Ata Arms Team

Κάτι άλλο...Όταν το όπλο είναι προς χρήση είναι σωστό να έχουν λάδι οι θαλαμες;

Η πρέπει να ξελαδωνονται και αμέσως μετά το κυνήγι καθάρισμα και λαδι;

Δεν θα κολανε περισοτερα υπολειματα αν έχουν λάδι την ώρα του κυνηγιου;

Να απαντήσει παρακαλώ όποιος γνωρίζει Όχι όποιος νομίζει.
 
Δεν το εχω ξανα ακουσει ...οντως?
Το παραδοσιακοτερο όλων για τον καθαρισμό κ την συντήρηση όπλου....
Κάποτε οι περισσοτερες νοικοκυρές είχαν κ απο μια ραπτομηχανη κ αν στο σπιτι υπηρχε κυνηγός τότε με ένα σμπάρο δυο τρυγόνια.....
Κάνει καλή δουλειά.... Και γιατί να μην κάνει άλλωστε.........

Κάτι άλλο...Όταν το όπλο είναι προς χρήση είναι σωστό να έχουν λάδι οι θαλαμες;

Η πρέπει να ξελαδωνονται και αμέσως μετά το κυνήγι καθάρισμα και λαδι;

Δεν θα κολανε περισοτερα υπολειματα αν έχουν λάδι την ώρα του κυνηγιου;

Να απαντήσει παρακαλώ όποιος γνωρίζει Όχι όποιος νομίζει.
https://www.cyprushuntingmagazine.com/article/ladia-sto-oplo-kai-sthn-kanh
 
Το παραδοσιακοτερο όλων για τον καθαρισμό κ την συντήρηση όπλου....
Κάποτε οι περισσοτερες νοικοκυρές είχαν κ απο μια ραπτομηχανη κ αν στο σπιτι υπηρχε κυνηγός τότε με ένα σμπάρο δυο τρυγόνια.....
Κάνει καλή δουλειά.... Και γιατί να μην κάνει άλλωστε.........


https://www.cyprushuntingmagazine.com/article/ladia-sto-oplo-kai-sthn-kanh
Ωραία.
Αυτό ακριβώς έκανα ως τώρα.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες που επιβεβαιώνουν ότι ήμουν σωστός.

Αυτό που έχω να κάνω τώρα είναι να δω αν όντως ήταν σκουριά για να είμαι πιο επιμελής ή αν ήταν κάτι που έμοιαζε με σκουριά και δεν τρεχει καστανό.

Εκτός αν υπάρχει τρόπος να μου πει κάποιος οπλουργος αν είναι ή όχι χρομοιωμενες η θαλαμες να ξεμπερδεύω.

Και ρωτάω ξανά εγώ...Μπορεί ένας οπλουργος να μου απαντήσει ή θα γελάσει με την ερώτηση αυτη;
 
Ωραία.
Αυτό ακριβώς έκανα ως τώρα.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες που επιβεβαιώνουν ότι ήμουν σωστός.

Αυτό που έχω να κάνω τώρα είναι να δω αν όντως ήταν σκουριά για να είμαι πιο επιμελής ή αν ήταν κάτι που έμοιαζε με σκουριά και δεν τρεχει καστανό.

Εκτός αν υπάρχει τρόπος να μου πει κάποιος οπλουργος αν είναι ή όχι χρομοιωμενες η θαλαμες να ξεμπερδεύω.

