Baikal Team

Πώς σας φαίνεται παιδιά; λέτε να αξίζει τα 200 ευρώ που το θέλει το παιδί;
Το σκαλισμα αυτο το ειχαν στα παλια μοντελα της εταιριας και να μην σε ανυσηχει καθολου.......Φαινεται σε καλη κατασταση εξωτερικα αλλα αυτο δεν λεει πως ειναι και εσωτερικα ...θελει ενα κοιταγμα απο καποιον που γνωριζει που θα κοιταξει.
Στον αντιποδα τωρα ειναι κοινο μυστικο ειναι πως οταν σκευτωμασται αγορα οπλου και μαλιστα δικαννου σε τοσο χαμηλη χρηματικη κατηγορια και οταν μαλιστα προκειται για μεταχειρησμενο το ποιο σωστο θα ηταν να αποφευγουμε αυτοματισμους και μονες σκανδαλες.
Δυστιχως εχουν αναφερθει προβληματα δισλειτουργιας σε οπλα με μονες σκανδαλες και αυτοματους εξωλκεις......σε ενα σημειο τους εξωλκεις τους διορθωνεις με τα βιδακια...αλλα στις σκανδαλες δεν βαζουμε χερι αν δεν ξερουμε.
Υπαρχουν περιπτωσεις κυνηγων που κυνηγουν λαγο η γουρουνι και ριχνουν πολυ λιγα φυσιγγια το χρονο να μην παρουσιασαν κανενα προβλημα τα μονοσκανδαλα......υπαρχουν ομως αλλες περιπτωσεις κυνηγων που ριχνουν πολλα φυσιγγια το χρονο να εχει παρουσιαστει καποια στιγμη καποια δισλειτουργια ...αλλα και παλι δεν ειναι κανονας
Η τιμη του θα ελεγα οτι ειναι πολυ καλη αν ολα ειναι ενταξει....το μονο που μενει ειναι να σε ερθει πανω σου...............το ποιο σημαντικο απο ολα!!!!!
 
δημητρη ,συμφωνω με τον γιωργο ,βαλε το λαμπρο το κιτρινο στο λαγο σε ν5 .
Η αλήθεια είναι οτι στα Gorilla κατέληξα επειδή δεν έβρισκα διασποράς σε μικρά νούμερα . Εννοώ #4 και #3 που χρησιμοποιώ στον λαγό τον χειμώνα. Επίσης ενας άλλος παράγοντας που περιορίζει τις επιλογές, είναι οτι το ΤΟΖ έχει πίεση καθημερινής χρήσης τα 65Mpa που αντιστοιχεί σε 650 Bar και πέρσι που τα έψαχνα θυμάμαι οτι τα παραπάνω είχαν πιέσεις 750bar και δεν ήθελα να ζορίσω το όπλο αλλά και τον ώμο μου. Τα Ellix είχαν 680 - 700 bar που δεν απήχαν και πολύ από τα 650 που θέλει το ΤΟΖ. Δεν λέω οτι δεν τα αντέχει, απλά δεν θέλω να το ζορίσω.

Τώρα τι βγήκε εν τω μεταξύ ή τι υπήρχε και δεν το πήρα χαμπάρι είναι άλλο καπέλο. Φυσικά όλα παίζουν...
 
Βάζω κι εγώ τιμής ένεκεν που λέμε, τα 2 baikal που κατέχω παροπλισμενα πια... View attachment 3124View attachment 3125
Πολυ κακως να ειναι παροπλισμενα αυτα τα οπλα...ειδηκα το ποζε που ειναι απο τα πολυ παλαια και ποιοτικοτερα οπλα απο τα σημερινα...
 
