Baikal Team

Κοντακι-ειμαι δεξιοχειρ και δεξι ματι κυριαρχο-με δυο ματια ματια μονο στα φτερωτα (τριχωτο δεν εχω κυνηγησει)..φιλε στο συγκεκριμμενο εχω φτιαξει κοντακι σε ημιαυτοματη που δεν ειχε φλαντζες κτλ, και το οπλο ειναι τουφεκια και πουλι, αλλα με εγδυσε λιγο απο οτι καταλαβα αργοτερα ενεκα απειρος τοτε (με την εννοια οτι τα μετρα τα πηρε στα "ορθια" με το ματι, αλλα ελα που μαμει το οπλο πλεον)...
αν σου έκανε το καραμπινάκι να φυσάει ,θα σου κάνει και το δικανάκι.. Τι θέλεις να κυνηγήσεις με το δίκανο; δε σε καλύπτει το αυτογεμες;
 
αν σου έκανε το καραμπινάκι να φυσάει ,θα σου κάνει και το δικανάκι.. Τι θέλεις να κυνηγήσεις με το δίκανο; δε σε καλύπτει το αυτογεμες;
Μετά απο μια νίλα που έπαθα περισυ τον Δεκεμβρη που είχα πάει βδομάδα διακοπές και έμεινα με το π*&%&ι στο χέρι, απο σπασμένη σκανδάλη, η γυναίκα μου πήρε το δικανάκι! Προς το τέλος της σεζόν το χρησιμοποίησα αρκετά σε περπατητό (και φαντασου είναι 1*-3*) με αρκετές επιτυχίες και με πολύ ικανοποίηση, γιατί ήταν πούπουλο σε σχέση με την καραμπίνα (ελατηρίου Franchi του '74 αλλά φυσάει)....Οπότε θέλω να είναι και αυτό ''πάνω μου'' οσο αφορα τα μέτρα!
Για μία πλήρη επιδιόρθωση στο κοντάκι (drop και cast) ποια θεωρείται ικανοποιητική τιμή ρε παιδια τελικα?
 
Μετά απο μια νίλα που έπαθα περισυ τον Δεκεμβρη που είχα πάει βδομάδα διακοπές και έμεινα με το π*&%&ι στο χέρι, απο σπασμένη σκανδάλη, η γυναίκα μου πήρε το δικανάκι! Προς το τέλος της σεζόν το χρησιμοποίησα αρκετά σε περπατητό (και φαντασου είναι 1*-3*) με αρκετές επιτυχίες και με πολύ ικανοποίηση, γιατί ήταν πούπουλο σε σχέση με την καραμπίνα (ελατηρίου Franchi του '74 αλλά φυσάει)....Οπότε θέλω να είναι και αυτό ''πάνω μου'' οσο αφορα τα μέτρα!
Για μία πλήρη επιδιόρθωση στο κοντάκι (drop και cast) ποια θεωρείται ικανοποιητική τιμή ρε παιδια τελικα?
ένα κοντάκι απο μεσαίας ποιότητας ξύλο ,παίρνουν οι κοντακάδες γύρο στα 250€ για την πάπια δεν ξέρω. Εγώ προσωπικά θα έφτιαχνα σίγουρα και την πάπια γιατί στα πλαγιόκανα μου είναι πολύ μικρή..
 
ένα κοντάκι απο μεσαίας ποιότητας ξύλο ,παίρνουν οι κοντακάδες γύρο στα 250€ για την πάπια δεν ξέρω. Εγώ προσωπικά θα έφτιαχνα σίγουρα και την πάπια γιατί στα πλαγιόκανα μου είναι πολύ μικρή..
Καλα δε συζηταμε να φτιαξω καινουργιο κοντακι..να επιδιορθωσω το ηδη υπαρχον λεω...το οπλο ειναι των 300€ οπως εγραψα παραπανω, να καταληξει να ειναι πιο ακριβο το κοντακι απο το οπλο θ ειναι σαχλαμαρα!
 
Καλα δε συζηταμε να φτιαξω καινουργιο κοντακι..να επιδιορθωσω το ηδη υπαρχον λεω...το οπλο ειναι των 300€ οπως εγραψα παραπανω, να καταληξει να ειναι πιο ακριβο το κοντακι απο το οπλο θ ειναι σαχλαμαρα!
καλά μην το βλέπεις έτσι.. Ότι βάζεις στο οπλο ανεβαίνει και η αξία του..
 
Καλα δε συζηταμε να φτιαξω καινουργιο κοντακι..να επιδιορθωσω το ηδη υπαρχον λεω...το οπλο ειναι των 300€ οπως εγραψα παραπανω, να καταληξει να ειναι πιο ακριβο το κοντακι απο το οπλο θ ειναι σαχλαμαρα!
Στεφανε,αν το κοντακι σου χρειαζεται χαμηλωμα,γινεται σχετικα ευκολα.
Φαγωμα το χτένι, οσο πρεπει για να "ερθει".
Μετα,πρεπει να φινιριστει ολο το κοντακι για να υπαρχει ομοιομορφια.
 