Και ρωτάω ξανά εγώ...Μπορεί ένας οπλουργος να μου απαντήσει ή θα γελάσει με την ερώτηση αυτη;
Οι κάννες πρέπει να είναι στεγνές από λάδια ,μήπως την τελευταία φορά που χρησιμοποίησες το όπλο σε έπιασε βροχή ,το αποθηκευσες με τις κάννες προς τα πάνω και είχες αυτό το αποτέλεσμα;
 
Το παραδοσιακοτερο όλων για τον καθαρισμό κ την συντήρηση όπλου....
Κάποτε οι περισσοτερες νοικοκυρές είχαν κ απο μια ραπτομηχανη κ αν στο σπιτι υπηρχε κυνηγός τότε με ένα σμπάρο δυο τρυγόνια.....
Κάνει καλή δουλειά.... Και γιατί να μην κάνει άλλωστε.........


https://www.cyprushuntingmagazine.com/article/ladia-sto-oplo-kai-sthn-kanh
Το παραδοσιακοτερο ολων ηταν αγνο παρθενο ελαιολαδο
 
Κάτι άλλο...Όταν το όπλο είναι προς χρήση είναι σωστό να έχουν λάδι οι θαλαμες;

Η πρέπει να ξελαδωνονται και αμέσως μετά το κυνήγι καθάρισμα και λαδι;

Δεν θα κολανε περισοτερα υπολειματα αν έχουν λάδι την ώρα του κυνηγιου;

Να απαντήσει παρακαλώ όποιος γνωρίζει Όχι όποιος νομίζει.
Να μην έχουν λαδι οι κάννες.Λάδι (λίγο) όταν είναι αποθηκευμένο. Τους εξολκείς τους έχεις καθαρίσει ποτε;
 
Οι κάννες πρέπει να είναι στεγνές από λάδια ,μήπως την τελευταία φορά που χρησιμοποίησες το όπλο σε έπιασε βροχή ,το αποθηκευσες με τις κάννες προς τα πάνω και είχες αυτό το αποτέλεσμα;
Όχι φίλε στεγνό το όπλο και είχε ρίξει 10 φυσίγγια.
 
Δεν τους έχω βγάλει ποτέ.
Είναι όμως πολύ καθαροί.
Ετσοι δείχνουν εξωτερικά.
Ετσι εδειχναν κι εμενα αλλά μολις τους εβγαλα η μέσα πλευρά είχε πολύ κάπνα. Ισως βοηθησει αυτο για την δυσλειτουργία.
 
σκουριά είναι...πάντα μετα απο κυνηγι το περνάμε μια λεπτή στρώση wd40, ολοι οι κατασκευαστές δεν χρωμιονουν με την ιδια ποιοτητα.
επισης δεν λειαίνουν και τις θαλάμες όπως πρέπει με την ιδια ποιοτητα και επισης στις θαλάμες έχουν την πιο λεπτή χρωμιοση από την υπολοιπη κάννη.αλλα αν ήταν να διαλέξω παλι για ένα οπλο το ιδιο θα επερνα μετράει γυρο στις 3,500 φυσίγγια και σκοτώνει καλα.
 
Last edited:
Ενα μπορ σνεικ στην θηκη μας
Τελειωνοντας ενα περασμα την καννη
Και ενα σκουπισμα με βρεγμενο με λαδακι πανακι εξωτερικα και λιγο δακτυλο στην θαλαμη για τα δικαννα- δεν ξερω στις καραμπινες
Εαν δεν φαει βροχη το οπλο ειναι μια χαρα για δυο τρια κυνηγια πριν ξανακαθαριστει
 
Κάτι άλλο...Όταν το όπλο είναι προς χρήση είναι σωστό να έχουν λάδι οι θαλαμες;

Η πρέπει να ξελαδωνονται και αμέσως μετά το κυνήγι καθάρισμα και λαδι;

Δεν θα κολανε περισοτερα υπολειματα αν έχουν λάδι την ώρα του κυνηγιου;

Να απαντήσει παρακαλώ όποιος γνωρίζει Όχι όποιος νομίζει.
Rem 1187, 27 χρόνια πάντα καθάρισμα και λάδωμα με ψιλό λαδάκι οι θαλάμες.

Ποτέ σκουριά, ούτε προβλήματα.

Όχι να τρέχει το λάδι.
Λίγο λάδι εσωτερικά και 2-3 περάσματα με την βέργα με πανάκι.

Rigarmi 1957 κατασκευή ... το ίδιο.