Πολυ κακως να ειναι παροπλισμενα αυτα τα οπλα...ειδηκα το ποζε που ειναι απο τα πολυ παλαια και ποιοτικοτερα οπλα απο τα σημερινα...
Το ποζε είναι πολύ παλιό όντως μετράει 54 χρόνια, λειτουργεί κανονικά, αν είχε gun pod θα είχε μηδενίσει απ τα φυσίγγια που έχει ρίξει, σε όλα τα καλά κυνηγια. Έχει ρίξει άπειρα φυσίγγια ιδιογομωσης, αγνώστων πιέσεων και πολλά ενισχυμένα νεότερα που ίσως να μην τα σήκωνε κανονικά. Έχει ένα ραγισμα στο κοντακι από τότε που...θυμάμαι τον εαυτό μου τα κλειδιά του είναι οκ ακόμα, και είναι με απλούς εξολκεις.
 
Το ποζε είναι πολύ παλιό όντως μετράει 54 χρόνια, λειτουργεί κανονικά, αν είχε gun pod θα είχε μηδενίσει απ τα φυσίγγια που έχει ρίξει, σε όλα τα καλά κυνηγια. Έχει ρίξει άπειρα φυσίγγια ιδιογομωσης, αγνώστων πιέσεων και πολλά ενισχυμένα νεότερα που ίσως να μην τα σήκωνε κανονικά. Έχει ένα ραγισμα στο κοντακι από τότε που...θυμάμαι τον εαυτό μου τα κλειδιά του είναι οκ ακόμα, και είναι με απλούς εξολκεις.
Βασανισμενο με τα κλειδια του οκ.........αυτα ειναι.......
Oχι οτι μου κανει εντυπωση το εχω ξαναδει το εργο κ σε πλαγιοκαννο που αν το πουλαγε ο κατοχος δεν θα επερνε ουτε 100€ με τα χαλια που ειχε κ μιλαμε για τουλαχιστον 40 χρονων οπλο,με απειρες τουφεκιες ..κ αν βαλουμε μεσα κ το κοστος αγορας αυτον των οπλων τοτε μιλαμε για μεγαλη επιτυχια..
Τελικα ειχε δικιο ο κυπριδημος που εγραφε οτι οι οπλουργοι σπανια βλεπουν κουνημενα baikal..
 
Βασανισμενο με τα κλειδια του οκ.........αυτα ειναι.......
Oχι οτι μου κανει εντυπωση το εχω ξαναδει το εργο κ σε πλαγιοκαννο που αν το πουλαγε ο κατοχος δεν θα επερνε ουτε 100€ με τα χαλια που ειχε κ μιλαμε για τουλαχιστον 40 χρονων οπλο,με απειρες τουφεκιες ..κ αν βαλουμε μεσα κ το κοστος αγορας αυτον των οπλων τοτε μιλαμε για μεγαλη επιτυχια..
Τελικα ειχε δικιο ο κυπριδημος που εγραφε οτι οι οπλουργοι σπανια βλεπουν κουνημενα baikal..
Δεν κουνάει ούτε το πλάγιο ούτε το ποζε. Αλλά το ποζε σκέψου ότι το έπαιρνα ότι είχα βγάλει άδεια κι έριχνα στις τσίχλες 3Ά σεμι μαγκνουμ χαχαχα. Το ποζε έχει φέρει θηράματα στο σπίτι τα οποία κάποια από αυτά υπάρχουν σε ασπρόμαυρες φωτογραφίες που πια δε θα τα δούμε πότε σε τέτοιους αριθμούς και φυσικά δε μιλάω για τσίχλες...
 
Εδω κατι ξερω αλλα ποιος με ακουει.. .sarcastic. .sarcastic.
Το εχεις κυνηγησει καθολου?
Το πήρα μια φορά σε κοντινή εξόρμηση, έριξα λίγες τουφεκιές σε τσίχλες, αλλά αφενός κόλλαγε μέσα ο ένας εξολκεις, έχει αυτόματούς βλέπεις, αφετέρου με κοπάνησε στο ζυγωματικό λες κι έφαγα μπουκέτο. Βλέπεις το κοντακι δεν είναι για μένα, απορώ ο παππούς μου που ήταν ψηλός πως έριχνε με τόσο κοντό κοντακι!
 
