Baikal Team

Ακριβως απλως οταν μια ρυθμιση ειναι κλιμακωτη το χρησιμοποιουμε σαν ορο..
π.χ. γυρνατο δυο κλικ δεξιοστροφα
Τον ορο τον ξερω αλλα κλικ θα ηταν αν ηταν πολυ η κλημακα δλδ καθε 2-3 χιλ αυτο ειναι γυρνατο ενα τεταρτο δεξια π,χ σαν τα καρμπυλατερ !!!
 
Τον ορο τον ξερω αλλα κλικ θα ηταν αν ηταν πολυ η κλημακα δλδ καθε 2-3 χιλ αυτο ειναι γυρνατο ενα τεταρτο δεξια π,χ σαν τα καρμπυλατερ !!!
Δεν χρειάζεται τόση λεπτομέρεια τις τάξεως 2-3 χιλ στην ρύθμιση. Απλά το γυρίζεις μεχρι να κλειδώσει στην επόμενη θέση και αυτό εννοούμε λέγοντας ενα κλικ.
 
Παναγιώτη καλησπέρα. Το δικό σου baikal είναι κατάλληλο για ατσάλινα σκάγια?
Δεν έχει το σημα, μάλλον οι Ρώσοι δεν το χρησιμοποιούν αλλά στο βιβλίο που συνοδεύει το όπλο ξεκαθαρίζει να μην χρησιμοποιήται στενότερο από το 3 τσοκ και το ονομάζει (φουλ τσοκ)IMG_20230212_093128.jpgIMG_20230212_093934.jpg στα ατσάλινα σκάγια
 

Attachments

  • fleur-de-lys-.jpg
    fleur-de-lys-.jpg
    6,3 KB · Προβολές: 9
Μια απορία για όποιον γνωρίζει ,στο baikal 43 μάγκνουμ και απλό η διαφορά τους είναι μόνο στις κάννες (θαλάμες, ενισχύσεις , βάρος , πιέσεις δοκιμής ) η και στην βάση ;;;Δηλ. αν καταφέρεις και ταιριάξεις (που είναι πολύ πιθανό) στη βάση του απλού τις κάννες μάγκνουμ , θα μπορείς να ρίχνεις κανονικά και μάγκνουμ (όχι ότι θα ρίχνεις με πλαγιοκαννο) θεωριτικα.
 
Μια απορία για όποιον γνωρίζει ,στο baikal 43 μάγκνουμ και απλό η διαφορά τους είναι μόνο στις κάννες (θαλάμες, ενισχύσεις , βάρος , πιέσεις δοκιμής ) η και στην βάση ;;;Δηλ. αν καταφέρεις και ταιριάξεις (που είναι πολύ πιθανό) στη βάση του απλού τις κάννες μάγκνουμ , θα μπορείς να ρίχνεις κανονικά και μάγκνουμ (όχι ότι θα ρίχνεις με πλαγιοκαννο) θεωριτικα.
Λογικα η διαφορα ειναι στις καννες.
 
Μια απορία για όποιον γνωρίζει ,στο baikal 43 μάγκνουμ και απλό η διαφορά τους είναι μόνο στις κάννες (θαλάμες, ενισχύσεις , βάρος , πιέσεις δοκιμής ) η και στην βάση ;;;Δηλ. αν καταφέρεις και ταιριάξεις (που είναι πολύ πιθανό) στη βάση του απλού τις κάννες μάγκνουμ , θα μπορείς να ρίχνεις κανονικά και μάγκνουμ (όχι ότι θα ρίχνεις με πλαγιοκαννο) θεωριτικα.
Ρώτα ένα σοβαρό οπλουργό με μεγάλη εμπειρία στα Baikal.
Η βάση έχει σφραγίδες όπως στα υπόλοιπα Ευρωπαϊκά ;
Χωρίς πιστοποίηση - διακρίβωση κάθε μετατροπή μπορεί να καταστεί ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ.
 
Μια απορία για όποιον γνωρίζει ,στο baikal 43 μάγκνουμ και απλό η διαφορά τους είναι μόνο στις κάννες (θαλάμες, ενισχύσεις , βάρος , πιέσεις δοκιμής ) η και στην βάση ;;;Δηλ. αν καταφέρεις και ταιριάξεις (που είναι πολύ πιθανό) στη βάση του απλού τις κάννες μάγκνουμ , θα μπορείς να ρίχνεις κανονικά και μάγκνουμ (όχι ότι θα ρίχνεις με πλαγιοκαννο) θεωριτικα.
Εδώ Παναγιώτη δεν αλλάζουν τις βάσεις σε διαφορετικά διαμετρήματα, θα άλλαζαν για διαφορετικές θαλάμες στο ιδιο διαμέτρημα? Απ'οτι κατάλαβα θες να αλλάξεις ότι δεν έχει χτυπημένο νούμερο απο τη μπασκουλα του μαγνουμ με τα αντίστοιχα απο το δισκάνδαλο. Σωστά?
Ωραία μετατροπή. Μ΄ αρέσει
 
