<<Ψήλωμα>> αυτοκινήτου

Το εχω σηκωσει 7 ποντους!
Και με λαστιχα malatesta τρακτερωτα δυσκολο να κολλησει καπου.
Βεβαια δεν το λες αυτοκινητο, πιο πολυ εργαλειο το λες!!
Σηκωμένο,λάστιχα mud και ΕΛΑΦΡΥ ναι..δεν κολλάει εύκολα.
Εργαλείο όπως είπες.
 
Το αυτοκίνητο έχει 18 εκ. ύψος από έδαφος. Σκέφτηκα να το πάω στα 20 εκ. Σκέφτηκα για ελατήρια αλλά φοβάμαι μηπως αλλάξει η συμπεριφορά του απ'ότι είναι τώρα (εργοστασιακό) που είναι μια χαρά. Επίσης σκέφτηκα οτι μπορεί να αλλάξει η συνπεριφορά του και στον δρόμο μια και τώρα όταν ταξιδεύω εθνική δεν μπορώ να πω οτι είμαι και ο <<ήσυχος>> οδηγός μιας και το αυτοκίνητο έχει δύναμη και ικανότητα να ταξιδεύει με ταχύτητες <<απαγορευμένες>>. Ελαστικά ο κατασκευαστής δίνει μόνο 235/55/17 χωρίς να μπορείς να αλλάξεις την διάσταση αυτή σύμφωνα με το εργοστάσιο. Για το ύψος το σκέφτηκα μόνο για κανένα πιο <<δύσκολο>> σημείο.. δεν πρόκειται να κάνω trial με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο. Τετρακίνηση έχει αρκετά καλή σε σχέση με τον ανταγωνισμό δοκιμασμένο στην πράξη όταν 3 άλλα suv πανάκριβα έμειναν στον τόπο περιμένοντας το ...εκχιονιστικό και εγώ απλά έφυγα κανονικά σαν να μην συμβαίνει τίποτα....Όπως ανέφεραν και φίλοι και εγώ σκέφτομαι πως με τα ηλεκτρονικά που έχει πάνω θα επηρεαστεί η γεωμετρία του αυτοκινήτου ίσως και θα αλλάξουν όλα...μπορεί και όχι βέβαια εάν γίνει μέχρι 2-3 πόντους....σκέψη θέλει
Εχεις ενα αυτοκίνητο με εκδρομικο χαρακτηρα, δηλαδή αρκετά γρήγορο στο δρόμο και με ικανότητα να κινηθεί αξιοπρεπεστατα σε χωματόδρομο και σε χιόνια. Η τετρακίνηση του θεωρείται έξυπνη και πολύ αποτελεσματική όπως περιγράφεις απο τις εμπειρίες σου.Τεχνικα είναι λάθος να το σηκώσεις γιατί χαλάς την γεωμετρία του αυτοκινήτου και θα έχεις αστάθεια στο δρόμο με πολλά χιλιόμετρα, και ταλαιπωρείς μπιλιοφορους και σινεμπλοκ αφού τα αναγκάζεις να δουλέψουν με άλλες γωνίες. Σου προτείνω να βάλεις λάστιχα όπως τα MICHELIN LATITUDE CROSS, τα οποία έχουν καλή συμπεριφορά στο δρόμο και βοηθάνε αρκετά σε χιόνια και χώμα και να βάλεις μεταλλική ποδιά δτο χώρο του κινητήρα για να προστατέψεις το καρτερ.Δες αν ταιριάζει απο vw tiguan τα πρώτης γενιάς ποδιά και μια μπάρα χρειάζεται με κόστος περιπου 340€.
 