απορώ ο παππούς μου που ήταν ψηλός πως έριχνε με τόσο κοντό κοντακι
Θεμα συνηθειας..το οπλο που αναφερω πιο πανω ο κατοχος του ειναι πανω απο 1,80 υψος κ σωματωδης..αυτο το οπλο εχει μονο κ το κυνηγαει απο παιδι οποτε εχει γινει ενα με αυτο..
 
Θεμα συνηθειας..το οπλο που αναφερω πιο πανω ο κατοχος του ειναι πανω απο 1,80 υψος κ σωματωδης..αυτο το οπλο εχει μονο κ το κυνηγαει απο παιδι οποτε εχει γινει ενα με αυτο..
Έτσι γινόταν παλιά τα συνήθιζαν τόσο που έφταναν σε καλό βαθμό ευστοχίας.
 
... απορώ ο παππούς μου που ήταν ψηλός πως έριχνε με τόσο κοντό κοντακι!
Αν είχε -10 στις εξορμήσεις του και φορούσε του ένα κάρο ρούχα - θυμάμαι τον παππού μου που μια φορά που πήρε το όπλο φορούσε κάπα .sarcastic. - καθόλου περίεργο.
 
Στέλιο επειδή μου έβαλες ιδέες για χαμηλοτουφέκισμα ξανάκανα Churchill test. Μια χαρά το βλέπω. Μάλλον είχα βάλει λοξά το χαρτόνι. .sarcastic. View attachment 3514
Το test σε τη απόσταση ακριβώς το έκανες....;;;
Τη τσοκάρισμα χρειάζεται..;;;
Και τη γόμωση φυσιγγίου χρειάζεται για να το κάνουμε...;;
Δν το έχω κάνει ποτέ.
 
Το test σε τη απόσταση ακριβώς το έκανες....;;;
Τη τσοκάρισμα χρειάζεται..;;;
Και τη γόμωση φυσιγγίου χρειάζεται για να το κάνουμε...;;
Δν το έχω κάνει ποτέ.
Υπάρχουν σε πολλά σημεία εδώ μέσα αλλά ας τα ξαναπούμε.
Απόσταση 14,5 μέτρα αλλά και στα 16 - 17 να πας δεν έγινε και τίποτα. Θέλω να πω δεν πειράζει αν δεν έχεις και μετροταινία. Σ' αυτήν την απόσταση δεν προλαβαίνει να ανοίξει η τουφεκιά και είναι πιο μικρή η ανάπτυξη και πιο συμμαζεμένο το αποτύπωμα. Το χαρτόνι , του βάζεις κάτι στο κέντρο για να επισημάνεις το σημείο σκόπευσης ( μια άσπρη χαρτοταινία, ενα αυτοκόλλητο, μια μουντζούρα), το βάζεις στο ύψος των ματιών σου και κάθετα προς το μέρος σου. Αν έχει καμιά γωνία κλίσης επηρεάζεται το αποτέλεσμα.
Τσοκ το πιο κλειστό που έχεις. Full , X Full κλπ.
Φυσσίγγια ότι σου περισσεύει αρκεί να μην είναι διασποράς. Εγω προτιμώ #8 , 7, 6 αλλά γενικά ότι περισσεύει με αρκετά σκάγια.
Τουφεκάς πέντε φορές , σαν να τουφεκάς ένα ορτύκι που φεύγει, σημαδεύοντας το άσπρο αυτοκόλλητο. Δεν κάθεσαι να το σκεφτείς μια ώρα. Σχεδόν ενστικτωδώς.
Αν το κάνεις πολλές φορές καταλαβαίνεις το αποτέλεσμα και με τρία φυσίγγια. Απλά με 5 μειώνονται οι πιθανότητες να σε παρασύρει σε λάθος συμπέρασμα μια στραβοτουφεκιά.

