Beagle

Φιλε μου εχεις προσωπικη εμπειρια απο κυνηγι λαγου και λαγοσκυλα;
Ξερεις να ´´βλεπεισ´´ το σκυλι;
Εαν ναι τοτε θα μπορεσεις να κανεις επιλογη στο τι θα σου παρουσιαστει
Εαν οχι τοτε εαν πας μονος σου και δεν εχεις καποιο εμπιστο δικο σου ανθρωπο διπλα να σε βοηθησει περνεις πολυ μεγαλυτερο ρισκο
Φανταζομαι το σκυλι το θες μονο του και οχι να ειναι μερος μιας ομαδας με αλλα σκυλια που εχεις
Αυτο που πρεπει να προσεξεις στα μπικλ οταν θα τα κυνηγας μονα ειναι να εχουν τελειωμα
Ειναι απιθανα σκυλια και αξιολατρευτα με πολυ μεθοδικο ψαξιμο και φωνη που αν την προτιμας δεν την αλαζεις
Αλλα!
Δυστυχως λογο της ομορφιας τους και μικρου αναστηματος οπως και της ιστορικης τους χρησης σε πολυ μεγαλες αγελες υπαρχουν σκυλια που δεν εχουν δυνατο τελειωμα
Ειναι ισως η μονη φυλη ιχνηλατη που στην αγελη ξεχωριζει τοσο εντονα ο διαχωρισμος καθηκοντων
Δηλαδη σκυλια με τρομερη ιχνηλασια βοσκη και ντορο και σκυλια που τα περνανε αυτα χωρις πολυ σημασια γιατι εχουν τονκαθηκον του ξεφωλιασματος
Στην αγελη δηλαδη καποια θα πανε στο βοσκημα και οταν ειδοποιησουν καποια αλλα θα αναλαβουν το βγαλσιμο
Με λιγα λογια θες σκυλι που θα κανει ολη τη δουλεια μονο του χωρις πλνα τρωει ολη την μερα στην βοσκη και με την δυνατοτητα να τελειωσει την διαδρομη και να τον βγαλει τον λαγο βρεξει χιονισει.
 
συνάδελφοι θέλω να πάρω καθαρόαιμο beagle, ξεκινημένο γύρω στα 14-18 μηνών, τι να κάνω ώστε να μην πέσω στις ορέξεις του εκτροφεα πωλητή, τι να προσέξω και καμιά ιδέα πως να του μιλησω
Καταρχήν τι εννοεί όταν λέει ξεκινημένο γιατί σηκώνει μεγάλη κουβέντα το πως εννοεί κάποιος το ξεκινημένο
 
Φιλε μου εχεις προσωπικη εμπειρια απο κυνηγι λαγου και λαγοσκυλα;
Ξερεις να ´´βλεπεισ´´ το σκυλι;
Εαν ναι τοτε θα μπορεσεις να κανεις επιλογη στο τι θα σου παρουσιαστει
Εαν οχι τοτε εαν πας μονος σου και δεν εχεις καποιο εμπιστο δικο σου ανθρωπο διπλα να σε βοηθησει περνεις πολυ μεγαλυτερο ρισκο
Φανταζομαι το σκυλι το θες μονο του και οχι να ειναι μερος μιας ομαδας με αλλα σκυλια που εχεις
Αυτο που πρεπει να προσεξεις στα μπικλ οταν θα τα κυνηγας μονα ειναι να εχουν τελειωμα
Ειναι απιθανα σκυλια και αξιολατρευτα με πολυ μεθοδικο ψαξιμο και φωνη που αν την προτιμας δεν την αλαζεις
Αλλα!
Δυστυχως λογο της ομορφιας τους και μικρου αναστηματος οπως και της ιστορικης τους χρησης σε πολυ μεγαλες αγελες υπαρχουν σκυλια που δεν εχουν δυνατο τελειωμα
Ειναι ισως η μονη φυλη ιχνηλατη που στην αγελη ξεχωριζει τοσο εντονα ο διαχωρισμος καθηκοντων
Δηλαδη σκυλια με τρομερη ιχνηλασια βοσκη και ντορο και σκυλια που τα περνανε αυτα χωρις πολυ σημασια γιατι εχουν τονκαθηκον του ξεφωλιασματος
Στην αγελη δηλαδη καποια θα πανε στο βοσκημα και οταν ειδοποιησουν καποια αλλα θα αναλαβουν το βγαλσιμο
Με λιγα λογια θες σκυλι που θα κανει ολη τη δουλεια μονο του χωρις πλνα τρωει ολη την μερα στην βοσκη και με την δυνατοτητα να τελειωσει την διαδρομη και να τον βγαλει τον λαγο βρεξει χιονισει.
Επειδή
Καταρχήν τι εννοεί όταν λέει ξεκινημένο γιατί σηκώνει μεγάλη κουβέντα το πως εννοεί κάποιος το ξεκινημένο
Έχει ντοριασει λαγούς, έχει δει γιατακια, έχει ξεφωλιασει λαγους κι όλα αυτά σε φραχτο κατά 80%
 
