Beagle

Μου έκανε εντύπωση που δεν υπάρχουν καθόλου συζητήσεις στους ιχνηλατες. Ανοίγω λοιπόν ένα θέμα για τα beagles μιας και πέρυσι απέκτησα μια μπηγκλιτσα και άρχισα να ασχολούμαι με το θέμα.
Πέρυσι άρχισα να την βγάζω αναγνωριστικες βόλτες από το φθινόπωρο που ήταν 7-8 μηνών. Λαγό δεν κατάφερε να κυνηγήσει αλλά έδειξε καλά σημάδια. Την πάλεψα λίγο και με κουνέλι όπου επίσης το έβρισκε καρφί. Από μύτη λοιπόν πιστεύω ειναι πολυ καλή και λόγω ράτσας αλλά της λείπει η εμπειρία και η τεχνική καθώς δεν έχει κυνηγήσει πότε μαζί με κάποιο πιο έμπειρο σκυλι και τα beagles κυνηγάνε κατεξοχήν σε αγέλες. Θα ήθελα να ακούσω γνώμες και συμβουλές και άλλων κατόχων ιχνηλατων.

Μεγάλο της ατού ειναι οι γάτες.... σε κάθε βόλτα τις ξετρυπωνει όλες κλαφουνωντας και τις ανεβάζει στα δέντρα! .sarcastic.
Επίσης ειναι τέτοια φάτσα που όλα τα πιτσιρίκια πέφτουν πάνω της και αυτή δε χαλάει χατίρια να πέφτει ανάσκελα για χάδια....goodboy.
 
Μου έκανε εντύπωση που δεν υπάρχουν καθόλου συζητήσεις στους ιχνηλατες. Ανοίγω λοιπόν ένα θέμα για τα beagles μιας και πέρυσι απέκτησα μια μπηγκλιτσα και άρχισα να ασχολούμαι με το θέμα.
Πέρυσι άρχισα να την βγάζω αναγνωριστικες βόλτες από το φθινόπωρο που ήταν 7-8 μηνών. Λαγό δεν κατάφερε να κυνηγήσει αλλά έδειξε καλά σημάδια. Την πάλεψα λίγο και με κουνέλι όπου επίσης το έβρισκε καρφί. Από μύτη λοιπόν πιστεύω ειναι πολυ καλή και λόγω ράτσας αλλά της λείπει η εμπειρία και η τεχνική καθώς δεν έχει κυνηγήσει πότε μαζί με κάποιο πιο έμπειρο σκυλι και τα beagles κυνηγάνε κατεξοχήν σε αγέλες. Θα ήθελα να ακούσω γνώμες και συμβουλές και άλλων κατόχων ιχνηλατων.

Μεγάλο της ατού ειναι οι γάτες.... σε κάθε βόλτα τις ξετρυπωνει όλες κλαφουνωντας και τις ανεβάζει στα δέντρα! .sarcastic.
Επίσης ειναι τέτοια φάτσα που όλα τα πιτσιρίκια πέφτουν πάνω της και αυτή δε χαλάει χατίρια να πέφτει ανάσκελα για χάδια....goodboy.
Στεφανε κυνηγας χρόνια λαγο η προσφατα ξεκινησες.
ρωταω για να ξερω πως να γραψω ωστε να με καταλάβενεις κ να μην λεω πραγματα που ισως δεν ξέρεις λογω απειριας
 
Εγώ προσωπικά είμαι αρχάριος. Ότι έχω διαβάσει και όσα έχω ακούσει Από τον πατέρα μου και ιδίως τον παππού μου που πάντα κυνηγούσε λαγό και είχε λαγοσκυλο.
Θυμάμαι πέρυσι, ακόμα και λίγες ώρες πριν φύγει από κοντά μας, στο κρεβάτι του πόνου στο νοσοκομείο, όταν με έβλεπε με ρώταγε τι κάνει το ζαγαρακι καθώς το μπηγκλακι ήταν ακόμα κουτάβι.
Οπότε καταλαβαίνεις ότι εμπειρία δεν έχω.
 
Με παππου κ πατέρα λαγό κυνηγούς μια χαρα εισαι φιλε.
εχεις την μαγια κ θα εξελιχθεις μια χαρα απλα ισως δεν το χεις καταλαβει ακομη.
Ειμαι δουλειά τωρα.
απόψε θα σου πω λιγα πραγματα γθα το σκυλακι σου κ θα σε βοηθήσω οσο μπορω.
προς το παρόν τα συστατικα της επιτυχιας ειναι επιμονη ,υπομονη ,πιστη στην επιτυχια ,αγαπη στον σκυλο σου κ αγάπη στον λαγο.
ναι αγαπη στον λαγο.
αν τον αγαπας σου μαθαινει τα μυστικα του.
θα σου πω αποψε κ το πως.
 
