κόλλα για πλαστικό

καλησπέρα

στη δουλεία μου έσπασε ένα πλαστικό εξάρτημα και χρειάζομαι κάποια κόλλα για δυνατή συγκόλληση χωρίς να ξανασπάσει στο ίδιο σημείο γιατί δεν καθαρίζεται για να ξανακολληθεί
ο κατασκευαστής το αναφέρει σαν polymer holder
ξέρετε κάποια κόλλα που κανει για το υλικό που βλέπετε στην εικονα?
σε 3 σιδεράδικα που πηγα όλοι μου πρότειναν κάποια, αλλά κανένας δεν ήταν σίγουρος για το αν κάνει για αυτό το πλαστικό.
 

Attachments

  • 20230204_143520.jpg
    20230204_143520.jpg
    138,6 KB · Προβολές: 78
Το σώμα είναι συμπαγή?

μου μοιάζει teflon αλλά δεν ειμαι σίγουρος, συμπαγη νομίζω ότι είναι τα ABS αλλά δεν ειναι τέτοιο

μέχρι τώρα, πήγα σε 4 μαγαζιά, στα 2 προσπάθησαν να μου δώσουν την καλύτερη εποξική που ειχαν αλλά τους έβλεπα προβληματισμένους και δεν την πήρα. Στο praktiker ο υπάλληλος μου είπε ότι δεν έχει κάποια που θα το κολλήσει και δεν θα σπάσει, φαινόταν σίγουρος και ουσιαστικά μου έλεγε να ψάξω αλλού και σήμερα το πρωί πήγα στο leroy, εκεί ο υπάλληλος μου πρότεινε μια κόλλα που δεν έχει το κατάστημα super attak all plastics loctite, η οποία είναι 2 συστατικών αλλά δεν τα αναμιγνύεις, θα δοκιμασω αυτή γιατί δεν βρίσκω άλλη λύση.
Θα δοκίμαζα εποξειδική δύο συστατικών και θα έβαζα δυο βιδάκια
έχω σκεφτεί να βάλω 2 καρφάκια αλλά δεν έχει ψωμί και πρέπει να βαλω μέχρι 1 με 1.2 χιλιοστά. Αυτό απαιτεί σταθεροποίηση και μικροεργαλεία που δεν έχω, αλλα και τα χέρια μου δεν πιάνουν και τόσο, οπότε πρωτα θα κολλήσω μόνο και εαν δω ότι σπάσει ίσως το δοκιμάσω. Αλλιώς με βλέπω να παραγγέλνω το εργαλείο που κάνει όσο ένα καινούργιο μονόκαννο.
 
Πιστεύω ότι αν δεν το εξασφαλίσεις με βίδες,δεν θα γίνει δουλειά.
Θέλει λεπτές βίδες(2 το πολύ 3mm)και ανάλογα κολαουζα να κοπεί σπείρωμα.
Στάζεις κόλλα μέσα στις τρυπουλες,πριν το βιδωμα και μετά λιμαρεις πρόσωπο τα κεφάλια των βιδων.
Εννοείται ότι πριν τρυπήσεις και κόψεις σπειρώματα,έχεις κολλήσει μεταξύ τους τα δύο κομμάτια για να υπάρχει ακρίβεια.
Το κάνεις με κόλλα στιγμής που θα "κρατήσει"έτσι ώστε να κάνεις σωστά την δουλειά...
Για να βρεις κόλλα που από μόνη της να κρατήσει σε τεφλόν,το βλέπω λίγο χλωμό.
 
καλησπέρα

στη δουλεία μου έσπασε ένα πλαστικό εξάρτημα και χρειάζομαι κάποια κόλλα για δυνατή συγκόλληση χωρίς να ξανασπάσει στο ίδιο σημείο γιατί δεν καθαρίζεται για να ξανακολληθεί
ο κατασκευαστής το αναφέρει σαν polymer holder
ξέρετε κάποια κόλλα που κανει για το υλικό που βλέπετε στην εικονα?
σε 3 σιδεράδικα που πηγα όλοι μου πρότειναν κάποια, αλλά κανένας δεν ήταν σίγουρος για το αν κάνει για αυτό το πλαστικό.
τι εργαλειο ειναι? τραβαει ζορια στο συγκεκριμενο μερος?
 
