200 Χρόνια από την Επανάσταση του 1821

ΑΠΛΩΣ ΤΑ ΑΚΟΥΤΕ
Είναι αφήγηση για τους Τυφλούς που πολλοί από αυτούς αγαπάνε την Πατρίδα περισσότερα από τους ανοιχτομάτηδες

Απομνημονεύματα Θεόδωρου Κολοκοτρώνη​

 
ΑΠΛΩΣ ΤΑ ΑΚΟΥΤΕ
Είναι αφήγηση για τους Τυφλούς που πολλοί από αυτούς αγαπάνε την Πατρίδα περισσότερα από τους ανοιχτομάτηδες

Απομνημονεύματα Θεόδωρου Κολοκοτρώνη​

Από τους τυφλούς, δώρο απλά και εύκολο στους ...αδιάβαστους
 

«ΜΟΡΙΑΣ ‘21»: Ζήσε την Ιστορία, ζήσε στον Μοριά του 1821​

Το πρόγραμμα πολιτιστικού τουρισμού που δημιούργησαν το Ίδρυμα Καπετάν Βασίλη και Κάρμεν Κωνσταντακόπουλου και η ΤΕΜΕΣ Α.Ε (φορέας ανάπτυξης της Costa Navarino) για την ανάδειξη της πολιτιστικής κληρονομιάς της Πελοποννήσου

https://www.in.gr/2021/07/23/greece/morias-21-zise-tin-istoria-zise-ston-moria-tou-1821/
 
Φίλοι μου Καλησπέρα σε όλους!

Κοντεύει να φύγει το 21 και η Επέτειος…

Είπα λοιπόν να ποστάρω ένα γραπτό δικό μου, ΕΙΣΑΓΩΓΗ-ΣΧΟΛΙΑ ΣΤΑ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΝΑΥΤΙΚΟΥ ΑΓΩΝΑ-ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΣΑΧΤΟΥΡΗ -πρόχειρο κείμενο, (που δεν έχει φτάσει στην τελική του μορφή ) περισσότερο για να ακούσω γνώμες (αυτό προσδοκώ) που θα με ωθήσουν ίσως στην τελειοποίηση του… (η και όχι!)

Tο ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΤΟΥ ΝΑΥΤΙΚΟΥ ΑΓΩΝΑ-ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΣΑΧΤΟΥΡΗ / ΑΝΤΙΝΑΥΑΡΧΟΥ , αυτούσιο όπως σώζεται μπορείτε να το βρείτε στο ιντερνετ η και να το αγοράσετε , πωλείται ως βιβλίο! Είναι νομίζω ,κείμενο ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ! παρόλη τη δυσκολία της γλώσσας…

Υ.Γ: Προσπάθησα να το ανεβάσω αλλά ήταν απαγορευτικό το μέγεθος του, ατυχώς...
 

Attachments

  • -ΣΧΟΛΙΑ ΣΤΑ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΝΑΥΤΙΚΟΥ ΑΓΩΝΑ-ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΣΑΧΤΟΥΡΗ- Ιωάννης Ε.Τράτσης-Πλοίαρ...pdf
    916,1 KB · Προβολές: 4
https://www.gazzetta.gr/plus/207304...oy-sto-syntagma-ayto-mahairi-laimo-kopsei-vid

Καμαρωστε με τι εχει γεμισει η Ελλαδα. Δω στα χωρια και στις μικρες πολεις, αμα ξεμιταει κανα τετοιο ζαβο, το μαντρωνουμε κατευθειαν. Κει στην Αθηνα, τι σκατα συμβαινει? Γιατι εχει χαθει η μπαλα τοσο πολυ???
 
Σκέφτηκα να στολίσω κάποιον τοίχο έτσι που να μου θυμίζει πως κερδίζεται η ελευθερία. Αρχής γενομένης με μία απλή σπάθα. Το σπαθί δεν είναι αυθεντικό, αλλά μιά επετειακή έκδοση και είναι από ατσάλι AISI 420 - με μερική επιχρυσωση που γράφει Ελευθερία ή Θάνατος- και δερμάτινη θήκη. Μήκος λάμας 78εκ και συνολικό μήκος σπάθας 93,5 εκ.
Untitled_ok.jpgUntitled_2.jpg
Γιαταγάνι και γκρας ακολουθούν (όταν περισσέψουν κάποιοι οβολοί). Επίσης ψάχνω και για μιά παλιά βίβλο, πχ. από τον 19αιώνα.
 
Back
Top