12/70 έχει μέλλον;

Αν βγαίνει κανη στάνταρ πιο τσοκαρισμενη από μοντ με πιστοποίηση για ατσάλι θα το ρίχνει χωρίς θέμα αλλιώς δεν θα έβγαινε,αν βγαίνει? Γιατί συνήθως όλες είναι με τσοκακια.Δε νομίζω ότι θα απαγορευτεί το μολύβι εντελώς μετά αυτόματα πρέπει να απαγορευτούν και τα αεροβόλα και αρκετών ειδών βλήματα που περιέχουν μολύβι. Αλλά έστω και θέσουν όρους αποκλειεται η ολική απαγόρευση εδώ μπορεί να λιγοστευουμε σαν κυνηγοί αλλά σε άλλες χώρες έχει πολλές χιλιάδες και δε κυνηγούν όλοι υδρόβιο όπως υπάρχουν και πολλές χιλιάδες θέσεις εργασίας στη παραγωγή φυσιγγίων ανά τον κόσμο μια τέτοια κίνηση θα έστελνε το 70% σπίτι τους γιατί απλά τα κόστη για τα υπόλοιπα είδη σκαγιων θα έκαναν την πλειοψηφία να περιορίσει η και να σταματήσει να κυνηγά.
 
Τα ατσάλινα χωρίζονται στα στάνταρντ και τα χαι περφομανς. Όλα τα όπλα που έχουν σφραγίδα νίτρο ρίχνουν ατσάλινα στάνταρντ αρκεί να τα δέχεται η θαλαμη τους. Τα χαι ρίχνονται από τα όπλα που έχουν σφραγιδα φλερ ντε λυς τη γνωστη που είναι σαν τριφύλι. Επίσης τα ρίχνουμε με τσοκ μισό ναι και πιο ανοιχτό. Αυτά έχω διαβάσει εν συντομία.
Μια χαρά τα λες, απλά να συμπληρώσω ότι η fabarm l4s ρίχνει ατσάλινα σκάγια με όλα τα τσοκ (και άλλα μοντέλα της fabarm, αλλά δεν ξέρω ακριβώς ποια, σίγουρα και η XLR).
 
Αν βγαίνει κανη στάνταρ πιο τσοκαρισμενη από μοντ με πιστοποίηση για ατσάλι θα το ρίχνει χωρίς θέμα αλλιώς δεν θα έβγαινε,αν βγαίνει? Γιατί συνήθως όλες είναι με τσοκακια.Δε νομίζω ότι θα απαγορευτεί το μολύβι εντελώς μετά αυτόματα πρέπει να απαγορευτούν και τα αεροβόλα και αρκετών ειδών βλήματα που περιέχουν μολύβι. Αλλά έστω και θέσουν όρους αποκλειεται η ολική απαγόρευση εδώ μπορεί να λιγοστευουμε σαν κυνηγοί αλλά σε άλλες χώρες έχει πολλές χιλιάδες και δε κυνηγούν όλοι υδρόβιο όπως υπάρχουν και πολλές χιλιάδες θέσεις εργασίας στη παραγωγή φυσιγγίων ανά τον κόσμο μια τέτοια κίνηση θα έστελνε το 70% σπίτι τους γιατί απλά τα κόστη για τα υπόλοιπα είδη σκαγιων θα έκαναν την πλειοψηφία να περιορίσει η και να σταματήσει να κυνηγά.
Όλα αυτά ακούγονται λογικά και μπορώ να πω καθησυχαστικα ,αλλά ιδίως οι κυβερνήσεις μας παιρνουν αποφάσεις σε μια νύχτα.Ετσι δεν αποφάσισαν το τέλος του λιγνίτη και τώρα που υπάρχει πρόβλημα προμήθειας φυσικού αερίου , έψαχναν να βρουν στην ΔΕΗ προσωπικό που έχει βγεί στην σύνταξη λόγο τεχνογνωσίας να γυρισουν πάλι στον λιγνίτη.
 
Last edited:
Όλα αυτά ακούγονται λογικά και μπορώ να πω καθησυχαστικα ,αλλά ιδίως οι κυβερνήσεις μας παιρνουν αποφάσεις σε μια νύχτα.Ετσι δεν αποφάσισαν το τέλος του λιγνίτη και τώρα που υπάρχει πρόβλημα προμήθειας φυσικού αερίου , έψαχναν να βρουν στην ΔΕΗ προσωπικό που έχει βγεί στην σύνταξη λόγο τεχνογνωσίας να γυρισουν πάλι στον λιγνίτη.
Αυτη δεν ειναι κυβερνηση, ειναι τσιρκο. Τους ψηφησα κιολας
 
Αν για λόγους ασφαλείας τα ατσάλινα πρέπει να ρίχνονται με τσοκ 3 και ανοιχτοτερα, αυτομάτως δεν αχρηστεύονται οι στάνταρ πιο τσοκαρισμενες κάννες;
Νομιζω οτι ειναι θεμα κατανομης και οχι ασφαλειας. Τουλαχιστον ετσι γραφει το manual της vitoria. Ολα τα τσοκ της ειναι σταμπαρισμενα με SP (steel proof).
 