Δεν γνωρίζω πολλά από ιχνηλάτες...στο μόνο που θέλω να σχολιάσω είναι εκεί που αναφέρεις ότι δεν έχει κυνηγήσει με πιο έμπειρο σκύλο!Σε όλα τα σκυλιά καλό είναι να τα αφήνουμε να παίρνουν πρωτοβουλίες να σχηματίζεται ο χαρακτήρας τους και να μην στηρίζονται στις ικανότητες άλλων σκύλων και γίνονται ''δεύτερα'' ηθοποιοί,και αργότερα να εντάσσονται στην αγέλη!Σίγουρα αυτό ισχύει περισσότερο στα σκυλιά που προορίζονται για κυνήγι φτερωτών θηραμάτων...αλλά και στους ιχνηλάτες!Βέβαια η πεπατημένη ειδικά στους παλιούς είναι βάλε τον μαζί με ένα έμπειρο και θα μάθει...εγώ διαφωνώ με αυτό,ειδικά σε σκύλο όπως το δικό σου που αναφέρεις πως τα πάει καλά μόνος του!
 
Μου έκανε εντύπωση που δεν υπάρχουν καθόλου συζητήσεις στους ιχνηλατες. Ανοίγω λοιπόν ένα θέμα για τα beagles μιας και πέρυσι απέκτησα μια μπηγκλιτσα και άρχισα να ασχολούμαι με το θέμα.
Πέρυσι άρχισα να την βγάζω αναγνωριστικες βόλτες από το φθινόπωρο που ήταν 7-8 μηνών. Λαγό δεν κατάφερε να κυνηγήσει αλλά έδειξε καλά σημάδια. Την πάλεψα λίγο και με κουνέλι όπου επίσης το έβρισκε καρφί. Από μύτη λοιπόν πιστεύω ειναι πολυ καλή και λόγω ράτσας αλλά της λείπει η εμπειρία και η τεχνική καθώς δεν έχει κυνηγήσει πότε μαζί με κάποιο πιο έμπειρο σκυλι και τα beagles κυνηγάνε κατεξοχήν σε αγέλες. Θα ήθελα να ακούσω γνώμες και συμβουλές και άλλων κατόχων ιχνηλατων.

1 . Μεγάλο της ατού ειναι οι γάτες.... σε κάθε βόλτα τις ξετρυπωνει όλες κλαφουνωντας και τις ανεβάζει στα δέντρα! .sarcastic.
2. Επίσης ειναι τέτοια φάτσα που όλα τα πιτσιρίκια πέφτουν πάνω της και αυτή δε χαλάει χατίρια να πέφτει ανάσκελα για χάδια....goodboy.
Στεφανε καλησπέρα
Το σκυλι που εχεις στην κατοχη σου από θεμα μυτης σκιζει
Σου σημειωσα επανω με κοκκινο χρωμα δυο συνήθειες που πρεπει να προσπαθήσεις να τις αλλαξεις στο σκυλι για το καλο του αλλα και για το καλο το δικο σου
1 . Επειδή η σκυλα από ότι διαβασα παραπανω σε ηλικια κοντευει 1.5 χρονων τωρα θα πρεπει αυτό το θεμα με τις γατες να το αποφυγεις οσο μπορεις
Η περιοδος του παιχνιδιού με γατες κτλ εχει περασει πλεον και πρεπει να σταματησει και σιγα σιγα να μπει σε μια σειρα εκπαιδευσης και υπακοης μονο από εσενα ώστε να μπορεσει να ανταπεξελθει στον κυνηγοτοπο χωρις προβλήματα κτλ
Σκεψου ότι όπως ξετρυπωνει τις γατες τωρα
στον κυνηγοτοπο μπορει να ξετρυπωσει ανετα μια αλεπου που θα ηταν καταστροφικο για το μελλον της ακομα και ένα κατσικι και να εχεις αλλα τραβηγματα γενικα
Προσπαθησε να τις μαθεις πειθαρχια -υπακοή προς εσενα ώστε να σταματησει να βλεπει το καθετι που κινειται γυρω της ως θυραμα που χρειαζεται διωξη
2 . Αυτό μετα χαδια περαστικων πρεπει να σταματησει η εστω να το αποφυγεις οσο μπορεις
Αν το σκυλι αποκτησει την συνηθεια σε κάθε ανθρωπο που βλεπει να πηγαινει και να καθεται για χαδια
στον κυνηγοτοπο θα βρεθει στο αυτοκινητο του κλεφτοσκυλα πριν καν το παρεις χαμπαρι και ειδικα εδώ στην Αττικοβοιωτια
Για το θεμα της εκπαιδευσης τωρα
Επειδή από ότι λες και ποιο πανω δεν εχεις καποιον φιλο-συγγενή ώστε να μπορέσεις να πας μαζι του με το σκυλι σου ώστε να αποκτησει και αυτό καποια εμπειρια στο θήραμα για να παρει από ένα εμπειρο λαγοσκυλο τα πρωτα βηματα
καλο είναι να το πας σε έναν εκπαιδευτη λαγοσκυλων ώστε το σκυλι σου να αρχισει να αποκτησει ενδιαφερον για τον λαγο μυρωδιες-διωξη κτλ
Αυτό στο λεω γιατι ειδη η κυνηγετικη περιοδος του λαγου ξεκιναει και οι δυνατότητες πλεον που εχεις για την εκπαιδευση του είναι περιορισμένες για φετος οποτε άλλη μια χρονια την εχει χασει
Καλυτερα λοιπον να παραμεινει στον εκπαιδευτη 1 μηνα οπου εκει το θήραμα που θα μαθει να διωκει θα είναι μονο ο λαγος ωστε μετα από την εμπειρια που θα αποκτηση να μπορεις και εσυ σιγα σιγα να το εκπαιδευσης στο θηραμα αυτό
παρα να το πηγαίνεις στον κυνηγοτοπο μονο του χωρις να ξερει τι θα πρεπει να μυτιασει και να ντοριασει με αποτέλεσμα να βρεθει σε κατι ξενο σε αυτό πχ αλεπου
Να ξερεις της αλεπους το χναρι υπερεχει παντα στον κυνηγοτοπο και ειδικα στα αβγαλτα σκυλια-κουταβια με αποτέλεσμα να χανεται το μελλον του
Αν θελεις εχω να σου προτείνω καποιον εδώ στην Αττικη που θα βοηθησει το σκυλι σου ώστε να αποκτησει τα πρωτα βηματα
Ειχα παει και εγω εκει παλια μια κουταβα που ειχα και ειχα μεινει πολύ ευχαριστημενος
 
