Ata Arms Team

Απορώ πως δεν έχει έρθει αυτή Ελλάδα.
Για τους ίδιους λόγους που δεν ηρθαν ποτε κ αλλα μοντέλα της baikal...
Ίσως να είναι θέμα "προτιμησεων" της αντιπροσωπείας....

Θα πούλαγε τρελά πιστεύω
Νομίζω........
Πάντως όταν κυκλοφόρησε έκανε πολλες εμπλοκες..
Θέλω να πιστευω οτι δέχθηκε την ανάλογη βελτίωση κ ξεπέρασε το προβλημα..
Τουλάχιστον αυτό δείχνουν κ καποια βιντεο......
 
Για τους ίδιους λόγους που δεν ηρθαν ποτε κ αλλα μοντέλα της baikal...
Ίσως να είναι θέμα "προτιμησεων" της αντιπροσωπείας....


Νομίζω........
Πάντως όταν κυκλοφόρησε έκανε πολλες εμπλοκες..
Θέλω να πιστευω οτι δέχθηκε την ανάλογη βελτίωση κ ξεπέρασε το προβλημα..
Τουλάχιστον αυτό δείχνουν κ καποια βιντεο......
Μάλλον από χέρι σε χέρι :)
Τυχαία το βρήκα ... Κυπρίδημος ...

View attachment 39002

Τα είχα δει και εγώ τα βιντεάκια με τις εμπλοκές. Νομίζω ήταν όμως σε εντελώς καινούριο όπλο και με φυσίγγια 28 γρ. Εδώ αλλά όπλα ποιο ακριβά και θέλουν στρώσιμο. Για τις βαφές οκ δεν μπορώ να πω κάτι. Σφάλμα του εργοστασίου. Όσο για την απάντηση απαράδεκτη
 
Καλησπέρα, όπως ένας λαός που καυχιέται πως ξεχωρίζει για το πνεύμα του έχει επιλέξει για πολλά χρόνια αναξιους έως και αμφιβόλου νοημοσύνης πρωθυπουργους, έτσι και μια μεγάλη βιομηχανία μπορει να έχει αναθέσει σε ανεπαρκείς σχεδιαστές, μηχανικούς, να φτιάξουν ένα όπλο. Τα όπλα που αποτέλεσαν τα πρότυπα για τους υπόλοιπους ,ήταν δημιουργηματα ξεχωριστών ανδρών με έμπνευση, και σχεδόν πάντα χωρίς περγαμηνές και φορτωμένα βιογραφικά. Αν ο Browning δεν χτυπούσε την πόρτα της FN, ή ο Civollani της Benelli, τα αυτογεμη όπως τα ξέρουμε δεν θα υπήρχαν.
 
Τα είχα δει και εγώ τα βιντεάκια με τις εμπλοκές. Νομίζω ήταν όμως σε εντελώς καινούριο όπλο και με φυσίγγια 28 γρ.
To manual λέει ότι για να δουλέψει θέλει από 32γρ κ πανω....

Πανω σε αυτά που έγραψε ο Κυπριδημος βρήκα ένα άρθρο που μιλαει για την δοκιμή του περιοδικου kalashnikov..
Και το συμπέρασμα είναι ότι το οπλο δοκιμάστηκε λάθος...

Το άρθρο είναι γραμμένο πριν 4 χρόνια κ έχει αυτό τον τίτλο(δεν μπορώ να βάλω το link αλλά θα το βρειτε ευκολα)

MP 156 – First Baikal Inertia-Operated Semiautomatic Shotgun​

Και στο τέλος παραμπεμπει σε επόμενη σελίδα που λέει ότι υπάρχει βελτίωση στο όπλο.. ...
 
Last edited:
Ευτυχώς όχι εδώ.
Και τώρα να έρθει ξέρεις τι θα γίνει?

Θα του βάλουν τίποτα ελαφρά φυσίγγια κ μετα θα παραπονιουνται......
Ότι ακριβώς έγινε κ με όσους δεν ρυθμιζαν σωστά το πιστονι στις baikal αερίων κ έλεγαν ότι φταίει το όπλο για τις εμπλοκές.....

Αφου ειναι γνωστό ότι εταιρία αυτή έχει ιδιορρυθμα συστήματα λειτουργίας στα αυτογεμη κ τα manual του όπλου λίγοι τα κοιτανε με προσοχη.....
 
