καταλληλη ηλικια

καλησπερα παιδια
ειμαι σε αναζητηση για επανιελ ποσο μηνων κατα την γνωμη σας ειναι καλυτερα να παρω το σκυλακι?
αυτα που θα παω να δω τα εχει καποιος απο δικη του γεννα οι γονεις κυνηγουν αλλα δεν ειμαι σε θεση να γνωριζω πολλα πραγματα τα μικρα ειναι σχεδον 40 ημερων.
να την κανω την κινηση τωρα η να αφησω να μεγαλωσουν?
επισης φοβαμαι το θεμα της κροτοφοβιας γτ φανταζομαι σε ενα σκυλο εκτροφεα αυτα τα πραγματα ειναι λυμενα κροτοφοβια-απορτ κτλπ
παρακαλω οποιος γνωριζει ας απαντησει ευχαριστω
 
καλησπερα παιδια
ειμαι σε αναζητηση για επανιελ ποσο μηνων κατα την γνωμη σας ειναι καλυτερα να παρω το σκυλακι?
αυτα που θα παω να δω τα εχει καποιος απο δικη του γεννα οι γονεις κυνηγουν αλλα δεν ειμαι σε θεση να γνωριζω πολλα πραγματα τα μικρα ειναι σχεδον 40 ημερων.
να την κανω την κινηση τωρα η να αφησω να μεγαλωσουν?
επισης φοβαμαι το θεμα της κροτοφοβιας γτ φανταζομαι σε ενα σκυλο εκτροφεα αυτα τα πραγματα ειναι λυμενα κροτοφοβια-απορτ κτλπ
παρακαλω οποιος γνωριζει ας απαντησει ευχαριστω
1)Το σκυλί το παίρνουμε μικρό 40-45 ημερών.Ο λόγος είναι το δέσιμο που θα έχετε μεθαύριο.
2) Ανάποδα τα είπες...ο εκτροφέας μπορεί να έχει σκύλο κούκλο μορφολογικά χωρίς να έχει και πολύ ιδέα.Σκυλια που κυνηγάνε θα δώσουν απογόνους κυνηγούς είτε από ιδιώτη είτε από εκτροφέα.
3) Δέσου με το σκυλάκι σε σημείο που θα μιλάτε με τα μάτια και όλα θα πάνε καλά.
4)Το σκυλί διαλέγει αφεντικό!
 
Alex ευχαριστω για την απαντηση σαν νεος κυνηγος κι εγω ψαχνομαι οσο μπορω για το θεμα της κροτοφοβιας αν ενα σκυλακι απο ιδιωτη βγαλει θεμα? για να μην παρεξηγηθω δεν θα αφησω τον σκυλο αν βγαλει κατι.
φανταζομε στον εκτροφεα μπορεις να ζητησεις τα ρεστα?
 
Alex ευχαριστω για την απαντηση σαν νεος κυνηγος κι εγω ψαχνομαι οσο μπορω για το θεμα της κροτοφοβιας αν ενα σκυλακι απο ιδιωτη βγαλει θεμα? για να μην παρεξηγηθω δεν θα αφησω τον σκυλο αν βγαλει κατι.
φανταζομε στον εκτροφεα μπορεις να ζητησεις τα ρεστα?
Καταρχήν... υπάρχει κρούσμα κροτοφοβιας στη γραμμή αίματος του ιδιώτη και φοβάσαι?
*Όταν δενεσαι με ένα σκυλί (κουτάβι) και αποκτήσει εμπιστοσύνη τότε θα ξεπεράσει πολλά περισσότερα ευκολότερα.Το μόνο που χρειάζεσαι είναι μια γνωμάτευση κτηνιάτρου ότι το κουτάβι χαίρει άκρας υγείας κατόπιν εξέτασης.Μεχρι 12 μηνών παιχνίδι χάδια μπαλάκι (απορτ) και βόλτες εύκολες σε χώμα όχι πέτρα.Μην το σπάσεις το σκυλί και βγάλει θέματα αργότερα.Η ανοχή του σκύλου σε δυνατούς ήχους εξελίσεται σταδιακά με προπόνηση.Απο την στιγμή που θα πάρεις το σκυλί στα χέρια σου ευθύνες έχεις μόνο εσύ.Οτι του δώσεις θα βγάλει!
Αυτό που σου εύχομαι ειλικρινά είναι να είναι καλότυχο το σκυλί σου.
 
