Baikal Team

Βαλε το στον ωμο σου κ φυγε... .sarcastic.
Η τιμη ειναι παρα πολυ καλη..το οπλο λαμπει εξωτερικα τουλαχιστον...
Εχει κομμενες καννες η ειναι η ιδεα μου??
Όχι έχει καννες 72,5 1* και 3* τσοκ αυτόματους εξωκλεις, και πρώτη φορά είδα Baikal με σκάλισμα (αυτό που με αγχώνει είναι ότι το κλειδί δεν είναι τουλάχιστον στο κέντρο έχει πάει λίγο αριστερά)
 
Όχι έχει καννες 72,5
Mε ξεγελασε η φωτο..

αυτό που με αγχώνει είναι ότι το κλειδί δεν είναι τουλάχιστον στο κέντρο έχει πάει λίγο αριστερά)
Μηπως εννοεις την πεταλουδα(ο μοχλος ανοιγματος του οπλου)?
 
Και εμενα ετσι ειναι η πεταλουδα,ομως το οπλο δεν κουναει ρουπι..βεβαια λενε οτι στα δικαννα οταν παει κεντρο η πεταλουδα θελουν σφιξιμο τα κλειδια αλλα μπορει ομως να ειναι κατι αλλο πιο απλο που να εχει να κανει με καποιο ελατηριο πχ..
Δες αν κουναει κ αν κλειδωνει γερα..καλο ειναι αν υπαρχει η δυνατοτητα να ριξεις κ μερικες τουφεκιες να το δεις κ καλυτερα.
 
Last edited:
Και εμενα ετσι ειναι η πεταλουδα,ομως το οπλο δεν κουναει ρουπι..βεβαια λενε οτι στα δικαννα οταν πλησιασει πολυ αριστερα η πεταλουδα θελουν σφιξιμο τα κλειδια αλλα μπορει ομως να ειναι κατι αλλο πιο απλο που να εχει να κανει με καποιο ελατηριο πχ..
Δες αν κουναει κ αν κλειδωνει γερα..καλο ειναι αν υπαρχει η δυνατοτητα να ριξεις κ μερικες τουφεκιες να το δεις κ καλυτερα.
Δεν υπάρχει η δυνατοτητα να ρίξω τουφεκιές για αυτό φοβάμαι λόγο μονοσκανδαλου μήπως διπλοτουφεκα ή δεν ρίχνει την δεύτερη
 
Και δεν είναι magnum
Ελπιζω να μην το βλεπεις σαν μειονεκτημα γιατι πραγματικα δεν ειναι..δεν νομιζω να εχεις σκοπο να ριξεις 3" magnum με δικαννο..
Δεν υπάρχει η δυνατοτητα να ρίξω τουφεκιές για αυτό φοβάμαι λόγο μονοσκανδαλου μήπως διπλοτουφεκα ή δεν ρίχνει την δεύτερη
Ναι ειναι λιγο ρισκο αυτο..υπαρχουν κ baikal μονοσκανδαλα που "δουλευουν" χρονια χωρις ζημια..ενας γνωστος εχει ενα ποζε απο το "06 δεν του εχει διπλοτουφεκισει ποτε αλλα καμμια φορα μαζι με το αδειο ο εξωλκεας του πεταει κ το γεματο..αν τον ξερεις κ ειναι ατομο εμπιστοσυνης τοτε μπορεις να τον ρωτησεις ευθεως..
 
Όχι έχει καννες 72,5 1* και 3* τσοκ αυτόματους εξωκλεις, και πρώτη φορά είδα Baikal με σκάλισμα (αυτό που με αγχώνει είναι ότι το κλειδί δεν είναι τουλάχιστον στο κέντρο έχει πάει λίγο αριστερά)
Έτσι ήταν η πεταλούδα και στο δικό μου από κούτα. Το έχει πει και ο Κυπριδήμος ότι σε πολλά είναι πιο αριστερά και με τον καιρό (μετά από πολλά φυσίγγια) έρχεται κέντρο.
 