ΥΓ: διόφθαλμη σκόπευση και σταθερή επώμιση. Το τελευταίο απαραίτητο γιατί αν δεν επωμίζουμε σταθερά άκρη δεν βγαίνει.

Για τα αποτελέσματα τα ξαναλέμε. Γενικά αν φεύγει προς τα κάπου η τουφεκιά θέλει επέμβαση ή με φλάντζες αλλαγής κλίσης ή με φάγωμα του κοντακιού, ανάλογα προς τα που φεύγει. Και να μην ξεχνάμε οτι μια μικρή απόκλιση ( πχ των 5 cm) στα 15 μέτρα στα 40 μέτρα θα είναι μισό μέτρο και βάλε οπότε δεν τουφεκάμε εκεί που βλέπουμε.
 
Υπάρχουν σε πολλά σημεία εδώ μέσα αλλά ας τα ξαναπούμε.
Απόσταση 14,5 μέτρα αλλά και στα 16 - 17 να πας δεν έγινε και τίποτα. Θέλω να πω δεν πειράζει αν δεν έχεις και μετροταινία. Σ' αυτήν την απόσταση δεν προλαβαίνει να ανοίξει η τουφεκιά και είναι πιο μικρή η ανάπτυξη και πιο συμμαζεμένο το αποτύπωμα. Το χαρτόνι , του βάζεις κάτι στο κέντρο για να επισημάνεις το σημείο σκόπευσης ( μια άσπρη χαρτοταινία, ενα αυτοκόλλητο, μια μουντζούρα), το βάζεις στο ύψος των ματιών σου και κάθετα προς το μέρος σου. Αν έχει καμιά γωνία κλίσης επηρεάζεται το αποτέλεσμα.
Τσοκ το πιο κλειστό που έχεις. Full , X Full κλπ.
Φυσσίγγια ότι σου περισσεύει αρκεί να μην είναι διασποράς. Εγω προτιμώ #8 , 7, 6 αλλά γενικά ότι περισσεύει με αρκετά σκάγια.
Τουφεκάς πέντε φορές , σαν να τουφεκάς ένα ορτύκι που φεύγει, σημαδεύοντας το άσπρο αυτοκόλλητο. Δεν κάθεσαι να το σκεφτείς μια ώρα. Σχεδόν ενστικτωδώς.
Αν το κάνεις πολλές φορές καταλαβαίνεις το αποτέλεσμα και με τρία φυσίγγια. Απλά με 5 μειώνονται οι πιθανότητες να σε παρασύρει σε λάθος συμπέρασμα μια στραβοτουφεκιά.

ΥΓ: διόφθαλμη σκόπευση και σταθερή επώμιση. Το τελευταίο απαραίτητο γιατί αν δεν επωμίζουμε σταθερά άκρη δεν βγαίνει.

Για τα αποτελέσματα τα ξαναλέμε. Γενικά αν φεύγει προς τα κάπου η τουφεκιά θέλει επέμβαση ή με φλάντζες αλλαγής κλίσης ή με φάγωμα του κοντακιού, ανάλογα προς τα που φεύγει. Και να μην ξεχνάμε οτι μια μικρή απόκλιση ( πχ των 5 cm) στα 15 μέτρα στα 40 μέτρα θα είναι μισό μέτρο και βάλε οπότε δεν τουφεκάμε εκεί που βλέπουμε.
Το εκανα και εγω την προηγουμενη εβδομαδα στα 14,5 μετρα επειδη με εβαλε ενας φιλος στην πριζα ολα καλα , Σε μεγαλο χαρτονι εβαλα 5 κοκκιδες με μαυρο μαρκαδορο 20 εκ η μια μακρια απο την αλλη και ντουφεκισα γρηγορα ο συγκετρωτηρας τρυπαγε το μαυρο ,Με φουλ τσοκ
 
Back
Top