Benelli ethos super sport

Θα ήθελα τα φώτα σας για το συγκεκριμένο όπλο του οποίου είμαι κάτοχος εδώ και 20 ημέρες , το έχω σε κάνη 71 cm και έχω λίγο μπερδευτεί με τα Τσόκ . Το κυνήγι που κάνω είναι περπατιτο για τσίχλα και καρτέρι και κάποιες φορές μπεκάτσα . Σκέφτομαι να το αλλάξω με beretta upland A400 κάτι δεν μου κάθεται καλά την μια μέρα βαράει παρά πολύ καλά την άλλη ούτε στο μέτρο βέβαια πειραματίζομαι με τα φυσίγγια . Απλά θέλω την γνώμη σας αν αξίζει να το αλλάξω η να ψαχτώ με τα τσοκ α κοιτάζω και τη Α400 extreme plus που φαντάζομαι για τα κυνήγια που κάνω θα μου είναι αχρείαστη .
 
Θα ήθελα τα φώτα σας για το συγκεκριμένο όπλο του οποίου είμαι κάτοχος εδώ και 20 ημέρες , το έχω σε κάνη 71 cm και έχω λίγο μπερδευτεί με τα Τσόκ . Το κυνήγι που κάνω είναι περπατιτο για τσίχλα και καρτέρι και κάποιες φορές μπεκάτσα . Σκέφτομαι να το αλλάξω με beretta upland A400 κάτι δεν μου κάθεται καλά την μια μέρα βαράει παρά πολύ καλά την άλλη ούτε στο μέτρο βέβαια πειραματίζομαι με τα φυσίγγια . Απλά θέλω την γνώμη σας αν αξίζει να το αλλάξω η να ψαχτώ με τα τσοκ α κοιτάζω και τη Α400 extreme plus που φαντάζομαι για τα κυνήγια που κάνω θα μου είναι αχρείαστη .
Κανένα όπλο δε φταίει φίλε μονάχα εμείς που είμαστε από πίσω διάλεξε αυτά τα φυσίγγια που είχες επιτυχία και άνοιξε τα τσοκ να έχεις μεγαλύτερη διασπορά
 
Θα ήθελα τα φώτα σας για το συγκεκριμένο όπλο του οποίου είμαι κάτοχος εδώ και 20 ημέρες , το έχω σε κάνη 71 cm και έχω λίγο μπερδευτεί με τα Τσόκ . Το κυνήγι που κάνω είναι περπατιτο για τσίχλα και καρτέρι και κάποιες φορές μπεκάτσα . Σκέφτομαι να το αλλάξω με beretta upland A400 κάτι δεν μου κάθεται καλά την μια μέρα βαράει παρά πολύ καλά την άλλη ούτε στο μέτρο βέβαια πειραματίζομαι με τα φυσίγγια . Απλά θέλω την γνώμη σας αν αξίζει να το αλλάξω η να ψαχτώ με τα τσοκ α κοιτάζω και τη Α400 extreme plus που φαντάζομαι για τα κυνήγια που κάνω θα μου είναι αχρείαστη .
Καλημέρα, αρχικά μια καλή αρχή είναι να πας σε ένα πίνακα και να ρίξεις με διάφορα φυσίγγια σε αποστάσεις που κυνηγάς και να δεις αν και τα τσοκ ανταποκρίνονται αντίστοιχα των συσφιξεων σου αν το αποτέλεσμα σε ικανοποιήσει τότε κοίτα αν το κοντάκι είναι στα μέτρα σου, αφού κάνεις τις δοκιμές σου και κατασταλάξεις σε κάποια φυσίγγια αν σου φανούν Καλές και θέλεις κάτι παραπάνω ένα after market τσοκακι πολύ πιθανό να σου το δώσει. Η berreta έχει καλύτερη βλητικη αποδωση αλλά το όπλο σου έχει κατ εμέ καλυτερη ποιότητα κατασκευής και καλύτερο συμπεριφορά στα χέρια. Καλόριζικο, να το χαρείς είναι όμορφο όπλο.
 