όλα καλά αυτά που λέτε αλλά το μέγεθος δεν δίνει χώρο για πολλά πολλά.
έχει πάχος 6χιλ και πλάτος 22χιλ και έσπασε σε γωνία.
συνήθως επάνω του έχει μια ράβδος λιγότερη από μισό κιλό, και έσπασε γιατί έπεσε σε τσιμέντο σχεδόν κάθετα από ύψος 5 μέτρων, αν εχει πέσει πλάγια μάλλον θα είχε γλυτώσει.
Αν δεν πετύχει η κόλληση με την κόλλα που σύμφωνα με τον κατασκευαστή κολλά PE, PP, PTFE, perspex, plexiglass, vinyl, PVC, ABS δηλαδή πλαστικά που εποξικές δεν τα κολλούν τότε θα αναλάβουν δράση τα τρυπάνια τα κολαούζα και λοιπά εργαλεία.
 

Attachments

  • 20230206_175800.jpg
    20230206_175800.jpg
    185,6 KB · Προβολές: 42
όλα καλά αυτά που λέτε αλλά το μέγεθος δεν δίνει χώρο για πολλά πολλά.
έχει πάχος 6χιλ και πλάτος 22χιλ και έσπασε σε γωνία.
συνήθως επάνω του έχει μια ράβδος λιγότερη από μισό κιλό, και έσπασε γιατί έπεσε σε τσιμέντο σχεδόν κάθετα από ύψος 5 μέτρων, αν εχει πέσει πλάγια μάλλον θα είχε γλυτώσει.
Αν δεν πετύχει η κόλληση με την κόλλα που σύμφωνα με τον κατασκευαστή κολλά PE, PP, PTFE, perspex, plexiglass, vinyl, PVC, ABS δηλαδή πλαστικά που εποξικές δεν τα κολλούν τότε θα αναλάβουν δράση τα τρυπάνια τα κολαούζα και λοιπά εργαλεία.

https://www.bison.net/en/product.6305448

Δες τα υλικα που κολλαει
Εαν το υλικο σου ειναι αναμεσα στην συστηνω
Το πριονι που βλεπεις ειναι βινταζ
Ειχαν κοψει απο την βαση το ´´βυζί´´ που πιανει πανω το γραναζι με το ελατηριο της μιζας
Το κολλησα με αυτην μετα απο αρκετη ερευνα
Ειναι σημειο που ζοριζεται ειδικα στα παλια μηχανηματα με δυνατο κομπρεσιον και χωρις βαλβιδα εκτονωσης
6 μηνες μετα δεν εχει προυσιαστει κατι και εχει δουλεφτει το εργαλειο

Ισως σε βοηθησει
 

Attachments

  • E3D61557-F8FB-4B92-80CF-9689DC8773B7.jpeg
    E3D61557-F8FB-4B92-80CF-9689DC8773B7.jpeg
    204,8 KB · Προβολές: 34
  • D81F2DC5-96FE-4612-87CA-862C6BDB02DD.jpeg
    D81F2DC5-96FE-4612-87CA-862C6BDB02DD.jpeg
    176,9 KB · Προβολές: 34
  • 53858F78-4347-4DD4-9AF4-25BEB25F62C2.jpeg
    53858F78-4347-4DD4-9AF4-25BEB25F62C2.jpeg
    292,2 KB · Προβολές: 34
όλα καλά αυτά που λέτε αλλά το μέγεθος δεν δίνει χώρο για πολλά πολλά.
έχει πάχος 6χιλ και πλάτος 22χιλ και έσπασε σε γωνία.
συνήθως επάνω του έχει μια ράβδος λιγότερη από μισό κιλό, και έσπασε γιατί έπεσε σε τσιμέντο σχεδόν κάθετα από ύψος 5 μέτρων, αν εχει πέσει πλάγια μάλλον θα είχε γλυτώσει.
Αν δεν πετύχει η κόλληση με την κόλλα που σύμφωνα με τον κατασκευαστή κολλά PE, PP, PTFE, perspex, plexiglass, vinyl, PVC, ABS δηλαδή πλαστικά που εποξικές δεν τα κολλούν τότε θα αναλάβουν δράση τα τρυπάνια τα κολαούζα και λοιπά εργαλεία.
Αν δεν βάλεις βίδες θα ξεκολλήσει αργά ή γρήγορα.
Κόλλα και βίδες όπως σου είπαν τα παιδιά.
 
