καπέλο-jockey-σκουφός

Ανοίγω αυτό το θέμα μιας και στο κυνήγι έχω συνηθίσει με καπέλο και πλέον δεν μπορώ χωρίς αυτό.

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα διπλή όψης (πορτοκαλί-χακι) το οποίο να έχει και προστασία για τα αυτιά.
Εχω βρει τα παρακάτω
Dispan
Αετος (δεν ειναι διπλής όψης)
Αετος
ALMATI, Αδιάβροχο καπέλο DEERHUNTER
ROVER WINTER
topic.
Έχοντας μαζέψει έναν ουκ ευκαταφρόνητο αριθμό καπέλων θα σου προτείνω τα Ελληνικά, δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτε από τα ξένα.
Το μόνο που ψάχνω στα καπέλα είναι -εφόσον είναι αδιάβροχα- να είναι με μεμβράνη διαπνέοντα, αλλιώς ιδρώνει το κεφάλι.
την αδιαβροχοποίηση στο καπέλο δεν θεωρώ πολύ σημαντική - εξαρτάται της χρήσης βέβαια
πάντα τύπου μπειζμπωλ είναι πιο πρακτικά.
 
Λοιπόν παιδιά αγόρασα 2 καπέλα. Ενα χειμερινό Deerhunter Muflon Cap with safety και ένα απλό καλοκαιρινό πορτοκαλί ξανά της Deerhunter.
Επέλεξα της Deerhunter γιατί σε σχέση με τα υπόλοιπα που δοκίμασα μου φάνηκαν πολύ καλύτερη ποιότητα. Τώρα ο χρόνος θα δείξει μιας και τα χρυσοπλήρωσα κιόλας.

Το χειμερινό το φόρεσα κιόλας αυτό το Σαββατοκύριακο και μου άρεσε αρκετά. Κατεβάζοντας την πλαινή προέκταση για αυτιά και καφά προσφέρει αρκετή προστασία απο το κρύο και κάνει αρκετά καλή δουλειά. Το μόνο αρνητικό που βρήκα είναι ότι αν έχεις κατεβάσει τα πλαινά για τα αυτιά τότε όπως στρίβεις το κεφάλι σου τρίβεται αυτή η προστασία λίγο στα αυτιά σου όπως εφάπτεται με αποτέλεσμα να δημιουργεί έναν θόρυβο που είναι λίγο ενοχλητικός. Αλλά σε γενικές γραμμές κάνει αυτό που υπόσχεται. Επίσης η αδιαβροχοποίηση του είναι πολύ καλή. Για 1 λεπτό περίπου που βγήκα στην βροχή το Σαββατο το πρωί καθώς φόρτωνα το αυτοκίνητο για το κυνήγι δεν πέρασε καθόλου υγρασία στο κεφάλι μου που είναι πολύ σημαντικό γιατί σου διατηρεί το κεφάλι με τα μαλλιά σου στεγνά και ζεστά. Στο πολύ κρύο με καταιγίδα την αδιαβροχοποίηση στο καπέλο (ή κουκούλα ή σκοφο) εγώ την θεωρώ πάρα πολύ σημαντική όπως και στο υπόλοιπο σώμα φυσικά γιατί σε διατηρεί στεγνό και κατα συνέπεια ζεστό.
 
Ο πρόεδρος της Σοβιετικής ένωσης Μπριέζνιεφ σε κυνήγι με την υπέροχη ουσάνκα του:

View attachment 39894


Σύγχρονη Ουκρανίδα κυνηγός με την υπέροχη ουσάνκα της:

View attachment 39895
Προτιμω το κατω στυλ και ας μη βαρεσε και τπτ αχαχαχχα
 
Προτιμω το κατω στυλ και ας μη βαρεσε και τπτ αχαχαχχα
Εγώ πάλι Τόλη προτιμώ τον Μπρέζνιεφ.
Είναι αξιοπρεπέστατος. Ποιοτική ψηλή μπότα με γούνα. Ποιοτικό δερμάτινο τζάκετ με γούνα, ποιοτικότατη ουσάνκα.
Πως καταντήσαμε στην εποχή μας να κυνηγάμε σα λουλούδες, σε λίγο θα ζηλεύουν οι γυναίκες τα χρωματιστά συνολάκια μας:
realtree-camo-pattern-realtree-ap-blaze-04.jpg
 
Εγώ πάλι Τόλη προτιμώ τον Μπρέζνιεφ.
Είναι αξιοπρεπέστατος. Ποιοτική ψηλή μπότα με γούνα. Ποιοτικό δερμάτινο τζάκετ με γούνα, ποιοτικότατη ουσάνκα.
Πως καταντήσαμε στην εποχή μας να κυνηγάμε σα λουλούδες, σε λίγο θα ζηλεύουν οι γυναίκες τα χρωματιστά συνολάκια μας:
View attachment 39911
Μπα εγω δε κανω τετια και επιμενω ουκρανηδα
 
Ρωσίδα θα καταδεχόσουν ή αυστηρά και μόνο Ουκρανίδα;
Πρόσεξε τί θα πεις γιατί αυτοί σε λίγο θα έχουν πόλεμο και ο Πούτιν όλα τα διαβάζει και δεν παίρνει από αστεία.

View attachment 39921View attachment 39922

View attachment 39923View attachment 39924
Με τέτοιες (τις 2 τελευταίες βρε) φωτογραφίες -οχι "πολιτικά ορθές" για την Ευρώπη, τον βλέπω να χάνει τις εκλογές του ....2050 ο Πρόεδρος!!! ;)
 
Μετά από δυόμιση μήνες και εν μέσω πολέμου, κυρώσεων και απαγορεύσεων αποστολών από τα ΕΛΤΑ, ήρθε η καινούργια μου υπερυπέροχη Ουσάνκα από τη μαμά Ρωσία, φτιαγμένη από τη γούνα μιας αηδίας που λέγεται Muskrat, αλλά έχει υπέροχα μαλακή γούνα. Υπέροχα κυνήγια μες τα δάση και υπέροχες παγάνες του χρόνου θα ζήσουμε μαζί!!!


123α.jpg

.love.
 
Last edited:
Μετά από δυόμιση μήνες και εν μέσω πολέμου, κυρώσεων και απαγορεύσεων αποστολών από τα ΕΛΤΑ, ήρθε η καινούργια μου υπερυπέροχη Ουσάνκα από τη μαμά Ρωσία, φτιαγμένη από τη γούνα μιας αηδίας που λέγεται Muskrat, αλλά έχει υπέροχα μαλακή γούνα. Υπέροχα κυνήγια μες τα δάση και υπέροχες παγάνες του χρόνου θα ζήσουμε μαζί!!!


View attachment 48667

.love.
Καλοφόρετη φίλε, αν είσαι σαν τον πρόεδρο το θέλεις αυτό στο καραφλό κεφαλάκι σου..yel.
 
Μετά από δυόμιση μήνες και εν μέσω πολέμου, κυρώσεων και απαγορεύσεων αποστολών από τα ΕΛΤΑ, ήρθε η καινούργια μου υπερυπέροχη Ουσάνκα από τη μαμά Ρωσία, φτιαγμένη από τη γούνα μιας αηδίας που λέγεται Muskrat, αλλά έχει υπέροχα μαλακή γούνα. Υπέροχα κυνήγια μες τα δάση και υπέροχες παγάνες του χρόνου θα ζήσουμε μαζί!!!


View attachment 48667

.love.
Μην πας για αγριογούρουνα φορώντας αυτό.
 
Back
Top