Σε μεγαλο μέρος με καλυψε ο κωστης.
δεν μπορεσα ψες να γραψω καθως μπηκα στο σπίτι στις 9 κ πτωμα στην κουραση.
θα επανελθω καποια στιγμη σημερα ξ το σαββατοκυριακο
 
Στεφανε.
οπως ειπε ο Κωστης το θεμα γατα πρεπει να το δουλέψεις.
Η γατα σου εχει δωσει την απαντηση στο θεμα κυνηγ. Παθος ομως ειναι αλλος ο σκοπός του σκύλου αυτού κ το παιχνίδι αυτό θα δου φέρει πιυανα προβληματα στον κυνηγοτοπι.
Δουλεψε με το σκυλι την σχεση σας με υπομονη κ αγαπη.
τα μπικολ ειναι συνήθως ευαισθητα σκυλια.
οχι χαρακτηρες...πρισωπικοτητες.
αλλο το ενα άλλο άλλο.
σαν χαρακτήρες έχουν συνηθος νεύρο κ παθος κ αυτο τα βαζει στο παιχνιδι.
οταν κερδίσεις τον σεβασμο του αρα κ την θεση του αρχηγου θα μπορεσεις με το λουρι να κοψεις κ τις γατες.
με ενα αποτομο τράβηγμα οπως οταν το σκυλι τραβαει στον περίπατο κ ενα κοφτο οχι αν εχεις κτισει σωστα την σχεση σας υα καταλάβει οτι δεν δαε ενδιαφέρουν.
παρσλληλα ομως πρεπει να ερθει κ σε επαφη με το θηραμα που σε απασχολει ωστε να βγαλει εκει το παθος του.
μενεις Αθηνα σωστα?
δεν ξερω ποσο εφικτό είναι αυτο για σενα....θα σου πω σε γενικες γραμμες κ εαν δεν μπορεις τοτε εαν θα κυνηγήσεις λαγο θα πρέπει να βρεις καποιον εκπαιδευτη η τουλαχιστον κάποιο εκπαιδευτηριο πετιφραγμενο ωστε να δώσεις τα αρχικα ερέθισματα.
θα πρεπει λοιπον αρχικα να βαλεις καποιο κουνελι σε ευκολο χωρο με κάλυψη οχι ευκολη ουτε εξαιρετικα πυκνη.
θα αφησεις το κουνέλι πολυ πρωι κ θα φυγεις να πας πιο κατω.
σε μια ωρα θα αφησεις το σκυλι ελεύθερο.
Σαν σκυλι αβγαλτο υα ασχοληθει με τα παντα.
Ασε το.
συνηθως τα σκυλια με λιγες επαφες αργουν να ωριμασουν......οποταν μπορει κ να παιζει.
οταν φτασετε στον χωρο του κουνελιου που θα χει κάνει συνηθως μια ακτινα περιμετρική γυρω στα 30-50 μετρα απι εκει πιυ το αφησες θα το δεις οτι θα αλλάξει πιυανον συμπεριφορα.
Πολυ πθανον να βρει το κουνελι μπορει κ οχι.
γθαυτο θα το βοηθήσεις να το εντοπισει...ειπαμε οχι πολυ πυκνο μέρος ουτε κ γηπεδο.
οταν το βγαλει ασε το να το κυνηγησει κ να το ευχαριστηθει.
αν το πιάσει ασε υο να δαγκωσει μην του το παρεις να μανιασει που λεμε.
αυτο κανουμε σαν πρωτη επαφη κ ξυπνημα ενστικτων.
εαν θεωρείς οτι ειναι πολυ πίσω στις δυνατοτητες του πριν κανει τα πιο πανω βαλε του μια βδομαδα νωριτερα ενα κουνελι σε καποιο κηπο με το οποιο θα εχει ευκολη επαφή κ καταδιωξη.
δηλαδη υα βρει χωρις ιδιαιτετο κοπο.
αυτο θα βοηθήσει την αυτό πεποίθηση του.
ακολουθως πρεπει να βρεις ενα καλο περιφραγμενο με λαγους.
οχι πολυ μεγαλο οχι πολυ δυσκολο κ οχι με πολλούς λαγους μεσα.
θα μπειτε μεσα με τον ιδθοκτητη πιυ ξέρει τους λαγους.
ετσι θα έχει κ εκει δυο τρεις επαφες ευκολες.
παραλληλα πρεπει βα δουλεψεις κ εσυ.
θα βρεις στο βουνο πλατειες η θερισμενα η ακομη κ εγκαταλειμενα περιβόλια.
