4φυσιγγια στην αποθηκη

Καλησπερα συναδελφοι, θελω τα φωτα σας, γεμισα το οπλο μου και διαπιστωσα για πρωτη φορα οτι στην αποθηκη παιρνει 3 φυσιγγια δηλ. συνολο 4 απο τα s4 της nobel που εριχνα σημερα, δοκιμασα τα eley, πηρε κανονικα 2 στην αποθηκη, το ιδιο και με του Ρουμελιωτη. Τι μπορει να συμβαινει? τα εβαλα διπλα διπλα και οντως τα s4 ηταν πιο κοντα απο τα αλλα δυο, μπορει να εχει συμβει κατι με τον μειωτηρα? η' φταινε τα συγκεκριμενα φυσιγγια?
 
Καλησπερα συναδελφοι, θελω τα φωτα σας, γεμισα το οπλο μου και διαπιστωσα για πρωτη φορα οτι στην αποθηκη παιρνει 3 φυσιγγια δηλ. συνολο 4 απο τα s4 της nobel που εριχνα σημερα, δοκιμασα τα eley, πηρε κανονικα 2 στην αποθηκη, το ιδιο και με του Ρουμελιωτη. Τι μπορει να συμβαινει? τα εβαλα διπλα διπλα και οντως τα s4 ηταν πιο κοντα απο τα αλλα δυο, μπορει να εχει συμβει κατι με τον μειωτηρα? η' φταινε τα συγκεκριμενα φυσιγγια?
Αυτά με την S4 είναι πιο μικρά σε μήκος κ οριακά παίρνει 3 στην αποθήκη
 
Καλησπερα συναδελφοι, θελω τα φωτα σας, γεμισα το οπλο μου και διαπιστωσα για πρωτη φορα οτι στην αποθηκη παιρνει 3 φυσιγγια δηλ. συνολο 4 απο τα s4 της nobel που εριχνα σημερα, δοκιμασα τα eley, πηρε κανονικα 2 στην αποθηκη, το ιδιο και με του Ρουμελιωτη. Τι μπορει να συμβαινει? τα εβαλα διπλα διπλα και οντως τα s4 ηταν πιο κοντα απο τα αλλα δυο, μπορει να εχει συμβει κατι με τον μειωτηρα? η' φταινε τα συγκεκριμενα φυσιγγια?
Συμφωνω με το Στελιο...
Τα s4 ειναι σε 67mm καλυκα γεμ7σμενα ενω τα eley σε 70mm...αυτα τα χιλιοστα παιξαν ρολο...
 
Αν βαλεις Shorty παιρνει πιο πολλα.

FP_SH1298_ShortyShotshell12ga_Combo_R.jpg


https://www.federalpremium.com/shotshell/federal-target/shorty-shotshell/11-SH129+8.html
 
Μετά από 8 χρονιά που έχω το όπλο το έμαθα κι αυτό, χαχαχα.very funny.
Ότι υπάρχουν τα shorty …ναι υπάρχουν , ότι είναι παράνομο πάνω από 2-1 στο shotgun … ναι είναι παράνομο για το κυνήγι .

Έχουν ακουστεί παράπονα ότι δεν κάνει σωστά τον κύκλο της επανοπλισης και έχει εμπλοκές *
 
Καλησπερα συναδελφοι, θελω τα φωτα σας, γεμισα το οπλο μου και διαπιστωσα για πρωτη φορα οτι στην αποθηκη παιρνει 3 φυσιγγια δηλ. συνολο 4 απο τα s4 της nobel που εριχνα σημερα, δοκιμασα τα eley, πηρε κανονικα 2 στην αποθηκη, το ιδιο και με του Ρουμελιωτη. Τι μπορει να συμβαινει? τα εβαλα διπλα διπλα και οντως τα s4 ηταν πιο κοντα απο τα αλλα δυο, μπορει να εχει συμβει κατι με τον μειωτηρα? η' φταινε τα συγκεκριμενα φυσιγγια?
θες να εισαι νωμημωσ η παρανωμος φιλεμουυυ;;; και η δικιαμου η fabarm με τροπω περνη ενα ακωμη φυσυγκη στην γλωσααααα .yel.
.yel. .yel. ,,,απο εκη και περα κανε οτι θεςςςς;)
;)
 