Όταν αλλάζουμε όπλο φυσιολογικό είναι να χρειαστεί μια περίοδος προσαρμογής. Εγώ προσπαθώ να κυνηγήσω με τη Benelli M1 φέτος και έχω τρομερές αποτυχίες, κυρίως σε ορτύκι φέτος έχω πάθει νιλα μεγάλη αλλά φταίει το όπλο; Κατηγορηματικά όχι. Το έχω δοκιμάσει σε χαρτόνια και ρίχνει πολύ καλά. Άρα τι φταίει; Δεν το έχω συνηθίσει.Αν μπορείς πήγαινε μερικές επισκέψεις σκοπευτήριο να ρίξεις καμία 300 φυσίγγια, εγώ αυτό θα κάνω, γιατί τσίχλες δεν βλέπω φέτος να έχει πολύ πράμα και δεν έχω και πολλές ευκαιρίες λόγο συγκυριών να πάω κυνήγι
 
Θα ήθελα τα φώτα σας για το συγκεκριμένο όπλο του οποίου είμαι κάτοχος εδώ και 20 ημέρες , το έχω σε κάνη 71 cm και έχω λίγο μπερδευτεί με τα Τσόκ . Το κυνήγι που κάνω είναι περπατιτο για τσίχλα και καρτέρι και κάποιες φορές μπεκάτσα . Σκέφτομαι να το αλλάξω με beretta upland A400 κάτι δεν μου κάθεται καλά την μια μέρα βαράει παρά πολύ καλά την άλλη ούτε στο μέτρο βέβαια πειραματίζομαι με τα φυσίγγια . Απλά θέλω την γνώμη σας αν αξίζει να το αλλάξω η να ψαχτώ με τα τσοκ α κοιτάζω και τη Α400 extreme plus που φαντάζομαι για τα κυνήγια που κάνω θα μου είναι αχρείαστη .
Κανε επωμισεις μπροστα σε ενα καθρεφτη, συνεχομενες να δεις αν επωμιζεις παντα το ιδιο και αν επωμιζεις σωστα.Ενδεχωμενως και το κοντακι να μην σωστο 100% πανω σου.Ενας δασκαλος σκοποβολης θα βοηθουσε.
 
Και πως λύθηκε το θέμα? Άλλαξες φλάντζα για να ανέβει το μάτι?
ναι από C πήγα στην B και αύξησα κατάκορφά της επιτυχίες σε αρκετά κυνήγια που εκανα είδα διαφορά. με την B οταν την επωμίζω στον καθρέφτη το ματι μου ειναι ακριβός στην κουκκίδα στο στόχαστρο
 
Θα ήθελα τα φώτα σας για το συγκεκριμένο όπλο του οποίου είμαι κάτοχος εδώ και 20 ημέρες , το έχω σε κάνη 71 cm και έχω λίγο μπερδευτεί με τα Τσόκ . Το κυνήγι που κάνω είναι περπατιτο για τσίχλα και καρτέρι και κάποιες φορές μπεκάτσα . Σκέφτομαι να το αλλάξω με beretta upland A400 κάτι δεν μου κάθεται καλά την μια μέρα βαράει παρά πολύ καλά την άλλη ούτε στο μέτρο βέβαια πειραματίζομαι με τα φυσίγγια . Απλά θέλω την γνώμη σας αν αξίζει να το αλλάξω η να ψαχτώ με τα τσοκ α κοιτάζω και τη Α400 extreme plus που φαντάζομαι για τα κυνήγια που κάνω θα μου είναι αχρείαστη .
Αν την Α400 την έχει φίλος και θα κάνετε τράμπα, δοκίμασε τη και αν είσαι οκ άλλαχτο. Αν είναι να πουλήσεις και να αγοράσεις, κάνε ότι είπαν τα παιδιά.
Αν σου έχει καρφωθεί στο μυαλό η Α400, τότε είναι άλλη περίπτωση και δε θα ησυχάσεις αν δεν τη πάρεις
 
Αν την Α400 την έχει φίλος και θα κάνετε τράμπα, δοκίμασε τη και αν είσαι οκ άλλαχτο. Αν είναι να πουλήσεις και να αγοράσεις, κάνε ότι είπαν τα παιδιά.
Αν σου έχει καρφωθεί στο μυαλό η Α400, τότε είναι άλλη περίπτωση και δε θα ησυχάσεις αν δεν τη πάρεις
Μου εχει καρφωθεί φίλε όπως το είπες το θέμα είναι είναι ότι έχω και μια Franki Affinity την aniversario , και τα δυο όπλα είναι σε μήκος καλής 71 γιατρό σκεφτόμουν την Α400 να την έπερνα 66 για το περπατητο μήπως έρχεται καλύτερα στις μπηχτές γιατί εκεί έχω εστιάσει το πρόβλημα . Τώρα θα δω χτες με μπέρδεψαν και με τα super pose είδα ένα τις fabarm παρά πολύ ωραία επομιση αλλά δεν θέλω να μπλέξω ο φίλος σου την δίνη την Α 400;
 