Καλα δε συζηταμε να φτιαξω καινουργιο κοντακι..να επιδιορθωσω το ηδη υπαρχον λεω...το οπλο ειναι των 300€ οπως εγραψα παραπανω, να καταληξει να ειναι πιο ακριβο το κοντακι απο το οπλο θ ειναι σαχλαμαρα!

....... άποψή μου που ίσως να είναι λάθος.
αν φτιάξεις το "εργαλείο" και όπου το σηκώνεις σκοτώνεις , δεν θα λες "σαχλαμάρα" .
θα λες " ......... μα τι κάνω ο φούστης ".

και αυτό φίλε μου είναι ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ.;););)
 
Εντάξει παιδιά δε λέω...εχουν μεγάλη βάση αυτά που λέτε...τέλοσπαντων όπως και να χει..Εχετε ακούσει αλλαγή του cast (αύξηση του cast-off) σε δίκανο, με μικροαλλαγές στις εφαρμογές του δηλαδή στα πατήματά του? (το μεταφέρω όπως ακριβώς το άκουσα)..δηλαδή χωρίς καμία ξυλουργική επέμβαση και χωρίς την τεχνική που μαλακώνεις το ξύλο με ατμο και το λυγίζεις (αν το έχετε ακουσει)..
 
Εντάξει παιδιά δε λέω...εχουν μεγάλη βάση αυτά που λέτε...τέλοσπαντων όπως και να χει..Εχετε ακούσει αλλαγή του cast (αύξηση του cast-off) σε δίκανο, με μικροαλλαγές στις εφαρμογές του δηλαδή στα πατήματά του? (το μεταφέρω όπως ακριβώς το άκουσα)..δηλαδή χωρίς καμία ξυλουργική επέμβαση και χωρίς την τεχνική που μαλακώνεις το ξύλο με ατμο και το λυγίζεις (αν το έχετε ακουσει)..
Στεφανε,αλλαγες στις εφαρμογες χωρις ξυλουργικη επέμβαση, δεν γινεται!
Πρεπει να αφαιρεθει ξυλο,να αλλαξουν οι εφαρμογες και να κλεισουν τα κενα που θα δημιουργηθουν μεταξυ ξυλου-μεταλλου...
 
Καλα δε συζηταμε να φτιαξω καινουργιο κοντακι..να επιδιορθωσω το ηδη υπαρχον λεω...το οπλο ειναι των 300€ οπως εγραψα παραπανω, να καταληξει να ειναι πιο ακριβο το κοντακι απο το οπλο θ ειναι σαχλαμαρα!
Γι'αυτο λεει η σοφη παροιμια πως ''η προληψη προηγειται της θεραπειας''Αυτο επρεπε να το δεις απο πριν και να ξερεις πως οι επεμβασεις στα κοντακια των δικαννων κοστιζουν και μαλιστα σε μερικες εργασιες περνανε και την αξια τους(στα φτηνα οπλα)Το οτι ειναι οπλο 300 ευρω δεν σημαινει πως δεν πρεπει να ερθει σωστα επανω σου και ετσι πρεπει,αλλοιως και τα 300 ευρω θα πανε ''χαμενα''.
Υπαρχουν παθιασμενοι με το αντικειμενο τους η το χομπι τους που αγωραζουν κατι και ριχνουν ενα σωρο λεφτα επανω.Το θεμα εδω ειναι αν αξιζει να γινει επεμβαση και μαλιστα δαπανηρη...τα Baikal ειναι οπλα που εχουν το ''θεμελιο'' για τετοιου ειδους επεμβασεις και αξιζουν μια σωστη ''περιποιηση'' και σε καμια περιπτωση δεν θα ειναι ''σαχλαμαρα'' οπως ειπες.
Με τις καταλληλες εργασιες θα γινει ενα οπλο στα μετρα σου και στα γουστα σου..... αλλα δεν θα υπολογιζεις ποτε πως πουλωντας ενα τετοιο οπλο θα παρεις τα λεφτα σου πισω.....το παντρευεσαι.
 
καλά μην το βλέπεις έτσι.. Ότι βάζεις στο οπλο ανεβαίνει και η αξία του..
Λαθος Πετρο,δεν ανεβαινει η αξια του αλλα βελτιωνεται η εργονομια του.Δεν θα παρεις ποτε τα λεφτα που εδωσες για να το φτιαξεις...και αυτο πρεπει να το σκευτεις πριν ξεκινησεις οτιδηποτε επανω στο οπλο,αν το κανεις θα το κανεις για σενα προσωπικα,οχι για πουλημα.
 
