Action cameras

Σε ευχαριστουμε για τις καλες πληροφοριες που εχεις δωσει σχετικα με την αλλαγη φακου.... Θα ηθελα να σε ρωτησω αν γνωριζεις βεβαια.... Αυτοι οι φακοι αναφερονται σε κινεζικα μοντελα??? Εχω μια drift stealth 2 με φακο 130 μοιρες και ψαχνω να τον μικρυνω
Η συντριπτική πλειοψηφία των action cameras που κυκλοφορούν στην αγορά, επώνυμες και μη, χρησιμοποιούν τέτοιους φακούς. Το προηγούμενο μοντέλο της drft σίγουρα είχε φακό Μ12, οπότε είναι μάλλον ασφαλές να υποθέσουμε ότι και η drift 2 χρησιμοποιεί ίδιο τύπο φακού. Η διαφορά είναι στα οπτικά του φακού, ότι πληρώνεις παίρνεις άλλωστε. Δες και αυτό το κατάστημα το οποίο είναι πολύ ακριβότερο αλλά προσφέρει καλύτερη ποιότητα. http://www.stockoptics.com/board-lenses/ir-cut-board-lenses.html αυτοί οι φακοί διαθέτουν ενσωματωμένο φίλτρο IR οπότε τους βιδώνεις πάνω κατευθείαν. Αν θέλεις απλώς να πειραματιστείς πάρε από ebay κάποιον με το εστιακό βάθος που θέλεις (mm) και φυσικά πάρε και φιλτράκι.
 
Θα ηθελα να ρωτήσω κάποιον συνάδελφο που χρησιμοποιεί καμερα στο κυνηγι με ποιό πρόγραμμα επεξεργάζεται το βίντεο (αποκοπή κοματιών, αλλαγή μορφής αρχείου) γιατί η δική μου που πήρα πρόσφατα κάνει μεγάλη ανάλυση και το αρχείο που κατεβάζω είναι υπερβολικά μεγάλο πχ 2 λεπτά διάρκεια 840 mb με αποτέλεσμα να αργεί πολυ να ανέβει σε fc & youtube προκειμένου στη συνέχεια να το ανεβάσουμε και εδώ στο forum
ΕΥχαριστώ!
 
Θα ηθελα να ρωτήσω κάποιον συνάδελφο που χρησιμοποιεί καμερα στο κυνηγι με ποιό πρόγραμμα επεξεργάζεται το βίντεο (αποκοπή κοματιών, αλλαγή μορφής αρχείου) γιατί η δική μου που πήρα πρόσφατα κάνει μεγάλη ανάλυση και το αρχείο που κατεβάζω είναι υπερβολικά μεγάλο πχ 2 λεπτά διάρκεια 840 mb με αποτέλεσμα να αργεί πολυ να ανέβει σε fc & youtube προκειμένου στη συνέχεια να το ανεβάσουμε και εδώ στο forum
ΕΥχαριστώ!
Movie maker της Microsoft εύκολο βολικό λειτουργικό και δωρεάν
 
Άντε να δουμε..

3091x6v.jpg%5B
 
Η συντριπτική πλειοψηφία των action cameras που κυκλοφορούν στην αγορά, επώνυμες και μη, χρησιμοποιούν τέτοιους φακούς. Το προηγούμενο μοντέλο της drft σίγουρα είχε φακό Μ12, οπότε είναι μάλλον ασφαλές να υποθέσουμε ότι και η drift 2 χρησιμοποιεί ίδιο τύπο φακού. Η διαφορά είναι στα οπτικά του φακού, ότι πληρώνεις παίρνεις άλλωστε. Δες και αυτό το κατάστημα το οποίο είναι πολύ ακριβότερο αλλά προσφέρει καλύτερη ποιότητα. http://www.stockoptics.com/board-lenses/ir-cut-board-lenses.html αυτοί οι φακοί διαθέτουν ενσωματωμένο φίλτρο IR οπότε τους βιδώνεις πάνω κατευθείαν. Αν θέλεις απλώς να πειραματιστείς πάρε από ebay κάποιον με το εστιακό βάθος που θέλεις (mm) και φυσικά πάρε και φιλτράκι.
Screenshot_20161126_135008.png
ξέρει κάποιος τι φακό πρέπει να πάρω για μεγαλύτερο ζουμ ? αυτά είναι τα specs του δικού μου
 
Screenshot_20161126_135008.png
ξέρει κάποιος τι φακό πρέπει να πάρω για μεγαλύτερο ζουμ ? αυτά είναι τα specs του δικού μου
Γενικά αν πας σε φακό κάτω από 120 μοίρες π.χ. 100 θα έχεις μεγαλύτερο ζουμ. Δυστυχώς δεν γνωρίζω περισσότερα για να σε βοηθήσω...
 