Μέχρι και στην benelli το ίδιο κάνω.

Ειδικά οι διβασικές αν κολλήσουν εσωτερικά είναι θάνατος.
 
Θα σας γράψω κάτι με το θέμα σκουριάς . Αλλάξαμε τα μέταλλα και φύγαμε από χέρι εντελώς και μπήκαμε στην παραγωγή με ανακυκλώσιμα κτλ .Τα καλά μέταλλα δεν θέλουν ούτε πανάκριβα λάδια ούτε κάθε μέρα καθάρισμα . Φτιάχνουμε κανες με σκατα και προσπαθούμε να τις διαχειριστούμε με βελτίωση λιπαντικών και συχνές συντηρήσεις έχω όπλα 40 και 55 χρόνων αχρωμιωτα της σειράς που οι κάτοχοι συγγενείς δεν ήταν και επιμελείς και δεν βλέπεις μέσα στίγμα και περνάει όπλο των 2/3000€ σήμερα και αν το αφήσεις για 2000 φυσίγγια θα θες ένα μεροκάματο για να το επαναφέρεις .Και έχεις και 10φορες καλύτερα υλικά (φυσίγγια) που χρησιμοποιείς σήμερα . Τελικά το πολύ ψάξιμο στο θέμα όπλων όσο το ψάχνω συγκρίνω δοκιμάζω αρχίζει να μου αλλάζει την άποψη περί τεχνολογική εξέλιξη των όπλων ίσον καλύτερα όπλα καλύτερες τουφεκιές μηχανισμοί κάτι δε πάει καλά άποψη μου βέβαια γιατί δε σταματάω ποτέ να σκαλίζω έχω αρωστεια με το θέμα όπλων.
 
Ίσως ήταν υπολείμματα πυρίτιδας που έμοιαζαν με σκουριά και γι αυτό κολησε και το φυσίγγι.

Θα το παρατηρήσω και θα δω.
Αγορίνα μήπως παράλληλα φούσκωσε και το φυσίγγιο ,μετά ξαναεριξες και σου έκανε το ίδιο ;
 
Εγώ όσα όπλα έχουν περάσει από τα χέρια μου δεν είχα ποτέ πρόβλημα σκουριάς πουθενά ,τα όπλα μου πάντα ήταν beretta και μια crio ,τα beretta ήταν δύο 303 ,μια urika 2 ,τώρα unico , είχα και ένα Πήγασο και έχω και ένα 686 sporting .Σε όλα τα όπλα που αγόρασα το πρώτο που έκανα ήταν πλύσιμο κάννες με καυτό νερό και με μαλακό σφουγγάρι και ένα σαμπουάν καθάρισμα και μετά λάδι εξωτερικά που με προσοχή έβαζα λάδι και κάτω από την αεριζόμενη ρίγα και στα σημεία που ενώνει με την καννη ,ειδικά τον πρώτο χρόνο η κάννη ποτέ δεν έμενε χωρίς λάδι εξωτερικά ποτέ ,εγώ πάντα πριν ξεκινήσω το κυνήγι λαδωνω την κάννη πολύ καλά ,με αυτόν τον τρόπο σε κανένα όπλο δεν είδα σκουριά στην κάννη ,η σκουριά ξεκινάει εκεί που ενώνει η ρίγα με την κάννη και είναι ένα τυφλό σημείο που εάν είσαι λίγο αμελείς την πατάς ,ποτέ δεν έβαλα το όπλο στο αμάξι βρεγμένο, λύσιμο και με χαρτί μαζεύω ότι νερό μπορώ ,ξέρω μπελάς αλλά εάν δεν μέχρι να πας σπίτι μπορεί να γίνει η ζημιά ,εννοείτε πως το όπλο μετά στο σπίτι λύσιμο όλο και καθάρισμα πολύ καλό ,τα όπλα μου τα καθαρίζω μέσα στην σεζόν αρκετές φορές .
 
Back
Top