Μου εχει καρφωθεί φίλε όπως το είπες το θέμα είναι είναι ότι έχω και μια Franki Affinity την aniversario , και τα δυο όπλα είναι σε μήκος καλής 71 γιατρό σκεφτόμουν την Α400 να την έπερνα 66 για το περπατητο μήπως έρχεται καλύτερα στις μπηχτές γιατί εκεί έχω εστιάσει το πρόβλημα . Τώρα θα δω χτες με μπέρδεψαν και με τα super pose είδα ένα τις fabarm παρά πολύ ωραία επομιση αλλά δεν θέλω να μπλέξω ο φίλος σου την δίνη την Α 400;
'''Αν την Α400 την έχει φίλος''' λεει ο Κωστας, κατι καταλαβε λαθος, κατι καταλαβες λαθος.
Τα s.pose παλι, αλλο ''εργο''.
 
Α οκ κατάλαβα εάν την έχει κάποιος δικός μου φίλος . Δυστυχώς όχι αλλά , θα δοκιμάσω πρώτα με βολές σε στόχο με το δικό μου και βλέπουμε τώρα τα s.pose είναι πράγματι αλλά έργο το θέμα είναι να δω τις δικές μου ανάγκες και να πράξω ανάλογα .
 
Μου εχει καρφωθεί φίλε όπως το είπες το θέμα είναι είναι ότι έχω και μια Franki Affinity την aniversario , και τα δυο όπλα είναι σε μήκος καλής 71 γιατρό σκεφτόμουν την Α400 να την έπερνα 66 για το περπατητο μήπως έρχεται καλύτερα στις μπηχτές γιατί εκεί έχω εστιάσει το πρόβλημα . Τώρα θα δω χτες με μπέρδεψαν και με τα super pose είδα ένα τις fabarm παρά πολύ ωραία επομιση αλλά δεν θέλω να μπλέξω ο φίλος σου την δίνη την Α 400;
Α οκ κατάλαβα εάν την έχει κάποιος δικός μου φίλος . Δυστυχώς όχι αλλά , θα δοκιμάσω πρώτα με βολές σε στόχο με το δικό μου και βλέπουμε τώρα τα s.pose είναι πράγματι αλλά έργο το θέμα είναι να δω τις δικές μου ανάγκες και να πράξω ανάλογα .
Σωστά. Εννοούσα αν την έχει δικός σου φίλος.
Τα ποζέ είναι κατά κανόνα βαρύτερα (αυτά με ατσάλινη βάση). Είναι όμως καθαρά προσωπική υπόθεση το πως βολεύεται ο καθένας. Εγώ για παράδειγμα στο κυνήγι προτιμώ καραμπίνα.
Τώρα για τα κυνήγια που κάνεις ένα ποζέ που το θεωρώ ιδανικό είναι ένα με αλουμινένια βάση (βάρος περίπου 2700-800) και 71 εκ κάννες, όπως το verney carron saggitaire. Το συγκεκριμένο το είχα και ήταν απόλαυση, αλλά δυστυχώς μου βγήκε ελαττωματικό. Πρέπει να έτυχα στο μοναδικό με θέμα, γιατί το έψαξα και δεν βρήκα άλλη περίπτωση σαν τη δική μου.
Εν τέλει όμως αν σου έχει σφηνωθεί η Α400 πάρτη να ησυχάσεις. Δεν υπάρχει άλλη λύση, θα σε βασανίζει η σκέψη συνέχεια και αν πάρεις κάτι άλλο, στο τέλος θα πάρεις την Α400 και θα έχεις δώσεις διπλά λεφτά.
 
Θα ήθελα τα φώτα σας για το συγκεκριμένο όπλο του οποίου είμαι κάτοχος εδώ και 20 ημέρες , το έχω σε κάνη 71 cm και έχω λίγο μπερδευτεί με τα Τσόκ . Το κυνήγι που κάνω είναι περπατιτο για τσίχλα και καρτέρι και κάποιες φορές μπεκάτσα . Σκέφτομαι να το αλλάξω με beretta upland A400 κάτι δεν μου κάθεται καλά την μια μέρα βαράει παρά πολύ καλά την άλλη ούτε στο μέτρο βέβαια πειραματίζομαι με τα φυσίγγια . Απλά θέλω την γνώμη σας αν αξίζει να το αλλάξω η να ψαχτώ με τα τσοκ α κοιτάζω και τη Α400 extreme plus που φαντάζομαι για τα κυνήγια που κάνω θα μου είναι αχρείαστη .
Συγνώμη ρε φίλε,θα δώσεις τη benelli να πάρεις beretta???
Για ξανά σκέψου το καλά.....
 