Μιά που τόπικ για ΤΟΖ δεν υπάρχει και μια που το πέλμα από το ΤΟΖ μου γράφει Baikal :) το ανεβάζω εδώ.
Εχθές λοιπόν, πήρα το αγαπημένο μου Toz34 και βγήκα για κανένα τρυγόνι. Ηξερα ότι δεν έχει πουλιά και γι αυτό, για να μην πάει χαμένη η έξοδος , πήρα μαζί μου και 4 χαρτόνια. Ηθελα να δοκιμάσω το όπλο σε τουφεκιές γύρω στα 35 μέτρα μια που αποφάσισα φέτος να κυνηγήσω λαγό μ' αυτό. Τελικά η απόσταση με GPS μου βγήκε 41 μέτρα. Στην αρχή, δοκίμασα με τα Lambro Tordo 32 gr #8 και το όπλο δεν με απογοήτευσε και στις δύο κάννες. .sarcastic.
Το όπλο όμως, που το θέλω για λαγό, έχει πολύ σφιχτά τσοκ. Στην πρώτη σκανδάλη είναι 6/10 και στην δεύτερη 10/10.
Εκανα λοιπόν μία δοκιμή που την σκεφτόμουν πολύ καιρό. Εξηγώ το σκεπτικό:
Επειδή εδώ που κυνηγάω τα καρτέρια είναι συνήθως ψηλά και τα σκυλιά όταν βγάζουν τον λαγό τον βγάζουν χαμηλά , διαπίστωσα, οτι στις περισσότερες περιπτώσεις, ο λαγός, που προτιμάει τον ανήφορο, συνήθως, πλησιάζει προς το καρτέρι. Με αυτό το δεδομένο είναι καλό η δεύτερη τουφεκιά να ανοίγει αλλά έλα που το καημενούλι μου το TOZ έχει πολύ σφιχτά τσοκ. Ακόμα και το 0,6 για μικρή απόσταση είναι σφιχτό. Ετσι αποφάσισα να χρησιμοποιήσω φυσίγγια διασποράς στην δεύτερη σκανδάλη που είναι Full. Παρακάτω είναι τα αποτελέσματα της πρώτης σκανδάλης (6/10) με συγκεντωτήρα Club 36 #4 και της 2ης (10/10) με διασποράς Gorilla Ellix #4. Νομίζω οτι το αποτέλεσμα του διασποράς, ιδιαίτερα αν σκεφτεί κανείς οτι η απόσταση είναι 35 -40 μέτρα, που θεωρητικά η τουφεκιά έχει ανοίξει πολύ, δεν είναι άσχημο. Σημειώνω τα χαρτόνια είναι 72Χ72.
DSC_0120.JPGDSC_0121.JPGDSC_0122.JPGDSC_0123.JPG
 
Μιά που τόπικ για ΤΟΖ δεν υπάρχει και μια που το πέλμα από το ΤΟΖ μου γράφει Baikal :) το ανεβάζω εδώ.
Εχθές λοιπόν, πήρα το αγαπημένο μου Toz34 και βγήκα για κανένα τρυγόνι. Ηξερα ότι δεν έχει πουλιά και γι αυτό, για να μην πάει χαμένη η έξοδος , πήρα μαζί μου και 4 χαρτόνια. Ηθελα να δοκιμάσω το όπλο σε τουφεκιές γύρω στα 35 μέτρα μια που αποφάσισα φέτος να κυνηγήσω λαγό μ' αυτό. Τελικά η απόσταση με GPS μου βγήκε 41 μέτρα. Στην αρχή, δοκίμασα με τα Lambro Tordo 32 gr #8 και το όπλο δεν με απογοήτευσε και στις δύο κάννες. .sarcastic.
Το όπλο όμως, που το θέλω για λαγό, έχει πολύ σφιχτά τσοκ. Στην πρώτη σκανδάλη είναι 6/10 και στην δεύτερη 10/10.
Εκανα λοιπόν μία δοκιμή που την σκεφτόμουν πολύ καιρό. Εξηγώ το σκεπτικό:
Επειδή εδώ που κυνηγάω τα καρτέρια είναι συνήθως ψηλά και τα σκυλιά όταν βγάζουν τον λαγό τον βγάζουν χαμηλά , διαπίστωσα, οτι στις περισσότερες περιπτώσεις, ο λαγός, που προτιμάει τον ανήφορο, συνήθως, πλησιάζει προς το καρτέρι. Με αυτό το δεδομένο είναι καλό η δεύτερη τουφεκιά να ανοίγει αλλά έλα που το καημενούλι μου το TOZ έχει πολύ σφιχτά τσοκ. Ακόμα και το 0,6 για μικρή απόσταση είναι σφιχτό. Ετσι αποφάσισα να χρησιμοποιήσω φυσίγγια διασποράς στην δεύτερη σκανδάλη που είναι Full. Παρακάτω είναι τα αποτελέσματα της πρώτης σκανδάλης (6/10) με συγκεντωτήρα Club 36 #4 και της 2ης (10/10) με διασποράς Gorilla Ellix #4. Νομίζω οτι το αποτέλεσμα του διασποράς, ιδιαίτερα αν σκεφτεί κανείς οτι η απόσταση είναι 35 -40 μέτρα, που θεωρητικά η τουφεκιά έχει ανοίξει πολύ, δεν είναι άσχημο. Σημειώνω τα χαρτόνια είναι 72Χ72.
View attachment 3107View attachment 3108View attachment 3109View attachment 3110
Το τοζ ειναι πολυ καλυτερο οπλο απο το μπαϊκαλ, λιγοτερο βαρος, καλυτερο ζυγισμα, καλυτερη ντουφεκια, ομορφοτερο!
Εβγαινε κ 2* 4* οι αυλοι του γραφει 18,5 αλλα μετρημενο ειναι 18,6+ Εαν φερεις το κοντακι στα μετρα σου ειναι τελειο!!!
 
