BENELLI 828U

Οπότε θα πρέπει ψαχτείς για κάποιο καθαρά κυνηγετικό. Τώρα ποια η διαφορά τους? Καθαρά το μήκος και το βάρος των καννών
Δεν υπάρχουν διαφορές στις βάσεις ;
Μιλάω για σκληρύνσεις, πάχη, υλικά, πείροι κτλ
 
Δεν υπάρχουν διαφορές στις βάσεις ;
Μιλάω για σκληρύνσεις, πάχη, υλικά, πείροι κτλ
Όχι στα Perazzi, είναι όλα ίδια εκτός των μοντέλων ΜΧ8 με το ΜΧ12 που η διαφορά τους είναι στην αποσπώμενη σκανδαλοθήκη για το ΜΧ8 έναντι της σταθερής του ΜΧ12. Όπου το ίδιο όπλο είναι και το ΜΧ2000 S όπου και αυτό έχει σταθερή σκανδαλοθήκη.
Τώρα στα μοντέλα High Tech τα οποία έχουν ποιο φαρδιά βάση και μόνο και ισχύει το ίδιο, όπου βλέπεις το γράμμα S έχουν σταθερή σκανδαλοθήκη.
Στα πιο απλό μοντέλο το σημερινό MXS είναι όλα διαφορετικά.
 
Το 303 τι είναι Νικοφόρε ;
Μοντέλο της Cosmi ;
Νόμιζα ότι έβγαζε μόνο ένα μοντέλο.
Είναι το Merkel 303, όπως έγραψε και ο Λευτέρης.
Εγώ θα συμφωνήσω μαζί σου στο θέμα της αγοράς τέτοιου όπλου ως καινούργιου! Είναι πολλά τα λεφτά.
Όμως ως μεταχειρισμένα, χωρίς βιασύνη και με υπομονή στο να μην σπαταλήσεις χρήματα άσκοπα, μπορεί να αποκτηθούν.
Και λέω το εξής, ότι αν με 5χιλ η και με ακόμα λιγότερα σε κάποια όπλα μπορείς να κατέχεις ένα κορυφαίο τουφέκι σε όλες του τις απόψεις και αναφέρομαι σε 1 από τα 5 κορυφαία, όχι αγγλικά φυσικά γιατί φεύγουν τιμολογικά. Τότε αξίζει η απόκτηση τους και φυσικά να τους γίνει και η χρήση τους και να μην τα φαει η ντουλάπα!
 
Είναι το Merkel 303, όπως έγραψε και ο Λευτέρης.
Εγώ θα συμφωνήσω μαζί σου στο θέμα της αγοράς τέτοιου όπλου ως καινούργιου! Είναι πολλά τα λεφτά.
Όμως ως μεταχειρισμένα, χωρίς βιασύνη και με υπομονή στο να μην σπαταλήσεις χρήματα άσκοπα, μπορεί να αποκτηθούν.
Και λέω το εξής, ότι αν με 5χιλ η και με ακόμα λιγότερα σε κάποια όπλα μπορείς να κατέχεις ένα κορυφαίο τουφέκι σε όλες του τις απόψεις και αναφέρομαι σε 1 από τα 5 κορυφαία, όχι αγγλικά φυσικά γιατί φεύγουν τιμολογικά. Τότε αξίζει η απόκτηση τους και φυσικά να τους γίνει και η χρήση τους και να μην τα φαει η ντουλάπα!
Για αυτό ξεκαθάρισα από την αρχή ότι μιλάω για καινούργιο.
5k είναι νορμάλ τιμή αρκεί να έχει κάποιος τις γνώσεις να εκτιμήσει την κατάστασή του.
Εγώ δεν τις έχω.
 
