Baikal Team

Πάνω από 100 σελίδες μεταχειρισμένων όπλων στο car πωλούνται για σοβαρούς και αστείους λόγους ,ποσα ακόμα είναι ξεχασμένα σε οπλοβαστους σαν να μην υπάρχουν.
Παναγιώτη δεν μπορω να πω ότι εχω ιδιαίτερη τρέλα με τα όπλα ώστε να αγοραζω, να πουλαω κλπ....
Κυνηγός είμαι κ το όπλο αποτελεί το εργαλείο της δουλειάς μου...
Δεν μπορώ να το δω ουτε σαν εργο τέχνης ουτε σαν κόσμημα...

Όσο για το σχεδόν καθημερινο μάρκετινγκ των εταιριών τους ευχαριστώ πολυ αλλά δεν θα παρω.........

Γνωρίζω πολυ καλα πως ακόμα κ με ένα παλιο κ καλοσυντηρημενο κοκκοροτουφεκο θα μπορέσω να ευχαριστηθώ το κυνήγι αν κ αυτό είναι κάτι που δεν θα συμφέρει αρκετούς......

Και δεν φαντάζεσαι πόσο μου αρέσει να βλέπω κάποιον που κυνηγάει με ένα όπλο για δεκαετίες χωρίς να το αλλάζει....
Αλλά κ ποσο άσχημα αισθάνομαι οταν ακουω ότι το πουλησε για να παρει κάτι αλλο κ ενδεχομένως πιο συγχρονο κ συντομα το μετανιωσε γιατί για τον Α η Β λόγο "έφαγε τα μουτρα του"......

Και προς Θεου με όλα τα παραπανω δεν κατηγορώ τους οπλοφιλους που αλλάζουν όπλα σαν τα πουκαμισα κ για ψύλλου πηδημα...

Απλώς λέω πως "νιώθω" κ πως το βλεπω εγω.....
 
σεβαστή η προσωπική άποψη του καθενός ακόμα και εαν είναι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΩΣ λανθασμένη......
Εξήγησε όμως και γιατί ειναι αντικειμενικώς λανθασμένη καθώς και πως προκύπτει η αντικειμενικότητα στην αντίθετη άποψη από την δική μου για να μαθαίνουμε και εμείς.
 
Last edited:
Παναγιώτη δεν μπορω να πω ότι εχω ιδιαίτερη τρέλα με τα όπλα ώστε να αγοραζω, να πουλαω κλπ....
Κυνηγός είμαι κ το όπλο αποτελεί το εργαλείο της δουλειάς μου...
Δεν μπορώ να το δω ουτε σαν εργο τέχνης ουτε σαν κόσμημα...

Όσο για το σχεδόν καθημερινο μάρκετινγκ των εταιριών τους ευχαριστώ πολυ αλλά δεν θα παρω.........

Γνωρίζω πολυ καλα πως ακόμα κ με ένα παλιο κ καλοσυντηρημενο κοκκοροτουφεκο θα μπορέσω να ευχαριστηθώ το κυνήγι αν κ αυτό είναι κάτι που δεν θα συμφέρει αρκετούς......

Και δεν φαντάζεσαι πόσο μου αρέσει να βλέπω κάποιον που κυνηγάει με ένα όπλο για δεκαετίες χωρίς να το αλλάζει....
Αλλά κ ποσο άσχημα αισθάνομαι οταν ακουω ότι το πουλησε για να παρει κάτι αλλο κ ενδεχομένως πιο συγχρονο κ συντομα το μετανιωσε γιατί για τον Α η Β λόγο "έφαγε τα μουτρα του"......

Και προς Θεου με όλα τα παραπανω δεν κατηγορώ τους οπλοφιλους που αλλάζουν όπλα σαν τα πουκαμισα κ για ψύλλου πηδημα...

Απλώς λέω πως "νιώθω" κ πως το βλεπω εγω.....
Τάσο τις προσωπικές μας απόψεις λέμε , αυτός που ξέρει τι θέλει το έχει βρει, αλλά αυτός που μπαίνει και ρωτάει πρέπει μέσα από όλες τις απαντήσεις να σταθμίσει πως θα πρέπει να είναι το νέο του όπλο για βγεί η αγορά πετυχημένη.
 
