Ωτοασπίδες για το κυνήγι.

Σαν παθών και μάλιστα με μεγάλο πρόβλημα ,ανοίγω αυτό το θέμα για να συζητήσουμε τις λύσεις και τις δυνατότητες που έχουμε για την αγορά κάποιων σύγχρονων ηλεκτρονικών ωτοασπίδων πριν είναι αργα για την ακοή μας.
Εξοπλισμός δεν ειναι μόνο τα όπλα και τα φυσίγγια που χρησιμοποιούμαι.Η ακόμη τα ακριβά παντελόνια και τα γιλέκα.Προέχει η υγεία και η ασφαλειά μας. Νομίζω ότι έπρεπε να είναι στις προταρεότητές μας απο παλιά που και τα οικονομικά μας ήταν καλύτερα.
Εν πάση περιπτώση το συζητάμε ,το ψάχνουμε και βλέπουμε τι μπορούμε να κάνουμε όλοι μαζί η ο καθένας ξεχωριστά .
 
ωραιότατο θέμα άνοιξες Δημήτρη και σίγουρα θα βοηθήσει αρκετούς

δυστυχώς τα λεφτά για ηλεκτρονικές και μικρού μεγέθους ωτοασπίδες είναι απαγορευτικά,αλλά αν σκεφτούμαι μακροπρόθεσμα πόσο καλό θα κάνουμε στα αυτάκια μας προγραμματίζεται για τις επόμενες αγορές μας

ευελπιστώ μέχρι την έναρξη να έχω πάρει ψηφιακές γιατί ψιλιάζομαι ότι το αριστερό αυτί μου έχει δώσει κάποια σήματα
 
Last edited:
Παύλο μαζί με μεταφορικά και λογικά την προμήθεια του paypal θα πάνε ένα 70αρι χωρίς να υπολογίσεις τελωνείο αν σου κάτσει.. Αλλά σίγουρα είναι μια καλή επιλογή
 
Aυτες που λεει ο Παυλος τις εχω παρει απο περσι. Πηρε και ο Ευριπιδης τις ιδιες και ο αλλος που παμε μαζι κυνηγι. Αψογη κατασκευη, κοβει τους πυροβολισμους ενω αν εχεις φουλ το ακουστικο ακους ακομα και τα μυρμηγια να περπατανε :p

Πλεον στο σκοπευτηριο χωρις αυτες, δεν γινεται, αν δοκιμασω να ριξω, φευγω με σφυριγμα ακομα και μια δυο τουφεκιες
 
Παύλο μαζί με μεταφορικά και λογικά την προμήθεια του paypal θα πάνε ένα 70αρι χωρίς να υπολογίσεις τελωνείο αν σου κάτσει.. Αλλά σίγουρα είναι μια καλή επιλογή
Πολύ καλές είναι τις έχω κι εγώ, αλλά μην τις πάρεις από Αμερική, γιατί το τελωνείο δεν το αποφεύγεις. Εγώ τις είχα πάρει πριν μερικά χρόνια από του Cabela's, έτσι τα είχα υπολογίσει κι εγώ στο 70αρι €, αλλά κρατήθηκαν στο τελωνείο, κι επιπλέον είχα κάμει τη μ@λακία να βάλω UPS για να τις έχω πιο σύντομα, και μου στοίχισαν τελικά κάτι παραπάνω από 200 € !!! .hit.
Κατόπιν εορτής είδα ότι τις έχει και το airgunshop κάπου 115 €, πολύ ακριβός είναι, αλλά αν ήξερα τι θα πάθαινα θα τις έπαιρνα από εκεί...
Πρόσφατα τις πήρε και ο Βίκτωρας, δεν θυμάμαι από που πως και πόσο, άμα δει το μήνυμα θα γράψει, πιστεύω...
 
Τις πηρα από καπελας το 2009 αν θυμαμε καλα.
Εξαιρετικη ποιοτητα μεχρι κ στις βολες στρατου τις εχω αλλα ξεχαστε τις στο κυνηγι.
Αβολες κ ιδρωνεις σε περπατητο.
Για τσιχλα καρτερι κ πρωι καλες είναι.
Δεν με βολεύουν πολυ γιατι λογβ του οτι εμαθα να βγαζω λιγο ψηλοτερα το κοντακι στην επομιση κτυπαει στο κατω μέρος.
Τις βαζω μονο στις τσίχλες για να ακουω το τσιν κ πιυ χουν πολλες βολες.
Σκοπευτηριο εχω κατι απλές σφηνοειδης μορφης.

Υπαρχουν αριστες μικρης μορφης αλλα πολλα λεφτα ...σπλησιαστες είναι.