Αν βγαίνει κανη στάνταρ πιο τσοκαρισμενη από μοντ με πιστοποίηση για ατσάλι θα το ρίχνει χωρίς θέμα αλλιώς δεν θα έβγαινε,αν βγαίνει? Γιατί συνήθως όλες είναι με τσοκακια.Δε νομίζω ότι θα απαγορευτεί το μολύβι εντελώς μετά αυτόματα πρέπει να απαγορευτούν και τα αεροβόλα και αρκετών ειδών βλήματα που περιέχουν μολύβι. Αλλά έστω και θέσουν όρους αποκλειεται η ολική απαγόρευση εδώ μπορεί να λιγοστευουμε σαν κυνηγοί αλλά σε άλλες χώρες έχει πολλές χιλιάδες και δε κυνηγούν όλοι υδρόβιο όπως υπάρχουν και πολλές χιλιάδες θέσεις εργασίας στη παραγωγή φυσιγγίων ανά τον κόσμο μια τέτοια κίνηση θα έστελνε το 70% σπίτι τους γιατί απλά τα κόστη για τα υπόλοιπα είδη σκαγιων θα έκαναν την πλειοψηφία να περιορίσει η και να σταματήσει να κυνηγά.
Παντως υπαρχουν σκαγια αεροβολου που δεν ειναι μολυβδινα
 
Παντως υπαρχουν σκαγια αεροβολου που δεν ειναι μολυβδινα
Ναι τα ατσάλινα από χρόνια πίσω με το πλαστικό περίβλημα στο πίσω μέρος για να εφαρμόζουν στη κανη έχω ρίξει πολλά από αυτά.
 
Και θα τους ξαναψηφίσεις γιατί υπάρχουν και χειρότερα.
Οχι πια Παναγιώτη. Εχω φτωχοποιηθεί. Ο θυμος μου ειναι πολυ μεγαλος και θα λειτουργησω με συναισθημα. Οτιδηποτε εκτος Μητσοτακη. Τσιπρα και Ανδρουλακη.
 
Νομιζω οτι ειναι θεμα κατανομης και οχι ασφαλειας. Τουλαχιστον ετσι γραφει το manual της vitoria. Ολα τα τσοκ της ειναι σταμπαρισμενα με SP (steel proof).
Αν είναι εναλλασσόμενα κανένα πρόβλημα και τα brain αυτό υποστηρίζουν,στις στάνταρ υπάρχει κινδυνος διόγκωσης στομίου.
 
Οχι πια Παναγιώτη. Εχω φτωχοποιηθεί. Ο θυμος μου ειναι πολυ μεγαλος και θα λειτουργησω με συναισθημα. Οτιδηποτε εκτος Μητσοτακη. Τσιπρα και Ανδρουλακη.
Δίκιο έχεις κι εγώ νευριασμένος είμαι .Αλλά η αυτός θα βγεί η ο Μαδουρο.
 
Ήδη έχουν προδιαγράψει το μέλλον των καυσίμων των αυτοκινήτων ,οπότε τα μολύβδινα σκάγια είναι ένα τίποτα.Σημερα όλες οι εταιρείες βγάζουν τα όπλα τουλάχιστον μάγκνουμ . .Υπάρχουν κυνηγετικοί προορισμοί που επιτρέπονται μόνο τα δίκανα , μέχρι πόσα γραμμάρια ατσάλινα σκάγια μπορεί να ρίξει μια 70 θαλάμη συνεχώς.
δεν νομίζω οτι υπάρχει θεμα με το ποσα μπορεί να ριξει αλλα με το ποσα γραμμάρια θα είναι...
 
Περισσότερο πρόβλημα θα έχουμε από τις ήδη τσόκαρισμενες κανες ή από το ενδεχόμενο τραυματισμού από εξοστρακισμό ατσαλιου σε κυνήγι πέρδικας μπεκάτσας ή λαγού παρά από το μήκος της θαλάμης. Με 4αρια και 6αρια στα 28-30 γρ θα κάνουμε όλα τα κυνήγια και ντουφεκιες μέχρι τα 30 μέτρα (γιατί μετά από αυτά τα μέτρα δεν). Και έλεγχο κάθε μερικές χιλιάδες βολές αν ο κώνος μας θα θέλει ρεκτιφιε από τα χτυπήματα (αν και νομίζω ότι με πιο χοντρά σκάγια εμφανίζει φθορά).Τώρα αμφιβάλλω αν θα το ζήσουμε εμείς αλλά οι επόμενες γενιές σίγουρα.
 
Τι εννοείς Μάριε;
Μια χαρά βαράνε και στην 76αρα. Από τη μύγα ξύγκι δεν βγάζεις.
τα έχουμε πει τόσες φορές
μέχρι 10% ανοιχτότερες συγκεντρώσεις (όχι πάντα), μέχρι ο πολύς Ράντυ το παραδέχτηκε
αν κάποιος φίλος έχει χρόνο και θυμάται που είναι ας δώσει λινκ
 
τα έχουμε πει τόσες φορές
μέχρι 10% ανοιχτότερες συγκεντρώσεις (όχι πάντα), μέχρι ο πολύς Ράντυ το παραδέχτηκε
αν κάποιος φίλος έχει χρόνο και θυμάται που είναι ας δώσει λινκ
Εγώ είχα την εντύπωση ότι με τα ατσάλινα έχουμε πιο κλειστές ντουφεκιες. Πώς την πάτησα έτσι....
 
Back
Top