Ευχαριστώ πολύ Alex για τις συμβουλές σου κάτι τελευταίο να κάνω αυτό που λένε κάποιοι με το φαγητό με κάποιο θόρυβο ;από μακριά στην αρχή και μετά όσο περνάει ο καιρός να έχω τον θόρυβο όσο πιο κοντά;
 
καλησπερα παιδια
ειμαι σε αναζητηση για επανιελ ποσο μηνων κατα την γνωμη σας ειναι καλυτερα να παρω το σκυλακι?
αυτα που θα παω να δω τα εχει καποιος απο δικη του γεννα οι γονεις κυνηγουν αλλα δεν ειμαι σε θεση να γνωριζω πολλα πραγματα τα μικρα ειναι σχεδον 40 ημερων.
να την κανω την κινηση τωρα η να αφησω να μεγαλωσουν?
επισης φοβαμαι το θεμα της κροτοφοβιας γτ φανταζομαι σε ενα σκυλο εκτροφεα αυτα τα πραγματα ειναι λυμενα κροτοφοβια-απορτ κτλπ
παρακαλω οποιος γνωριζει ας απαντησει ευχαριστω
Ήρθα μεγάλε λοιπόν για να σε βοηθήσω με τα (λιγα) που ξέρω το σκυλάκι να το πάρεις 2 μηνών και πάνω για να έχει κοινονικοποιηθει με τη μητέρα του και τα αδέρφια του και να μην έχει φοβίες και να το πάρεις οπωσδήποτε από κυνηγό και όχι από εκτροφεα. Τώρα στο θέμα της κροτοφοβιας αν το κοινονικοποιησεις από μικρό κοντά σε ανθρώπους και φασαρία και εισαι λιγο προσεκτικός και ακούσει τις πρώτες τουφεκιες όταν είναι σε έξαρση δεν θα έχεις πρόβλημα στα επανιελ η κροτοφοβια ειναι συνήθως επίκτητη από ασχετοσύνη των ιδιοκτητών
 
Ευχαριστώ πολύ Alex για τις συμβουλές σου κάτι τελευταίο να κάνω αυτό που λένε κάποιοι με το φαγητό με κάποιο θόρυβο ;από μακριά στην αρχή και μετά όσο περνάει ο καιρός να έχω τον θόρυβο όσο πιο κοντά;

Δεν χρειάζεται.
Τουφεκιές μακρυά στην αρχή όταν γίνει 5-6 μηνών (για βόλτα, όχι για κυνήγι) και όχι δίπλα στο αυτί του και βλέπεις πως συμπεριφέρεται.
Αν έχει κροτοφοβία θα κυνηγάς να το πιάσεις.
 
Ευχαριστώ πολύ Alex για τις συμβουλές σου κάτι τελευταίο να κάνω αυτό που λένε κάποιοι με το φαγητό με κάποιο θόρυβο ;από μακριά στην αρχή και μετά όσο περνάει ο καιρός να έχω τον θόρυβο όσο πιο κοντά;
Όχι να μην το κάνεις αυτό το κουτάβι θα είναι ξένοιαστο και θα ξιπαστει θα ρίξεις τουφεκια με κομμένο φυσιγγι σκέτο το κάψουλι όταν θα είναι 4 5 μηνών και θα του έχεις βάλει θήραμα μπροστά του και θα είναι σε έξαψη και ανάλογα την αντίδραση πάμε μην αγχώνεσαι με αυτο το θέμα και μην βιάζεσαι γιατι θα τα κάνεις σαλάτα και πολύ προσοχή αργότερα στο κυνήγι πρώτη χρονιά μακρυά από δυνατά καρτέρι και πολλά τουφεκια
 
Εγώ θα πω όσο το δυνατόν λιγότερες τουφεκιές και κρότους στην αρχή... Έπαιρνε ο άλλος ποιντερ για απορτ στις τσίχλες και ήταν 10 μηνών και δε σταμάτησε να τουφεκα..μετά έψαχνε όλους τους χωματόδρομους να το βρει...πρέπει να είμαστε λίγο προσεκτικοί με αυτά τα θέματα..και μια μικρή φοβία να έχει μη το δώσεις αν κάνει αυτά που θέλεις. Υπάρχουν σκυλιά που έβλεπαν να τουφέκι να σηκώνεται και τρέχανε κατά τα μάτια τους και με σωστή καθοδήγηση και εμπιστοσύνη ( που το καταλαβαίνει ο σκύλος) υπάρχει πιθανότητα μετέπειτα να μη το επηρεάζουν ούτε τα οχταιτζα του πυροβολικού.. προσπάθησε τον θόρυβο από ένα Ντιν του τσουκαλιου του να το συνδυάσει με το φαγητό του ή με ένα γλύκισμα.
 
