να πάω σκοπευτήριο και να δω μήπως και κάνω και κάποιο μάθημα μόνο έτσι θα μάθω το όπλο. Από φυσίγγια τώρα έχω πειραματιστή με 32 και 34 γραμμάρια και όλα ιταλικά μου είπε κάποιος ότι λόγο τις κανείς που έχει το όπλο ότι καλό είναι να δοκιμάσω 34 γραμμαρίων τώρα τη να σου πω δεν ξέρω.
32 γρ 9&10 στις τσίχλες είναι μια χαρά και ανοιχτά τσοκ.κανε και καμιά δοκιμή στον πίνακα από 20-35 μέτρα.
 
Είμαι στο 1,80
Γνώμη μου είναι να βάλεις την κλίση D και το μακρύ πέλμα και να δοκιμάσεις, εάν δεν σου κάτσει καλά τότε να αλλάξεις την κλίση από D σε C και θα είσαι κομπλέ!. Εάν ήσουν στην Πάτρα θα σου έδινα να δοκιμάσεις με την δική μου!. Το ίδιο πρόβλημα που έχεις το είχα και εγώ, τώρα έχω D και το μακρύ πέλμα και είμαι τρελαμένος με το όπλο, πάρε και δύο τσόκ Kicks Smoke 0,10” και 0,20” και άντε Γειά!.
 
Στην τσίχλα βάλε το τεσσάρι και μέχρι να την μάθεις μην ξανασχοληθείς με άλλο τσοκ, μόνο μπέρδεμα θα σου προκαλέσει!!!
Μέχρι να πας σκοπευτήριο πάρε μερικά χαρτόνια και ρίξε στα 30 μέτρα και θα καταλάβεις τις δυνατότητες του τσοκ...
Κάνε και τεστ Τσόρτσιλ να δεις μήπως ρίχνεις ψηλά και αναλόγως αλλάζεις φλάντζες!!!
Για φυσίγγια 32 γραμμάρια όλα την κάνουν τη δουλειά τους στην τσίχλα άλλα λίγο καλύτερα άλλα λίγο χειρότερα αλλά όλα την κατεβάζουν!!!
Για τις αστοχίες φταίνε τα μέτρα του όπλου και εμείς που πιθανόν δεν επωμίζουμε πάντα σταθερά!!!
 
Back
Top