Εντάξει παιδιά δε λέω...εχουν μεγάλη βάση αυτά που λέτε...τέλοσπαντων όπως και να χει..Εχετε ακούσει αλλαγή του cast (αύξηση του cast-off) σε δίκανο, με μικροαλλαγές στις εφαρμογές του δηλαδή στα πατήματά του? (το μεταφέρω όπως ακριβώς το άκουσα)..δηλαδή χωρίς καμία ξυλουργική επέμβαση και χωρίς την τεχνική που μαλακώνεις το ξύλο με ατμο και το λυγίζεις (αν το έχετε ακουσει)..
Αυτη η τεχνικη γινεται με ζεστο παραφινελαιο και ειναι εργασια που δεν εγγυαται πως το κοντακι θα μηνει για παντα ετσι,δεν υπαρχει εγγυηση γι'αυτο.
Επισεις ειναι δυσκολο να γινει σε οπλα που εχουν τζαβετα.
 
Στεφανε,αλλαγες στις εφαρμογες χωρις ξυλουργικη επέμβαση, δεν γινεται!
Πρεπει να αφαιρεθει ξυλο,να αλλαξουν οι εφαρμογες και να κλεισουν τα κενα που θα δημιουργηθουν μεταξυ ξυλου-μεταλλου...
Σε καμια περιπτωση δεν αλαζουμε εφαρμογες ξυλου-μεταλου για να δημιουργηθουν κενα τα οποια πρεπει να κλησουν μετα,οτι γινεται γινεται απο την λαβη σχεδον και μετα.
 
Σε καμια περιπτωση δεν αλαζουμε εφαρμογες ξυλου-μεταλου για να δημιουργηθουν κενα τα οποια πρεπει να κλησουν μετα,οτι γινεται γινεται απο την λαβη σχεδον και μετα.
Ηρακλη,ΔΕΝ θα επρεπε να το κανουμε αυτο!
Γινεται όμως!
Το κανουν!
 
Λαθος Πετρο,δεν ανεβαινει η αξια του αλλα βελτιωνεται η εργονομια του.Δεν θα παρεις ποτε τα λεφτα που εδωσες για να το φτιαξεις...και αυτο πρεπει να το σκευτεις πριν ξεκινησεις οτιδηποτε επανω στο οπλο,αν το κανεις θα το κανεις για σενα προσωπικα,οχι για πουλημα.
Λαθος Πετρο,δεν ανεβαινει η αξια του αλλα βελτιωνεται η εργονομια του.Δεν θα παρεις ποτε τα λεφτα που εδωσες για να το φτιαξεις...και αυτο πρεπει να το σκευτεις πριν ξεκινησεις οτιδηποτε επανω στο οπλο,αν το κανεις θα το κανεις για σενα προσωπικα,οχι για πουλημα.[/
ναι κατα
 
Λαθος Πετρο,δεν ανεβαινει η αξια του αλλα βελτιωνεται η εργονομια του.Δεν θα παρεις ποτε τα λεφτα που εδωσες για να το φτιαξεις...και αυτο πρεπει να το σκευτεις πριν ξεκινησεις οτιδηποτε επανω στο οπλο,αν το κανεις θα το κανεις για σενα προσωπικα,οχι για πουλημα.
ναι κατά ένα μεγάλο ποσοστό δύσκολα θα πάρεις τα λεφτά σου..δεν σημαίνει ότι δεν ανεβαίνει η αξία αν όντως έχει βελτιωθεί, γιατί έχω δει και "βελτιώσεις" του θανατά! Εγώ προσωπικά σαν αριστερόχειρας έχω φάει μεγάλες πίκρες με τα κοντάκια..αν έβρισκα ένα όπλο αριστερό και μου καθόταν καλά θα τα έδινα τα παραπάνω!
 
ναι κατά ένα μεγάλο ποσοστό δύσκολα θα πάρεις τα λεφτά σου..δεν σημαίνει ότι δεν ανεβαίνει η αξία αν όντως έχει βελτιωθεί, γιατί έχω δει και "βελτιώσεις" του θανατά! Εγώ προσωπικά σαν αριστερόχειρας έχω φάει μεγάλες πίκρες με τα κοντάκια..αν έβρισκα ένα όπλο αριστερό και μου καθόταν καλά θα τα έδινα τα παραπάνω!
Πετρο η αξια του ανεβαινει μονο για σενα και οχι για το οπλο,εξαλου αν θελησεις να το δωσεις δεν ειναι σιγουρο πως οτι εκανες εσυ επανω σου θα ταιριαξουν και στον υποψηφιο αγοραστη,οποτε οτι κανουμε το κανουμε για εμας.Οι επεμβασεις που δεν ''χανουν αξια'' πρεπει να ειναι απο την ιδια την εταιρια,δηλ να γινει παραγγελια οπως το θελεις εσυ...ναι αυτες οι επεμβασεις δεν χανουν σε περιπτωση πουλησης του οπλου,ειναι εργοστασιακες.
 
Κακως...............και να τα αποφευγετε κοντακια με τετοιες επεμβασεις.
Ο κοντακας παντως ειπε οτι ετσι θα προσθεση το ελαχιστο καστ οφ που απαιτει για να ερθει 100% πανω μου...λογω κοστους παντως που μου ειπε, για την ωρα λεω θα το αφησω ως εχει..αν και με τρωει ο κωλος μου να το δωσω το 100€
 
Back
Top