Οπότε τι θα κοιτάξεις; Τούρκικο ή Ρώσικο;
Καλησπερα και χρόνια πολλα σε όλους. Να πω δυο λόγια γενικά και χορις να επηρεασω κανένα. Εχω ΝΑΙ ΑΤΑ ΝΕΟ. εχω αλαξει και πολλα ρωσικά. Εχω αλαξει 3 benelli. Και γενικα έχω χάσει αρκετά λεφτά σε αλλαγές σε όπλα. Θα πω μονο για το ατα και τα ρωσικά. Λοιπόν τα ρωσικά ποιο βαριά χωρίς πολλα καλούδια και γενικά σου δίνουν την εσθηση ποιο στηβαρο. Το ΑΤΑ όταν το είσαι. Μου έκατσε στο χέρι ακριβός. Δεν λεω οτι ειναι καλητερο. Όταν μου το εδειξε το μαγαζί δεν περιμενα τέτοια δουλειά. Η θήκη πολυ καλη. Μέσα 2 αποστάτες για το κοντακι να το μεγαλοσης ανάλογα το υψος σου 5 φλάντζες αλαγεις πανω κατο και αριστερά δεξιά λάδι για τα ξυλα. Καπέλο αορτιρα πολυ καλη ποιοτητα για τουρκικό όπλο σε όλο το μηχανισμό. Ωραία ξυλα. Κατανομες πολυ καλές και μέχρι τώρα χορις εμπλοκές. Δεν του έχω ζορίσει παρα πολυ.αλλα ότι και να του έβαλα μεσα δεν έχει κάνει εμπλοκή σε τπτ. Αυτό έχω να πω. Το πειρα απλά γιατί ήταν καλη τιμή και γενικά μου άρεσε αρκετά. Το πειρα 520 ευρο καινουριο. Δεν ξέρω αν βοήθησα απλά αυτή την εικόνα έχω μέχρι τώρα.
 
Καλησπερα και χρόνια πολλα σε όλους. Να πω δυο λόγια γενικά και χορις να επηρεασω κανένα. Εχω ΝΑΙ ΑΤΑ ΝΕΟ. εχω αλαξει και πολλα ρωσικά. Εχω αλαξει 3 benelli. Και γενικα έχω χάσει αρκετά λεφτά σε αλλαγές σε όπλα. Θα πω μονο για το ατα και τα ρωσικά. Λοιπόν τα ρωσικά ποιο βαριά χωρίς πολλα καλούδια και γενικά σου δίνουν την εσθηση ποιο στηβαρο. Το ΑΤΑ όταν το είσαι. Μου έκατσε στο χέρι ακριβός. Δεν λεω οτι ειναι καλητερο. Όταν μου το εδειξε το μαγαζί δεν περιμενα τέτοια δουλειά. Η θήκη πολυ καλη. Μέσα 2 αποστάτες για το κοντακι να το μεγαλοσης ανάλογα το υψος σου 5 φλάντζες αλαγεις πανω κατο και αριστερά δεξιά λάδι για τα ξυλα. Καπέλο αορτιρα πολυ καλη ποιοτητα για τουρκικό όπλο σε όλο το μηχανισμό. Ωραία ξυλα. Κατανομες πολυ καλές και μέχρι τώρα χορις εμπλοκές. Δεν του έχω ζορίσει παρα πολυ.αλλα ότι και να του έβαλα μεσα δεν έχει κάνει εμπλοκή σε τπτ. Αυτό έχω να πω. Το πειρα απλά γιατί ήταν καλη τιμή και γενικά μου άρεσε αρκετά. Το πειρα 520 ευρο καινουριο. Δεν ξέρω αν βοήθησα απλά αυτή την εικόνα έχω μέχρι τώρα.
Αυτά που είπες δεν τα έχουν μέσα όπλα των 2000 ευρώ.

Θήκη....αποστάτες....αορτηρα της ata....καπέλο ata....5 φλαζες....λάδι για να ξύλα.

Εμένα προσωπικά το λαδάκι για τα ξύλα μου φάνηκε χρήσιμο διότι σε μια πτώση του όπλου το εφάρμοσα και δε φενεται σχεδόν τίποτα από τα χτύπηματακια.

Είναι τίμια η αγορά μιας τέτοιας καραμπινας.
 