Για κάποιον που κυνηγά τα πάντα τα τσοκ είναι η μεγαλύτερη εφεύρεση για κάποιον που κυνηγά συγκεκριμένο θήραμα και μόνο μπορεί να βολεύτει με το ανάλογο σταθερό τσοκαρισμα που γουστάρει.Εξαλου αν μιλήσουμε εξειδικευμένα κάνενα όπλο δε κάνει για όλα τα κυνήγια ,επομένως ο καθένας κάνει τις ανάλογες υποχωρήσεις γιατί απλά δεν μπορεί να έχει για κάθε κυνήγι και άλλο.
 
** προ αμνημονεύτων χρόνων είχα διαβάσει άρθρο του Αιγηνίτη για τα μπρένεκκε όπου έλεγε για κυνηγό βουβαλιών στην αφρική, στις αρχές του 20ου αιω., όπου χρησιμοποιούσε λειόκαννο δίκαννο με παράλληλες κάννες και μονόβολα μπρένεκε
Με βοηθάς στο να ακονίζω την μνήμη μου....

Εύρηκα.....
IMG_20221122_144353.jpg

IMG_20221122_144433.jpg
 
Με βοηθάς στο να ακονίζω την μνήμη μου....

Εύρηκα.....
View attachment 60843

View attachment 60844
.shake hands. .shake hands. .shake hands. .shake hands. .shake hands. .shake hands. .shake hands. .shake hands.
.RESPECT..RESPECT..RESPECT..RESPECT..RESPECT..RESPECT..RESPECT..RESPECT.

του πότε είναι; 1985; 86;

*(το θυμάμαι από τις πρώτες δοκιμές μονόβολων που έκανα.... παρακινήθηκα........ ;) )
** για την ιστορία δοκίμασα Μπρένεκε σε Ροτβαιλ Γερμανίας και Ζεβελώ Γαλλίας αλλά δεν τα πήγανε και πολύ καλά με τα τότε όπλα μας (Μπενέλλα 123 σεντ-ετιεν * και χρεπουλίνι */***)
 
Εξήγησε όμως και γιατί ειναι αντικειμενικώς λανθασμένη καθώς και πως προκύπτει η αντικειμενικότητα στην αντίθετη άποψη από την δική μου για να μαθαίνουμε και εμείς.
500 φορές τα έχω γράψει και για να μην επαναλαμβάνομαι, δείτε την άποψη του ΠΛΕΟΝ ΕΓΚΥΡΟΥ:

1. ΙΔΑΝΙΚΟ ΤΣΟΚΑΡΙΣΜΑ ΓΙΑ ΔΙΚΑΝΝΟ
Κάποτε είχε γραφτεί από έναν ειδικό ότι το ιδανικό τσοκάρισμα είναι το πιο ανοικτό τσοκάρισμα που θα κρατά όμως και αρκετή πυκνότητα σκαγίων στην απόσταση που συνήθως ρίχνουμε για άμεση καταβολή του θηράματος. Επίσης στην ίδια συμβουλή προστίθεται και η προτροπή να χρησιμοποιούμε το πιο μικρό μέγεθος σκαγίων που θα καταβάλει το θήραμα ώστε η τουφεκιά να είνα αρκετά πυκνή αλλά και αρκετά πλατιά.
Αυτά τα εφάρμοζαν οι Αγγλοι από τον 19ο αιώνα και η πρακτική τους απέδιδε στους λεγόμενους “ψηλωμένους φασιανούς” που περνούσαν στα 40 μέτρα πάνω από τα τουφέκια. Για αυτά τα κυνήγια οι Αγγλοι επέλεγαν βελτιωμένο κύλινδρο ή 1/4 τσοκ για την δεξιά κάννη και μισό για την αριστερή.
Αυτά μεταφράζονται σε συσφίξεις 0,125 (Β. Κύλινδρος) ή 0,25 (1/4) στην δεξιά και 0,5 στην αριστερή. Με αυτά τα τσοκαρίσματα το δίκαννο είναι προσαρμόσιμο σε όλα τα κυνήγια πλην υδροβίων. Με φυσίγγια διασποράς προσαρμόζεται και για τα πολύ κοντινά θηράματα ενώ δέχεται και ατσάλινα σκάγια.
http://oplognosia.com/?p=8630


2.ΝΕΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟ ΤΣΟΚΑΡΙΣΜΑ

Η αποτελεσματικότητα του Βελτιωμένου Κύλινδρο και του Μισού τσο, δηλαδή τέσσερα και τρία άστρα, δείχνουν την σοφία των παλιών Αγγλων οπλουργών που έβαζαν αυτά τα δύο τσοκ στα περισσότερα δίκαννα. Είναι μια επιλογή πολύ πιο χρήσιμη από το κλασσικό ντεμί και φουλ των Ευρωπαίων οπλουργών.