αυτα συνηθως είναι σημεία βοσκης του λαγου αλλα κ παιχνιδιού το καλοκαιρι.
θα σταθεις κάπου ψηλα κ θα δεις τον τοπο αυτο.
αν δεις προσεκτικά υα δεις οτι περιμετρικά θα υπαρχουν μονοπατια είσοδου - εξοδου.
αυτα μποτει να είναι κανονικα η μικροι διάδρομοι κατω από βλαστηση η νερό φαγωματα.
αν δεις πολυ προσεκτικά θα τα εντοπισεις.
θα περπατησεις υο σημείο βοσκης αργα .
θα βρεις μεσα βερβελιδες.
Εμεις τα λεμε κοτσιρολαουδα.
είναι τα κοπρανα του.
τωρα το καλοκαιρι τα πρωονα ειναι σκουρα κ ξςχωριζουν στον θυληκο λογο πιο μεγαλου μεγεθους κ στρογγυλού.
κοίτα να ειναι χώρος βοσκης με οδο το δυνατον πιο λιγους λαγους.
εαν είναι πολλα ρα διαφορετικα ειδη βερβελιδας καλα θα ηταν να βρεις πιο ''ευκολο'' σημειο βοσκης.
οι λαγοι τρωνε κ παιζουν εκει κ ακολουθως μεσω του μονοπατιου φεύγουν.
Θσ εισαι εκει νε το σκυλι πολυ πρωι δηλαδή μολις χαραξει.
υα το αφησεις μεσα.
υα δεις οτι θα τρελαθεί κ θα πηγαίνει κανοντας κυκλους πανω κάτω στο σημειο.
ασε το.
δουλευει.
οταν αρχισει να απομακρυνεται προς τημ άκρη του χωράφι ου αυτο σημαίνει οτι εχει κ πρωτοβουλία κ εξυπναδα.
αυτο ειναι το δύσκολο.
Βα αφήσει τα ευκολα πολλα ιχνη κ να πιάσει τα λιγα κ δυσκολα πιυ αφηνει ο λαγός φευγοντας γθα να αρχίσει σιγα σιγά διαδρομη καθισματος.
εαν το βρει κ βγει εξω δηλαδή βρει το σημειο εξοδου κ την εισοδο στο μονοπατι τοτε έχεις πολυ καλό κ πρωιμο σκυλι.
εαν παλι δυσκολεύετε υα το βοηθησεις κ παλι θα μπει στο σωστο δρομο.
αφου δουλέψει καλα θα το πάρεις κυα ψαξετε περιμετρικά το σημειο βοσκης.
Εχεις ηδη βρει τις πιθανες εξοδους απο ψηλα οποταν λιγοστευεις την προσπάθεια κ βελτιωνεις την αυτό πεποίθηση του.
οταν βρει το σημειο εξοδου ασε το να παει.
θα ξαναβρει συντομα βερβελιδες.
ο λαγος δεν είναι εκει σλλα η άσκηση του μαθαίνει να κωβει τον ντορο κ να μην κολλαει στην βοσκη.
οταν το μαθει αυτο μετα τα πράγματα γίνονται πιο ευκολα.
πες μου αν τα καταλαβες....εαν μπορεις να το κανεις κ εχεθς τέτοια δυνατότητα η εαν θα πας σε εκπαιδευτη.
θα συνεχισουμε το δεύτερο μέρος ακολουθως.
Φιλε δεν ειμαι επαγγελματίας αυτο ξερε το.
ειμαι απλός κυνηγος με παθος στο θηραμα πιυ κυνηγο.
κάποιος ίσως βρει καθη σρα πιο πανω.
σε εμενα παντως δουλευουν κ εχω δουλεψει πολλα σκυλια υπηρωτικα φερμας, ιχνηλατες κ μπασταρδα με αυτους τους τροπους κ με επιτυχία.
Να ξέρεις επίσης οτι οι ιδιοκτήτες έχουμε νεγαλη ευθύνη για το ποσο καλός κ γρήγορα θα μας βγει ενα σκυλι παντοτε ομως εαν αυτο δειχνει να εχει τα απαραιτητα προσοντα.
Τα μπγηγκλ ειναι πολυ καλα σκυλια πιυ επεσαν θυμα της ομορφιάς τους σε κάποια στιγμή.
κάποια εχουν πολυ καλο ξεφωλιαδμα.
καποιοα πολυ καλή ιχνηλασια.
πριερχονται από φυλη αγελης.
πθστευω ομως οτι τα σκυλια πιυ κυνηγουν μπιρουν να γινουν κ στα δυο καλα εαν εμεις τα δουλέψουμε σωστα
 
