Benelli cordoba b.est vs Be Diamond b.est

Αν επιλέξεις την ματ κάννη, να προσέχεις μετά από βροχή να στεγνώνει καλα
με μια σεζον κυνηγετικη με την diamond, εφαγα τοσες βροχες που δεν ειχα φαει δεκα χρονια με τη μ2...την καθαρισα μια φορα πριν ενα μηνα...δεν ειδα πουθενα λεκεδες και στιγματα ....μαλλον εχει γινει εξαιρετικη δουλεια με τη βαφη best
 
με μια σεζον κυνηγετικη με την diamond, εφαγα τοσες βροχες που δεν ειχα φαει δεκα χρονια με τη μ2...την καθαρισα μια φορα πριν ενα μηνα...δεν ειδα πουθενα λεκεδες και στιγματα ....μαλλον εχει γινει εξαιρετικη δουλεια με τη βαφη best
Πολύ πιθανό, απλά επειδή το ματ δεν είναι λείο είναι λογικό να κρατάει παραπάνω υγρασια , πέρα από την ποιότητα της βαφής...σίγουρα το ματ ιδίως στο καρτέρι,είναι πλεονέκτημα
 
Κι εγώ θα λεγα 76 για benelli πολύ μακρύ το όπλο, σε συνδυασμο με τη λεπτη σιλουετα φαίνεται ακόμα πιο μακριά. Επίσης επειδή επώμισα την 66 άρα be diamond μου φάνηκε πολύ ελαφριά μπροστά, καθώς με τη ρίγα ανθρακόνημα ελαφραίνει, αλλα σίγουρα πολύ μανιτζέβελη. Επέλεξα την 71 σαν χρυσή τομή.
Πραγματι σαν ψευτικο είναι στην επωμιση λογω βαρους με πολη καλη εργονομια. Η ανακρουση του πως σου φάνηκε?
 
Λοιπόν η μάχη των τιτάνων . Benelli cordoba b.est vs Benelli be Diamond b.est.
Πριν κλείσω την Diamond είπα να δω και την cordoba σαν πολύ κοντινή εναλλακτική. Πήγα λοιπόν σε γνωστό οπλοπωλείο που ειχε και τα δυο, ώστε να τα συγκρίνω side by side που λεμε και στο χωριο μου.

Εντυπώσεις. Και τα δυο όπλα είναι ελαφριά. 3 κιλά και τα δυο ουσιαστικά. Εξωτερικά μοιάζουν πολύ με κάποιες βασικές διάφορες. Η Cordoba έχει υπερυψωμένη ριγα ( λιγοτερο απο μια sx4) και porting οπως επισης ματ καννη και μαυρο κλειστρο. Εχει επισης εξωτερικα τσοκ. Η Be Diamond εχει λιγο πιο μαλακο πελμα.Φωτο παρακατω.

Στην επωμηση μου έρχονταν και τα δυο όπλα αρκετά καλά αν και η Cordoba με την υπερυψωμένη ριγα λίγο καλύτερα και αμεσότερα και στην κίνηση ήταν και τα δυο πολύ καλoζυγισμενα χωρις ουσιαστικες διαφορες.

Η Cordoba είναι περί τα 300 Ευρώ ακριβότερη. Εμφανισιακα δεν εχω προσωπικα δει σε πλαστικο κατι ομορφοτερο απο τις δυο Ιταλιδες με την Cordoba να αφηνει μια πινελια κυνηγετικης υπεροχης λογω ματ φινιρισματος ενω η Diamond πολυτελειας λογω gloss καννης και αντιθεσης με το Chrom κλειστρο.

Βλητικά θα ήθελα να ακούσω γνώμες, γιατί δεν εχω ρίξει καμιά, αλλά από συναδελφους εχω ακουσει τα καλυτερα για την Be Diamond
Αν ρίξεις μια ματιά στην σελίδα του Καλκαντζάκου θα δεις πως έχουν αυτήν τη στιγμή την ίδια τιμή...
Την έχει βγάλει την cordoba σε προσφορά..
Λάθος έκανα,την μπέρδεψαν με την suoer black eagle lll
Την cordoba την έχει 2,409€
Και την be diamond 2.225€
 
Πραγματι σαν ψευτικο είναι στην επωμιση λογω βαρους με πολη καλη εργονομια. Η ανακρουση του πως σου φάνηκε?
Για το βάρος που είναι ελαφρύ όπλο και τον μηχανισμό του είναι οκ γιατί κάνει πολυ καλη δουλειά το κοντακι της και το πέλμα. Επειδή είχα και την centro που ηταν ιδια σε κιλά καμμία σχεση πραγματικά, η centro κλώτσαγε αρκετά περισσότερο. Σε σχεση με την xlr που ειναι βαρυτερη και αεριων συν το κικ εζ που εχω βαλει την αισθανομαι λιγο περισσότερο.
 