Επειδή

Έχει ντοριασει λαγούς, έχει δει γιατακια, έχει ξεφωλιασει λαγους κι όλα αυτά σε φραχτο κατά 80%
Το φραγμενο ξέχασε το όταν πας για δοκιμή μόνο σε ελεύθερο γιατί παίζει να το έχει βγάλει τόσες φορές στο φραγμενο και να πηγαίνει σαν ρομποτακι
Ιστορίες του στυλ κοίτα πως ντοριαζει στο φραγμενο είναι για αγρίους ιχνηλατης είναι και ντοριαζει σιγά το πράμα ειδικά σε έναν κλειστό χώρο που έχει λαγό και τίποτα άλλο
 
Για να μην σε κουράζω Ηλία θα σου πω την γνώμη μου
Εάν έχεις χρόνο για εκπαίδευση καλύτερα πάρε ένα κουτάβι
Εάν δεν έχεις χρόνο ή δεν έχεις την διάθεση να μεγαλώσεις ένα κουτάβι και πας σε ξεκινημένο τότε βρες κάποιον που θεωρείς σοβαρό ή έχεις ακούσει καλά λόγια από άτομα της εμπιστοσύνης σου
Πήγαινε δες το σκυλί στο φραγμενο πως θα δουλέψει αλλά μετά να το πας και στο ελεύθερο και να συγκρίνεις το πως δούλεψε και εκεί
Εάν είναι η μέρα με την νύχτα μην ασχολείσαι
Το φραγμενο καλό είναι για να πάρει τις πρώτες εμπειρίες το σκυλί αλλά μέχρι εκεί
Όταν μιλάμε για κυνηγόσκυλα είτε λέμε είναι ξεκινημένα είτε λέμε είναι έτοιμα πρέπει να τα δούμε στην πίστα και η πίστα είναι ο ελεύθερος κυνηγοτοπος
Στο λέω γιατί πολλούς τους πιάνει ο ενθουσιασμός στα φραγμενα αλλά στα ελεύθερα έρχεται η απογοήτευση
 
Σε
Για να μην σε κουράζω Ηλία θα σου πω την γνώμη μου
Εάν έχεις χρόνο για εκπαίδευση καλύτερα πάρε ένα κουτάβι
Εάν δεν έχεις χρόνο ή δεν έχεις την διάθεση να μεγαλώσεις ένα κουτάβι και πας σε ξεκινημένο τότε βρες κάποιον που θεωρείς σοβαρό ή έχεις ακούσει καλά λόγια από άτομα της εμπιστοσύνης σου
Πήγαινε δες το σκυλί στο φραγμενο πως θα δουλέψει αλλά μετά να το πας και στο ελεύθερο και να συγκρίνεις το πως δούλεψε και εκεί
Εάν είναι η μέρα με την νύχτα μην ασχολείσαι
Το φραγμενο καλό είναι για να πάρει τις πρώτες εμπειρίες το σκυλί αλλά μέχρι εκεί
Όταν μιλάμε για κυνηγόσκυλα είτε λέμε είναι ξεκινημένα είτε λέμε είναι έτοιμα πρέπει να τα δούμε στην πίστα και η πίστα είναι ο ελεύθερος κυνηγοτοπος
Στο λέω γιατί πολλούς τους πιάνει ο ενθουσιασμός στα φραγμενα αλλά στα ελεύθερα έρχεται η απογοήτευση
Ευχαριστώ πολύ!
 