Εχεις ενα αυτοκίνητο με εκδρομικο χαρακτηρα, δηλαδή αρκετά γρήγορο στο δρόμο και με ικανότητα να κινηθεί αξιοπρεπεστατα σε χωματόδρομο και σε χιόνια. Η τετρακίνηση του θεωρείται έξυπνη και πολύ αποτελεσματική όπως περιγράφεις απο τις εμπειρίες σου.Τεχνικα είναι λάθος να το σηκώσεις γιατί χαλάς την γεωμετρία του αυτοκινήτου και θα έχεις αστάθεια στο δρόμο με πολλά χιλιόμετρα, και ταλαιπωρείς μπιλιοφορους και σινεμπλοκ αφού τα αναγκάζεις να δουλέψουν με άλλες γωνίες. Σου προτείνω να βάλεις λάστιχα όπως τα MICHELIN LATITUDE CROSS, τα οποία έχουν καλή συμπεριφορά στο δρόμο και βοηθάνε αρκετά σε χιόνια και χώμα και να βάλεις μεταλλική ποδιά δτο χώρο του κινητήρα για να προστατέψεις το καρτερ.Δες αν ταιριάζει απο vw tiguan τα πρώτης γενιάς ποδιά και μια μπάρα χρειάζεται με κόστος περιπου 340€.
Γιώργο έχεις δίκιο, αυτό έκανα..τα συγκεκριμένα λάστιχα έβαλα και τέλος με το...ψήλωμα για τους λόγους που και εσύ όπως και τα άλλα παιδιά αναφέρατε.
 
Έλα Πες και το πιο σημαντικό λόγο...

Δεν είναι Lada niva.... ΧΑ ΧΑ ΧΑ
Εάν έμενα επαρχία και μάλιστα σε χωριό τότε μπορεί και να ήταν επιλογή μου.....πολλές φορές προσπαθούμε να παντρέψουμε το πάθος μας για το κυνήγι με την υπόλοιπη ζωή μας......τέτοιο αυτοκίνητο υπάρχει ......και μάλιστα για μένα υπάρχουν 3 .....Mercedes G class, Toyota Land Cruiser, Jeep Wrangler το καινούργιο...αλλά... <<είναι πολλά τα λεφτά Άρη>> όπως έλεγε και ο Βλάχος στον Κούρκουλο....:):)
 
Εάν έμενα επαρχία και μάλιστα σε χωριό τότε μπορεί και να ήταν επιλογή μου.....πολλές φορές προσπαθούμε να παντρέψουμε το πάθος μας για το κυνήγι με την υπόλοιπη ζωή μας......τέτοιο αυτοκίνητο υπάρχει ......και μάλιστα για μένα υπάρχουν 3 .....Mercedes G class, Toyota Land Cruiser, Jeep Wrangler το καινούργιο...αλλά... <<είναι πολλά τα λεφτά Άρη>> όπως έλεγε και ο Βλάχος στον Κούρκουλο....:):)
Νομίζω πως αν έμενες σε χωριό μάλλον Datsun θα έπερνες, ή διπλοκάμπινο, εκτός αν εννοείς χωριό στην Ελβετία:)
 
Παιδιά το αμάξι είναι οντως όνειρο κυκλοφορούν 2 3 εδώ στ νησί έχει και ένα η frodex Αλλά είναι απλησιαστο πάνω από 50000ρικα ...
εση φιλεμου παναγιωτι εχης τετρακινητο ΠΟΙΝΤΕΡ δεν μασας τιποτα ασε τα jiep για τους αλουςςς.yel..my man.
 
Καλησπέρα παιδιά,
Εδω και πολυ καιρο παίζει στο μυαλο μου η ιδεα του ψηλωματος στο Τεριος 2 που έχω. Τι έχετε να προτείνετε για 3-5 εκατοστά
 
Καλησπέρα παιδιά,
Εδω και πολυ καιρο παίζει στο μυαλο μου η ιδεα του ψηλωματος στο Τεριος 2 που έχω. Τι έχετε να προτείνετε για 3-5 εκατοστά
Καλησπερα φιλε,δεν ειμαι ειδικος αλλα οσο εχω ψαξει κι εγω για το Duster που εχω η καλυτερη λυση αλλα και πιο ακριβη ειναι σετ αμορτισερ-ελατηρια ψηλωματος
 
Back
Top