λοιπόν πριν από λίγο τελείωσε η διαδικασία και μάλλον είναι οκ

Αγορασα την σουπερ ντουπερ κολλα super attak all plastics loctite 8 ευρώ
Την δοκίμασα σε άλλα πλαστικα και κόλλησε στο λεπτό πολύ δυνατά ότι κι αν δοκίμασα, ακόμα και θερμοσυστελλόμενο σιλικονουχο μακαρόνι, οπότε ξεκίνησα να κολλήσω το εξάρτημα. Έβαλα τον ενεργοποιητή συμφωνα με τι οδηγίες και μετά λίγη κόλλα, τοτε έγινε κατι που δεν ειχε γινει στις προηγούμενες κολλήσεις, η κόλλα άρχισε να ασπρίζει από διάφανη που ήταν στις προηγούμενες, προχώρησα στην ένωση, πίεσα για κανα λεπτό και το άφησα δίπλα. Μετά από 10 λεπτά περίπου δοκίμασα να δω ποσο καλά ειχε κολλήσει με προσοχή. Δεν είχε κολλήσει καθόλου, σαν να μην είχα βάλει κόλλα πουθενά. Εκεί με έπιασε ένα νευρικό γέλιο. Άρχισα να σκέφτομαι διάφορες εναλλακτικές λύσεις και θυμήθηκα μια logo που είχα στο συρτάρι και κάτι αντίστοιχο είχα ζήσει με μία τέτοια πρίν από χρόνια. Την βγάζω, έβαλα μπολικη ποσότητα και πίεσα δυνατά, το άφησα πάλι δίπλα για κανα δεκάλεπτο. Οταν δοκίμασα να δω τι έγινε και ενώ περίμενα ότι με λίγη δύναμη θα ξεκολλήσει, όσο και να πίεζα (με τρόπο) δεν έσπασε.
Μετά προσπαθησα να του βάλω και 2 καρφάκια με κόλλα από το πλάι, πήρα ένα τρυπάνι 1,6χιλιοστα και μόλις μπήκε μεσα το τρυπάνι βγήκε από το δράπανο. Στην προσπάθειά μου να το βγάλω έσπασε μέσα. Με έπιασε πάλι νευρικό γέλιο. Το άφησα δίπλα και μέτα κατάλαβα ότι δεν έπρεπε να κάνω κάτι άλλο... καλά πήγε αυτό. :)
327722888_711292163864176_1317128337867374563_n.jpg
 
λοιπόν πριν από λίγο τελείωσε η διαδικασία και μάλλον είναι οκ

Αγορασα την σουπερ ντουπερ κολλα super attak all plastics loctite 8 ευρώ
Την δοκίμασα σε άλλα πλαστικα και κόλλησε στο λεπτό πολύ δυνατά ότι κι αν δοκίμασα, ακόμα και θερμοσυστελλόμενο σιλικονουχο μακαρόνι, οπότε ξεκίνησα να κολλήσω το εξάρτημα. Έβαλα τον ενεργοποιητή συμφωνα με τι οδηγίες και μετά λίγη κόλλα, τοτε έγινε κατι που δεν ειχε γινει στις προηγούμενες κολλήσεις, η κόλλα άρχισε να ασπρίζει από διάφανη που ήταν στις προηγούμενες, προχώρησα στην ένωση, πίεσα για κανα λεπτό και το άφησα δίπλα. Μετά από 10 λεπτά περίπου δοκίμασα να δω ποσο καλά ειχε κολλήσει με προσοχή. Δεν είχε κολλήσει καθόλου, σαν να μην είχα βάλει κόλλα πουθενά. Εκεί με έπιασε ένα νευρικό γέλιο. Άρχισα να σκέφτομαι διάφορες εναλλακτικές λύσεις και θυμήθηκα μια logo που είχα στο συρτάρι και κάτι αντίστοιχο είχα ζήσει με μία τέτοια πρίν από χρόνια. Την βγάζω, έβαλα μπολικη ποσότητα και πίεσα δυνατά, το άφησα πάλι δίπλα για κανα δεκάλεπτο. Οταν δοκίμασα να δω τι έγινε και ενώ περίμενα ότι με λίγη δύναμη θα ξεκολλήσει, όσο και να πίεζα (με τρόπο) δεν έσπασε.
Μετά προσπαθησα να του βάλω και 2 καρφάκια με κόλλα από το πλάι, πήρα ένα τρυπάνι 1,6χιλιοστα και μόλις μπήκε μεσα το τρυπάνι βγήκε από το δράπανο. Στην προσπάθειά μου να το βγάλω έσπασε μέσα. Με έπιασε πάλι νευρικό γέλιο. Το άφησα δίπλα και μέτα κατάλαβα ότι δεν έπρεπε να κάνω κάτι άλλο... καλά πήγε αυτό. :)
View attachment 66474
Φτανει που εγινε η δουλεια
 