Καλημερα
Οπως στα λεει ο συναδερφος ειναι φιλε μου
Καλο το φραγμενο αλλα ποτε δεν κανουμε επιλογη μεσα σε αυτο
Εχει το σκοπο του εχει τα καλα του αλλα εχει και τα μειονεκτηματα του και ειναι αρκετα
Παρε εκει μια ιδεα
Μετα θα πας να το δεις εξω σε τοπο που θα σου υποδειξει ο εκτροφεας
Και ΜΕΤΑ θα πας σε τοπο ΔΙΚΟ σου που ξερεις καποιο λαγο συγκεγριμενο
Ετσι σχηματιζουμε εικονα για ενα σκυλι ξεκινημενο
Θα δεις ολα τα σταδια αλλα το σημαντικοτερο ειναι στο λαγο που ξερεις εσυ
Η επιλογη του χωματος ειναι σημαντικη αν θες να εχεις σωστη συγκριση
Ο τοπος σου και ο τοπος του ιδιοκτητη θα ειναι παρομοιοι σε ειδος χωματος και σε καιρικες συνθηκεσ
Η μονη διαφορα θα ειναι οτι το σκυλι θα βγαινει πρωτη φορα στον δικο σου τοπο

για παραδειγμα Εαν παρεις το σκυλι σε ασπροχωματα δηλαδη ασβεστοδες σε εποχη ξηρασιας και καυσωνα να ξερεις ειναι πολυ πιο δυσκολο αυτο στα ιχνη
Ειναι για το σκυλι οπως ακριβως οταν εσυ τριβεις μια γυψοσανιδα απο την λεπτη σπατουλα για να κανεις τελειωμα πριν αρχισεις μπογια
 
Καλημερα
Οπως στα λεει ο συναδερφος ειναι φιλε μου
Καλο το φραγμενο αλλα ποτε δεν κανουμε επιλογη μεσα σε αυτο
Εχει το σκοπο του εχει τα καλα του αλλα εχει και τα μειονεκτηματα του και ειναι αρκετα
Παρε εκει μια ιδεα
Μετα θα πας να το δεις εξω σε τοπο που θα σου υποδειξει ο εκτροφεας
Και ΜΕΤΑ θα πας σε τοπο ΔΙΚΟ σου που ξερεις καποιο λαγο συγκεγριμενο
Ετσι σχηματιζουμε εικονα για ενα σκυλι ξεκινημενο
Θα δεις ολα τα σταδια αλλα το σημαντικοτερο ειναι στο λαγο που ξερεις εσυ
Η επιλογη του χωματος ειναι σημαντικη αν θες να εχεις σωστη συγκριση
Ο τοπος σου και ο τοπος του ιδιοκτητη θα ειναι παρομοιοι σε ειδος χωματος και σε καιρικες συνθηκεσ
Η μονη διαφορα θα ειναι οτι το σκυλι θα βγαινει πρωτη φορα στον δικο σου τοπο

για παραδειγμα Εαν παρεις το σκυλι σε ασπροχωματα δηλαδη ασβεστοδες σε εποχη ξηρασιας και καυσωνα να ξερεις ειναι πολυ πιο δυσκολο αυτο στα ιχνη
Ειναι για το σκυλι οπως ακριβως οταν εσυ τριβεις μια γυψοσανιδα απο την λεπτη σπατουλα για να κανεις τελειωμα πριν αρχισεις μπογια
ευχαριστώ πολύ, θα πάω μες το μαρτιο και βλέπουμε,ευχαριστώ όλους....
 
εδω και καμια 10ρια μέρες έχω ενα αρσενικό beagle 5 χρονων το οποιο ζούσε σε αυλή. μεσα 3 μέρες εμαθε την τουαλέτα του κανονικά και ολα δειχνουν ότι οι καναπές του ανήκουν.
Το θέμα ειναι ότι εαν και δεν κυνήγησε ποτέ του στην βολτα του εχω παρατηρησει μερικά πραγματα.
1. Δεν γαυγίζει (μεχρι τώρα εχω ακουσει 3 φορες από ενα γαβ)
2. Δεν ασχολειται με άλλα ζωα πλην ορισμενων σκύλων που θελει να μυρισει. Οι γατες δεν υπαρχουν γιαυτον
3. Οταν ειμαστε σε ασφαλτο πεζοδρομιο ψαχνει γωνια να μαρκαρει. Οταν μπαινουμε σε χωμα κολλαει την μυτη του κατω και δεν λεει να την σηκώσει.

αναρωτιέμαι εαν μπορώ να το αφήσω χωρίς λουρί σε χωράφια, θα γυρίσει σε μενα?
Σε αυτη την ηλικία μπορει να μπει σε κυνήγι? η αλήθεια ειναι ότι δεν ειναι στοχος μου μιας και παω μονο για τσιχλες κοντινες βολτες, αλλά εαν το ευχαριστιεται να ψάχνει θα ηθελα να τον παρω μαζι μου και σαν παρεα.
(κριμα που ο πατέρας ειναι υπερήλικας, αλλιως θα του τον εδινα να παει για λαγο)
 
Back
Top