Καλησπερα και χρόνια πολλα σε όλους. Να πω δυο λόγια γενικά και χορις να επηρεασω κανένα. Εχω ΝΑΙ ΑΤΑ ΝΕΟ. εχω αλαξει και πολλα ρωσικά. Εχω αλαξει 3 benelli. Και γενικα έχω χάσει αρκετά λεφτά σε αλλαγές σε όπλα. Θα πω μονο για το ατα και τα ρωσικά. Λοιπόν τα ρωσικά ποιο βαριά χωρίς πολλα καλούδια και γενικά σου δίνουν την εσθηση ποιο στηβαρο. Το ΑΤΑ όταν το είσαι. Μου έκατσε στο χέρι ακριβός. Δεν λεω οτι ειναι καλητερο. Όταν μου το εδειξε το μαγαζί δεν περιμενα τέτοια δουλειά. Η θήκη πολυ καλη. Μέσα 2 αποστάτες για το κοντακι να το μεγαλοσης ανάλογα το υψος σου 5 φλάντζες αλαγεις πανω κατο και αριστερά δεξιά λάδι για τα ξυλα. Καπέλο αορτιρα πολυ καλη ποιοτητα για τουρκικό όπλο σε όλο το μηχανισμό. Ωραία ξυλα. Κατανομες πολυ καλές και μέχρι τώρα χορις εμπλοκές. Δεν του έχω ζορίσει παρα πολυ.αλλα ότι και να του έβαλα μεσα δεν έχει κάνει εμπλοκή σε τπτ. Αυτό έχω να πω. Το πειρα απλά γιατί ήταν καλη τιμή και γενικά μου άρεσε αρκετά. Το πειρα 520 ευρο καινουριο. Δεν ξέρω αν βοήθησα απλά αυτή την εικόνα έχω μέχρι τώρα.
Βοηθάς;;; Και πάρα πολύ μάλιστα. Να είσαι καλά
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ.
 
Απο οτι ειδα σε βιντεο στη neo λυνεται ευκολα και η αποθηκη φυσιγγιων ευκολα χωρις κοντρα παξιμαδια και ειδικα κλειδια σωληνων. Για μενα αυτο ειναι πολυ σημαντικο, θελω να εχω προσβαση ευκολα παντου. Αυτος ειναι και ενας λογος που την προτιμω απο το εξισου καλο huglu renova. Επισης ειναι πιο ομορφο
 
Δηλαδη θα επιλεξω οπλο με κριτηριο αν περιεχει η συσκευασια καπελο , αορτηρα και δεν ξερω τι αλλο??
Δεν είπα αυτό. Ουτε και ήταν λόγος το καπέλο η το λάδι για να το αγορασει κανεις. Αλλά από την άλλη δεν δέχομαι να παρω την benelli που πειρα 1100 ξέρη χωρίς τπτ αλλο μέσα και να έχω και θέματα εμλοκης πολλα. Και ξανά λέω είμαι benelakias. Εχω fabarm έχω Beretta εχω ρωσικά. Ειπα απλά την γνώμη μου σαν όπλο. Ουτε λέω είναι καλό η κακό. Αυτό που είδα λέω. Και μην ξεχνάμε ότι η ρωσική 153 η 155 ξέρουμε ότι έχει αρκετά θέματα.
 
Last edited:
ένα ΑΤΑ ΝΕΟ bronze έχει γνωστός ,το πρώτο όπλο που δοκιμάστηκε Ελλάδα το πρώτο που πουλήθηκε από dispan,,ακόμα ρίχνει απροβλημάτιστα και δεν έχει αλλάξει ούτε βίδα ,σκύλος με όλη τη σημασία !

μου έχει κολλήσει σαν ιδέα το sp supersport :cool:
 
Last edited:
Δεν είπα αυτό. Ουτε και ήταν λόγος το καπέλο η το λάδι για να το αγορασει κανεις. Αλλά από την άλλη δεν δέχομαι να παρω την benelli που πειρα 1100 ξέρει χωρίς τπτ αλλο μέσα και να έχω και θέματα εμλοκης πολλα. Και ξανά λέω είμαι benelakias. Εχω fabarm έχω Beretta εχω ρωσικά. Ειπα απλά την γνώμη μου σαν όπλο. Ουτε λέω είναι καλό η κακό. Αυτό που είδα λέω. Και μην ξεχνάμε ότι η ρωσική 153 η 155 ξέρουμε ότι έχει αρκετά θέματα.
Εγω συνονοματε εχω οπλα απο 5 διαφορετικες εταιριες.
Απο ολα, λιγο η πολυ ειμαι ευχαριστημενος!
Για καμμια εταιρια απο τις 5 ομως δεν προκειται να κανω τον εθελοντη διαφημιστη !
Αν ημουν στην διοικηση της Ata σε καποιους εδω θα τους εστελνα δωρο το καλυτερο οπλο της εταιριας με πληρωμενα ολα για την δωρεαν διαφημιση!
Δικαιωμα τους φυσικα...

ΥΓ Καποιος να στειλει το παρον θεμα στην Τουρκια....θα αρεσει!
 
Back
Top