λοιπόν πριν από λίγο τελείωσε η διαδικασία και μάλλον είναι οκ

Αγορασα την σουπερ ντουπερ κολλα super attak all plastics loctite 8 ευρώ
Την δοκίμασα σε άλλα πλαστικα και κόλλησε στο λεπτό πολύ δυνατά ότι κι αν δοκίμασα, ακόμα και θερμοσυστελλόμενο σιλικονουχο μακαρόνι, οπότε ξεκίνησα να κολλήσω το εξάρτημα. Έβαλα τον ενεργοποιητή συμφωνα με τι οδηγίες και μετά λίγη κόλλα, τοτε έγινε κατι που δεν ειχε γινει στις προηγούμενες κολλήσεις, η κόλλα άρχισε να ασπρίζει από διάφανη που ήταν στις προηγούμενες, προχώρησα στην ένωση, πίεσα για κανα λεπτό και το άφησα δίπλα. Μετά από 10 λεπτά περίπου δοκίμασα να δω ποσο καλά ειχε κολλήσει με προσοχή. Δεν είχε κολλήσει καθόλου, σαν να μην είχα βάλει κόλλα πουθενά. Εκεί με έπιασε ένα νευρικό γέλιο. Άρχισα να σκέφτομαι διάφορες εναλλακτικές λύσεις και θυμήθηκα μια logo που είχα στο συρτάρι και κάτι αντίστοιχο είχα ζήσει με μία τέτοια πρίν από χρόνια. Την βγάζω, έβαλα μπολικη ποσότητα και πίεσα δυνατά, το άφησα πάλι δίπλα για κανα δεκάλεπτο. Οταν δοκίμασα να δω τι έγινε και ενώ περίμενα ότι με λίγη δύναμη θα ξεκολλήσει, όσο και να πίεζα (με τρόπο) δεν έσπασε.
Μετά προσπαθησα να του βάλω και 2 καρφάκια με κόλλα από το πλάι, πήρα ένα τρυπάνι 1,6χιλιοστα και μόλις μπήκε μεσα το τρυπάνι βγήκε από το δράπανο. Στην προσπάθειά μου να το βγάλω έσπασε μέσα. Με έπιασε πάλι νευρικό γέλιο. Το άφησα δίπλα και μέτα κατάλαβα ότι δεν έπρεπε να κάνω κάτι άλλο... καλά πήγε αυτό. :)
View attachment 66474
Τρύπα και πιο δίπλα με το ίδιο τρυπάνι κι άστο μέσα αφού κόψεις το περίσσιο.
Έτσι κι αλλιώς θα το πετουσες επειδή για να του ξανακάνεις ακμή είναι μανίκι!
Καλύτερα θα ήταν με ψιλες βιδουλες....
Αφού έγινε έτσι,εκμεταλλευσου το.
Σταξε και λίγη στιγμής στην είσοδο των τρυπανιων...
 
Τρύπα και πιο δίπλα με το ίδιο τρυπάνι κι άστο μέσα αφού κόψεις το περίσσιο.
Έτσι κι αλλιώς θα το πετουσες επειδή για να του ξανακάνεις ακμή είναι μανίκι!
Καλύτερα θα ήταν με ψιλες βιδουλες....
Αφού έγινε έτσι,εκμεταλλευσου το.
Σταξε και λίγη στιγμής στην είσοδο των τρυπανιων...
το επόμενο τρυπάνι που έχω είναι είναι 2mm μόλις βρω καρφάκι που θα μπανει σε τετοια τρυπα θα το επιχειρήσω και από την άλλη πλευρά. πάντως δείχνει ότι έαν σπάσει πάλι για κάποιο λόγο δεν θα σπάσει σε αυτό το σημείο.
 
το επόμενο τρυπάνι που έχω είναι είναι 2mm μόλις βρω καρφάκι που θα μπανει σε τετοια τρυπα θα το επιχειρήσω και από την άλλη πλευρά. πάντως δείχνει ότι έαν σπάσει πάλι για κάποιο λόγο δεν θα σπάσει σε αυτό το σημείο.
Με το σπασμένο τρύπα.
 
Back
Top