Θα ήθελα τα φώτα σας για το συγκεκριμένο όπλο του οποίου είμαι κάτοχος εδώ και 20 ημέρες , το έχω σε κάνη 71 cm και έχω λίγο μπερδευτεί με τα Τσόκ . Το κυνήγι που κάνω είναι περπατιτο για τσίχλα και καρτέρι και κάποιες φορές μπεκάτσα . Σκέφτομαι να το αλλάξω με beretta upland A400 κάτι δεν μου κάθεται καλά την μια μέρα βαράει παρά πολύ καλά την άλλη ούτε στο μέτρο βέβαια πειραματίζομαι με τα φυσίγγια . Απλά θέλω την γνώμη σας αν αξίζει να το αλλάξω η να ψαχτώ με τα τσοκ α κοιτάζω και τη Α400 extreme plus που φαντάζομαι για τα κυνήγια που κάνω θα μου είναι αχρείαστη .
Είκοσι μέρες και σκέφτεσαι να το αλλάξεις ; Δούλεψε το όλη τη σεζόν καί μόνο αυτό ,5 4 3 είναι μια χαρά τα τσοκ ανάλογα τα μέτρα,για εμένα έπρεπε να το πάρεις 66 εκ. για τα κυνήγια που κάνεις ,μια που έχει μεγαλύτερη σε μήκος βάση σε σχέση με τα αερίων και λόγο που είχες 71 εκ.Ποια Φυσίγγια ρίχνεις ;
 
Είκοσι μέρες και σκέφτεσαι να το αλλάξεις ; Δούλεψε το όλη τη σεζόν καί μόνο αυτό ,5 4 3 είναι μια χαρά τα τσοκ ανάλογα τα μέτρα,για εμένα έπρεπε να το πάρεις 66 εκ. για τα κυνήγια που κάνεις ,μια που έχει μεγαλύτερη σε μήκος βάση σε σχέση με τα αερίων και λόγο που είχες 71 εκ.Ποια Φυσίγγια ρίχνεις ;
Αυτή η μπενελι που έχει είναι σεταρισμενη για σκοπευτήριο νομίζω. Ίσως γι αυτό τον ξενίζει. Δε ξέρω, ίσως το ζύγισμα, το ψηλοτουφεκισμα, πιο αυστηρό κοντάκι, δεν το έχω πιάσει καν, ίσως να λέω μαλακίες.
 
Αυτή η μπενελι που έχει είναι σεταρισμενη για σκοπευτήριο νομίζω. Ίσως γι αυτό τον ξενίζει. Δε ξέρω, ίσως το ζύγισμα, το ψηλοτουφεκισμα, πιο αυστηρό κοντάκι, δεν το έχω πιάσει καν, ίσως να λέω μαλακίες.
Αν το κοντάκι είναι στα μέτρα του όλα συνηθίζονται.Ισως ήταν λάθος επιλογή γιατί οι σούπερ σπορτ δεν βγαίνουν κάτω από 71.
 
Είκοσι μέρες και σκέφτεσαι να το αλλάξεις ; Δούλεψε το όλη τη σεζόν καί μόνο αυτό ,5 4 3 είναι μια χαρά τα τσοκ ανάλογα τα μέτρα,για εμένα έπρεπε να το πάρεις 66 εκ. για τα κυνήγια που κάνεις ,μια που έχει μεγαλύτερη σε μήκος βάση σε σχέση με τα αερίων και λόγο που είχες 71 εκ.Ποια Φυσίγγια ρίχνεις ;
Δίκιο έχεις είναι λίγος ο καιρός που την έχω και σκέφτομαι να πάω σκοπευτήριο και να δω μήπως και κάνω και κάποιο μάθημα μόνο έτσι θα μάθω το όπλο. Από φυσίγγια τώρα έχω πειραματιστή με 32 και 34 γραμμάρια και όλα ιταλικά μου είπε κάποιος ότι λόγο τις κανείς που έχει το όπλο ότι καλό είναι να δοκιμάσω 34 γραμμαρίων τώρα τη να σου πω δεν ξέρω.
 
Back
Top