Screenshot_20161126_135008.png
ξέρει κάποιος τι φακό πρέπει να πάρω για μεγαλύτερο ζουμ ? αυτά είναι τα specs του δικού μου
Ολες οι action cameras ,ως επι το πλείστον τοποθετούνται στο κεφάλι .Από αυτό και μόνο είναι απαραίτητο η κάμερα να έχει μεγάλη γωνία λήψης.για να καταγράφει αυτο για το οποίο είναι φτιαγμένη.Συνήθως η γωνία λήψης είναι 120 η 270 μοίρες.
Αν τώρα σε μια τέτοια κάμερα βάλεις εναν φακό 90 η 60 μοίρες και η κάμερα είναι τοποθετημένη στο κεφάλι σου ,λόγω της μικρής γωνίας λήψης και των κινήσεων που κάνουμε με το κεφάλι ,το αποτέλεσμα θα είναι αυτό που καταγράφεται να είναι μια ζαλάδα.Ελπίζω να το καταλαβαίνεις αυτό που λέω.
Καλώς η κακός σε τέτοια περίπτωση δεν πρέπει να πας κατω απο 120 μοίρες κάνοντας συμβιβασμούς.Αν καταγράφεις κυνηγι τσίχλας ,οι μακρινές θα φαινονται σαν κουκκίδα.
Βλέπουμε βιντεάκια με φάσσες η παπιά στο youΤube με μεγάλη γωνία λήψης πχ 120 η 170 ,με κάλυψη του κυνηγότοπου και τα πουλιά να ντουφεκίζονται αρκετά κοντά και η εικόνα είναι εντυπωσιακή.
Τωρα αν κάποιος εχει shootkam και φυσικά τοποθετημένη στο όπλο ,εκεί το πράμα αλλάζει αφού και η χρήση είναι διαφορετική.Εδώ η γωνία είναι ιδανικό να είναι 60 μοίρες.Ανάλογα βέβαια και τι τι κυνηγάς,μπορεί να πας και στις 90.

Σ αυτή την περίπτωση το περίεργο είναι οτι παρ όλη τη ζήτηση που υπάρχει ,ακόμη και στο internet ,οι επιλογές είναι πολύ λίγες και μετριότατες.
Όπως καταλαβαίνεις χρειάζονται συμβιβασμοί.Εκτος κι αν ....εχεις μια στο κεφάλι και μια στο όπλο και μετά κάθεσαι και κάνεις τον σκηνοθέτη ράβοντας τα βιντεάκια..sarcastic.
 
Παντως ακομη κ με 120 μοιρες αν το πουλι ειναι τσιχαλ ...μονο αν ειναι μεχρι 20-25 μετρα φαινεται καλα ...μιας κ εκει τραβαω με τη sony και εχω πολλαααααααααααα βιντεο, ακομη και τα τρυγονια σε βολες πανω απο 40 μετρα κουκκιδα φαινεται ...αλλα εχεις ωραιο τοπιο ομως , βλεπεις τα πουλια απο νακρια κλπ ....στα πρασινια μονο σωζεται η κατασταση ..αλλα ειναι σαν κοτες αχαχα!! πιστευω στο κεφαλι με 90 μοιρες σε φθηνιαρα καμερα χωρις καλο προγραμμα σταθεροποιησης θα ζαλισετε με την εικονα
 
Γενικά αν πας σε φακό κάτω από 120 μοίρες π.χ. 100 θα έχεις μεγαλύτερο ζουμ. Δυστυχώς δεν γνωρίζω περισσότερα για να σε βοηθήσω...
τώρα έχω 120° γιατί είναι ενεργοποίημενο το σύστημα για να κόβει κάποιους κραδασμους . ...ήθελα να δοκιμάσω με μεγαλύτερο ζουμ γύρω στις 90 ° με 100° τουλάχιστον για τις τσιχλες μπεκάτσα πχ χρειάζεται η μεγάλη γωνία να πιάνεις και σκύλους ....η shotkam είναι τέλεια για καρτερι έχει και Mode για φερμα ίσως αν πέσει λίγο η τιμή του χρόνου θα την πάρω.
 