Στεφανε.
οπως ειπε ο Κωστης το θεμα γατα πρεπει να το δουλέψεις.
Η γατα σου εχει δωσει την απαντηση στο θεμα κυνηγ. Παθος ομως ειναι αλλος ο σκοπός του σκύλου αυτού κ το παιχνίδι αυτό θα δου φέρει πιυανα προβληματα στον κυνηγοτοπι.
Δουλεψε με το σκυλι την σχεση σας με υπομονη κ αγαπη.
τα μπικολ ειναι συνήθως ευαισθητα σκυλια.
οχι χαρακτηρες...πρισωπικοτητες.
αλλο το ενα άλλο άλλο.
σαν χαρακτήρες έχουν συνηθος νεύρο κ παθος κ αυτο τα βαζει στο παιχνιδι.
οταν κερδίσεις τον σεβασμο του αρα κ την θεση του αρχηγου θα μπορεσεις με το λουρι να κοψεις κ τις γατες.
με ενα αποτομο τράβηγμα οπως οταν το σκυλι τραβαει στον περίπατο κ ενα κοφτο οχι αν εχεις κτισει σωστα την σχεση σας υα καταλάβει οτι δεν δαε ενδιαφέρουν.
παρσλληλα ομως πρεπει να ερθει κ σε επαφη με το θηραμα που σε απασχολει ωστε να βγαλει εκει το παθος του.
μενεις Αθηνα σωστα?
δεν ξερω ποσο εφικτό είναι αυτο για σενα....θα σου πω σε γενικες γραμμες κ εαν δεν μπορεις τοτε εαν θα κυνηγήσεις λαγο θα πρέπει να βρεις καποιον εκπαιδευτη η τουλαχιστον κάποιο εκπαιδευτηριο πετιφραγμενο ωστε να δώσεις τα αρχικα ερέθισματα.
θα πρεπει λοιπον αρχικα να βαλεις καποιο κουνελι σε ευκολο χωρο με κάλυψη οχι ευκολη ουτε εξαιρετικα πυκνη.
θα αφησεις το κουνέλι πολυ πρωι κ θα φυγεις να πας πιο κατω.
σε μια ωρα θα αφησεις το σκυλι ελεύθερο.
Σαν σκυλι αβγαλτο υα ασχοληθει με τα παντα.
Ασε το.
συνηθως τα σκυλια με λιγες επαφες αργουν να ωριμασουν......οποταν μπορει κ να παιζει.
οταν φτασετε στον χωρο του κουνελιου που θα χει κάνει συνηθως μια ακτινα περιμετρική γυρω στα 30-50 μετρα απι εκει πιυ το αφησες θα το δεις οτι θα αλλάξει πιυανον συμπεριφορα.
Πολυ πθανον να βρει το κουνελι μπορει κ οχι.
γθαυτο θα το βοηθήσεις να το εντοπισει...ειπαμε οχι πολυ πυκνο μέρος ουτε κ γηπεδο.
οταν το βγαλει ασε το να το κυνηγησει κ να το ευχαριστηθει.
αν το πιάσει ασε υο να δαγκωσει μην του το παρεις να μανιασει που λεμε.
αυτο κανουμε σαν πρωτη επαφη κ ξυπνημα ενστικτων.
εαν θεωρείς οτι ειναι πολυ πίσω στις δυνατοτητες του πριν κανει τα πιο πανω βαλε του μια βδομαδα νωριτερα ενα κουνελι σε καποιο κηπο με το οποιο θα εχει ευκολη επαφή κ καταδιωξη.
δηλαδη υα βρει χωρις ιδιαιτετο κοπο.
αυτο θα βοηθήσει την αυτό πεποίθηση του.
ακολουθως πρεπει να βρεις ενα καλο περιφραγμενο με λαγους.
οχι πολυ μεγαλο οχι πολυ δυσκολο κ οχι με πολλούς λαγους μεσα.
θα μπειτε μεσα με τον ιδθοκτητη πιυ ξέρει τους λαγους.
ετσι θα έχει κ εκει δυο τρεις επαφες ευκολες.
παραλληλα πρεπει βα δουλεψεις κ εσυ.
θα βρεις στο βουνο πλατειες η θερισμενα η ακομη κ εγκαταλειμενα περιβόλια.
αυτα συνηθως είναι σημεία βοσκης του λαγου αλλα κ παιχνιδιού το καλοκαιρι.
θα σταθεις κάπου ψηλα κ θα δεις τον τοπο αυτο.
αν δεις προσεκτικά υα δεις οτι περιμετρικά θα υπαρχουν μονοπατια είσοδου - εξοδου.