Ένα οποιοδήποτε σκοπευτικό τουφέκι είναι κατασκευασμένο για σκοπευτική χρήση και σύμφωνα με το άθλημα αυτό. Μόνο τα όπλα του Σπόρτιγκ κάνουν για κυνήγι και αυτά μόνο για καρτέρι. Οπότε θα πρέπει ψαχτείς για κάποιο καθαρά κυνηγετικό. Τώρα ποια η διαφορά τους? Καθαρά το μήκος και το βάρος των καννών το οποίο επιρεάζει και όλο το ζύγισμα της οπλοκατασκευής. Τώρα στα Perazzi, το 90% αυτών που προσφέρονται ως μεταχειρισμένα είναι τραποντούφεκα, λίγα του σκηητ, ελάχιστα του Σπόρτιγκ και σπανίζουν τα καθαρά κυνηγετικά. Ένα Perazzi trap έχει κάννες 75 με 1550 γρ βάρος, άρα αντίστοιχο βαρύ και ευμεγέθη κοντάκι, το ίδιο ισχύει περίπου και του Σπόρτιγκ και λίγο πιο ελαφρύ του σκηητ.
Τώρα τα καθαρόαιμα κυνηγετικά έχουν κάννες από 66εκ που δεν το προτείνω μέχρι όσο θέλεις αλλά συνήθως συναντάς 70 με 71 με βάρος από 1300 - 1400γρ. Θα σου δώσει μια οπλοκατασκευή της τάξης των 3100γρ. Συνήθως άριγο στο πλάι και με λεπτή 6χιλ η απάνω. Όπλα που συνήθως σπανίζουν και ειδικά στην χώρα μας, τα περισσότερα τα έχω βρει στην Γαλλία. Όπλα που πραγματικά χαίρεσαι να τα κυνηγάς, να τα κρατάς και φυσικά να τα κατέχεις. Στην τουφέκια τους δεν έχω δει διαφορά μεταξύ των SO, B25, 303 Cosmi κτλ. Όλα αυτά έχω την τύχη να τα έχω κυνηγισει και κάνει χρήση στο σκοπευτήριο. Έχει σαν όπλο, ένα τεράστιο συν+ είναι απίστευτα απλό και εύκολο στο σέρβις, στην εύρεση ανταλλακτικών και στην αλλαγή κοντακιών και σκανδαλοθήκης από μονή και σε διπλή, ειδικά στην έκδοση με την αποσπώμενη σκανδαλοθήκη, όπου το καθιστά και τελείως ασφαλές στην κατοχή στο σπίτι με μικροπαιδα, αφαιρώντας την και φυλάσοντάς την κάπου ασφαλή.
View attachment 77307
Δυστυχώς δεν έχουμε μάθει να κυνηγάμε με τετεια οπλα αλλα ουτε να τα ψαχνουμαι ,ουτε να εχουμε και την δυνατοτητα να φτιαξουμε οπλα κατα παραγγελια στα θελω και στην αναγκες μας,το μεγαλυτερο ποσοστο συμβιβάζεται και βολευτευται με αυτογεμη .
Δεν θα ξεχασω την στιγμη που σε καταστημα ετυχε κ ειχε ενα merkel 2000 μονοσκανδαλο ιδιωκτησια του μαγαζατορα κ το εδινε μεταχειρισμενο ζυτησα να αν μπορω να το πιασω κ να το δω πειρα την εγκριση κ μετα καπως οταν το επιασα κ το επωμισα καμποσες φορε σαν να ερωτευτικα κ συναμα στεναχωρήθηκα που δεν μπορουσα να το φτασω χρηματικα,εμεινα με την γλυκα τις επωμησης κ την αισθηση στα χερια.
 
Είναι το Merkel 303, όπως έγραψε και ο Λευτέρης.
Εγώ θα συμφωνήσω μαζί σου στο θέμα της αγοράς τέτοιου όπλου ως καινούργιου! Είναι πολλά τα λεφτά.
Όμως ως μεταχειρισμένα, χωρίς βιασύνη και με υπομονή στο να μην σπαταλήσεις χρήματα άσκοπα, μπορεί να αποκτηθούν.
Και λέω το εξής, ότι αν με 5χιλ η και με ακόμα λιγότερα σε κάποια όπλα μπορείς να κατέχεις ένα κορυφαίο τουφέκι σε όλες του τις απόψεις και αναφέρομαι σε 1 από τα 5 κορυφαία, όχι αγγλικά φυσικά γιατί φεύγουν τιμολογικά. Τότε αξίζει η απόκτηση τους και φυσικά να τους γίνει και η χρήση τους και να μην τα φαει η ντουλάπα!
Εξαιρετικές παρατηρήσεις ,συμβουλές και πληροφορίες ευχαριστώ προσωπικά για την ενημέρωση .
 
Νικηφορε σε browning b25 η πάνω ρίγα είναι εύκολο να αφαιρεθεί εντελώς ;
Ναι. Αλλά θα μείνει το μικρό κομμάτι ρίγας 7εκ που είναι στις θαλάμες και είναι τμήμα του ντεμιμλοκ των καννών.
Επειδή πλέον είναι πολλά στο εξωτερικό τα μαύρα Β25 και αρκετά φθηνά, δεν ξεπερνούν τα 1500 ευρώ, πολλοί τα πέρνουν και τα καστομάρουν και ειδικά ένας Γερμανός τους αφαιρεί τις απάνω ρίγες και γίνονται κούκλα. Είναι και ελαφριά από λόγου τους, τα κυνηγετικά Β25 και γίνονται τέλεια μπεκατσοτούφεκα.
 
Ναι. Αλλά θα μείνει το μικρό κομμάτι ρίγας 7εκ που είναι στις θαλάμες και είναι τμήμα του ντεμιμλοκ των καννών.
Επειδή πλέον είναι πολλά στο εξωτερικό τα μαύρα Β25 και αρκετά φθηνά, δεν ξεπερνούν τα 1500 ευρώ, πολλοί τα πέρνουν και τα καστομάρουν και ειδικά ένας Γερμανός τους αφαιρεί τις απάνω ρίγες και γίνονται κούκλα. Είναι και ελαφριά από λόγου τους, τα κυνηγετικά Β25 και γίνονται τέλεια μπεκατσοτούφεκα.
Νικηφόρε δεν ξέρω αν είσαι επαγγελματίας του χώρου ή παθιασμένος οπλόφιλος, πάντως οι γνώσεις σου κάθε φορά με εντυπωσιάζουν!
.RESPECT.
 