Το δεύτερο συμπέρασμα που βγαίνει είναι ότι για τον κυνηγό με μια κάννη, δηλαδή καραμπίνα ή μονόκαννο, το μισό τσοκ είναι πιο χρήσιμη επιλογή από κάθε άλλο τσοκάρισμα.


3. ΣΤΑΘΕΡΑ Ή ΕΝΑΛΛΑΣΣΟΜΕΝΑ ΤΣΟΚ

Οι πωλητές έχουν αποδείξει διαχρονικά ότι δεν ξέρουν πολλά πράγματα για τα κυνηγετικά όπλα. Απόδειξη η συντριπτική πλειονότητα των όπλων με τσοκ ντεμί και φουλ, αυτά αγοράστηκαν με τις προτροπές πωλητών για το καλύτερο τσοκάρισμα.
http://oplognosia.com/?p=116

4. ΦΟΥΛ ΚΑΙ ΕΞΤΡΑ ΦΟΥΛ ΤΣΟΚΑΡΙΣΜΑΤΑ

Η υπερβολική σύσφιξη είναι αποτέλεσμα της σκέψης “αν το λίγο είναι καλό, το πολύ είναι καλύτερο”. Η υπερβολική σύσφιξη άρχισε στα τέλη το 19ου αιώνα από μερικούς αθλητές της περιστεροβολίας, πέρασε στο Τραπ και από εκεί στο κυνήγι.

Σοβαροί ερευνητές που έκαναν πειράματα στον πίνακα αποφάνθηκαν από τότε, από τα τέλη του 19ου αιώνα, ότι το τσοκάρισμα έχει όρια, μετά από ένα σημείο παύει να αποδίδει αυξημένη συγκέντρωση. Ομως, στον χώρο του κυνηγίου και της σκοποβολής η δοξασία και η ρητορική του καφενείου, και ενίοτε του κυνηγετικού τύπου, νικούν τα πειράματα και την έρευνα και έτσι έχουμε όπλα με τσοκάρισμα έξτρα φουλ και έξτρα έξτρα φουλ. Τέτοια τσοκ έχουν την ίδια χρηστικότητα με την χρυσή σκανδάλη, δηλαδή καμία.


(τουτέστιν προτείνονται: ***/**** τα ίδια νομίζω ότι προτείνει κι ο @leo )

εγώ προτείνω συγκεκριμένα: 7/10 έως 6/10 αριστερά (ή πάνω) και 1/10 με 2/10 δεξιά (ή κάτω) και 3,5/10 με 4,5/10 σε μονή κάννη
 
Καλημερες!! Θα σας πω εντός της ημέρας.
Πουλαει ενας γνωστος στη Κορινθο ενα πλαγιοκαννο bernadelli Roma 6 φανταστικο. Με 68 ποντους καννες 4-2 αστρα. Καθε βραδυ το βλεπω στον υπνο μου. Α ρε γαμημενο εφαπαξ ποτε θα βγεις???????
 
Πουλαει ενας γνωστος στη Κορινθο ενα πλαγιοκαννο bernadelli Roma 6 φανταστικο. Με 68 ποντους καννες 4-2 αστρα. Καθε βραδυ το βλεπω στον υπνο μου. Α ρε γαμημενο εφαπαξ ποτε θα βγεις???????
Ποσο το πουλαει?
Αυτο ειναι με τις γιαλαντζι φωτιες, σωστα???
Προς γνωση και σωστη εκτιμηση.
 
Το εχω δει το οπλο σε κυνηγι. Πιστευω οτι ειναι sidelock. To δινει 1800 ευρω συζυτησιμη
Εμ δεν ειναι!!!!
Ειναι διακοσμητικες πλακες..
Αλλα,1800 αν ειναι σε καλη κατασταση, νομιζω οτι ειναι καλη τιμη.
 
Εμ δεν ειναι!!!!
Ειναι διακοσμητικες πλακες..
Αλλα,1800 αν ειναι σε καλη κατασταση, νομιζω οτι ειναι καλη τιμη.
Ειλικρινα δεν το φανταζομουν. Εισαι σιγουρος? Παντως ειναι σε αριστη κατασταση! Που ειναι το εφαπαξ οεο??????????
 
Εμ δεν ειναι!!!!
Ειναι διακοσμητικες πλακες..
Αλλα,1800 αν ειναι σε καλη κατασταση, νομιζω οτι ειναι καλη τιμη.
Εχεις δικιο Γιαννη. Το εψαξα και ειδα οτι οι πλακες ειναι διακοσμητικες.
 
Back
Top