Καλησπερα συναδελφοι, θελω τα φωτα σας, γεμισα το οπλο μου και διαπιστωσα για πρωτη φορα οτι στην αποθηκη παιρνει 3 φυσιγγια δηλ. συνολο 4 απο τα s4 της nobel που εριχνα σημερα, δοκιμασα τα eley, πηρε κανονικα 2 στην αποθηκη, το ιδιο και με του Ρουμελιωτη. Τι μπορει να συμβαινει? τα εβαλα διπλα διπλα και οντως τα s4 ηταν πιο κοντα απο τα αλλα δυο, μπορει να εχει συμβει κατι με τον μειωτηρα? η' φταινε τα συγκεκριμενα φυσιγγια?
Μηπως το τουφεκι σου ειναι σουπερ μαγκνουμ ;
 
Δε δικαιολογείται να παίρνει 3 φυσιγγια βάλε μεγαλύτερο μειωτηρα πρέπει το τρίτο να μην το παίρνει για τουλάχιστον 1 εκ να είναι εμφανείς ότι δεν χώρα επομένως με με 6/7 χιλιοστά διαφορά να χώρα κανονικά δεν είναι λογικό.
 
θες να εισαι νωμημωσ η παρανωμος φιλεμουυυ;;; και η δικιαμου η fabarm με τροπω περνη ενα ακωμη φυσυγκη στην γλωσααααα .yel.
.yel. .yel. ,,,απο εκη και περα κανε οτι θεςςςς;)
;)
Εννοειτε οτι θελω να ειμαι νομιμος, γι αυτο οταν το διαπιστωσα πηγα τα s4 στο αυτοκινητο και συνεχισα με αλλα φυσιγγια που ηταν πιο μακρυα και δεν χοραγαν 3 στην αποθηκη, αυτο μου ελειπε, να μου γινει καποιος ελεγχος και να ειμαι παρανομος εν αγνοια μου
 
Δε δικαιολογείται να παίρνει 3 φυσιγγια βάλε μεγαλύτερο μειωτηρα πρέπει το τρίτο να μην το παίρνει για τουλάχιστον 1 εκ να είναι εμφανείς ότι δεν χώρα επομένως με με 6/7 χιλιοστά διαφορά να χώρα κανονικά δεν είναι λογικό.
Αυτο θα κανω, απλα μου κανει εντυπωση ο εργοστασιακος μειωτηρας να εχει αυτο το "ελλατωμα".
 
Άφησε ανοιχτό το ενδεχόμενο να εχει "θέμα" το ελατήριο της αποθηκης... Πριν αλλάξεις μειωτηρα, δες αν μπορείς να βρεις κάποιο άλλο -ιδιο-ελατήριο από φίλο/γνωστό/οπλουργο για να το δοκιμάσεις στο όπλο σου...
 
Εννοειτε οτι θελω να ειμαι νομιμος, γι αυτο οταν το διαπιστωσα πηγα τα s4 στο αυτοκινητο και συνεχισα με αλλα φυσιγγια που ηταν πιο μακρυα και δεν χοραγαν 3 στην αποθηκη, αυτο μου ελειπε, να μου γινει καποιος ελεγχος και να ειμαι παρανομος εν αγνοια μου
Δεν ειναι τιποτα !! ειναι κοντα τα συγγεκριμενα φυσιγγια μπορει να ειναι σε 65 αρι καληκα ,αν βαλεις μεγαλητερο μειωτηρα δεν θα μπορεις να βαλεις 2 μαγκνουμ στην αποθηκη
 
Δεν ειναι τιποτα !! ειναι κοντα τα συγγεκριμενα φυσιγγια μπορει να ειναι σε 65 αρι καληκα ,αν βαλεις μεγαλητερο μειωτηρα δεν θα μπορεις να βαλεις 2 μαγκνουμ στην αποθηκη
Θέλει γέμισμα η αποθήκη με δύο"κοντά",μέτρημα και κόψιμο του μειωτηρα με λιιιγο ακόμη μάκρος.
Νομίζω ότι η 400 έχει δύο μειωτηρες στην θήκη της αγορας η τουλάχιστον είχε...
Έναν για δύο φυσίγγια κι έναν για ένα φυσιγγι στην αποθηκη.
Χρησιμοποιούμε τον μακρύ και τον κόβουμε στο επιθυμητό.
Αν δεν έχει, κατασκευάζουμε με βέργα αλουμινίου η με καλαμάκι μπαμπού που του βιδωνουμε μια ψιλή βιδουλα για να έχει κεφάλι και να μην περάσει μέσα στην αποθήκη.
 
Ευχαριστώ πολύ παληκάρια για τις απαντήσεις σας, μίλησα με τον Λιάκο και θα κόψουμε τον μακρυ μειωτηρα που είχε μέσα στην βαλίτσα, έτσι κι αλλιώς είχα σκοπό να το πάω φέτος, μετά από 9 σαιζόν που έχει κυνηγήσει, για έναν έλεγχο σε ελατήρια κλπ.
 
Back
Top