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις η αλήθεια είναι ότι το έχω πολύ άγχος πάμε χαλαρά όπως όλα τα σκυλάκια που είχα και έχω και βλέπουμε στην πορεία ευχαριστώ και πάλι όλους παιδιά!!!
 
Ευχαριστώ πολύ Alex για τις συμβουλές σου κάτι τελευταίο να κάνω αυτό που λένε κάποιοι με το φαγητό με κάποιο θόρυβο ;από μακριά στην αρχή και μετά όσο περνάει ο καιρός να έχω τον θόρυβο όσο πιο κοντά;
Αυτό ειλικρινά δεν το κατάλαβα ποτέ αν και το έχω ακούσει πάρα πολλές φορές.Αν την ώρα που τρώει ο σκύλος ήρεμος πας και κανείς ένα δυνατό θόρυβο το πιο πιθανόν είναι να τον στρεσαρεις και να το συνδιάσει με το φαγητό.Ο ήχος της ντουφεκιας είναι πολύ χαρακτηριστικός και ο σκύλος θα τον συνδιάσει με το πολυπόθητο θήραμα.Αν ήταν γενικώς ο υψηλός θόρυβος κάθε φορά που περνάει τσογλανι με κομμένη εξάτμιση θα έτρεχε ο σκύλος να απορταρει ή θα πάθαινε κρίση πανικού.Ο σκύλος είναι πανέξυπνος και μην ξεχνάμε ότι ακούει ακόμα και μεταξύ -5 έως -15 ντεσιμπέλ πράγμα που εμείς φανταζόμαστε.
 
Παλιά όταν παίζαμε με τα σκυλιά με το καλάμι και το μπάλωμα πήγαινε ένας πιο πέρα και βάραγε κανένα φυσίγγι μόνο με καψούλι όταν το σκυλί έσπαγε την φέρμα και όρμαγε στο μπάλωμα το οποίο το τραβούσαμε.
ΟΧΙ ΔΙΠΛΑ στον σκύλο όμως και ποτέ όταν ήταν πολύ μικρά.
Το βρίσκω περιττό όμως ... καλύτερα στο κυνήγι και πάντα μακρυά στην αρχή.
Αν έχεις να πετάξεις και κανένα θήραμα και να κάνεις πως ψάχνεις να το βρεις ίσως είναι καλύτερα.
Φυσικά το θήραμα το αφήνεις να το βρει ο σκύλος.
 
Καλησπέρα παιδιά επανέρχομαι ο μικρός πλεον είναι 4 μηνών έχω ξεκινήσει απορτ και λίγο με φτερά-καλαμι μου έχει φερμαρει χελώνα 😆😆 και αν δει πουλερικά τύπου καρακάξα κ δεκαοχτουρα τα κυνηγάει....το θέμα μου όμως είναι άλλο τον έβαλα να κάνει ερευνα-απορτ κρύβοντας μια τσίχλα περσινή σε θάμνο όλα οκ την βρήκε ΑΛΛΑ άρχισε να την τρώει στο τσακ την πρόλαβα επίσης αν βρει φτερό έξω το μασάει δίχως αύριο.Αυτο το κάνει λόγω δοντιών ;
Η θα χουμε θέμα αργότερα να τρώει θηράματα;
Από τότε δε του έχω ξαναδώσει εννοείται παίζουμε μόνο με ένα αυτοσχέδιο παιχνίδι που έχω φτιάξει και τα πάει πολύ καλά ούτε δαγκώνει και το φέρνει στα πόδια μου κ το αφήνει
 