αυτα μποτει να είναι κανονικα η μικροι διάδρομοι κατω από βλαστηση η νερό φαγωματα.
αν δεις πολυ προσεκτικά θα τα εντοπισεις.
θα περπατησεις υο σημείο βοσκης αργα .
θα βρεις μεσα βερβελιδες.
Εμεις τα λεμε κοτσιρολαουδα.
είναι τα κοπρανα του.
τωρα το καλοκαιρι τα πρωονα ειναι σκουρα κ ξςχωριζουν στον θυληκο λογο πιο μεγαλου μεγεθους κ στρογγυλού.
κοίτα να ειναι χώρος βοσκης με οδο το δυνατον πιο λιγους λαγους.
εαν είναι πολλα ρα διαφορετικα ειδη βερβελιδας καλα θα ηταν να βρεις πιο ''ευκολο'' σημειο βοσκης.
οι λαγοι τρωνε κ παιζουν εκει κ ακολουθως μεσω του μονοπατιου φεύγουν.
Θσ εισαι εκει νε το σκυλι πολυ πρωι δηλαδή μολις χαραξει.
υα το αφησεις μεσα.
υα δεις οτι θα τρελαθεί κ θα πηγαίνει κανοντας κυκλους πανω κάτω στο σημειο.
ασε το.
δουλευει.
οταν αρχισει να απομακρυνεται προς τημ άκρη του χωράφι ου αυτο σημαίνει οτι εχει κ πρωτοβουλία κ εξυπναδα.
αυτο ειναι το δύσκολο.
Βα αφήσει τα ευκολα πολλα ιχνη κ να πιάσει τα λιγα κ δυσκολα πιυ αφηνει ο λαγός φευγοντας γθα να αρχίσει σιγα σιγά διαδρομη καθισματος.
εαν το βρει κ βγει εξω δηλαδή βρει το σημειο εξοδου κ την εισοδο στο μονοπατι τοτε έχεις πολυ καλό κ πρωιμο σκυλι.
εαν παλι δυσκολεύετε υα το βοηθησεις κ παλι θα μπει στο σωστο δρομο.
αφου δουλέψει καλα θα το πάρεις κυα ψαξετε περιμετρικά το σημειο βοσκης.
Εχεις ηδη βρει τις πιθανες εξοδους απο ψηλα οποταν λιγοστευεις την προσπάθεια κ βελτιωνεις την αυτό πεποίθηση του.
οταν βρει το σημειο εξοδου ασε το να παει.
θα ξαναβρει συντομα βερβελιδες.
ο λαγος δεν είναι εκει σλλα η άσκηση του μαθαίνει να κωβει τον ντορο κ να μην κολλαει στην βοσκη.
οταν το μαθει αυτο μετα τα πράγματα γίνονται πιο ευκολα.
πες μου αν τα καταλαβες....εαν μπορεις να το κανεις κ εχεθς τέτοια δυνατότητα η εαν θα πας σε εκπαιδευτη.
θα συνεχισουμε το δεύτερο μέρος ακολουθως.
Φιλε δεν ειμαι επαγγελματίας αυτο ξερε το.
ειμαι απλός κυνηγος με παθος στο θηραμα πιυ κυνηγο.
κάποιος ίσως βρει καθη σρα πιο πανω.
σε εμενα παντως δουλευουν κ εχω δουλεψει πολλα σκυλια υπηρωτικα φερμας, ιχνηλατες κ μπασταρδα με αυτους τους τροπους κ με επιτυχία.
Να ξέρεις επίσης οτι οι ιδιοκτήτες έχουμε νεγαλη ευθύνη για το ποσο καλός κ γρήγορα θα μας βγει ενα σκυλι παντοτε ομως εαν αυτο δειχνει να εχει τα απαραιτητα προσοντα.
Τα μπγηγκλ ειναι πολυ καλα σκυλια πιυ επεσαν θυμα της ομορφιάς τους σε κάποια στιγμή.
κάποια εχουν πολυ καλο ξεφωλιαδμα.
καποιοα πολυ καλή ιχνηλασια.
πριερχονται από φυλη αγελης.
πθστευω ομως οτι τα σκυλια πιυ κυνηγουν μπιρουν να γινουν κ στα δυο καλα εαν εμεις τα δουλέψουμε σωστα
.shake hands..shake hands.
Γεια σου Χρυσανθε αρχοντα
Καποια στιγμη που θα μπορεσω να κατεβω στην Μεγαλονησο στο χωριο της πεθερας Κουρδαλι το λενε ειναι ορεινο
θα τα πουμε και απο κοντα στανταρ
.shake hands.
 