με μια σεζον κυνηγετικη με την diamond, εφαγα τοσες βροχες που δεν ειχα φαει δεκα χρονια με τη μ2...την καθαρισα μια φορα πριν ενα μηνα...δεν ειδα πουθενα λεκεδες και στιγματα ....μαλλον εχει γινει εξαιρετικη δουλεια με τη βαφη best

Καινούριο όπλο και δεν το καθαριζες μετά από βροχή? .hair.
 
Εκτός από τα σημεία που έχει την best έχει και άλλα που μπορεί να αρπάξει. Π.χ. αορτηριουχους, και να περασει και στην αποθήκη
Αορτηριούχους στην τελική τους πετάς, αποθήκη αλουμινένια δεν παθαίνει τίποτα ... στο ελατήριο δεν φτάνει το νερό ...
Μιλάμε για μελετημένο όπλο όχι σκουριαροκαρβουνιάρα ...
.very funny.


ps
Σταμάτη πλάκα κάνω φίλε ...
Μια χαρά είναι όλα τα όπλα από την στιγμή που δεν δημιουργούν προβλήματα ... με ξέρεις.
Αν δημιουργούν, μιά και στην ρεματιά.
 
Καλο point. Ομως το συγκεκριμενο ειναι πολυ καλα ζυγισμενο εως ελαφρα πισωβαρο λογω μηχ.αδρανειας και ελαφρύ. 3 κιλά. Όποτε γιαυτό θα το κοίταγα. Με καραμπινα αεριων ουτε που θα το συζητουσα.
Δε θ ασχοληθώ με ποια από τις 2 θα πάρεις γιατί αυτό είναι δική σου απόφαση.θα σου πω όμως το εξής αν τα κυνήγια σου είναι επί το πλείστον καρτερισια κι αφού πρόκειται για καραμπίνα αδράνειας πάρτη με 76αρα κανη και μη κοιτάς τίποτα άλλο.η διαφορά στο καρτέρι είναι τεράστια όσον αφορά τη σκοπευτική γραμμη
 
Δε θ ασχοληθώ με ποια από τις 2 θα πάρεις γιατί αυτό είναι δική σου απόφαση.θα σου πω όμως το εξής αν τα κυνήγια σου είναι επί το πλείστον καρτερισια κι αφού πρόκειται για καραμπίνα αδράνειας πάρτη με 76αρα κανη και μη κοιτάς τίποτα άλλο.η διαφορά στο καρτέρι είναι τεράστια όσον αφορά τη σκοπευτική γραμμη
Ενω ημουν ετοιμος για την 76αρα σχεδον ολοι με απετρεψαν. η για εμπορικους λογους μεταπωλησης η γιατι θα ειναι κοινως γκουμουτσα το οπλο η για λογους προκαταληψης στις μεγαλυτερης καννες λογω αγνοιας. Μπερδεμα κοινως.
 
Ενω ημουν ετοιμος για την 76αρα σχεδον ολοι με απετρεψαν. η για εμπορικους λογους μεταπωλησης η γιατι θα ειναι κοινως γκουμουτσα το οπλο η για λογους προκαταληψης στις μεγαλυτερης καννης λογω αγνοιας. Μπερδεμα κοινως
Μην ακούς κανέναν αν δε δοκιμάσεις ο ίδιος.τα ίδια μου λέγανε όταν πήγα να πάρω τη Φράνκι τη sporting με 76αρα κάνη.τωρα πλέον επειδή είμαι και καρτεριτζης τίποτα κάτω από 76
 
Μην ακούς κανέναν αν δε δοκιμάσεις ο ίδιος.τα ίδια μου λέγανε όταν πήγα να πάρω τη Φράνκι τη sporting με 76αρα κάνη.τωρα πλέον επειδή είμαι και καρτεριτζης τίποτα κάτω από 76
Ναι εχω σκοπο να τα δω και σε 76 και ο θεος βοηθος. Μια αλλη σκεψη ειναι αγορα δευτερης καννης αλλα παει μακρια η βαλιτσα.
 
Back
Top