Καλησπέρα παιδιά επανέρχομαι ο μικρός πλεον είναι 4 μηνών έχω ξεκινήσει απορτ και λίγο με φτερά-καλαμι μου έχει φερμαρει χελώνα 😆😆 και αν δει πουλερικά τύπου καρακάξα κ δεκαοχτουρα τα κυνηγάει....το θέμα μου όμως είναι άλλο τον έβαλα να κάνει ερευνα-απορτ κρύβοντας μια τσίχλα περσινή σε θάμνο όλα οκ την βρήκε ΑΛΛΑ άρχισε να την τρώει στο τσακ την πρόλαβα επίσης αν βρει φτερό έξω το μασάει δίχως αύριο.Αυτο το κάνει λόγω δοντιών ;
Η θα χουμε θέμα αργότερα να τρώει θηράματα;
Από τότε δε του έχω ξαναδώσει εννοείται παίζουμε μόνο με ένα αυτοσχέδιο παιχνίδι που έχω φτιάξει και τα πάει πολύ καλά ούτε δαγκώνει και το φέρνει στα πόδια μου κ το αφήνει
Το τσεκ με φτερο καλαμι, 2 φορες τη μερα κ οχι πανω απο 3 επαναλληψεις....θα το παρει για παιχνίδι....
Μη του δινεις θηραμα κρυμμενο....λογικο εινσι να το τσουρομαδισει γιατι ειναι σαρκα (μυριζει) κ ειναι μαλακο....
Με το θεμα της κροτοφοβιας κ για την εξηκείωση του ηχου αυτου, ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ;;;;
 
Καλησπέρα παιδιά επανέρχομαι ο μικρός πλεον είναι 4 μηνών έχω ξεκινήσει απορτ και λίγο με φτερά-καλαμι μου έχει φερμαρει χελώνα 😆😆 και αν δει πουλερικά τύπου καρακάξα κ δεκαοχτουρα τα κυνηγάει....το θέμα μου όμως είναι άλλο τον έβαλα να κάνει ερευνα-απορτ κρύβοντας μια τσίχλα περσινή σε θάμνο όλα οκ την βρήκε ΑΛΛΑ άρχισε να την τρώει στο τσακ την πρόλαβα επίσης αν βρει φτερό έξω το μασάει δίχως αύριο.Αυτο το κάνει λόγω δοντιών ;
Η θα χουμε θέμα αργότερα να τρώει θηράματα;
Από τότε δε του έχω ξαναδώσει εννοείται παίζουμε μόνο με ένα αυτοσχέδιο παιχνίδι που έχω φτιάξει και τα πάει πολύ καλά ούτε δαγκώνει και το φέρνει στα πόδια μου κ το αφήνει
Βάλε την τσίχλα σε μια κάλτσα...
Δεσε την στο καλάμι...
Όταν την βρει και φερμαρει να έχεις κάτι μαζί σου για πολύ θόρυβο ( πιστολάκι, κατσαρόλες, ντραμς) ότι κάνει πολύ θόρυβο...
Σήκωσε το καλάμι και κάνε θόρυβο πολυ
Μόλις δαγκώσει την κάλτσα με το πουλί θα αρχίσει να το δαγκώνει και να τρέχει με το πουλί στο στόμα...!!!
Φώναξε το να στο φερει
Δωστου μια λιχουδιά και χαιδεψετο
Εάν δεν το κάνει άσε να περάσουν 2-3 μέρες και επανέλαβε...
Τους θορύβους χτυπώντας κατσαρόλες σχετικά κοντά του συνεχισετους κατά την διάρκεια του φαγητού του κουταβιου
Επίσης, ΕΑΝ ΜΠΟΡΕΊΣ, βάλτο μέσα στο σπίτι για 1 λεπτό την μία μέρα, αυξάνοντας στα 2 στα 3 στα 4 κάθε μέρα και....
Άνοιξε δυνατά τηλεόραση, ράδιο, ότι άλλο θέλεις...
Να μαθαίνει θορύβους..
ΠΡΟΣΟΧΉ σήμερα αύριο με τους κεραυνους
Το σκυλάκι μέσα...
Πάντως να ξέρεις, πότε μην το χτυπησεις
Ειναι πολύ μωρό ακομα
Το δικό μου, το βλέπεις στο αβαταρ, αύριο γίνεται 89 ημερων
Και μην γελάσεις, σήμερα με τους κεραυνούς στην Χαλκίδα το μόνο που την ενδιέφερε ήταν να φτάσει στο σακκι με την τροφή... 😂😂😂
 
Το τσεκ με φτερο καλαμι, 2 φορες τη μερα κ οχι πανω απο 3 επαναλληψεις....θα το παρει για παιχνίδι....
Μη του δινεις θηραμα κρυμμενο....λογικο εινσι να το τσουρομαδισει γιατι ειναι σαρκα (μυριζει) κ ειναι μαλακο....
Με το θεμα της κροτοφοβιας κ για την εξηκείωση του ηχου αυτου, ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ;;;;
Το φτερό με το καλάμι το έκανα δύο φορές την εβδομάδα (όσο τουλάχιστον υπήρχαν κ φτερά ) 😅 τώρα για την κροτοφοβια πέντε φορές την εβδομάδα όταν τρώει ρίχνω με ένα αποκριάτικο πιστόλι και δεν δίνει καθόλου μα καθόλου σημασια
 