Εδώ Παναγιώτη δεν αλλάζουν τις βάσεις σε διαφορετικά διαμετρήματα, θα άλλαζαν για διαφορετικές θαλάμες στο ιδιο διαμέτρημα? Απ'οτι κατάλαβα θες να αλλάξεις ότι δεν έχει χτυπημένο νούμερο απο τη μπασκουλα του μαγνουμ με τα αντίστοιχα απο το δισκάνδαλο. Σωστά?
Ωραία μετατροπή. Μ΄ αρέσει
Η αρχική σκέψη είναι να μεταφερθούν εξάρτημα (σκανδαλες με τα ελατήρια τους σχαστηριες και το συστημα ασφάλειας)από το απλο δισκανδαλο στο μάγκνουμ μονοσκανδαλο , έτσι το δεύτερο να μετατραπεί σε μάγκνουμ δισκανδαλο.Μια δεύτερη σκέψη είναι εφόσον δεν χρειάζεται κανενός είδους φιταρισμα και η λειτουργία είναι άψογη να μπορεί στη βάση του ενός να μπουν οι κάννες με την πάπια του άλλου (ύστατη λύση και θα πρέπει να έχω βρει μεταχειρισμένο με νίκελ βάση γιατί οι μαύρες δεν μου πολύ αρέσουν)σε αυτή την περίπτωση ίσως μπορεί να μεταφερθεί η πλάκα με τις σκανδαλες μαζί.Αυτο που προέχει είναι να βρεθεί το κατάλληλο μεταχειρισμένο . Πωλούνται κάποια στο car αλλά περιμένω να έχω πρώτα την άδεια στα χέρια μου.Ποσο διάρκεια έχει η άδεια αγοράς;
 
Η αρχική σκέψη είναι να μεταφερθούν εξάρτημα (σκανδαλες με τα ελατήρια τους σχαστηριες και το συστημα ασφάλειας)από το απλο δισκανδαλο στο μάγκνουμ μονοσκανδαλο , έτσι το δεύτερο να μετατραπεί σε μάγκνουμ δισκανδαλο.Μια δεύτερη σκέψη είναι εφόσον δεν χρειάζεται κανενός είδους φιταρισμα και η λειτουργία είναι άψογη να μπορεί στη βάση του ενός να μπουν οι κάννες με την πάπια του άλλου (ύστατη λύση και θα πρέπει να έχω βρει μεταχειρισμένο με νίκελ βάση γιατί οι μαύρες δεν μου πολύ αρέσουν)σε αυτή την περίπτωση ίσως μπορεί να μεταφερθεί η πλάκα με τις σκανδαλες μαζί.Αυτο που προέχει είναι να βρεθεί το κατάλληλο μεταχειρισμένο . Πωλούνται κάποια στο car αλλά περιμένω να έχω πρώτα την άδεια στα χέρια μου.Ποσο διάρκεια έχει η άδεια αγοράς;
Παναγιώτη καλημέρα. Πωλείται ένα πολύ καλό στο car από το Κιάτο Κορινθίας. Με νίκελ βάση στα 300 ευρώ. Αμα ψάξεις θα το βρεις.
 
Υπαρχουν ραβδωτες κανες, που μπαινουν μεσα στις υπαρχουσες του 43 και μπροστα ασφαλιζουν με μια γεφυρα. Δεν ξερω ομως, αν προκειται για το magnum, και τι διαμετρημα ειναι το φυσιγγιο του ραβδωτου. Ψαχνω να το βρω και το επισυναπτω...
 
Η αρχική σκέψη είναι να μεταφερθούν εξάρτημα (σκανδαλες με τα ελατήρια τους σχαστηριες και το συστημα ασφάλειας)από το απλο δισκανδαλο στο μάγκνουμ μονοσκανδαλο , έτσι το δεύτερο να μετατραπεί σε μάγκνουμ δισκανδαλο.Μια δεύτερη σκέψη είναι εφόσον δεν χρειάζεται κανενός είδους φιταρισμα και η λειτουργία είναι άψογη να μπορεί στη βάση του ενός να μπουν οι κάννες με την πάπια του άλλου (ύστατη λύση και θα πρέπει να έχω βρει μεταχειρισμένο με νίκελ βάση γιατί οι μαύρες δεν μου πολύ αρέσουν)σε αυτή την περίπτωση ίσως μπορεί να μεταφερθεί η πλάκα με τις σκανδαλες μαζί.Αυτο που προέχει είναι να βρεθεί το κατάλληλο μεταχειρισμένο . Πωλούνται κάποια στο car αλλά περιμένω να έχω πρώτα την άδεια στα χέρια μου.Ποσο διάρκεια έχει η άδεια αγοράς;
6 μήνες.
 

Attachments

  • Screenshot_2023-03-05-09-37-43-96_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
    Screenshot_2023-03-05-09-37-43-96_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
    199,8 KB · Προβολές: 37
Δεν έχει το σημα, μάλλον οι Ρώσοι δεν το χρησιμοποιούν αλλά στο βιβλίο που συνοδεύει το όπλο ξεκαθαρίζει να μην χρησιμοποιήται στενότερο από το 3 τσοκ και το ονομάζει (φουλ τσοκ)View attachment 66761View attachment 66762 στα ατσάλινα σκάγια
Παναγιωτη βλεπω κατι φθορες στα τσοκ Στο βιδωμα εχεις δυσκολια?
 
Παναγιώτη καλημέρα. Πωλείται ένα πολύ καλό στο car από το Κιάτο Κορινθίας. Με νίκελ βάση στα 300 ευρώ. Αμα ψάξεις θα το βρεις.
Ακριβό είναι για την δουλειά πού το θέλω δηλαδή ανταλλακτικά υπάρχουν κάποια στα 200.
 
Back
Top