Εχω σοβαρο πρόβλημα με βαρθκοια στις ηψηλες συχνότητες αλλα στο κυνηγι δεν βολεύουν εκτος απο καρτερι τα πρωινα
 
Howard Leight ωτασπίδες και κουμπωμα καλο στο κοντακι δεν γινεται , χτυπάει το κοντακι στην ωτασπιδα , μαθαίνουμε να μην κουμπώνουμε κα να σηκωνουμε το κεφαλι , καταστροφικο λαθος για την τουφεκια αυτό , οι καλυτερες με διαφορα για σκοπευτικη χρηση είναι αυτες που πουλαει η Max gear , για κυνυγι και κατι πιο οικονομικο αποκλειστικα και μονο PELTOR
 
Δεν το έχω προσέξει αυτό που λες, μια χαρά μου κάθονται, ίσα ίσα λόγο του μικρού μεγέθους βοηθάμε κιόλας. Τώρα αν παίζει ρόλο ο σωματοτυπος δεν ξέρω.
 
Δείτε και αυτές, τις έχω κανα 6 μηνο και σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος
http://www.ebay.com/itm/Howard-Leig...532572?hash=item58dddf7a1c:g:Ga0AAOSwjXRXasku
Αυτές έχω τις προσαρμοζω καλά στο κεφάλι και δεν έχω κανένα πρόβλημα στην επωμιση.πλεον 3-4 χρόνια τις φοράω και στο κυνήγι γιατί δεν την παλευω με τον ήχο απο τις τουφεκιες και υπάρχει και πρόβλημα στ αυτια
 
έχω εδώ και 8-9 μήνες της SureFire EarPro EP3
όταν της ειχα πάρει που ήχαν στοιχίσει 18 € με τα μεταφορικά . ειναι πολύ πρακτικές , εχει επαφή με το περιβάλλον και νομίζω κάνουν δουλειά . Δεν εχω βάλει ποτε ηλεκτρονικές για να ξέρω πως ειναι αλλα σίγουρα ειναι καλύτερες απο τις απλές σφήνοτέσ (πχ 3Μ) που ειχα μέχρι τότε .
το κούμπωμα εχει νόημα μονο στο κυνήγι (όταν θυμάμαι να τις βάλω ) που στο αριστερό αυτί το εχω συνήθως ανοιχτό για να εχω καλύτερη επαφή
http://www.ebay.com/itm/SureFire-Ea...886567?hash=item51d4b38827:g:U9oAAOSwHnFVrn9Z

ΑΝ ξανα έπαιρνα , θα έπαιρνα μόνο για το σκοπευτήριο την EP9 Ή EP5 που έχουν ακόμα μεγαλύτερη ηχομόνωση.
http://www.surefire.com/tactical-equipment/earpro-products.html
 
Θεόφραστε οι επιλογές για σκοπευτήριο είναι αυτές που αναφέρουν οι συνάδελφοι παραπάνω ανάλογα με τι θέλεις να διαθέσεις χρηματικά
μπορείς να δοκιμάσεις κάποιες στο σκοπευτήριο και να αποφασίσεις
εγώ 2 φορές που δοκίμασα στο σκοπευτήριο όταν πήγαινα συχνά παλιότερα είχα θέμα με ότι αναφέρει ο Δημήτρης στο κούμπωμα και βολευόμουν τότε με τις φθηνές σιλικονούχες
τις surefire(video Χρήστου)τις έχω 3 χρόνια και είμαι ευχαριστημένος στο κυνήγι και τις 5-6 φορές που πηγαίνω σκοπευτήριο τις έχω βολευτεί γιατί αποθηκευονται πρόχειρα ακόμα και στην τσέπη
επίσης στο σκοπευτήριο τις φοράω και όταν είμαι έξω από το σταντ γιατί κι εκεί έχει θόρυβο από τουφεκιές :)
 
με τις surefire και τα μεγέθη τί παίζει ; βλέπω έχει S M L αλλά πώς μετράμε ;
ελα ντε Παύλο .. και εγώ το ειχα ψαξει και εγώ αλλα το μονο που βρήκα ειναι ενα σχεδιάγραμμα που δεν λέει πως θα μετρήσεις ! γενικά λεει οτι οι M κανουν για τουσ περισσότερους ανθρώπους .
πάντως εγώ πήρα τις L και μπορώ να πώ οτι κουμπώνουν σφιχτά ...(καμιά φορά με κουράζει) θα έπρεπε να εχω πάρει τις Μ ρε γαμώτο :(. και δεν μπορείς να πεισ οτι εχει μικρά αυτια ... Γιαννιώτικο κεφάλι.. καταλαβαίνεις .what.
όταν ξανα πάρω θα πάρω Μ
**παρεμπιπτόντως χρόνια σου πολλά Παύλο
 
Back
Top