Βάλε την τσίχλα σε μια κάλτσα...
Δεσε την στο καλάμι...
Όταν την βρει και φερμαρει να έχεις κάτι μαζί σου για πολύ θόρυβο ( πιστολάκι, κατσαρόλες, ντραμς) ότι κάνει πολύ θόρυβο...
Σήκωσε το καλάμι και κάνε θόρυβο πολυ
Μόλις δαγκώσει την κάλτσα με το πουλί θα αρχίσει να το δαγκώνει και να τρέχει με το πουλί στο στόμα...!!!
Φώναξε το να στο φερει
Δωστου μια λιχουδιά και χαιδεψετο
Εάν δεν το κάνει άσε να περάσουν 2-3 μέρες και επανέλαβε...
Τους θορύβους χτυπώντας κατσαρόλες σχετικά κοντά του συνεχισετους κατά την διάρκεια του φαγητού του κουταβιου
Επίσης, ΕΑΝ ΜΠΟΡΕΊΣ, βάλτο μέσα στο σπίτι για 1 λεπτό την μία μέρα, αυξάνοντας στα 2 στα 3 στα 4 κάθε μέρα και....
Άνοιξε δυνατά τηλεόραση, ράδιο, ότι άλλο θέλεις...
Να μαθαίνει θορύβους..
ΠΡΟΣΟΧΉ σήμερα αύριο με τους κεραυνους
Το σκυλάκι μέσα...
Πάντως να ξέρεις, πότε μην το χτυπησεις
Ειναι πολύ μωρό ακομα
Το δικό μου, το βλέπεις στο αβαταρ, αύριο γίνεται 89 ημερων
Και μην γελάσεις, σήμερα με τους κεραυνούς στην Χαλκίδα το μόνο που την ενδιέφερε ήταν να φτάσει στο σακκι με την τροφή... 😂😂😂
Σήμερα ήμουν λίγο φοβισμένος με αυτό το θέμα το έβαλα μέσα στο σπίτι γτ έπεσε ένας κεραυνός κοντά και σήμερα το βράδυ θα τον κρατήσω μέσα γτ απ' ότι φαίνεται θα είναι πιο έντονα τα φαινόμενα αν μετά από πιστόλια και κατσαρόλες που χτυπάμε την φάμε από κεραυνό η μπουμπουνιτο τι να πω θα ξενερώσω αφάνταστα...στο άλλο θέμα τώρα είναι αυτό που λέμε σκληρό δόντι ;
 
Σήμερα ήμουν λίγο φοβισμένος με αυτό το θέμα το έβαλα μέσα στο σπίτι γτ έπεσε ένας κεραυνός κοντά και σήμερα το βράδυ θα τον κρατήσω μέσα γτ απ' ότι φαίνεται θα είναι πιο έντονα τα φαινόμενα αν μετά από πιστόλια και κατσαρόλες που χτυπάμε την φάμε από κεραυνό η μπουμπουνιτο τι να πω θα ξενερώσω αφάνταστα...στο άλλο θέμα τώρα είναι αυτό που λέμε σκληρό δόντι ;
Ναι βάλτο μέσα..
Τα κουτάβια αλλάζουν δόντια μέχρι τον πέμπτο μήνα...
Σίγουρα σε δαγκώνει, όταν το έχεις αγκαλιά η δαγκώνει διαφορά πράγματα...
Δεν μπορείς να πεις σκληρό δόντι ακόμα..
 
Ναι βάλτο μέσα..
Τα κουτάβια αλλάζουν δόντια μέχρι τον πέμπτο μήνα...
Σίγουρα σε δαγκώνει, όταν το έχεις αγκαλιά η δαγκώνει διαφορά πράγματα...
Δεν μπορείς να πεις σκληρό δόντι ακόμα..
Αν με δαγκώνει λέει λες και έχω παλέψει με τίγρη ...και επίσης στην βόλτα ότι και να βρει στο στόμα προσπαθώ να το πηγαίνω σε καθαρούς τόπους
 
Back
Top