Νικηφόρε δεν ξέρω αν είσαι επαγγελματίας του χώρου ή παθιασμένος οπλόφιλος, πάντως οι γνώσεις σου κάθε φορά με εντυπωσιάζουν!
.RESPECT.
Όχι δεν είμαι επαγγελματίας του χώρου, η δουλειά μου δεν έχει να κάνει καθόλου με κυνηγετική ασχολεία. Τεχνίτης κοσμημάτων είμαι και διατηρούμε οικογενειακή επιχείρηση κοινώς κοσμηματοπωλείο!
Όμως αυτή η δουλειά με δίδαξε πολύ καλά πως να διακρίνω την ποιότητα σε πολλά άλλα αντικείμενα. Το πάθος μου για τα κυνηγετικά τουφέκια με έσπρωξε στο να εμβαθύνω τις γνώσεις μου πάνω σε αυτά. Τα ταξίδια μου στο εξωτερικό και οι επισκέψεις μου ειδικά στην Ιταλία σε σχεδόν σε όλους τους μικρούς βιοτέχνες του χώρου αλλά και σε μεγάλα εργοστάσια με έμαθαν πολλά. Η λίμα είναι λίμα είτε τρώει χρυσό είτε ατσάλι και έτσι μπόρεσα εύκολα να ξεχωρίσω γιατί αυτό το λέμε ποιοτηκό γιατί το άλλο βιομηχανικό και γιατί κάποια άλλα ,απλά έργα τέχνης.
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
 
Το μεγαλύτερο μειονέκτημα στην εμφάνιση και την αίσθηση των αλληλεπιθετων είναι ο μηχανισμός σύνδεσης της παπιας που έχουν δανειστεί από τα πλαγιοκαννα. Στα πλαγιοκαννα ( και στα μονοκαννα) φωλιαζει κάτω και ανάμεσα στις κάννες χωρίς να εξέχει από την νοητή ευθεία του κάτω μέρους της βάσης, δίνοντας αυτό το αρμονικο σφηνοειδες σχήμα .
Αντίθετα στα αλληλεπιθετα και ειδικά σε αυτά με διακεκομμενους πιρους δημιουργεί ένα σκαλοπάτι στο τέλος της βάσης και αυξάνει το ύψος του όπλου κατά μήκος της πάπιας, με αποτέλεσμα να κάνει το
όπλο αντιαισθητικο και άβολο στο πιάσιμο. Τα αλληλεπιθετα με πιρο κάτω από τις κάννες χάρη στο μεγαλύτερο βάθος της βάσης, παρουσιάζουν λίγο καλύτερη εικόνα αλλά και πάλι πολύ απέχουν από το ιδανικό που θα ήταν η παπια να ξεκινούσε ΑΚΡΙΒΩΣ στις διαστάσεις της βάσης και να συνέχιζε με μειουμενες όλες τις διαστάσεις της . Με την αφαίρεση της πάνω ριγας στα αλληλεπιθετα η κατάσταση βελτιώνεται λίγο, στο βίντεο του Γερμανου, αν το όπλο ήταν δικό μου θα αφαιρουσα εντελώς την ρίγα ( και το άσχημο κομμάτι στο στόμιο, σαν να πρόκειται για ραβδωτό με σκοπευτικα, όπως και το τμήμα στην αρχή με λιμαρισμα), θα αφαιρουσα επίσης τον μηχανισμό αυτόματων εξολκεων και θα έφτιαχνα μία μινιμαλιστικη πάπια που δεν θα ήταν πουθενά φαρδύτερη από την βάση, όπως και το κιτσ ένθετο με χρυσό στις κάννες.
 
Μια ερώτηση τα 828U είναι όλα με power bore κάνες ; Γιατί βλέπω έτσι γράφουν ; Και το γράφει επάνω στην κάνη η απλά το αναφέρουν ;
Καλημέρα συνονόματε
Δεν έχουν ούτε του γράφουν πάνω το είχα ρωτήσει και γω όταν πήρα τ δικό μ
 
Καλημέρα συνονόματε
Δεν έχουν ούτε του γράφουν πάνω το είχα ρωτήσει και γω όταν πήρα τ δικό μ
πως το βλέπεις βλητικά; Και κάνει για γενικό κυνήγι η είναι κουραστικό σε 36γρ φυσίγγια λόγο βάρους; Και αν σου έχει βγάλει κάποιο πρόβληματακι ;
 
πως το βλέπεις βλητικά; Και κάνει για γενικό κυνήγι η είναι κουραστικό σε 36γρ φυσίγγια λόγο βάρους; Και αν σου έχει βγάλει κάποιο πρόβληματακι ;
πλεον υπαρχει κ 828U με ατσαλινη που πιστευω οτι θα ειναι καλυτερο σε αποδοση ανακρουσης απο αυτο με την βαση αλουμινιου
 
Back
Top