αν καταλλήξεις σε κινέζικη καλύτερα διάλεξε μια sjcam ή gtiup για να έχεις ενημερώσεις και συμβατά αξεοσυάρ από gopro

η sjcam 5000x elite που έχω με το τελευταίο firmware μπορώ να σου πω κοντράρει gopro 5 στα 1080 τόσο σε χρώματα όσο και σε sharpness

όσο για την μπαταρία θα δεις ότι δεν βγάζουν την αναγραφόμενη ώρα εγγραφής που λένε και τελειώνει πολύ νωρίτερα,καμιά φορά δεν το παίρνεις και χαμπάρι πάνω στο κυνήγι,εξυπηρετική η 2η μπαταρία αλλά αν την έχεις στο κεφάλι και πρέπει να την ξεβιδώσεις από την βάση για να αλλάξεις μπαταρία και ξανά βίδωμα είναι χρονοβόρα διαδικασία

αυτό που έχω κάνει είναι να βγάλω τελείως την μπαταρία και να την δουλεύω με Power bank - ένα καλώδιο 1.5μ usb και το power bank στην τσέπη και γράφεις με μια 64gb κάρτα μνήμης στα 1080P κάπου στις 7 ώρες ασταμάτητα
 
Last edited:
αν καταλλήξεις σε κινέζικη καλύτερα διάλεξε μια sjcam ή gtiup για να έχεις ενημερώσεις και συμβατά αξεοσυάρ από gopro ...

η sjcam 5000x elite που έχω με το τελευταίο firmware μπορώ να σου πω κοντράρει gopro 5 στα 1080 τόσο σε χρώματα όσο και σε sharpness

όσο για την μπαταρία θα δεις ότι δεν βγάζουν την αναγραφόμενη ώρα εγγραφής που λένε και τελειώνει πολύ νωρίτερα,καμιά φορά δεν το παίρνεις και χαμπάρι πάνω στο κυνήγι,εξυπηρετική η 2η μπαταρία αλλά αν την έχεις στο κεφάλι και πρέπει να την ξεβιδώσεις από την βάση για να αλλάξεις μπαταρία και ξανά βίδωμα είναι χρονοβόρα διαδικασία

αυτό που έχω κάνει είναι να βγάλω τελείως την μπαταρία και να την δουλεύω με Power bank - ένα καλώδιο 1.5μ usb και το power bank στην τσέπη και γράφεις με μια 64gb κάρτα μνήμης στα 1080P κάπου στις 7 ώρες ασταμάτητα
Και αυτή είναι συμβατή με gopro αξεσουάρ και power bank . ..είναι πολύ καλή η sjcam όντως απλά το θέμα του ζουμ ψάχνω λίγο
 
τα αξεσουάρ βάλτα σε 2η μοίρα , παίζει και η πατέντα,,τις αναβαθμήσεις όιμως να τις κυνηγάς γιατί διορθώνουν πολλά στην λήψη

70 εώς 170 μοίρες η sjcam και έχει επιλογή στις ρυθμίσεις eye distortion η οποία φτιάχνει το φαινόμενο fish eye

η επιλογή δική σου
 
Υπάρχει κάποιος τρόπος με επεξεργασία να μαζέψουμε ή να μηδενίσουμε την κυρτή εικόνα σε βιντεάκια με
ευρυγώνιος φακούς;
Αν το έχει κάνει κάποιος και με ποιο πρόγραμμα ρωτάω.
 
αν έχεις gopro έχει δικό της πρόγραμμα,αν έχεις κάποια κινέζικη μιας και πολλές είναι κλώνοι από τις επώνυμες κινέζικες sjcam gitup,ψάξε στο μενού για distortion correction , αν δεν έχεις κάποια από αυτές τότε χρειάζεσαι το Adobe After Effects

 
αν έχεις gopro έχει δικό της πρόγραμμα,αν έχεις κάποια κινέζικη μιας και πολλές είναι κλώνοι από τις επώνυμες κινέζικες sjcam gitup,ψάξε στο μενού για distortion correction , αν δεν έχεις κάποια από αυτές τότε χρειάζεσαι το Adobe After Effects

ΤΙ ΕΝΝΟΕΙς φιλε δικο της προγραμμα; για δωσε λεπτομεριες που θα το βρω; ευχαριστω
 
Back
Top