Το ξερω φιλε ακουστα.ειναι παφο νομιζω ετσι.?
διπλα εχει καλους κυνηγοτοπους αλλα δεχονται πολύ λαθροθηρια κ κοσμο.
εννοειται θα με ειδοποιησεις οταν ερθεις με το καλο να κανονίσουμε :)
Στο Ορος Τροοδος απο οτι μου εχει πει δεν εχω ξανα ερθει
Θα παει ζιβανια συννεφο ;)
 
Παιδιά τα φώτα σας, σε beagle ξεκινημένο έχει νόημα το εκπαιδευτικό βράδυ?
Θα το βοηθήσει να ξεθαρέψει και να τελειοποιηθεί στην δίωξη, όμως αν το παρακάνεις θα γίνει επιπόλαιο στο ψάξιμο και θα ψάχνει όλο για το πολύ φρέσκο και σχετικό μονό ντορό...
 
Ειναι μια πρακτικη που χρησιμοποιουσαν συχνοτερα στο παρελθομ ιδιαιτερα κατοικοι στα χωρια
Αυτο που συνηθως αγνοουμε ειναι οτι δεν αποτελει εξιδικευμενη εκπαιδευση ουτε μπορει να ειναι αποτελεσματικο σαν μεμονομενη πρακτικη
Αντιθετα εαν χρησιμοποιηθει ετσι μονο προβληματα επιφερει
Ο καθε ενας μας που εκπαιδευει ενα σκυλι αναλογα φυλης κατηγοριας και ειδους επιβαλετε να εχει αρχικα ενα πλανο!
Αυτο καθοριζει το βαθος και το χρονο του καθε κοματιου της εκπαιδευσης ωστε να ενωθουν σιγα σιγα τα παζλ και να ερθει το αποτελεσμα
Επομενως εαν το σκυλι που θα αφαιθει βραδυ δεν εχει πρωτα δουλευτει σε πρωτοβουλια μονο του. Εαν δεν εχει γνωρισει τα απαγορευμενα τριχωτα και μαθει να τα αγνωει
Εαν δεν εχει δουλευτει σε σημεια βοσκης και μαθει να βρισκει την εξοδο
Εαν δεν εχει δουλευτει στον μονοντορο
Απλα θα του κανει ζημια ενα αμολημα βραδυ
Εαν αμολημα νωρις το βραδυ με αλλα σκυλια εγκυμονει περισοτερη ζημια παρα καλο
Εαν λοιπον εχει προηγηθει σωστη αλληλουχια της εκπαιδευσης ο σωστος τροπος για αμολημα βραδυ ειναι πρωτα να πας μονος σιυ εσυ σε μερη που πιθανον θα βγει λαγος νωρις το απογευμα
Να δεις το σημειο που θα σηκωθει και την διαδρομη του βγαινοντας απο το γιατακι
Και να αμολησεις εκει κοντα αργα στο ξημερωμα το σκυλι μονο του
Αυτο θα του δυναμωσει το τελειωμα του και τον μονοντορο
Δυο τρεις φορες ειναι υπεραρκετο
Δεν δημιουργουμε ασκοπα στρες στο θηραμα που κυνηγαμε
Ετσι αποφευγεις αλλους κινδυνους αλεπους κλπ
Και δινεις αυτόπεποιθηση και μανιασμα
Αν το αμολησεις νωρις το βραδυ χωρις να εχουν προηγηθει τα σωστα βηματα απλα το συγχηζεις
Νωρις το βραδυ αμολαμε μονο σκυλια που θεωρουμε οτι εχουν τελειωθει στην εκπαιδευση και περνουν ας πουμε το πτυχιο τους
Να τονισω εδω οτι στην κυπρο το αμολημα βραδυ απαγορευεται πλεον και τιμωρειτε!
Εξηγω πως γινετει γιατι φενταζομαι οτι για να ρωτας σημαινει οτι εκει επιτρεπεται
Προσωπικα σαν τακτικη εμενα δεν με εμπνεει γιατι εχει πολλα ρισκα και δεν την συνηστω
Υπαρχουν ασφαλεστεροι τροποι
Επιπλεον θεωρω οτι στρεσαρει ενα θηραμα που αγαπαμε την ωρα που αυτο θα χαλαρωσει θα φαει και θα αναπαραχθει
Και πρεπει να το σε σεβομαστε αυτο
Γιαυτο και εαν σε εσας επιτρεπεται και θεωρεις απαραιτητο να κανεις χρηση αυτης της μεθοδου θα παρακαλουσα να το κανεις απριλη μαιο και οχι τωρα και 1-2 φορες ωστε να μην επιβαρυνεις τους λαγους της περιοχης
 