Δημήτρη θέλει να δοκιμάσεις και άλλα διασποράς για να βρεις αυτό που θέλεις!
Εγώ με το Lambro το κίτρινο το διασποράς έχω κάνει πολύ ωραία κυνήγια πάπιας αλλά και φάσσας σε κλειστά μέρη.
Δοκίμασε το είναι ωραίο φυσίγγι που ανοίγει μεν αλλά κρατάει και για λίγα μέτρα παραπάνω ικανοποιητική κατανομή!
 
Δημήτρη θέλει να δοκιμάσεις και άλλα διασποράς για να βρεις αυτό που θέλεις!
Εγώ με το Lambro το κίτρινο το διασποράς έχω κάνει πολύ ωραία κυνήγια πάπιας αλλά και φάσσας σε κλειστά μέρη.
Δοκίμασε το είναι ωραίο φυσίγγι που ανοίγει μεν αλλά κρατάει και για λίγα μέτρα παραπάνω ικανοποιητική κατανομή!
δημητρη ,συμφωνω με τον γιωργο ,βαλε το λαμπρο το κιτρινο στο λαγο σε ν5 .
 
Μιά που τόπικ για ΤΟΖ δεν υπάρχει και μια που το πέλμα από το ΤΟΖ μου γράφει Baikal :) το ανεβάζω εδώ.
Εχθές λοιπόν, πήρα το αγαπημένο μου Toz34 και βγήκα για κανένα τρυγόνι. Ηξερα ότι δεν έχει πουλιά και γι αυτό, για να μην πάει χαμένη η έξοδος , πήρα μαζί μου και 4 χαρτόνια. Ηθελα να δοκιμάσω το όπλο σε τουφεκιές γύρω στα 35 μέτρα μια που αποφάσισα φέτος να κυνηγήσω λαγό μ' αυτό. Τελικά η απόσταση με GPS μου βγήκε 41 μέτρα. Στην αρχή, δοκίμασα με τα Lambro Tordo 32 gr #8 και το όπλο δεν με απογοήτευσε και στις δύο κάννες. .sarcastic.
Το όπλο όμως, που το θέλω για λαγό, έχει πολύ σφιχτά τσοκ. Στην πρώτη σκανδάλη είναι 6/10 και στην δεύτερη 10/10.
Εκανα λοιπόν μία δοκιμή που την σκεφτόμουν πολύ καιρό. Εξηγώ το σκεπτικό:
Επειδή εδώ που κυνηγάω τα καρτέρια είναι συνήθως ψηλά και τα σκυλιά όταν βγάζουν τον λαγό τον βγάζουν χαμηλά , διαπίστωσα, οτι στις περισσότερες περιπτώσεις, ο λαγός, που προτιμάει τον ανήφορο, συνήθως, πλησιάζει προς το καρτέρι. Με αυτό το δεδομένο είναι καλό η δεύτερη τουφεκιά να ανοίγει αλλά έλα που το καημενούλι μου το TOZ έχει πολύ σφιχτά τσοκ. Ακόμα και το 0,6 για μικρή απόσταση είναι σφιχτό. Ετσι αποφάσισα να χρησιμοποιήσω φυσίγγια διασποράς στην δεύτερη σκανδάλη που είναι Full. Παρακάτω είναι τα αποτελέσματα της πρώτης σκανδάλης (6/10) με συγκεντωτήρα Club 36 #4 και της 2ης (10/10) με διασποράς Gorilla Ellix #4. Νομίζω οτι το αποτέλεσμα του διασποράς, ιδιαίτερα αν σκεφτεί κανείς οτι η απόσταση είναι 35 -40 μέτρα, που θεωρητικά η τουφεκιά έχει ανοίξει πολύ, δεν είναι άσχημο. Σημειώνω τα χαρτόνια είναι 72Χ72.
View attachment 3107View attachment 3108View attachment 3109View attachment 3110
Ωραίο το ΤΟΖ !!! .shake hands. ... Αλλά μου φαίνεται ότι χαμηλοτουφεκάει λιγάκι ... ;) (όλες οι τουφεκιές είναι λίγο κάτω).
Πολύ καλά τα πήγε και με το ELIX ... τον έχει το λαγό άνετα! Mε 6 έως 10-12 σκάγια 4άρια, ούτε κιχ δε θα κάνει !!!
Πάντως συμφωνώ με το Γιώργο και τον Κώστα, για το Lambro κίτρινο διασποράς! Δοκίμασε το κι αυτό. Φύσεκος, από τα καλύτερα φυσέκια της Lambro ...
 
Back
Top