Ειναι μια πρακτικη που χρησιμοποιουσαν συχνοτερα στο παρελθομ ιδιαιτερα κατοικοι στα χωρια
Αυτο που συνηθως αγνοουμε ειναι οτι δεν αποτελει εξιδικευμενη εκπαιδευση ουτε μπορει να ειναι αποτελεσματικο σαν μεμονομενη πρακτικη
Αντιθετα εαν χρησιμοποιηθει ετσι μονο προβληματα επιφερει
Ο καθε ενας μας που εκπαιδευει ενα σκυλι αναλογα φυλης κατηγοριας και ειδους επιβαλετε να εχει αρχικα ενα πλανο!
Αυτο καθοριζει το βαθος και το χρονο του καθε κοματιου της εκπαιδευσης ωστε να ενωθουν σιγα σιγα τα παζλ και να ερθει το αποτελεσμα
Επομενως εαν το σκυλι που θα αφαιθει βραδυ δεν εχει πρωτα δουλευτει σε πρωτοβουλια μονο του. Εαν δεν εχει γνωρισει τα απαγορευμενα τριχωτα και μαθει να τα αγνωει
Εαν δεν εχει δουλευτει σε σημεια βοσκης και μαθει να βρισκει την εξοδο
Εαν δεν εχει δουλευτει στον μονοντορο
Απλα θα του κανει ζημια ενα αμολημα βραδυ
Εαν αμολημα νωρις το βραδυ με αλλα σκυλια εγκυμονει περισοτερη ζημια παρα καλο
Εαν λοιπον εχει προηγηθει σωστη αλληλουχια της εκπαιδευσης ο σωστος τροπος για αμολημα βραδυ ειναι πρωτα να πας μονος σιυ εσυ σε μερη που πιθανον θα βγει λαγος νωρις το απογευμα
Να δεις το σημειο που θα σηκωθει και την διαδρομη του βγαινοντας απο το γιατακι
Και να αμολησεις εκει κοντα αργα στο ξημερωμα το σκυλι μονο του
Αυτο θα του δυναμωσει το τελειωμα του και τον μονοντορο
Δυο τρεις φορες ειναι υπεραρκετο
Δεν δημιουργουμε ασκοπα στρες στο θηραμα που κυνηγαμε
Ετσι αποφευγεις αλλους κινδυνους αλεπους κλπ
Και δινεις αυτόπεποιθηση και μανιασμα
Αν το αμολησεις νωρις το βραδυ χωρις να εχουν προηγηθει τα σωστα βηματα απλα το συγχηζεις
Νωρις το βραδυ αμολαμε μονο σκυλια που θεωρουμε οτι εχουν τελειωθει στην εκπαιδευση και περνουν ας πουμε το πτυχιο τους
Να τονισω εδω οτι στην κυπρο το αμολημα βραδυ απαγορευεται πλεον και τιμωρειτε!
Εξηγω πως γινετει γιατι φενταζομαι οτι για να ρωτας σημαινει οτι εκει επιτρεπεται
Προσωπικα σαν τακτικη εμενα δεν με εμπνεει γιατι εχει πολλα ρισκα και δεν την συνηστω
Υπαρχουν ασφαλεστεροι τροποι
Επιπλεον θεωρω οτι στρεσαρει ενα θηραμα που αγαπαμε την ωρα που αυτο θα χαλαρωσει θα φαει και θα αναπαραχθει
Και πρεπει να το σε σεβομαστε αυτο
Γιαυτο και εαν σε εσας επιτρεπεται και θεωρεις απαραιτητο να κανεις χρηση αυτης της μεθοδου θα παρακαλουσα να το κανεις απριλη μαιο και οχι τωρα και 1-2 φορες ωστε να μην επιβαρυνεις τους λαγους της περιοχης
Εξαιρετικός! Ευχαριστώ πολύ!
 
Back
Top